Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Co się dzieje z ubezpieczeniem OC przy sprzedaży samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 2014-01-08

Kupujesz lub sprzedajesz samochód? Pomyślałeś o wszystkim? Proces sprzedaży pojazdu nie ogranicza się tylko do kwestii ceny oraz stanu technicznego auta. Niemniej ważne są ustalenia odnośnie kwestii ubezpieczeniowych. Problemy z ubezpieczeniem OC są jednymi z najczęstszych przyczyn konfliktów pomiędzy sprzedawcą a kupującym. Wcześniejsza rozmowa obu stron pozwoli ustrzec się przed niepotrzebnym stresem i komplikacjami.

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

kupno-sprzedaz

Zarówno sprzedający jak i kupujący powinien dysponować podstawową wiedzą na temat tego co się dzieje z ubezpieczeniem przy transakcji kupna-sprzedaży. Wszelkie zasady dotyczące przejęcia ubezpieczenia OC są zapisane w umowie ubezpieczeniowej, którą posiada właściciel pojazdu. Na co powinien zwrócić uwagę sprzedawca samochodu? Co powinien wiedzieć nabywca?

Kupuję samochód – krótki poradnik

Nowe auto to znaczny wydatek, dlatego przymierzasz się do kupna używanego. Znalezienie dobrego, sprawnego samochodu po przyzwoitej cenie nie należy do najłatwiejszych zadań. Mimo to wytrwale szukasz, oglądasz propozycje sprzedawców, pytasz znajomych czy nie znają kogoś kto sprzedaje auto itd. Gdy wreszcie spotkasz człowieka, który zaoferuje ci rozsądną cenę za samochód, a pojazd po jeździe próbnej i przeglądzie wyda się w dobrym staniem technicznym, uważaj, bo to jeszcze nie wszystko. Została jeszcze kwestia ubezpieczenia.

 • Poproś sprzedawcę o przedstawienie polisy OC. Z chwilą gdy kupisz auto, razem z samochodem przejdzie na ciebie także jego ubezpieczenie OC a wraz z nim prawa i obowiązki wynikające z posiadania polisy.

 • Zrezygnuj z kupna pojazdu, jeśli sprzedający nie dostarczy ci umowy ubezpieczenia OC. Może się się okazać, że w ogóle się nie ubezpieczał lub nie opłacił składki. Gdy kupisz taki samochód, będziesz się musiał liczyć z możliwymi konsekwencjami. Nieopłacona składka? Ubezpieczyciel zapuka do Twoich drzwi. Uwierzyłeś sprzedawcy na słowo, że auto było ubezpieczone, a prawda okazała się inna? Zapłacisz karę za brak ubezpieczenia (nie mówiąc już o tym, co by się stało gdybyś jeżdżąc bez ubezpieczenia spowodował wypadek).

 • Upewnij się, że sprzedający opłacił składkę OC – poproś go o dowód wpłaty.

 • Zapoznaj się z umową ubezpieczenia, ponieważ zawarte są w niej informacje dotyczące postępowania w sytuacji kupna-sprzedaży pojazdu.

 • Możesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w dowolnym czasie po nabyciu pojazdu. Wypowiedzenie złóż w formie pisemnej (chyba że dany ubezpieczyciel akceptuje drogę mailową lub faks). Umowa rozwiąże się w dniu złożenia wypowiedzenia - w przypadku wysłania rezygnacji Pocztą Polską liczy się data stempla pocztowego (zobacz: wzory wypowiedzenia OC).

 • Jeżeli postanowisz nie wypowiadać przejętej polisy OC, pamiętaj że ubezpieczyciel po otrzymaniu informacji o zmianie właściciela samochodu może dokonać rekalkulacji składki, uwzględniając zniżki lub zwyżki, jakie przysługują nowemu nabywcy od dnia przeniesienia prawa własności. Nie odpowiada ci taka sytuacja? Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń i sprawdź ile wynosi najtańsze OC dla twojego samochodu.

 • Gdy nie wypowiesz umowy OC nabytej wraz z nowym pojazdem, będzie ona ważna do końca czasu na który została zawarta.

Sprzedaję samochód

Kwestie ubezpieczeniowe to nie tylko problem kupującego, ale również sprzedającego. Jeżeli chcesz oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów zadbaj o zamknięcie kwestii ubezpieczeniowych i dogadaj się z kupującym. Nowe przepisy wskazują, że sprzedający ma obowiązek pisemnego powiadomienia ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności. Do momentu powiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, obie strony ponoszą odpowiedzialność za płacenie składki. Jeżeli rozłożyłeś składkę OC na raty, to z chwilą sprzedaży kończy się twój obowiązek ich płacenia. Jednak gdy nie powiadomisz zakładu ubezpieczeń o dokonanej transakcji, ubezpieczyciel zażąda zapłaty od ciebie, bo nic nie wie o sprzedaży!

Jeżeli nowy właściciel auta tuż po zakupie pojazdu spowoduje wypadek, to już nie twój problem. Chyba że nie pofatygowałeś się i nie poinformowałeś ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Wtedy ubezpieczyciel w pierwszej kolejności zwróci się do ciebie w związku z konsekwencjami za wyrządzoną szkodę. Oczywiście, gdy udowodnisz, że w momencie wypadku nie byłeś już właścicielem auta, unikniesz odpowiedzialności za cudzą szkodę. Jednak czy warto tracić czas i niepotrzebnie się denerwować? Nie. Dlatego natychmiast po dokonaniu transakcji poinformuj o tym zakład ubezpieczeń i miej problem z głowy.

Sprawdź, kto jest odpowiedzialny za ubezpieczenie OC w przypadku współwłasności pojazdu:

Tagi:

Komentarze

2017-10-22 11:42

daniel37.248.x.x

Witam kupilem auto z wysoka polisa bo ponad 3 tys zl na raty.Postanowilem podpisac nowa umowe w innej ubezpieczalni.Czy po podpisaniu nowej umowy musialem wypowiedziec tamta czy jest juz nie wazna?

2017-10-23 08:19

Ubea.pl81.190.x.x

Musi Pan wypowiedzieć polisę kupioną przez poprzedniego właściciela. Do dnia wypowiedzenia ubezpieczyciel ma prawo żądać od Ciebie ewentualnej dopłaty wynikającej z rekalkulacji składki / zapłaty rat, których termin minął po dniu sprzedaży auta przez poprzedniego właściciela. Najlepiej więc jak najszybciej wypowiedzieć umowę, skoro kupił Pan nową polisę.

2017-10-04 19:21

Daria92.55.x.x

Witam, sprzedałam samochód 06.09.2017, zgłosiłam wszystko u ubezpieczyciela i wyrejestrowałam w dniu 07.09.2017. Ubezpieczenie kończyło się 09.09.2017. Do tej pory dostałam juz drugie pismo o tym żeby zapłacić składkę. Byłam u ubezpieczyciela po otrzymaniu pierwszego pisma powiedział, ze wszystko juz jest uregulowane, jednak 26.09 dostałam kolejne pismo.Czy nowy własciciel samochodu musiał składać wypowiedzenie umowy? czy ona automatycznie zakończyła sie 09.09 ? IWłaścicielem teraz jest bliska mi osoba wiec interesuje mnie czy to wszystko trzeba było rozwiązać w jakiś inny sposób. W ubezpieczeniach gdy poszłam zgłosić sprzedaż powiedzieli, ze wystarczy jak zgłosze sprzedaż i już "nie będą meczyć' nowego własciciela

2017-10-05 08:29

Ubea.pl81.190.x.x

Jeżeli zgłosiła Pani u ubezpieczyciela zmianę właściciela auta, to polisa nie powinna się automatycznie przedłużyć. 9 września ubezpieczenie powinno wygasnąć i tyle. Nowy właściciel samochodu nie musi składać wypowiedzenia, by tak się stało. Wygląda na to, że po stronie ubezpieczyciela zabrakło płynnego przekazywania informacjami między osobami przyjmującymi zgłoszenie o sprzedaży auta a przedłużającymi umowę. Skoro po pierwszym piśmie była już Pani u ubezpieczyciela, a mimo to znowu otrzymała Pani pismo, można zastanowić się nad zgłoszeniem sprawy u Rzecznika Finansowego. Może jego interwencja skłoni ubezpieczyciela do uporządkowania całej sprawy.

