Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Co się dzieje z ubezpieczeniem OC przy sprzedaży samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-03

Kupujesz lub sprzedajesz samochód? Pomyślałeś o wszystkim? Proces sprzedaży pojazdu nie ogranicza się tylko do kwestii ceny oraz stanu technicznego auta. Niemniej ważne są ustalenia odnośnie kwestii ubezpieczeniowych. Problemy z ubezpieczeniem OC są jednymi z najczęstszych przyczyn konfliktów pomiędzy sprzedawcą a kupującym. Wcześniejsza rozmowa obu stron pozwoli ustrzec się przed niepotrzebnym stresem i komplikacjami.

kupno-sprzedaz

Zarówno sprzedający jak i kupujący powinien dysponować podstawową wiedzą na temat tego co się dzieje z ubezpieczeniem przy transakcji kupna-sprzedaży. Wszelkie zasady dotyczące przejęcia ubezpieczenia OC są zapisane w umowie ubezpieczeniowej, którą posiada właściciel pojazdu. Na co powinien zwrócić uwagę sprzedawca samochodu? Co powinien wiedzieć nabywca?

Kupuję samochód – krótki poradnik

Nowe auto to znaczny wydatek, dlatego przymierzasz się do kupna używanego. Znalezienie dobrego, sprawnego samochodu po przyzwoitej cenie nie należy do najłatwiejszych zadań. Mimo to wytrwale szukasz, oglądasz propozycje sprzedawców, pytasz znajomych czy nie znają kogoś kto sprzedaje auto itd. Gdy wreszcie spotkasz człowieka, który zaoferuje ci rozsądną cenę za samochód, a pojazd po jeździe próbnej i przeglądzie wyda się w dobrym staniem technicznym, uważaj, bo to jeszcze nie wszystko. Została jeszcze kwestia ubezpieczenia.

 • Poproś sprzedawcę o przedstawienie polisy OC. Z chwilą gdy kupisz auto, razem z samochodem przejdzie na ciebie także jego ubezpieczenie OC a wraz z nim prawa i obowiązki wynikające z posiadania polisy.

 • Zrezygnuj z kupna pojazdu, jeśli sprzedający nie dostarczy ci umowy ubezpieczenia OC. Może się się okazać, że w ogóle się nie ubezpieczał lub nie opłacił składki. Gdy kupisz taki samochód, będziesz się musiał liczyć z możliwymi konsekwencjami. Nieopłacona składka? Ubezpieczyciel zapuka do Twoich drzwi. Uwierzyłeś sprzedawcy na słowo, że auto było ubezpieczone, a prawda okazała się inna? Zapłacisz karę za brak ubezpieczenia (nie mówiąc już o tym, co by się stało gdybyś jeżdżąc bez ubezpieczenia spowodował wypadek).

 • Upewnij się, że sprzedający opłacił składkę OC – poproś go o dowód wpłaty.

 • Zapoznaj się z umową ubezpieczenia, ponieważ zawarte są w niej informacje dotyczące postępowania w sytuacji kupna-sprzedaży pojazdu.

 • Możesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w dowolnym czasie po nabyciu pojazdu. Wypowiedzenie złóż w formie pisemnej (chyba że dany ubezpieczyciel akceptuje drogę mailową lub faks). Umowa rozwiąże się w dniu złożenia wypowiedzenia - w przypadku wysłania rezygnacji Pocztą Polską liczy się data stempla pocztowego (dowiedz się więcej o wypowiedzeniu OC).

 • Jeżeli postanowisz nie wypowiadać przejętej polisy OC, pamiętaj że ubezpieczyciel po otrzymaniu informacji o zmianie właściciela samochodu może dokonać rekalkulacji składki, uwzględniając zniżki lub zwyżki, jakie przysługują nowemu nabywcy od dnia przeniesienia prawa własności. Nie odpowiada ci taka sytuacja? Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń i sprawdź ile wynosi najtańsze OC dla twojego samochodu.

