Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Co się dzieje z ubezpieczeniem OC przy sprzedaży samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-01

Kupujesz lub sprzedajesz samochód? Pomyślałeś o wszystkim? Proces sprzedaży pojazdu nie ogranicza się tylko do kwestii ceny oraz stanu technicznego auta. Niemniej ważne są ustalenia odnośnie kwestii ubezpieczeniowych. Problemy z ubezpieczeniem OC są jednymi z najczęstszych przyczyn konfliktów pomiędzy sprzedawcą a kupującym. Wcześniejsza rozmowa obu stron pozwoli ustrzec się przed niepotrzebnym stresem i komplikacjami.

kupno-sprzedaz

Zarówno sprzedający jak i kupujący powinien dysponować podstawową wiedzą na temat tego co się dzieje z ubezpieczeniem przy transakcji kupna-sprzedaży. Wszelkie zasady dotyczące przejęcia ubezpieczenia OC są zapisane w umowie ubezpieczeniowej, którą posiada właściciel pojazdu. Na co powinien zwrócić uwagę sprzedawca samochodu? Co powinien wiedzieć nabywca?

Spis treści:

 1. O czym pamiętać, kupując samochód?
 2. Sprzedaż samochodu - na co zwrócić uwagę?

O czym pamiętać, kupując samochód?

Nowe auto to znaczny wydatek, dlatego przymierzasz się do kupna używanego. Znalezienie dobrego, sprawnego samochodu po przyzwoitej cenie nie należy do najłatwiejszych zadań. Mimo to wytrwale szukasz, oglądasz propozycje sprzedawców, pytasz znajomych czy nie znają kogoś kto sprzedaje auto itd. Gdy wreszcie spotkasz człowieka, który zaoferuje ci rozsądną cenę za samochód, a pojazd po jeździe próbnej i przeglądzie wyda się w dobrym staniem technicznym, uważaj, bo to jeszcze nie wszystko. Została jeszcze kwestia ubezpieczenia OC.

 • Poproś sprzedawcę o przedstawienie polisy OC. Z chwilą gdy kupisz auto, razem z samochodem przejdzie na ciebie także jego ubezpieczenie OC a wraz z nim prawa i obowiązki wynikające z posiadania polisy.

 • Zrezygnuj z kupna pojazdu, jeśli sprzedający nie dostarczy ci umowy ubezpieczenia OC. Może się się okazać, że w ogóle się nie ubezpieczał lub nie opłacił składki. Gdy kupisz taki samochód, będziesz się musiał liczyć z możliwymi konsekwencjami. Nieopłacona składka? Ubezpieczyciel zapuka do Twoich drzwi. Uwierzyłeś sprzedawcy na słowo, że auto było ubezpieczone, a prawda okazała się inna? Zapłacisz karę za brak ubezpieczenia (nie mówiąc już o tym, co by się stało gdybyś jeżdżąc bez ubezpieczenia spowodował wypadek).

 • Upewnij się, że sprzedający opłacił składkę OC – poproś go o dowód wpłaty.

 • Zapoznaj się z umową ubezpieczenia, ponieważ zawarte są w niej informacje dotyczące postępowania w sytuacji kupna-sprzedaży pojazdu.

 • Możesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w dowolnym czasie po nabyciu pojazdu. Wypowiedzenie złóż w formie pisemnej (chyba że dany ubezpieczyciel akceptuje drogę mailową lub faks). Umowa rozwiąże się w dniu złożenia wypowiedzenia - w przypadku wysłania rezygnacji Pocztą Polską liczy się data stempla pocztowego (dowiedz się więcej o wypowiedzeniu OC).

 • Jeżeli postanowisz nie wypowiadać przejętej polisy OC, pamiętaj że ubezpieczyciel po otrzymaniu informacji o zmianie właściciela samochodu może dokonać rekalkulacji składki, uwzględniając zniżki lub zwyżki, jakie przysługują nowemu nabywcy od dnia przeniesienia prawa własności. Nie odpowiada ci taka sytuacja? Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń i sprawdź ile wynosi najtańsze OC dla twojego samochodu.

 • Gdy nie wypowiesz umowy OC nabytej wraz z nowym pojazdem, będzie ona ważna do końca czasu na który została zawarta.

Sprzedaż samochodu - na co zwrócić uwagę?