2017-10-02 12:23

Dawid37.47.x.x

Witam w Czerwcu kupowałem samochód i ubezpieczenie mam opłacone od kwietnia bieżącego roku i konczy się dopiero w Kwietniu 2018r i ubezpieczyciel żąda odemnie teraz wpłacenia składki i straszy sądem tylko jakim prawem gdy mam na cało rok opłaconę muszę to płacić czy nie ?

2017-10-02 15:46

Ubea.pl81.190.x.x

Widzę dwa wyjaśnienia tej sytuacji: po pierwsze po zmianie właściciela ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki (jeśli np. masz mniejsze zniżki niż poprzedni właściciel). W takiej sytuacji musisz dopłacić do polisy. Po drugie może być tak, że poprzedni właściciel kupował OC na raty. Wtedy musisz opłacić te raty, których sprzedawca jeszcze nie opłacił. Jeżeli dopłata w wyniku rekalkulacji jest duża / zostało jeszcze wiele rat do opłaty możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC. Wtedy dopłacisz tylko za czas ochrony. Na kalkulator.ubea.pl możesz sprawdzić, co zaproponują Ci inne towarzystwa (bo jeśli wypowiesz polisę, to tego samego dnia musisz wykupić ubezpieczenie u innego ubezpieczyciela).

2017-09-20 21:10

Michal188.146.x.x

Witam kupiłem samochód z opłaconą 1 ratą po rekalkulacji okazało się że muszę zapłaci 233 2 razy, zapłaciłem a teraz ubezpieczyciel nie chce przepisać polisy na moje nazwisko tylko wystawił aneks i twierdzi ze jest wszystko ok i odmawia wystawienia polisy na moje nazwisko. Czy TU może tak zrobić?

2017-09-21 08:37

Ubea.pl81.190.x.x

Zazwyczaj ubezpieczyciele nie wzbraniają się tak bardzo przed przepisaniem polisy, ale TU ma też rację, że sam aneks wystarczy. Zresztą dopóki na umowie ubezpieczenia widnieje ten sam numer VIN auta co w dowodzie rejestracyjnym, to nie musi się Pan obawiać żadnych problemów. Polisa jest ważna, ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone. Proszę tylko pamiętać, że polisa po poprzednim właścicielu nie przedłuży się automatycznie. Kiedy będzie zbliżał się koniec umowy ubezpieczenia, zapraszamy zatem do skorzystania z kalkulatora OC https://kalkulator.ubea.pl Będzie mógł tam Pan sprawdzić, gdzie najlepiej kupić nowe OC.

2017-05-29 20:36

alicja37.248.x.x

Kupiłam auto z kończącą się ratą OC. Opłaciłam kolejną ratę ale jeszcze na nazwisko sprzedającego czyli korzystałam niby z jego ubezpieczenia .Okazało się że muszę to auto sprzedać {pilna sprawa ) i sprzedałam z ważnym OC.Auto wygłosiłam w urzędzie co prawda nie od razu bo po 2 miesiącach , odezwało się PZU że ma taką informacje i poprosiło o dopełnienie formalności - coś tam miałam przedłożyć i tyle. Zrobiłam co kazali i tyle.Za może 2 miesiące przyszła informacja że mam zapłacić ratę oc.Podjechałam do placówki PZU w celu wyjaśnienia sprawy -tam mi powiedziano że mam to zignorować bo to CHYBA SĄ REKLAMY !!! Za jakiś czas przyszło już upomnienie . Po interwencji w placówce , pokazaniu umów pieczątek itp miało być już ok. po czym przyszło już WEZWANIE do zapłaty. nie muszę przypominać że kwota rosła .Kolejna interwencja tym razem telefoniczna nie wiedzą co się stało- u nich figuruje że zawarłam i opłaciłam kolejną umowę na auto które dawno sprzedałam. Znowu stosy papierków jakieś oświadczenia itp. Mieli to wyjaśnić i co ? Sprzedali mój dług do biura windyfikacyjnego . Mam 5 dni na zapłacenie już całkiem sporo kasy !!! Oczywiście od nowa ta sama ścieszka , Pół dnia wisiałam na telefonie i nikt nie umiał mi odpowiedzieć o co chodzi tylko mnie przełączali z jednego działu do drugiego faszerując muzyczką w poczekalni na połączenie . W końcu pojechałam do placówki bo mi nerwy puściły . Tam pani robiąc co w jej mocy powiedziała mi że MUSZĘ TO ZAPŁACIĆ. Mało tego podobno nie mogę zrezygnować z polisy , ona się sama odnowi i znowu będę musiała płacić na kolejny rok a nie mogę zrezygnować bo NIE JESTEM JUŻ WŁAŚCICIELEM AUTA .Jestem tylko osobą która ubezpiecza auto i jak obecny właściciel zechce mnie wygłosić to po sprawie a jak nie zechce to będę mu płacić do (przepraszam) usranej śmierci !!! I co wy na to ?

2017-05-31 10:22

Ubea.pl81.190.x.x

Od momentu powiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży auta nie jest się odpowiedzialnym za OC. Szkoda, że nie wysłała od razu Pani powiadomienia do ubezpieczyciela, że ponownie zmienił się właściciel. Takie pismo ułatwiłoby znacznie sprawę. Pisze jednak Pani, że PZU ostatecznie otrzymało informację o zmianie właściciela. Nie powinno już więc zwracać się do Pani z wezwaniami do zapłaty raty. Nie mówiąc już o tym, że skoro zmienił się właściciel, polisa nie powinna zostać automatycznie przedłużona. W tym momencie sprawa jest na tyle skomplikowana i na tak zaawansowanym etapie, że radzilibyśmy zwrócić się z nią do Rzecznika Finansowego z prośbą o indywidualną interwencję.

2017-05-31 20:34

alicja37.248.x.x

Obecnie czekam na odpowiedź na moją reklamacje, którą złożyłam w PZU. Mam nadzieje, że wkrótce ją dostane i będzie dla mnie korzystna w przeciwnym razie będę musiała zwrócić się do rzecznika.

2017-04-05 19:53

młody89.76.x.x

Witam kupiłem skuter z OC do końca roku tylko że po tygodniu odsprzedałem znajomemu nie przerejestrowując go na siebie, co zrobić? czy muszę wysyłać coś do ubezpieczyciela czy też do wydziału komunikacji?

2017-04-06 18:13

Ubea.pl83.3.x.x

Jeżeli poprzedni właściciel poinformował ubezpieczyciela o sprzedaży, to powinien Pan także przekazać towarzystwu informacje o kolejnej zmianie właściciela (i podać jego dane). Natomiast wizyta w Wydziale Komunikacji nie jest potrzebna, skoro nie zdążył Pan jeszcze przerejestrować pojazdu na siebie. Powinien Pan jednak przekazać znajomemu swoją umowę kupna-sprzedaży z poprzednim właścicielem. Dzięki temu kiedy znajomy uda się do Wydziału Komunikacji, będzie mógł udowodnić ciągłość umów.