 • Gdy nie wypowiesz umowy OC nabytej wraz z nowym pojazdem, będzie ona ważna do końca czasu na który została zawarta.

Sprzedaję samochód

Kwestie ubezpieczeniowe to nie tylko problem kupującego, ale również sprzedającego. Jeżeli chcesz oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów zadbaj o zamknięcie kwestii ubezpieczeniowych i dogadaj się z kupującym. Nowe przepisy wskazują, że sprzedający ma obowiązek pisemnego powiadomienia ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności. Do momentu powiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, obie strony ponoszą odpowiedzialność za płacenie składki. Jeżeli rozłożyłeś składkę OC na raty, to z chwilą sprzedaży kończy się twój obowiązek ich płacenia. Jednak gdy nie powiadomisz zakładu ubezpieczeń o dokonanej transakcji, ubezpieczyciel zażąda zapłaty od ciebie, bo nic nie wie o sprzedaży!

Jeżeli nowy właściciel auta tuż po zakupie pojazdu spowoduje wypadek, to już nie twój problem. Chyba że nie pofatygowałeś się i nie poinformowałeś ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Wtedy ubezpieczyciel w pierwszej kolejności zwróci się do ciebie w związku z konsekwencjami za wyrządzoną szkodę. Oczywiście, gdy udowodnisz, że w momencie wypadku nie byłeś już właścicielem auta, unikniesz odpowiedzialności za cudzą szkodę. Jednak czy warto tracić czas i niepotrzebnie się denerwować? Nie. Dlatego natychmiast po dokonaniu transakcji poinformuj o tym zakład ubezpieczeń i miej problem z głowy.

Jeżeli nabywca zdecyduje się wypowiedzieć umowę OC zawartą przez Ciebie, zyskujesz oczywiście prawo do otrzymania zwrotu niewykorzystanej składki. Ubezpieczyciel powinien dokonać takiego zwrotu w przeciągu 14 dni.

Sprawdź, kto jest odpowiedzialny za ubezpieczenie OC w przypadku współwłasności pojazdu:

Tagi:

Komentarze

2020-09-01 06:04

Magdalena64.121.x.x

Kupilam samochod w komisie 3 stycznia 2020. Komis przedstawil dowod polisy OC w AXA zawartej 6 grudnia 2019 , w dniu w ktorym auto zostalo zakupione od poprzedniego wlasciciela. Osoba, ktora sprzedala auto Komisowi miala polise w firmie HESTIA i polisa ta wygasla 4 grudnia 2019 roku , 2 dni przed sprzedaza. W maju 2020 dostalam list z firmy windykacyjnej KACZMARSKI ,reprezentujacej HESTIE, ktora domaga sie ode mnie niezaplaconych skladek 2661 zlotych za okres 3 stycznia 2020 do 3 grudnia 2020 z data wymagalnosci skladki 25 marzec 2020. Dzwonilam do komisu w tej sprawie, powiedziano mi, ze samochod zostal zakupiony od poprzedniego wlasciciela 6 grudnia 2019 z wygasla polisa i KOMIS wykupil nowa polise w AXA. Czy firma windykacyjna ma prawo domagac sie od mnie tych zaleglosci? Przeciez polisa nalezala do osoby prywatnej zawarta byla na okres 4 grudzien 2018- 3 grudzien 2019, a przede mna, przez miesaic 6 grudzien 2019 - 3 styczen 2020 wlascicielem auta byl KOMIS. Rozmawialam z przedstawicielem firmy KACZMARSKI, ktory twierdzi, ze polisa przeszla na mnie jako nowego wlasciciela pomimo, ze tlumaczylam,ze KOMIS kupil auto z wygasla polisa i byl wlascicielem pojazdu przez miesiac zanim ja od nich kupilam. Co moge zrobic w tej sprawie? Jak to rozwiazac? Dziekuje za wszystkie porady.