Kwestie ubezpieczeniowe to nie tylko problem kupującego, ale również sprzedającego. Jeżeli chcesz oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów zadbaj o zamknięcie kwestii ubezpieczeniowych i dogadaj się z kupującym. Nowe przepisy wskazują, że sprzedający ma obowiązek pisemnego powiadomienia ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności. Do momentu powiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, obie strony ponoszą odpowiedzialność za płacenie składki. Jeżeli rozłożyłeś składkę OC na raty, to twój obowiązek ich płacenia kończy się dopiero w momencie poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego.

Sprawdź, jak uniknąć płacenia rat OC za nowego właściciela

Jeżeli nowy właściciel auta tuż po zakupie pojazdu spowoduje wypadek, to już nie twój problem. Chyba że nie pofatygowałeś się i nie poinformowałeś ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Wtedy ubezpieczyciel w pierwszej kolejności zwróci się do ciebie w związku z konsekwencjami za wyrządzoną szkodę. Oczywiście, gdy udowodnisz, że w momencie wypadku nie byłeś już właścicielem auta, unikniesz odpowiedzialności za cudzą szkodę. Jednak czy warto tracić czas i niepotrzebnie się denerwować? Nie. Dlatego natychmiast po dokonaniu transakcji poinformuj o tym zakład ubezpieczeń i miej problem z głowy.

Jeżeli nabywca zdecyduje się wypowiedzieć umowę OC zawartą przez Ciebie, zyskujesz oczywiście prawo do otrzymania zwrotu niewykorzystanej składki. Ubezpieczyciel powinien dokonać takiego zwrotu w przeciągu 14 dni.

Sprawdź, kto jest odpowiedzialny za ubezpieczenie OC w przypadku współwłasności pojazdu:

Tagi:

Komentarze

2014-03-08 00:49

tony

Witam. Proszę o odpowiedź w pewnej kwestii. Chcę zakupić samochód, jednakże dowiedziałem się od właściciela, że nie opłacał od jakiegoś czasu składek OC. Teraz w momencie sprzedaży chce ją opłacić. Czy jako nowemu nabywcy, grożą mi jakieś konsekwencje z tytułu niepłacenia składek OC przez poprzedniego właściciela? Samochód jest nadal zarejestrowany i z ważnym przeglądem

2014-02-12 10:09

ktos

Witam po raz pierwszy kupowałem auto i umowa kupna sprzedaży została nie ważna gdyż właściciel bezprawnie sprzedał samochód ponieważ auto miało współwłaściciela a na umowie widniał podpis jedynie właściciela pojazdu chciałem uzyskać drugi podpis lecz niestety się nie udało bo nie chciał mi takiego podpisu udzielić, sprzedający zgłosił do ubezpieczalni o zmianie właściciela, jednak że z powodu braku drugiego podpisu umowa okazała się nie ważne. Zapłaciłem drugą ratę lecz później nie opłacałem oc ze względu na sprawę z umową. Moje pytanie brzmi czy ponoszę w takiej sytuacji koszta za ubezpieczenie samochodu ?? dodam że samochód oddałem

2013-12-04 13:00

AgentWrocław

Laura, oczywiście masz prawo do zachowania polisy po sprzedającym, musisz jedynie podejsc do agenta Warty żeby nanieśli zmianę na polisie i wyślą Ci rekalkulację. Będzie ono trwało wówczas do końca okresu ubezpieczenia. Jednak rekalkulacje bardzo często są nieatrakcyjne cenowo, w związku z czym polecam poszukać już teraz ubezpieczenia, w momencie gdy się zdecydujesz na konkretną ofertę, pójść wypowiedzieć w Warcie ubezpieczenie, które będzie wówczas ważne do końca tego dnia i w tym samym dniu zawrzeć nowe od dnia następnego. W przypadku porównania ofert lub pytań natury prawnej proszę o kontakt j.tartas@interia.pl