2017-04-06 20:17

młody89.76.x.x

Dziękuje za szybka odpowiedz, dałem mu wszystkie umowy które dostałem z komisu, a mam jeszcze jedno pytanie jeśli sprzedałem wciągu tygodnia skuter to czy nie muszę zapłacić podatku, w komisie mówili że nie, skuter kosztował 750zł

2017-04-07 11:03

Ubea.pl81.190.x.x

Jeżeli sprzedaje się przed upływem 6 miesięcy, to trzeba zapłacić podatek dochodowy, o ile coś zarobiłeś na sprzedaży. I podatek płaci się tylko od zysku (tu więcej o tym https://ubea.pl/Sprzedaz-auta-o-czym-trzeba-pamietac%2Cartykul%2C1093/)

2017-03-17 20:00

lukasz37.47.x.x

Od 2012r jestem drugim wlascicielem auta ,ktore kupila siostra ,jednak w pazdzirniku 2016 oddala mi go nawet nie musialem go przerejestrowywac ,na podstawie umowy darowizny przepisalem go na siebie .Ubezpieczenie OC jest zaplacone jednorazowo i dopiero w maju 2017 r konczy sie jego waznosc.Jednak ubezpieczyciel domaga sie dodatkowej oplaty w wysokosci 356 zl i straszy sadem ,ale jakim prawem skoro mam wazna polise a siostra nie domaga sie zadnego zwrotu,moze ktos cos mi poradzi .DZIEKI

2017-03-20 09:51

Ubea.pl81.190.x.x

Najprawdopodobniej ubezpieczyciel dokonał rekalkulacji składki po tym, jak doszło do zmiany własności. Towarzystwo ma do tego prawo. Może Pan skontaktować się z ubezpieczycielem, czy na pewno chodzi o rekalkulację składki. Jeśli tak, to trzeba będzie zapłacić taką dodatkową opłatę.

2017-02-19 17:03

Grzegorz82.160.x.x

Witam, mam problem. dnia 12.10.2015 zakupiłem auto w którym polisa oc (PZU) skończyła się 06.10.2015. a były właściciel nie opłacił nowej plisy. W związku z tym w dniu zakupu auta opłaciłem oc w innym TU. Po pewnym czasie dostałem wezwanie z PZU do zapłaty zaległej polisy, która została naliczona od 12.10.20 15. Od byłego właściciela otrzymałem również nieważną już polisę. Co w tej sytuacji mam zrobić? PZU wciągnęło na listę dłużników.

2017-02-20 11:59

Ubea.pl81.190.x.x

Rozumiem, że polisa w PZU to automatycznie przedłużone ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela? W takim przypadku można było wypowiedzieć tę naliczoną automatycznie, ale jedynie do ostatniego dnia wspólnego obowiązywania polis. Jeżeli sytuacja miała miejsce jeszcze w 2015, to teraz możesz jedynie spróbować wyjaśnić z PZU, jak dokładnie wyglądała sytuacja (że było podwójne ubezpieczenie i że polisa PZU była tą naliczoną automatycznie, o której poprzedni właściciel Cię nawet nie poinformował). Niestety raczej nie uniknie się konieczności opłacenia zaległej polisy, ale może przynajmniej uda się uzyskać jakieś preferencyjne warunki.

2017-02-17 15:28

bartek94.251.x.x

Witam, 04.01.2017 sprzedałem samochód. W dniu 05.01.2017 zrezygnowałem z biurze agenta PZU z wykupionej dwa tygodnie wcześniej polisy OC na rok 2017 na tenże sprzedany samochód. Polisa ta wchodziła w życie od 06.01.2017. Spokojnie czekałem na zwrot kasy. Ale przelewu nie było. Dziś poszedłem do biura PZU do tejże agencji gdzie w terminie zrezygnowałem z tej polisy OC, babka sprawdza w systemie a ten frajer cwaniak , który kupił ode mnie auto bezprawnie przypisał sobie moją polisę na siebie i użytkuje ją. Napisałem dziś w biurze reklamację , bo wszystko zrobiłem w terminie i zgodnie z przepisami. Natomiast PZU ZŁODZIEJ NIE CHCĄC ZWRACAĆ MI KASY BEZPRAWNIE PRZYPISAŁ MOJĄ POLISĘ TEMU FRAJEROWI. Jeśli nie zwrócą mi kasy składam sprawę do Sądu, bo nie odpuszczeę im 1400zł.

2017-02-20 11:50

Ubea.pl81.190.x.x

Dzień dobry, jeżeli od dnia zakupu polisy minęły jedynie dwa tygodnie, to jak najbardziej miałeś prawo z niej zrezygnować. Nie powinieneś jednak obwiniać nabywcy, ponieważ w chwili sprzedaży auta OC automatycznie przechodzi na nowego właściciela. Jeśli PZU nie zarejestrowało Twojej rezygnacji, to nabywca nie musiał nic robić, by przypisać polisę do siebie. Jeśli PZU nie zareaguje na Twoją reklamację, możesz jeszcze przed udaniem się do sądu, zwrócić się do Rzecznika Finansowego.

2017-02-05 17:28

Ewela37.47.x.x

W maju 2016roku kupiłam samochód, w ciągu 2tyg zrezygnowałam z powodu wielu ukrytych usterek.. i oddałam właścicielowi. Mam potwierdzenie oddania dowodu i samochodu. Po 7mies dzwoni syn właściciela twierdząc, że zostanę ukarana bo OC stoi na mnie a ja powinnam się go zrzec. Dziwna sytuacja, nie dość że nie oddano mi całej kwoty i byłam stratnya to jeszcze jakaś kara. Jak to jest na prawdę? Co zrobić w takiej sutuacji

2017-02-07 12:08

Ubea.pl81.190.x.x

Po pierwsze OC jest w Polsce na samochód, a nie na kierowcę. Po drugie za OC samochodu jest się odpowiedzialnym w czasie, kiedy jest się właścicielem auta, czyli w Pani przypadku przez te 2 tygodnie. Jeżeli kupione auto posiadało ubezpieczenie OC, to przeszło ono automatycznie na Panią. Kiedy po 2 tygodniach oddała Pani auto, OC ponownie przeszło na poprzedniego właściciela. Jeżeli poprzedni właściciel zdążył poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży auta, to Pani także powinna powiadomić towarzystwo o ponownej zmianie właściciela. Jednak nawet jeśli Pani tego nie zrobiła, nie musi się Pani martwić. Jeżeli nawet przyjdzie wezwanie z UFG (co jest bardzo mało prawdopodobne, bo jak rozumiem auto posiada ubezpieczenie), to okazuje Pani umowy nabycia auta i jego sprzedaży udowadniające, kiedy dokładnie była Pani właścicielem tego samochodu. Jeżeli przez te 2 tygodnie auto posiadało ubezpieczenie, to nie może Pani zostać ukarana.

2017-02-07 19:43

Ewela37.47.x.x

Dziękuję bardzo za obszerną informację. Pozdrawiam ciepło w pełni usatysfakcjonowana

2016-12-27 15:36

P94.254.x.x

Dziękuję za odpowiedź - Pozdrawiam.