2020-09-01 07:56

Ubea.pl83.3.x.x

Warto by skontaktować się z ERGO Hestią i spróbować ustalić, czy poprzedni właściciel złożył do ubezpieczyciela wypowiedzenie OC trwającego od grudnia 2018 do grudnia 2019. Nawet jednak jeśli takie wypowiedzenie nie zostało złożone i polisa została automatycznie przedłużona, to ERGO Hestia zapłaty składki powinna domagać się od poprzedniego właściciela (chyba że tak naprawdę zawarł on umowę z ERGO Hestią na następny rok i wybrał zapłatę OC w ratach. W takim przypadku zapłata kolejnych rat przeszłaby na Panią). Tak czy inaczej warto skontaktować się bezpośrednio z ERGO Hestią i ustalić dokładny przebieg ubezpieczenia Pani auta w tej firmie.

2020-08-18 13:34

Dawid193.59.x.x

Witam, czy po zakupie auta i zarejestrowaniu w urzędzie komunikacji czyli po zmianie numerów rejestracyjnych muszę zgłaszać do ubezpieczyciela fakt zakupu samochodu w celu zmiany numerów rejestracyjnych w polisie?

2020-08-18 15:42

Ubea.pl83.3.x.x

Nie ma Pan takiego obowiązku. Kluczowe jest, by zgadzał się numer VIN, a jego Pan nie zmieniał. Z ubezpieczycielem warto jednak skontaktować się z innego powodu. Po zmianie właściciela towarzystwo ubezpieczeń ma bowiem prawo dokonać rekalkulacji składki. Niestety bywa tak, że ubezpieczyciel taką rekalkulację robi, ale informuje o tym dopiero pod koniec trwania danej umowy. Lepiej więc samemu szybciej skontaktować się z ubezpieczycielem i ustalić, czy i jaka rekalkulacja będzie przeprowadzana. Jeśli rekalkulacja będzie wyjątkowo niekorzystna, możliwe że lepszym rozwiązaniem będzie wypowiedzenie obecnego OC i zakupienie nowego. Oferty innych ubezpieczycieli sprawdzi Pan szybko na kalkulatorze OC: https://kalkulator.ubea.pl Jeśli natomiast zdecyduje się Pan kontynuować ubezpieczenie, to może Pan poprosić o aneks do polisy, w którym zostanie wpisany numer rejestracyjny auta.

2020-08-15 18:28

pg83.28.x.x

Kupiłem samochód, OC (opłacone na cały rok) przepisałem od razu na siebie, dostałem potwierdzenie z ubezpieczalni. Czy będzie ono kontynuowane z automatu na kolejny rok, czy mam się upominać o przedłużenie?

2020-08-17 07:15

Ubea.pl83.3.x.x

Jako że w trakcie trwania polisy doszło do zmiany właściciela auta, to OC nie będzie kontynuowane automatycznie. Pod koniec trwania ubezpieczenia trzeba więc skontaktować się z ubezpieczycielem i zapytać o nową ofertę. Zachęcamy do sprawdzenia wtedy także na kalkulatorze OC, czy inne towarzystwo nie zaprezentuje korzystniejszej propozycji: https://kalkulator.ubea.pl