2016-06-01 20:02

magda82.139.x.x

Witam, bardzo proszę o poradę natury prawnej. W styczniu 2016 nabyłam auto wraz z ubezpieczeniem OC, w ciągu 30 dni zgłosiłam to TU i wystąpiłam z pytaniem, czy składka jest opłacona do końca trwania umowy, czy przewidywana byłaby ewentualna rekalkulacja składki? Pracownik w odpowiedzi napisał mi, że dziękują za zgłoszenie, poprosił o dosłanie jeszcze jednego dokumentu, który oczywiście natychmiast wysłałam (całą korespondencję zachowałam). Od tego momentu była cisza, więc tak dobrnęłam do końca umowy po czym wykupiłam już nowe ubezpieczenie na mnie w innym korzystniejszym dla mnie TU. Po ok. dwóch tygodniach od zakończenia umowy dostałam rekalkulację składki. Proszę mi teraz wyjaśnić, czy TU może ode mnie egzekwować należność, skoro ja wyraźnie prosiłam o powiadomienie o ewentualnej rekalkulacji. Przecież gdyby oni mi to wcześniej zgłosili mogłam im wypowiedzieć umowę i poszukać od razu czegoś lepszego, a ponieważ żadnego odzewu nie było nie zrobiłam tego z myślą, że wszystko jest w porządku bez żadnych dopłat składki. Z góry dziękuję za odpowiedź M.

2016-06-02 11:08

Ubea81.190.x.x

Według prawa ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki, ale przeprowadzenie rekalkulacji w taki sposób, jak w Pani przypadku, zostało uznane przez Rzecznika Finansowego za nadużycie i nieuczciwą praktykę rynkową (https://rf.gov.pl/publikacje/artykuly-pracownikow-i-wspolpracownikow/Mateusz_Koscielniak___Zagadnienie_rekalkulacji_skladki_ubezpieczeniowej_w_ubezpieczeniach_komunikacyjnych___Monitor_Ubez__20951). Może zatem Pani spróbować zawalczyć w sądzie o swoje prawa albo przynajmniej na początek zgłosić sprawę do Rzecznika Finansowego. Pozdrawiam

2013-10-31 17:01

pijey

ok dzieki:)

2013-10-30 19:12

Jozef

Tango musisz do końca polisy mieć przy sobie umowę kupna.

2013-10-27 21:39

Laura

Witam, ja zakupiłam auto z ważnym oc ( do wrzesnia 2014) ubezpieczyciel to warka a ja musze je na siebie przepisać, tzn wpólnie z tata którego zrobiłam wspolwlascielem zeby bylo taniej. Mam pytanie czy jesli on ma w Compensie a to ubez jest w Warcie to czy dam rade je zachowac i zaplacic jedynie doplate w razie czego?? bardzo prosze o odp

2013-10-27 20:11

pijey

no właśnie nie... jest na nazwisko poprzedniej właścicielki... pisałem do link4 z pytaniem czy dostane nową polisę ze zmienionymi danymi ale zero odzewu

2013-10-25 10:23

aaaa

OC jest na Twoje nazwisko więc prawnie nadal jest ważne.

2013-10-21 16:38

pijey

przyłączam się do pytania wyżej też mam oc do maja

2013-10-15 21:54

TANGO1985

Jak to jest z ubespieczeniem auta po poprzednim włascicielu kiedy on mialł auto ubespieczone do maja 2014 roku.Ja kupuje auto i mam miesiac na zarejestrowanie,poczym dostaje nowy dowód z nowym numerem rejestracyjnym pojazdu. I co teraz jesli stara polisa jest pod innym numerem dowodu rejestracujnego.Czy ona nadal obowiazuje czy juz nie.

2013-12-03 07:18

Dodzia

Jeżeli masz na polisie inne nazwisko niż na obecnym dowodzie rejestracyjnym , to i tak ubezpieczenie jest ważne, ba nie zmienia się numer nadwozia

2013-06-27 08:19

Sylwester

Agnes, wyrównanie wynika z różnicy zniżek jaką posiadasz a dotychczasowym kupującym. Pewnie on miał -60% a ty mniej. Musisz to dopłacić

2013-04-27 10:10

Agnes

Kupiłam auto w styczniu OC było opłacone do maja przez poprzedniego właściciela a teraz ubezpieczenie mi przysłało wiadomość że mam im opłacić wyrównanie co to znaczy?????

2013-06-18 11:57

janek

masz mniej znizek niz poprzedni wlasciciel i musisz wyrownac im kase z okresu w ktorym Ty posiadasz dane auto, jezeli przykladowo Ty mialabys wieksze znizki niz poprzedni wlasciciel to dostalabys pare groszy zwrotu.