2016-12-27 15:18

P94.254.x.x

Serdecznie dziękuję za odpowiedź, ale proszę jeszcze wziąć pod uwagę, następujące przesłanki: 1. Mam podejrzenie, że nabywca świadomie chciał mnie wprowadzić w błąd. Kwota sprzedaży samochodu była tak niska, że bez wątpienia nie zawierała wysokiej składki ubezpieczeniowej. (Samochód - bez ubezpieczenia - sprzedawałem za kwotę niższą od średniej wartości podobnych pojazdów). 2. Kupujący zapewniał, że oczywiście ubezpieczy samochód na siebie - moja żona zdecydowanie może potwierdzić to przed Sądem. 3. Kupujący ma obowiązek ubezpieczenia samochodu lub przepisania dotychczasowego ubezpieczenia na siebie: - umowa ubezpieczenie zawiera przecież zdezaktualizowane dane dot. właściciela samochodu i jego numeru rejestracyjnego (zawiera nieprawdziwe dane); - T.U. przyznało uprawnienia OSOBIE, która zawierała umowę (zniżki wynikające z historii ubezpieczeń właściciela), a nie pojazdowi - nabywca może mieć inną historię ubezpieczenia - może się to okazać kolejną przesłanką świadczącą o nieuczciwych intencjach kupującego; 4. Towarzystwo przyznaje, że jeśli Nabywca np. doprowadzi do szkody, to nie obciąży ona mojej historii ubezpieczenia, zatem - moja umowa nie rodzi skutków wobec mnie, tylko wobec innej osoby - czy to nie jest wada prawna i nie z tego własnie wynika obowiązek Nabywcy do jej przepisania (z tzw. rekalkulacją - na podstawie jego praw do zniżek)? 5. Nabywca ma obowiązek podczas rejestracji pojazdu okazać "ważną polisę OC". Jako sprzedający w terminie złożyłem wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej, a w związku z tym polisa zawiera nieaktualne dane w rubrykach - "Ubezpieczony" i "Nr rej. pojazdu". Czy nie wyklucza to uznania polisy za "ważną"? 6. Jak powinien zachować się: a) patrol Policji, który podczas kontroli dokumentów otrzymuje polisę wystawioną na inną osobę i dotyczącą samochodu o innym nr rejestracyjnym? b) poszkodowany w wypadku mający roszczenia wobec Nabywcy, który legitymuje się taką polisą? Serdecznie pozdrawiam -

2016-12-27 15:35

Ubea.pl217.99.x.x

Szanowny Panie, Możemy ustosunkować się jedynie do rzeczy pewnych, tj: Ad. 3. Ubezpieczyciel po otrzymaniu informacji zmianie właściciela pojazdu wystawi aneks do istniejącej polisy z rekalkulacją lub nie składki. Ad. 4. Zawiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu, zwalnia Pana z konsekwencji późniejszych zdarzeń na tej polisie. Zdarzenia obciążają nabywcę. Ad. 5. Policja sprawdza jedynie ważność polisy i fakt ważnego ubezpieczenia pojazdu. Dane właściciela z punktu widzenia patrolu mają drugorzędne znaczenie. Ad. 6. Na polisie są wpisane również inne dane identyfikujące pojazd takie jak nr VIN. Fakt zmiany numeru rejestracyjnego nie spowoduje braku ochrony ubezpieczeniowej pojazdu. W myśl prawa nabywca kupił polisę od Pana. Od tego momentu nie jest już Pan formalnie stroną umowy ubezpieczeniowej tylko nabywca. Jeśli doszło do spisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu Pana roszczenia cywilne o rozliczenie polisy mogą okazać się bezpodstawne.

2016-12-15 09:02

jaa37.47.x.x

witam mam pytanie kupiłam samochód ubezpieczenie oc jest już na mnie ale dowód rejestracyjny jest na poprzedniego właściciela czy musze przerejestrować na siebie czy mogę bez problemu jezdzić czy są jakieś kary za nieprzerejestrowanie ?proszę o odpowiedz z góry dziękuje

2016-12-15 12:31

Ubea.pl81.190.x.x

Teoretycznie w ciągu 30 dni od zakupu auta należy je przerejestrować na siebie, ale w prawie nie ma przewidzianych żadnych kar za niedopełnienie tego obowiązku. OC po poprzednim właścicielu możesz używać do dnia wygaśnięcia tej polisy (tylko pamiętaj, że takie ubezpieczenie nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu). Jedynie dopóki nie przerejestrujesz auta na siebie, to najlepiej wozić ze sobą w aucie umowę kupna-sprzedaży, aby nie było wątpliwości, że to Twoje auto. Warto także sprawdzić, czy ubezpieczyciel nie planuje zrobić rekalkulacji składki. Jeżeli się okaże, że trzeba dopłacić wiele do polisy, to warto sprawdzić w kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl czy nie bardziej opłaca się od razu wykupić nowe ubezpieczenie na siebie.

2016-09-14 15:04

Ania83.29.x.x

Czy ktoś mi może pomóc?!! Kupilam samochód koncem czerwca .... w polowie sierpnia przyszło mi, że mam zaplacic za OC 470zł, bo wczesniejszy wlaciciel pojazdu zaplacił tylko 7zl ... o co chodzi? bo jestem zielona ... a sprzedajacy powiedział, ze do stycznia następnego roku mam wazne OC.

2016-09-19 09:50

Ubea81.190.x.x

Wersja, że wcześniejszy właściciel zapłacił jedynie 7 zł za polisę jest dość nieprawdopodobna, jednak prawdą jest, że ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki po zmianie właściciela. Najlepiej skontaktować się z towarzystwem i ustalić, ile dokładnie będzie Pani musiała dopłacić za OC, gdyby chciała Pani korzystać z niego aż do końca ważności. Jeżeli dopłata będzie bardzo duża, to może okazać się, że lepiej dopłacić tylko za okres od czerwca do teraz, następnie wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową umowę w innym towarzystwie (w kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl może Pani sprawdzić, kto zaoferuje Pani jaką składkę). Jeżeli jednak zdecyduje się Pani korzystać ze starego OC, to proszę pamiętać, że nie przedłuży się ono automatycznie wraz z końcem okresu ważności.

2016-08-08 09:23

dziodzio37.47.x.x

jezeli nabylem auto z polisa prawie na rok czasu ,kupilem z komisu sam. i po dwoch tygodniach przydarzyla mi sie stluczka,stwierdzono moja wine. To czy poniose jakies kosenkwecje,czy byly wlasciciel bedzie mogl wycofac oc skoro oplacil na rok do 2017r i sprzedal polise wraz z autem

2016-08-22 12:16

Ubea81.190.x.x

Polisa OC przechodzi na nowego właściciela. Dopóki Pan, jako nowy właściciel, nie zdecyduje, że chce wypowiedzieć umowę ubezpieczenia (aby np. zmienić ubezpieczyciela), poprzedni właściciel nie może nic zrobić.

2016-03-12 18:45

Dino31.61.x.x

Kupilem samochud i przyszla mi zwyzka za oc poniewaz jestem nowym kierowca co moge zrobic by tego uniknac

2016-02-29 10:20

EWKA94.254.x.x

cześć razem z mężem chcemy kupić samochód od mojego brata ale od sierpnia 2015 r. nie ma opłaconego ubezpieczenia co się stanie z tą zalegą na kogo przejdzie

2015-10-14 11:47

ryszard89.67.x.x

Moje OC kończyło się w dn.28.06.2015. W dniu 26( dwa dni przed koncem) sprzedałem auto dilerowi w rozliczeniu za nowe. W tym samym dniu opłaciłem rate kwartalna, aby diler zanim odsprzeda auto miał ważne OC. Zaraz po sprzedaży zgłosiłem to w PZU. Przed końcem kwartału otzymałem wezwanie do zapłaty kolejnej raty. Teraz musze płacic do końca roku.Jestem w szoku. Podobno takie jest prawo.Nawet nie wiem kto odkupił samochód od dilera i co zrobił z polisa. CZy ktoś miał podobną sytuację?