2020-02-19 14:49

rob5.173.x.x

List od UFG możesz również dostać wtedy, gdy sprzedałeś samochód wraz z dotychczasową polisą OC (upomnienie dotyczy auta, którego już nie posiadasz). Wówczas do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wystarczy przesłać umowę kupna-sprzedaży. W ten sposób udowodnisz, że w danym okresie nie miałeś obowiązku posiadania OC, z powodu zbycia pojazdu.Według mojej wiedzy brak skutecznego powiadomienia ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu powoduje TYLKO obowiązek zapłaty należnych składek (wynikających z obowiązującej umowy). Brak powiadomienia o zmianie właściciela nie powoduje, że art.31.1 traci swoją moc prawną i art.28 jednak obowiązuje. Od 2012 roku art. 31 bezwględnie ustanawia, że po zmianie właściciela, nie stosuje się automatyzmu przedłużania umowy. Nie ma żadnych podstaw prawnych do twierdzenia, że z braku skutecznego powiadomienia ubezpieczyciela, umowa zostaje automatycznie przedłużona. Naturalnie nieświadomy ubezpieczyciel ma prawo wystawić dokument ubezpieczenia – to jeszcze nie znaczy, że umowa została zawarta.

2020-02-04 09:36

Shadow89.79.x.x

Witam. Kupiłem auto w maju, auto było ubezpieczone (OC) świeża polisa zawarta pół miesiąca wcześniej rozłożona na 2 raty. Zadzwoniłem do ubezpieczyciela by sprawdzić ubezpieczenie i okazało się że mogę zerwać ubezpieczenie lub dopłacić 160 zł i jeździć na OC sprzedającego jeszcze przez pół roku. tak też zrobiłem. po pół roku przychodzi do mnie wezwanie od firmy windykującej abym opłacił ponad 1000zł ponieważ sprzedający nie opłacił 1 raty. Gdyby ubezpieczyciel poinformował mnie o tym to zerwał bym ubezpieczenie ponieważ za roczne oc płacę dużo mniej ponieważ posiadam maksymalne zniżki. Czy ubezpieczyciel wprowadzając mnie w błąd za co po poł roku pisemnie przeprosił może żądać uregulowania zaległości od dnia w którym kupiłem pojazd mimo że nie wypowiedziałem ważnej umowy poprzedniego właściciela ?

2020-02-04 15:38

Ubea.pl81.190.x.x

Jako że korzysta Pan z tego OC, firma ubezpieczeniowa ma prawo żądać zapłaty za tę polisę. Jednakże Panu przysługuje prawo do złożenia roszczenia na ubezpieczyciela, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe wprowadziło Pana w błąd. Radzimy skontaktować się Rzecznikiem Finansowym i poprosić go o poradę w tej sprawie.

2020-01-30 19:46

Janusz83.26.x.x

Witam. Sprzedałem motor 10.07.2018r. Zgłosiłem ubezpieczycielowi 18.12.2019r. Ubezpieczyciel oddał sprawę do firmy windykacyjnej. Żądają zapłaty polisy oc za rok 2018-2019 oraz 2019-2020. Polisa kończyła się 26.08.2018r. Mają prawo żądać zapłaty? Proszę o poradę co robić?

2020-01-31 09:42

Ubea.pl81.190.x.x

Ze względu na fakt, że ubezpieczyciel został powiadomiony o sprzedaży auta dopiero w grudniu 2019, miał jak najbardziej prawo przedłużyć polisę na czas od sierpnia 2018 do sierpnia 2019. Nie powinien już jednak przedłużać polisy na następny rok (od sierpnia 2019 do sierpnia 2020), jako że nie otrzymał zapłaty za poprzednie ubezpieczenie. Jeśli sprawa została już zgłoszona do firmy windykacyjnej, kontaktowanie się z ubezpieczycielem już zbytnio nie pomoże. Może Pan jeszcze spróbować zwrócić się po pomoc do Rzecznika Finansowego (taka pomoc jest bezpłatna).