2016-09-06 20:31

123456bob83.10.x.x

Najważniejsza sprawa 0 c bo będziecie płacić nowe ubezpieczenie jakiś stare tak dziadziałają oszuści wyrejestruje samochód weźmie kasę a po pewnym okresie dostanie powiadomienie źle trzeba zapłacić natarciaii to niemało ja załączeniu 500 zl bob

2013-04-17 18:46

czazkk1

I jak Gosia dowiedziałąś sie czegoś

2013-02-07 18:38

Gosia

Witam kupiłam w tym roku Auto z wykupionym rocznym oc .(dostałam umowę z ubezpieczalnią od właściciela) jak również Zostało to ujęte w umowie kupna - sprzedaży, jakie było moje zdziwienie gdy zadzwoniłam do ubezpieczalni by przepisać na siebie oc że poprzedni właściciel auta nie opłacił składki i polisa wygasła a że co dopiero z nimi zawarł umowę przez internet to teraz spadło to na mnie. czuje się oszukana gdyż te oc było jednym z głównych powodów dla których własnie te auto a nie inne. Czy mogę jakoś walczyć by były właściciel wywiązał sie z umowy jaką zawarł ? Albo czy mogę go gdzieś podać ? Czy tylko pozostała mi droga sądowa?

2012-11-12 12:53

Marian

Polisa sprzedającego rozwiąże się automatycznie po zakończeniu okresu na jaki została wcześniej wykupiona. http://ubezpieczenia.comperia.pl/dwa-podejscia-do-ubezpieczenia-oc.html. Dzięki temu nabywca samochodu nie musi się już martwić, że będzie musiał zapłacić OC w obydwu towarzystwach. Dokona zapłaty tylko w tej instytucji, w której wykupił swoją polisę.

2014-05-05 20:18

Ania

I właśnie to nie jest do końca prawda ostatnio kupiłam samochód po około tygodniu zarejestrowałam go i w tym samym dniu wykupiłam ubezpieczenie po około pół roku dostałam pismo że zostało wszczęte postępowanie windykacyjne z zakładu ubezpieczeń poprzedniego właściciela więc na drugi dzień wysłałam pismo ( drogą mail'ową oraz za pośrednictwem Poczty Polskiej listem poleconym ) że to nie jest numer mojej polisy i sprzedawca miał wypowiedzieć umowę gdyż podczas rozmowy dogadaliśmy się że ubezpieczę samochód w innej firmie. Jednak nie otrzymałam żadnej odpowiedzi od towarzystwa ubezpieczeń sprzedającego a po kolejnych dwóch miesiącach kolejne ponaglenie ;/ Czy ma ktoś jakąś radę ;/ Płacić dwóm ubezpieczalnią to trochę jednak przesada ;/

2016-09-28 19:56

Koyot94.197.x.x

Jaki finał sprawy? Pytam bo mam podobna sytuacje i niewiem co robić. koyotukl@o2.pl

2016-09-29 09:04

Ubea81.190.x.x

@Koyot mógłbyś opisać dokładnie jaka jest Twoja sytuacja? Postaramy się wtedy coś doradzić. Generalne zasady są takie: przy sprzedaży auta OC automatycznie przechodzi na nowego właściciela. Jeżeli nabywca chce zawrzeć umowę OC w innym towarzystwie, to wypowiada umowę w starym i wtedy sprzedawca otrzymuje zwrot niewykorzystanej składki. Jeśli nabywca nie wypowie umowy starego OC, polisa będzie obowiązywała do końca okresu zawarcia umowy, ale nie przedłuży się na następne 12 miesięcy. Jeśli sprzedawca płacił ratami za OC, to nabywca ma obowiązek płacić za te raty, których termin płatności mija już po dniu zakupu auta (oczywiście jeśli nie wypowiada tej polisy).

2016-10-27 00:54

Dario87.205.x.x

To ja mam lepszy problem, kupiłem auto 21.10.2016r. i mam tylko Potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia od 2016.08.25 do 2017.08.24, składka OC 600zł. Po kontakcie z panem z pieczątki okazało się że od początku nic nie było zapłacone, i moje pytanie: co teraz mam zrobić? Już mi ręce opadają. Na umowie nie ma wzmianki o tym by sprzedający zgadzał się lub też nie żebym jeździł na jego OC, ale teraz co zrobić, wypowiedzieć? czy zapłacić? Czy ktoś coś poradzi?