2015-10-13 16:10

Marta31.179.x.x

z oc nie odzyskasz, z ac tak

2015-10-03 23:43

darek94.254.x.x

na sam koniec żeby MTU wiedziało kto im klody pod nogi i żeby wiedzieli za co to napisze tak rejestracja dolnoslaska pojazd to fiat bravo a ja mam na imie darek i mieszkam we wrocku no a nr rej starcyjny do DMI XXXXXXX teraz mogą się domyslec zlodziejska firma

2015-10-03 23:27

darek94.254.x.x

znow niewytrzymalem i musz dodac swe uwagi po pierwsze to jesteśmy jedynym krajem gdzie trzeba placic za oc za auto nieużywane, pamiętam jak kupiłem w niemiaszkach i musialem jechać na przegląd bo tuv byl nieważny, auto zawilzlem laweta i zrobili tuv i musialem wykupić ubezpieczenie gdyz pojaz go już nieposiadal, nie mysle ze tez ze w Polsce cos takiego zrobia bo sam posiadam 3 furki a 2 z nich stoja już ponad rok i ponad 3 i musze bulic nomen omen jedno z tych co pisałem wyżej po mtu które odradzam serdecznie bo to złodzieje a wziasc ich pienoiadze z polisy to nie tak latwo tak jak z linka:) czy ponoc obecnie z proamy :) choć ja z proamy jestem zadowolony:) bedac u nich ubezpieczony

2015-08-25 21:50

auto188.207.x.x

kupiłem auto z opłaconym oc przez 5 miesięcy w MTU czy te ubezpieczenie przechodzi na mnie w raz z kupnem samochodu?? czy meszu płacić na nowo ubezpieczenie ?? czy muszę sie zgłosić do ubezpieczalni ??

2015-10-03 23:39

Darek94.254.x.x

do auto: szybka odpowiedz tylo po czasie bo mam już październik:) nie musisz nic wykupywać tylko mysle ze to ta szmatlawa firma pomimo iż po twoim peselku itp.(sprzedający wyslal informacje do mtu bo musial ) sa wstanie wiedzieć ile masz znizek to i tak ci dowala rekalkulacje ze padniesz no ale to nieszczęście kupic pojazd z polisa mtu , i na koniec ta polis jest wazna do końca jej trwania później nic nie musisz robic bo zmienily się przepisy:) możesz olac ich i nowa umowę z inna firma:) proponuje skorzystać z kalkulatora online w sieci tego pelno ale jeśli mieszkasz w dużym mieszie to lepiej poszukać pośredniaka przodujacegoi w ubezpieczeniach i można dostać dodatkowo nawet 10% zniszki tz dilerskiej w wypadku dobrej firmy można nawet mieć przy full znisce 80% rabatu no tao tez lipa:) ale niby jest lacznie 80% natomiast placac online warto zaplacic karta no ale posiadanie karty kredytowej to inna sprawa bo to nie debetowa czy platnicza:)

2015-06-25 17:18

przemek89.66.x.x

Jestem poszkodowanym w kolizji drogowej. Sprawca i wlasciciel auta dal mi nr swojej polisy ktora byla jeszcze na poprzedniego wlasciciela. Gdy zglaszalem do firmy ubezpieczeniowej dowiedzialem sie ze pod tym nr polisy jest auto na inne nazwisko i inny nr rejestracyjny. Co mam teraz zrobic, nadmieniam ze polisa jest aktualna a poprzedniwlasciciel nie zglosil sprzedazy

2015-01-26 22:36

ja

witam a co jesli ktos kupil samochod ma wszystko przeglad itp... ubezpieczenie wlasciciel mowil ze jest ubezpieczona ale nie dal mi polisy ubezpieczeniowej.. pomoze ktos moze??

2015-01-09 23:29

IPOLISA.PL

Cały proces opisujemy tutaj: https://ipolisa.pl/Co-sie-dzieje-z-ubezpieczeniem-OC-przy-sprzedazy-samochodu%2Cartykul%2C715/

2015-01-09 14:30

olo

A jaką mam pewność, że TU (w moim przypadku AXA direct) te wiadomości o sprzedaży samochodu ode mnie w ogóle czyta? Sprzedałem samochód 2 stycznia (OC mam ważne jeszcze 3 tygodnie po sprzedaży). Zgodnie z info mogę poinformować ich o sprzedaży na 3 sposoby: mejlowo, pocztą lub wypełniając formularz na ich stronie. Wypełniłem formularz prosząc o jakąś informację czy wsio się zgadza. Zero odzewu. Wysłałem na mejla skany umowy k/s z informacją o sprzedaży i prośbą o info czy wsio ok. Dalej cisza. Wysłałem w końcu list polecony z wydrukami i informacją o sprzedaży aby mieć jakiś kwit, że to dostali. Zobaczymy co będzie z tym listem. Ale to jest chore aby nikt nie odpisywał i nie informował co i jak! A jak się za miesiąc okaże, że nic ode mnie nie dostali i chcą abym płacił składkę bo ich nie poinformowałem? Nigdy więcej axa direct!

2014-12-19 22:06

ptysiek

Przy złomowaniu auta dostanę zwrot z OC a czy przy umowie kupna-sprzedaży mogę wypowiedzieć umowę i dostać zwrot?

2014-07-16 13:33

Joseph

Ale co fakt to fakt, z tymi urzędasami są największe problemy. Są oni największym nieszczęściem z jakim człowiek musi mieć styczność w życiu. I te "mądre" przepisy z których nie wiadomo prawie nic nawet jeżeli urzędas "tłumaczy".

2014-05-29 21:21

ola

Sprzedałam auto miłemu grzecznemu panu,z którym uzgodniłam ustnie(był tak grzeczny i miły to mu zawierzyłam na słowo),że po dojechaniu do swego miejsca zamieszkania wypowie ubezpieczenie OC.Po pewnym czasie przypomniałam mu się telefonicznie-przeżyłam szok.Miły,grzeczny pan wyzwał mnie,poniżył,naubliżał,krzyczał,że jeszcze musi dopłacić do ubezpieczenia,co nie było prawdą,gdyż polisa była wykupiona-opłacona na cały rok.W ubezpieczalni mi powiedziano ,że ten pan nie musi nic dopłacać bo ma pokryte ubezpieczenie z moich pieniędzy.Straciłam wydane pieniądze na OC (korzystałam miesiąc z OC).Przestrzegam wszystkie osoby sprzedające auto, doliczajcie koszty polisy do ceny samochodu,a jak się nie podoba TO WON!!!!!!!!!!!!!Niesprawiedliwe jest przejście kupującego na polisę sprzedającego.Ja się ulitowałam, a menda wygrała.Pewnie znajdą się pod moim adresem słowa krytyki,ale jestem młoda,to było moje pierwsze auto i pierwsza sprzedaż.Mam nadzieję,że tym wpisem komuś pomogę,żeby jakiś chciwiec się nie dorabiał na sprzedającym.

2014-10-14 20:05

nez

Gdybym przeczytał tą wypowiedz wcześniej ,na pewno postąpiłbym inaczej ,no ale cóż mam to samo.

2014-05-29 12:07

kropka71

Samochód wstawiłam do komisu do dalszej odsprzedaży z ważnym ubezpieczeniem, komis wykupił nowe ubezpieczenie, a ode mnie ubezpieczyciel domaga się opłaty za kontynuację ubezpieczenia. Dodam, że nie zgłosiłam faktu odsprzedaży samochodu.W związku z tym mam pytanie, czy jest możliwe podwójne ubezpieczenie tego samego pojazdu?

2014-05-11 11:59

julo

Sprzedałem auto z opłaconym OC do końca roku. Poszedłem do ubezpieczyciela (PZU) i okazało się że nie dostane zwrotu pieniędzy, chyba że kupujący się zrzeknie ubezpieczenia. Oczywiście na to bym nie liczył - nikt nie jest głupi i nie zrezygnuje z darmowego OC. Teraz kupiłem kolejne auto i miało mieć OC opłacone ale tylko 1 ratę. Teraz dostałem pismo od MTU że mam zapłacić OC. Od kwietnia do końca roku. Coś tu jest nie tak. Czyli tamten sprzedający odzyskał jednak pieniądze ze swojego OC ? PZU robi mnie chyba w balona.