2019-12-12 12:59

Aniela31.60.x.x

Witam. Sprzedałam 10.08.2019 auto bratu, a ponieważ jeszcze z tego auta korzystałam postanowiłam wykupić polisę na siebie (stara kończyła się 10.10.2019). Brat miał wypadek i auto zostało zezłomowane. Teraz chciałam wypowiedzieć polisę, ale pani w ubezpieczalni powiedziała, że muszę pisać podanie do ubezpieczyciela, ponieważ skoro sprzedałam auto to nie mogłam go ubezpieczyć. Chyba najważniejsze,że auto ma ubezpieczenie a kto opłacił powinno być nieważne. nie wiem co mam teraz robić . Proszę o poradę

2019-12-12 15:07

Ubea.pl81.190.x.x

Zgodnie z prawem jedynie właściciel pojazdu może wykupić OC danego samochodu. Czy obecny ubezpieczyciel został w momencie zakupu ubezpieczenia w ogóle powiadomiony, że już ktoś inny jest właścicielem samochodu? Czy Pani brat jest wymieniony w umowie ubezpieczenia jako właściciel auta czy w ogóle nie ma o nim wzmianki?

2019-11-26 08:44

Magda194.165.x.x

witam. kupiłam samochód w grudniu 2017 roku razem z OC wykupionym w październiku 2017 i opłaconą pierwszą ratą. samochód sprzedałam po 2 miesiącach w lutym 2018 roku. poprzedni właściciel zgłosił sprzedaż auta ale ja nic nie otrzymałam od ubezpieczalni. druga rata była do zapłaty w kwietniu 2019 roku ale w tym czasie właścicielem auta był już ktoś inny. ja nie poinformowałam ubezpieczalni o sprzedaży bo nie wiedziałam że musze. Najwyraźniej następny właściciel też nie bo teraz dostałam wezwanie do sądu o zapłatę ubezpieczenia z odsetkami. Czy obowiązek opłaty ciąży na mnie ?

2019-11-26 11:49

magda194.165.x.x

nadmieniam, że kwote wymagalną zapłaciłam i napisałam pismo do ubezpieczalni o wycofanie sprawy z sadu bo ma termin dopiero na grudzień żeby uniknąć dodatkowych kosztów na co dostałam odpowiedź negatywną

2019-11-26 15:41

Ubea.pl81.190.x.x

W przypadku ubezpieczenia na raty wygląda to tak, że jeśli termin zapłaty kolejnej raty mija już po sprzedaży auta, ale jeszcze przed poinformowaniem ubezpieczyciela o zmianie właściciela, towarzystwo ubezpieczeniowe może żądać zapłaty raty od poprzedniego lub obecnego właściciela. To do niego należy wybór, do kogo zgłosi się po zapłatę raty. Z tego co Pani pisze, w Pani przypadku doszło do właśnie takiej sytuacji, więc ubezpieczyciel może żądać zapłacenia zaległej raty (a także odsetek za opóźnienie w jej zapłacie) od Pani. Takie ubezpieczenie nie może natomiast zostać przedłużone na następny rok, więc ubezpieczyciel nie może już żądać od Pani zapłaty za ewentualną kolejną polisę.

2019-11-28 10:09

magda194.165.x.x

dobrze, kwotę wymagalną zapłaciłam. odsetek nie bo nie ma żądania w pozwie ani oznaczonej kwoty żądanej. opłaciłam kwotę z wezwania do zapłaty dołączonego do pozwu. Przedsądowe wezwanie zapłaty zostało wysłane listem zwykłym na błędny adres rok temu. dostaje pozew dopiero teraz. z pozwu dopiero dowiedziałam się o konieczności zapłaty. a ubezpieczyciel nie chce odpuścić odsetek, które powstały nie z mojej winy.

2019-11-28 16:26

Ubea.pl81.190.x.x

W takim przypadku radzimy skontaktować się telefonicznie z Rzecznikiem Finansowym i poprosić o darmową poradę, co można zrobić.

2019-11-23 18:27

Ewa31.178.x.x

Witam, Chciałabym sprzedać samochód, w listopadzie wykupiłam na rok ubezpieczenie, czy mogę przenieść ubezpieczenie z jednego auta na drugie bądź wymówić ubezpieczenie i wycofać proporcjonalnie zapłaconą składkę? czy po prostu składka przechodzi na kupującego a mi nie należy się nic.