2016-10-28 15:19

Ubea81.190.x.x

Jesteś odpowiedzialny za OC od momentu nabycia pojazdu, więc ubezpieczyciel może żądać od Ciebie zapłaty za polisę od 21 października do końca. W Twojej sytuacji sprawdziłabym w kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl jakie są oferty innych ubezpieczycieli dla Ciebie. Jeśli tylko znajdziesz pasującą Ci propozycję, to wypowiedz to ubezpieczenie, aby uniknąć zamieszania. Jeśli wypowiesz obecną polisę i wykupisz nową w innym towarzystwie, to masz jasną sytuację.

2012-11-10 19:25

Rost

Ja w sprawie artykulu "Kupuję samochód – krótki poradnik" Ten co pisal ten artykul o kupnie i "OC" to pomyleniec ktory usiluje usiluje sklocic sprzedajacego z kupujacym o to, czy posiada wazne albo nie posiada OC. TU, probuja zrzucic problem OC na uzytkownikow straszac ich karami itp. Prawidlowo, to nowy nabywca pojazdu powinien zakupic polise ubezp. w momencie rejestracji pojazdu, placac za za swoj okres uzytkowania pojazdu, a sprzedajacy powinien sprzedany pojazd odmeldowac w nastepnym dniu po sprzedazy pojazdu, ktory to fakt odnotowany jest na umowie kupna /sprzedazy. Tylko ze te leniwe worki ziemniaczane z TU, tego nie robia bo im tak wygodniej, a moze kogos sie przy okazji naciagnie na podwojne ubezpieczenie i bedzie wiecej skasowanych pieniedzy.... Jest logiczna sprawa ze posiadacze pojazdow maja rozmaite okresy bezszkodowej jazdy, jedni posiadaja 100% drudzy 60% za bezszkodowa jazde - jak mozna to pogodzic ze ktos jezdzi na moim OC...? Uwazam ze najwyzszy czas skonczyc te zlodziejskie praktyki TU, i placic za okres ubezpieczenia w ktorym jest sie faktycznie wlascicielem pojazdu, a nie placic podwojne ubezpieczenie - za sprzedany i za nowo nabyty pojazd. Ponad to, my uzytkownicy powinnismy miec mozliwosc odmeldowania poj. z ubezp.,np.jesli pojazd uzywany jest sezonowo lub jest dluzej niesprawny lub gdy jest nam niepotrzebny bo mamy nowy pojazd a stary czeka na nybywce, itd.... Tak jak jest w innych krajach, i prosze nie straszyc nastepstwami nie posiadania polisy bo za ten balagan sami jestescie odpowiedzalni !!! A nasz Rzad/Sejm dalej niech radzi we swiat , dajac pole do popisu naciagaczom, zamiast tworzyc przepisy ktore maja sens i logike!

2014-10-01 00:27

kiko

Mam klopot z MTu sprzedalem samochud w2010 a ubezpieczenie przyszo2012 Sprzedalem samochód z ważnym ubezpieczeniem teraz Mam 3000 do plac dnia i strasza mnie ze jak nie za place 400 zm to domowa mi 2000 kary Chyba ich pojebalo W nosze pozew o świadome wyliczenie pieniędzy Tylko kogo skarżyć MTU czy firmę ktura kupila dlugi Proszę o pomoc kiko-koko@WP.pl