2016-12-10 15:24

ja185.80.x.x

mam identyczna sytuacje, ide to wyjasnic w poniedzialek, przeciez to kpina jakas

2016-12-13 10:45

Ubea.pl81.190.x.x

Kupując auto, nabywca ma prawo korzystać z OC poprzedniego właściciela do końca okresu jego obowiązywania (ubezpieczyciel ma jednak prawo dokonać rekalkulacji składki). Dopóki nabywca nie zrzeknie się polisy, sprzedawca nie otrzyma zwrotu pieniędzy za niewykorzystany okres. Jednak jeżeli OC było kupowane na raty, nabywca jest odpowiedzialny za opłacanie tych rat, których termin płatności upływa po dniu zakupu samochodu (tutaj dokładnie tłumaczyliśmy obowiązki sprzedawcy i nabywcy w przypadku opłacania OC na raty: https://ubea.pl/Jak-uniknac-placenia-raty-OC-za-nowego-wlasciciela%2Cartykul%2C1040/)

2016-12-27 11:30

P94.254.x.x

Proszę o wyjaśnienie - Sprzedałem samochód z ubezpieczeniem, liczyłem na zwrot nadpłaconej składki(prawie 1000 zł) . Kupujący zapewnił mnie, że tak zrobi, ale rzeczywiście nie mam tego na piśmie. TU przyjęło skan umowy, wypowiedzenie umowy, a nawet zgłoszenie do Starostwa o wyrejestrowaniu - jednak wymaga jeszcze, by kupujący wypowiedział ubezpieczenie. Niestety kupujący nie odpowiada na telefony. Po pierwsze - Wypełniłem zatem wszystkie obowiązki sprzedającego. Po drugie - nieuczciwy kupujący korzysta z czegoś, za co nie zapłacił (mało tego - być może nie ma tak dobrej zniżki, jak moja i korzysta w sensie prawnym, także z nieprzysługującego mu przywileju). Po trzecie - ja nie mam możliwości skorzystać z czegoś, za co z kolei zapłaciłem, ani nie mogę rozwiązać umowy, która stała się bezprzedmiotowa (!!!). Proszę radę, czy mogę (na jaką podstawę mogę się powołać) pozwać nieuczciwego kupującego?

2016-12-27 13:53

Ubea.pl217.99.x.x

W myśl noweli ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, nabywca kupuje pojazd razem z polisą OC. Ma prawo ją wypowiedzieć, ale nie musi. Zakład ubezpieczeniowy może naliczyć nową składkę, ale nie musi. Odnosząc to do Pana sytuacji jedyne co mógł Pan zrobić to wliczyć koszty składki ubezpieczenia OC do ceny pojazdu. Pozew będzie z góry przegrany.

2014-03-18 18:29

A

dzień dobry. a ja zapytam jako sprzedająca auto :) pod koniec lutego br. wykupiłam nową polisę na rok, ale w ciągu kilku najbliższych dni planuje sprzedaż tego samochodu, czy w takim przypadku mogę ubiegać się o zwrot kwoty ubezpieczenia, oczywiście nie całego tylko za czas od kiedy nie bede już właścicielem auta. Chce kupić nowe auto i będę musiała wykupić kolejne ubezpieczenie.

2014-03-18 21:47

m

podbijam to pytanie

2014-03-17 23:26

Lewy

Witam. Kupiłem samochód. W dniu zakupu trafił on do warsztatu i stoi tam już 3 miesiąc (gruntowny remont). w między czasie dowiedziałem się, że poprzedni właścicel opłacił składkę tylko na pół roku czyli został jeszcze miesiąc ważności polisy. Pytanie teraz co powinienem zrobić żebym nie musial opłacać drugiej składki tylko mógł wykupic własne oc w innej firmie. Czy zwykłe wypowiedzenie umowy z dniem w którym kończy się opłacony termin wystarczy?

2015-02-18 17:49

Baśka188.147.x.x

Na stronach TU jest druk wypowiedzenia umowy ubezpieczenia. Ten druk należy przesłać lub dostarczyć do ubezpieczyciela samochodu. I zawrzeć umowę na siebie lub można zmienić ubezpieczyciela. Ja kupując auto nie czekając na koniec umowy ubezpieczenia sprzedającego składałam taki druczek i ubezpieczyłam auto na siebie. Nadpłata za okres. jeszcze ważnego ubezpieczenia sprzedającego została mu zwrócona. I tak moim zdaniem jest uczciwie

2014-03-08 00:49

tony

Witam. Proszę o odpowiedź w pewnej kwestii. Chcę zakupić samochód, jednakże dowiedziałem się od właściciela, że nie opłacał od jakiegoś czasu składek OC. Teraz w momencie sprzedaży chce ją opłacić. Czy jako nowemu nabywcy, grożą mi jakieś konsekwencje z tytułu niepłacenia składek OC przez poprzedniego właściciela? Samochód jest nadal zarejestrowany i z ważnym przeglądem

2014-02-12 10:09

ktos

Witam po raz pierwszy kupowałem auto i umowa kupna sprzedaży została nie ważna gdyż właściciel bezprawnie sprzedał samochód ponieważ auto miało współwłaściciela a na umowie widniał podpis jedynie właściciela pojazdu chciałem uzyskać drugi podpis lecz niestety się nie udało bo nie chciał mi takiego podpisu udzielić, sprzedający zgłosił do ubezpieczalni o zmianie właściciela, jednak że z powodu braku drugiego podpisu umowa okazała się nie ważne. Zapłaciłem drugą ratę lecz później nie opłacałem oc ze względu na sprawę z umową. Moje pytanie brzmi czy ponoszę w takiej sytuacji koszta za ubezpieczenie samochodu ?? dodam że samochód oddałem

2013-12-04 13:00

AgentWrocław

Laura, oczywiście masz prawo do zachowania polisy po sprzedającym, musisz jedynie podejsc do agenta Warty żeby nanieśli zmianę na polisie i wyślą Ci rekalkulację. Będzie ono trwało wówczas do końca okresu ubezpieczenia. Jednak rekalkulacje bardzo często są nieatrakcyjne cenowo, w związku z czym polecam poszukać już teraz ubezpieczenia, w momencie gdy się zdecydujesz na konkretną ofertę, pójść wypowiedzieć w Warcie ubezpieczenie, które będzie wówczas ważne do końca tego dnia i w tym samym dniu zawrzeć nowe od dnia następnego. W przypadku porównania ofert lub pytań natury prawnej proszę o kontakt j.tartas@interia.pl

2016-06-01 20:02

magda82.139.x.x

Witam, bardzo proszę o poradę natury prawnej. W styczniu 2016 nabyłam auto wraz z ubezpieczeniem OC, w ciągu 30 dni zgłosiłam to TU i wystąpiłam z pytaniem, czy składka jest opłacona do końca trwania umowy, czy przewidywana byłaby ewentualna rekalkulacja składki? Pracownik w odpowiedzi napisał mi, że dziękują za zgłoszenie, poprosił o dosłanie jeszcze jednego dokumentu, który oczywiście natychmiast wysłałam (całą korespondencję zachowałam). Od tego momentu była cisza, więc tak dobrnęłam do końca umowy po czym wykupiłam już nowe ubezpieczenie na mnie w innym korzystniejszym dla mnie TU. Po ok. dwóch tygodniach od zakończenia umowy dostałam rekalkulację składki. Proszę mi teraz wyjaśnić, czy TU może ode mnie egzekwować należność, skoro ja wyraźnie prosiłam o powiadomienie o ewentualnej rekalkulacji. Przecież gdyby oni mi to wcześniej zgłosili mogłam im wypowiedzieć umowę i poszukać od razu czegoś lepszego, a ponieważ żadnego odzewu nie było nie zrobiłam tego z myślą, że wszystko jest w porządku bez żadnych dopłat składki. Z góry dziękuję za odpowiedź M.

2016-06-02 11:08

Ubea81.190.x.x

Według prawa ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki, ale przeprowadzenie rekalkulacji w taki sposób, jak w Pani przypadku, zostało uznane przez Rzecznika Finansowego za nadużycie i nieuczciwą praktykę rynkową (https://rf.gov.pl/publikacje/artykuly-pracownikow-i-wspolpracownikow/Mateusz_Koscielniak___Zagadnienie_rekalkulacji_skladki_ubezpieczeniowej_w_ubezpieczeniach_komunikacyjnych___Monitor_Ubez__20951). Może zatem Pani spróbować zawalczyć w sądzie o swoje prawa albo przynajmniej na początek zgłosić sprawę do Rzecznika Finansowego. Pozdrawiam

2013-10-31 17:01

pijey

ok dzieki:)

2013-10-30 19:12

Jozef

Tango musisz do końca polisy mieć przy sobie umowę kupna.

2013-10-27 21:39

Laura

Witam, ja zakupiłam auto z ważnym oc ( do wrzesnia 2014) ubezpieczyciel to warka a ja musze je na siebie przepisać, tzn wpólnie z tata którego zrobiłam wspolwlascielem zeby bylo taniej. Mam pytanie czy jesli on ma w Compensie a to ubez jest w Warcie to czy dam rade je zachowac i zaplacic jedynie doplate w razie czego?? bardzo prosze o odp

2013-10-27 20:11

pijey

no właśnie nie... jest na nazwisko poprzedniej właścicielki... pisałem do link4 z pytaniem czy dostane nową polisę ze zmienionymi danymi ale zero odzewu

2013-10-25 10:23

aaaa

OC jest na Twoje nazwisko więc prawnie nadal jest ważne.

2013-10-21 16:38

pijey

przyłączam się do pytania wyżej też mam oc do maja

2013-10-15 21:54

TANGO1985

Jak to jest z ubespieczeniem auta po poprzednim włascicielu kiedy on mialł auto ubespieczone do maja 2014 roku.Ja kupuje auto i mam miesiac na zarejestrowanie,poczym dostaje nowy dowód z nowym numerem rejestracyjnym pojazdu. I co teraz jesli stara polisa jest pod innym numerem dowodu rejestracujnego.Czy ona nadal obowiazuje czy juz nie.

2013-12-03 07:18

Dodzia

Jeżeli masz na polisie inne nazwisko niż na obecnym dowodzie rejestracyjnym , to i tak ubezpieczenie jest ważne, ba nie zmienia się numer nadwozia

2013-06-27 08:19

Sylwester

Agnes, wyrównanie wynika z różnicy zniżek jaką posiadasz a dotychczasowym kupującym. Pewnie on miał -60% a ty mniej. Musisz to dopłacić

2013-04-27 10:10

Agnes

Kupiłam auto w styczniu OC było opłacone do maja przez poprzedniego właściciela a teraz ubezpieczenie mi przysłało wiadomość że mam im opłacić wyrównanie co to znaczy?????

2013-06-18 11:57

janek

masz mniej znizek niz poprzedni wlasciciel i musisz wyrownac im kase z okresu w ktorym Ty posiadasz dane auto, jezeli przykladowo Ty mialabys wieksze znizki niz poprzedni wlasciciel to dostalabys pare groszy zwrotu.

2016-09-06 20:31

123456bob83.10.x.x

Najważniejsza sprawa 0 c bo będziecie płacić nowe ubezpieczenie jakiś stare tak dziadziałają oszuści wyrejestruje samochód weźmie kasę a po pewnym okresie dostanie powiadomienie źle trzeba zapłacić natarciaii to niemało ja załączeniu 500 zl bob

2013-04-17 18:46

czazkk1

I jak Gosia dowiedziałąś sie czegoś

2013-02-07 18:38

Gosia

Witam kupiłam w tym roku Auto z wykupionym rocznym oc .(dostałam umowę z ubezpieczalnią od właściciela) jak również Zostało to ujęte w umowie kupna - sprzedaży, jakie było moje zdziwienie gdy zadzwoniłam do ubezpieczalni by przepisać na siebie oc że poprzedni właściciel auta nie opłacił składki i polisa wygasła a że co dopiero z nimi zawarł umowę przez internet to teraz spadło to na mnie. czuje się oszukana gdyż te oc było jednym z głównych powodów dla których własnie te auto a nie inne. Czy mogę jakoś walczyć by były właściciel wywiązał sie z umowy jaką zawarł ? Albo czy mogę go gdzieś podać ? Czy tylko pozostała mi droga sądowa?

2012-11-12 12:53

Marian

Polisa sprzedającego rozwiąże się automatycznie po zakończeniu okresu na jaki została wcześniej wykupiona. http://ubezpieczenia.comperia.pl/dwa-podejscia-do-ubezpieczenia-oc.html. Dzięki temu nabywca samochodu nie musi się już martwić, że będzie musiał zapłacić OC w obydwu towarzystwach. Dokona zapłaty tylko w tej instytucji, w której wykupił swoją polisę.

2014-05-05 20:18

Ania

I właśnie to nie jest do końca prawda ostatnio kupiłam samochód po około tygodniu zarejestrowałam go i w tym samym dniu wykupiłam ubezpieczenie po około pół roku dostałam pismo że zostało wszczęte postępowanie windykacyjne z zakładu ubezpieczeń poprzedniego właściciela więc na drugi dzień wysłałam pismo ( drogą mail'ową oraz za pośrednictwem Poczty Polskiej listem poleconym ) że to nie jest numer mojej polisy i sprzedawca miał wypowiedzieć umowę gdyż podczas rozmowy dogadaliśmy się że ubezpieczę samochód w innej firmie. Jednak nie otrzymałam żadnej odpowiedzi od towarzystwa ubezpieczeń sprzedającego a po kolejnych dwóch miesiącach kolejne ponaglenie ;/ Czy ma ktoś jakąś radę ;/ Płacić dwóm ubezpieczalnią to trochę jednak przesada ;/

2016-09-28 19:56

Koyot94.197.x.x

Jaki finał sprawy? Pytam bo mam podobna sytuacje i niewiem co robić. koyotukl@o2.pl

2016-09-29 09:04

Ubea81.190.x.x

@Koyot mógłbyś opisać dokładnie jaka jest Twoja sytuacja? Postaramy się wtedy coś doradzić. Generalne zasady są takie: przy sprzedaży auta OC automatycznie przechodzi na nowego właściciela. Jeżeli nabywca chce zawrzeć umowę OC w innym towarzystwie, to wypowiada umowę w starym i wtedy sprzedawca otrzymuje zwrot niewykorzystanej składki. Jeśli nabywca nie wypowie umowy starego OC, polisa będzie obowiązywała do końca okresu zawarcia umowy, ale nie przedłuży się na następne 12 miesięcy. Jeśli sprzedawca płacił ratami za OC, to nabywca ma obowiązek płacić za te raty, których termin płatności mija już po dniu zakupu auta (oczywiście jeśli nie wypowiada tej polisy).

2016-10-27 00:54

Dario87.205.x.x

To ja mam lepszy problem, kupiłem auto 21.10.2016r. i mam tylko Potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia od 2016.08.25 do 2017.08.24, składka OC 600zł. Po kontakcie z panem z pieczątki okazało się że od początku nic nie było zapłacone, i moje pytanie: co teraz mam zrobić? Już mi ręce opadają. Na umowie nie ma wzmianki o tym by sprzedający zgadzał się lub też nie żebym jeździł na jego OC, ale teraz co zrobić, wypowiedzieć? czy zapłacić? Czy ktoś coś poradzi?

2016-10-28 15:19

Ubea81.190.x.x

Jesteś odpowiedzialny za OC od momentu nabycia pojazdu, więc ubezpieczyciel może żądać od Ciebie zapłaty za polisę od 21 października do końca. W Twojej sytuacji sprawdziłabym w kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl jakie są oferty innych ubezpieczycieli dla Ciebie. Jeśli tylko znajdziesz pasującą Ci propozycję, to wypowiedz to ubezpieczenie, aby uniknąć zamieszania. Jeśli wypowiesz obecną polisę i wykupisz nową w innym towarzystwie, to masz jasną sytuację.