2015-10-03 23:13

darek94.254.x.x

Wprowadź treść postu...tak tak to pojebana firma oley ich i ich windykatora, miałem i mam tex problem z ta zasrana firma:) kupiłem pojazd z ich polisa sprzedający powiedział ze oplacil 2 rate, na odwrocie ich polisy było napisane czarno na białym iż nie musze wypowiadać umowy, podpislem z inna firma bo było taniej tak wyszlo z kalkulatora i nowy ubezpieczyciel powiedzila ze lepiej im wypowiedzieć, wiec wypowiedziałem ale w dniu zawarcia umowy w innej firmie w mailiu dopmnie napisali iż musz wysalc w pdf bo nieumia odcxzytac wypowiedzenia w jpg napisałem żeby się nauczyli bo inne firmy odczytują, po jakims czasie doatalem note mailowa ze musze oplacis skaldke bo wypowiedziałem im za pozno ze trzeba było najpóźniej 1 dzień przed koncem i to prawda ale na ich druku napisano jasno ze nioe musze po brzydkich wypowiedziach w obie strony dostałem maila ze kasuja moja polise i ze mnie maja w gdzies ucieszylo mie to jak skurcztybyk ale cieszyłem się tylko miesiąc kolejny email był napisany iż im zalegam chyba 250 zl ni ebylo niuc napiosane za co ale kwota i ze jak nie wplace to oddadzą do windfykacji i tak się stało prawdopodobnie zrobilio rekalkulacje wedle siebie i chyba namawiając sprzedającego ktyory top nieoplacil jednak 2 raty żeby oplaci do dnia który musial + 30 dni co przechodzi na mnie i wyszlo ze ze za kilkanaście dni użytkowania dowalili mi 250 zl pomimo iż mam full zniszki i zaplacilem mniej jak 340 zl za caly rok gdzie indiej sprawę oddali do windykacji i jakas pojebana firmamnie sciga grozac itp. niestety probowalem się dozdzwonic do rzecznik do spraw ubezpiecxzonych ale bez skutku nomen omen pomyslalem ze to najl;epsze stanowisko na swiecie przez kilka dni probowalem non stop mysle ze starcilem z 20 godzin i non stop automat mowil o zajetosci linii jedynie co udało się to ze rzecznik ma obecie przerwę później znow zajetosc i tak to ze starcilem kilka zlotowek na info o przerwie rzecznika i setki razy uslyszalem ze linia jest zajeta znaczy zeczik to pala i cfel a zajetosc była spowodowana odlozeniem słuchawki z widelek na bok tak tez bym chciał pracować pozdrawia ta szmate zecznika i zycze jej szybkiej śmierci i bolesnej najlepiej raka w oku i uch i narządach pł a także jej dziadoskiej rodzinie żeby bardzio bolało pozio darek z wrocka

2017-04-07 19:31

Bakara88.156.x.x

Jezus Maria!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! jak tacy ANALFABECI prowadzą samochody tak jak piszą to powinni mieć składki za OC w taryfie 200%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2015-02-18 17:41

Baśka188.147.x.x

Bardzo słuszna uwaga i ten "nerw", mój nabywca jeździ na moje ubezpieczenie i w nosie ma, że nie dopłacił mi za to. Okazja czynie "złodzieja".

2015-07-13 19:52

wild83.8.x.x

Zwłaszcza to 100% za bezszkodową jazdę byłoby interesujące hehe... Ale bełkot!

2015-12-06 12:31

jaca31.61.x.x

Wprowadź treść postu...Zgadzam się w zupełności

2012-11-09 14:19

Benio

Im mniejsza świadomość społeczeństwa, tym lepsze życie mają oszuści i złodzieje aut. Niestety, niektórzy kupujący auta dadzą sobie wcisnąć wszystko, mądrzy są dopiero po szkodzie. Jak to Polacy.

2016-09-28 19:47

Koyot94.197.x.x

A ty jestes mądry przed szkodą?? Weź skończ pierdolić bzdury

2017-04-07 19:23

Jestydej88.156.x.x

Benio to nie Polak, on przyjechał z Azji i jeździ rykszą

2017-05-17 19:35

Luc46.151.x.x

no cóż lepiej uczyć się na cudzych sukcesach wtedy nie trzeba być "mądrym po szkodzie" warto czytać :D

2017-11-09 15:14

jaja jak berety94.254.x.x

chce kupic auto na czesci , i czy zlamie prawo ? nie chce ubezpieczac ani rejstrowac chce czesci a reszte na zlom , kupic legalnie za pieniadze nie ukrasc , w demokratycznym kraju nie mam swobody wyboru co chce zrobic z tym co kupie? Precierz to jakis absurd , wrocilem z zagranicy i juz mam dosyc polski co tu sie dzieje ? w europie powinno byc jedno prawo tak mi sie wydaje ze jakies normy demokracji ... jak to wkoncu jest ???musze klamac zeby czesci sobie zabrac z kupionego auta ? to sie do strasburga nadaje ... czy ktos juz zglaszal takie naduzycie czy kazdy sie godzi z tym systemem ktory okrada i kopie w zad kiedy jestes uczciwy? Gdzie jest ta swoboda i wolnosc ???