2012-11-10 19:25

Rost

Ja w sprawie artykulu "Kupuję samochód – krótki poradnik" Ten co pisal ten artykul o kupnie i "OC" to pomyleniec ktory usiluje usiluje sklocic sprzedajacego z kupujacym o to, czy posiada wazne albo nie posiada OC. TU, probuja zrzucic problem OC na uzytkownikow straszac ich karami itp. Prawidlowo, to nowy nabywca pojazdu powinien zakupic polise ubezp. w momencie rejestracji pojazdu, placac za za swoj okres uzytkowania pojazdu, a sprzedajacy powinien sprzedany pojazd odmeldowac w nastepnym dniu po sprzedazy pojazdu, ktory to fakt odnotowany jest na umowie kupna /sprzedazy. Tylko ze te leniwe worki ziemniaczane z TU, tego nie robia bo im tak wygodniej, a moze kogos sie przy okazji naciagnie na podwojne ubezpieczenie i bedzie wiecej skasowanych pieniedzy.... Jest logiczna sprawa ze posiadacze pojazdow maja rozmaite okresy bezszkodowej jazdy, jedni posiadaja 100% drudzy 60% za bezszkodowa jazde - jak mozna to pogodzic ze ktos jezdzi na moim OC...? Uwazam ze najwyzszy czas skonczyc te zlodziejskie praktyki TU, i placic za okres ubezpieczenia w ktorym jest sie faktycznie wlascicielem pojazdu, a nie placic podwojne ubezpieczenie - za sprzedany i za nowo nabyty pojazd. Ponad to, my uzytkownicy powinnismy miec mozliwosc odmeldowania poj. z ubezp.,np.jesli pojazd uzywany jest sezonowo lub jest dluzej niesprawny lub gdy jest nam niepotrzebny bo mamy nowy pojazd a stary czeka na nybywce, itd.... Tak jak jest w innych krajach, i prosze nie straszyc nastepstwami nie posiadania polisy bo za ten balagan sami jestescie odpowiedzalni !!! A nasz Rzad/Sejm dalej niech radzi we swiat , dajac pole do popisu naciagaczom, zamiast tworzyc przepisy ktore maja sens i logike!

2014-10-01 00:27

kiko

Mam klopot z MTu sprzedalem samochud w2010 a ubezpieczenie przyszo2012 Sprzedalem samochód z ważnym ubezpieczeniem teraz Mam 3000 do plac dnia i strasza mnie ze jak nie za place 400 zm to domowa mi 2000 kary Chyba ich pojebalo W nosze pozew o świadome wyliczenie pieniędzy Tylko kogo skarżyć MTU czy firmę ktura kupila dlugi Proszę o pomoc kiko-koko@WP.pl

2015-10-03 23:13

darek94.254.x.x

Wprowadź treść postu...tak tak to pojebana firma oley ich i ich windykatora, miałem i mam tex problem z ta zasrana firma:) kupiłem pojazd z ich polisa sprzedający powiedział ze oplacil 2 rate, na odwrocie ich polisy było napisane czarno na białym iż nie musze wypowiadać umowy, podpislem z inna firma bo było taniej tak wyszlo z kalkulatora i nowy ubezpieczyciel powiedzila ze lepiej im wypowiedzieć, wiec wypowiedziałem ale w dniu zawarcia umowy w innej firmie w mailiu dopmnie napisali iż musz wysalc w pdf bo nieumia odcxzytac wypowiedzenia w jpg napisałem żeby się nauczyli bo inne firmy odczytują, po jakims czasie doatalem note mailowa ze musze oplacis skaldke bo wypowiedziałem im za pozno ze trzeba było najpóźniej 1 dzień przed koncem i to prawda ale na ich druku napisano jasno ze nioe musze po brzydkich wypowiedziach w obie strony dostałem maila ze kasuja moja polise i ze mnie maja w gdzies ucieszylo mie to jak skurcztybyk ale cieszyłem się tylko miesiąc kolejny email był napisany iż im zalegam chyba 250 zl ni ebylo niuc napiosane za co ale kwota i ze jak nie wplace to oddadzą do windfykacji i tak się stało prawdopodobnie zrobilio rekalkulacje wedle siebie i chyba namawiając sprzedającego ktyory top nieoplacil jednak 2 raty żeby oplaci do dnia który musial + 30 dni co przechodzi na mnie i wyszlo ze ze za kilkanaście dni użytkowania dowalili mi 250 zl pomimo iż mam full zniszki i zaplacilem mniej jak 340 zl za caly rok gdzie indiej sprawę oddali do windykacji i jakas pojebana firmamnie sciga grozac itp. niestety probowalem się dozdzwonic do rzecznik do spraw ubezpiecxzonych ale bez skutku nomen omen pomyslalem ze to najl;epsze stanowisko na swiecie przez kilka dni probowalem non stop mysle ze starcilem z 20 godzin i non stop automat mowil o zajetosci linii jedynie co udało się to ze rzecznik ma obecie przerwę później znow zajetosc i tak to ze starcilem kilka zlotowek na info o przerwie rzecznika i setki razy uslyszalem ze linia jest zajeta znaczy zeczik to pala i cfel a zajetosc była spowodowana odlozeniem słuchawki z widelek na bok tak tez bym chciał pracować pozdrawia ta szmate zecznika i zycze jej szybkiej śmierci i bolesnej najlepiej raka w oku i uch i narządach pł a także jej dziadoskiej rodzinie żeby bardzio bolało pozio darek z wrocka

2017-04-07 19:31

Bakara88.156.x.x

Jezus Maria!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! jak tacy ANALFABECI prowadzą samochody tak jak piszą to powinni mieć składki za OC w taryfie 200%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2015-02-18 17:41

Baśka188.147.x.x

Bardzo słuszna uwaga i ten "nerw", mój nabywca jeździ na moje ubezpieczenie i w nosie ma, że nie dopłacił mi za to. Okazja czynie "złodzieja".

2015-07-13 19:52

wild83.8.x.x

Zwłaszcza to 100% za bezszkodową jazdę byłoby interesujące hehe... Ale bełkot!

2015-12-06 12:31

jaca31.61.x.x

Wprowadź treść postu...Zgadzam się w zupełności

2012-11-09 14:19

Benio

Im mniejsza świadomość społeczeństwa, tym lepsze życie mają oszuści i złodzieje aut. Niestety, niektórzy kupujący auta dadzą sobie wcisnąć wszystko, mądrzy są dopiero po szkodzie. Jak to Polacy.

2016-09-28 19:47

Koyot94.197.x.x

A ty jestes mądry przed szkodą?? Weź skończ pierdolić bzdury

2017-04-07 19:23

Jestydej88.156.x.x

Benio to nie Polak, on przyjechał z Azji i jeździ rykszą

2017-05-17 19:35

Luc46.151.x.x

no cóż lepiej uczyć się na cudzych sukcesach wtedy nie trzeba być "mądrym po szkodzie" warto czytać :D

2017-11-09 15:14

jaja jak berety94.254.x.x

chce kupic auto na czesci , i czy zlamie prawo ? nie chce ubezpieczac ani rejstrowac chce czesci a reszte na zlom , kupic legalnie za pieniadze nie ukrasc , w demokratycznym kraju nie mam swobody wyboru co chce zrobic z tym co kupie? Precierz to jakis absurd , wrocilem z zagranicy i juz mam dosyc polski co tu sie dzieje ? w europie powinno byc jedno prawo tak mi sie wydaje ze jakies normy demokracji ... jak to wkoncu jest ???musze klamac zeby czesci sobie zabrac z kupionego auta ? to sie do strasburga nadaje ... czy ktos juz zglaszal takie naduzycie czy kazdy sie godzi z tym systemem ktory okrada i kopie w zad kiedy jestes uczciwy? Gdzie jest ta swoboda i wolnosc ???