2019-11-25 08:17

Ubea.pl81.190.x.x

Ubezpieczenie OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Pani nie może ani przenieść tej polisy na inne auto ani wypowiedzieć tego ubezpieczenia (wyjątkiem jest sytuacja, w której wykupiła Pani to OC przez Internet lub telefon - w takim przypadku może Pani wypowiedzieć OC w ciągu 30 dni od jego zawarcia). Kupujący może jednak wypowiedzieć kupione przez Panią OC i wtedy to Pani należy się zwrot niewykorzystanej składki. Może więc Pani dogadać się z kupującym, że po zakupie auta ma wypowiedzieć tę polisę i kupić nową. Może też Pani doliczyć koszt polisy do ceny auta.

2019-08-07 10:26

Kazik79.188.x.x

Witam. Zakupiłem auto w zeszłym roku tj. 14.05.2018 z potwierdzeniem zawarcia polisy OC na cały rok 2018. Teraz mamy sierpień 2019 i po upłynięciu 14 miesięcy od zakupu, i 7 miesięcy od wygaśnięcia polisy poprzedniego sprzedawcy, Ubezpieczyciel po takim czasie chce abym mu zapłacił za nieważną już zeszłoroczną polisę. Czy powinienem zapłacić?

2019-08-07 15:38

Ubea.pl81.190.x.x

Czy ubezpieczyciel przysłał wezwanie do zapłaty zaległej składki za ubezpieczenie z 2018 roku czy jest to wezwanie do zapłacenia dopłaty wynikającej z rekalkulacji składki z powodu zmiany właściciela auta?

2019-08-08 08:36

Kazik79.188.x.x

Witam. Dostałem normalnie kontynuację polisy OC Zbywcy (tylko że już wygasłą z dniem 01.01.2019) i mam ją sobie zachować jako dowód posiadanego OC, i że mogę ją wypowiedzieć. W piśmie jest napisane "Składka za to ubezpieczenie nie została w pełni opłacona przez poprzedniego właściciela" Najlepiej to bym Państwu przesłał te pisma na jakiegoś meila.

2019-08-08 08:39

Kazik79.188.x.x

polisa bez rekalkulacji - taki zapis znalazłem

2019-08-08 15:36

Ubea.pl81.190.x.x

Jeśli składka nie została w pełni opłacona, a ubezpieczenie było używane do końca, to ubezpieczyciel jak najbardziej ma prawo domagać się zapłaty zaległej składki.

2019-07-26 08:39

szurubur31.179.x.x

Kupiłem auto w dniu 28 czerwca, w dniu zakupu sprzedawca opłacił OC na kolejny rok, dostałem potwierdzenie wpłaty i kwitek informujący mnie, że ubezpieczenie jest ważne przez cały rok, czy w takiej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo nie przedłużyć ubezpieczenia nikogo o tym nie informując? Okazało się w dniu wczorajszym, że auto od lipca nie ma ubezpieczenia a pieniądze z OC zostały zwrocone parę dni temu sprzedającemu. Jak rozwiązać sytuację? Skoro miałem informacje o tym, że OC jest opłacone, kontaktowałem się również z ubezpieczycielem żeby poinformować że zakupiłem auto z opłaconą polisą na cały rok, czy mieli obowiązek mnie poinformować, że nie przedłużyli tego OC mimo wpłaty?

2019-07-26 13:33

Ubea.pl81.190.x.x

Takie postępowanie ubezpieczyciela jest dość kontrowersyjne, dlatego radzimy zwrócić się do Rzecznika Finansowego po darmową opinię w Pana sprawie.

2019-06-29 18:12

Kensi217.97.x.x

Witam, w kwietniu kupiliśmy trzecie auto w rodzinie, z ważną polisą OC, zawartą przez poprzedniego właściciela(brak długu). Parę dni temu dostaliśmy list z informacją o tym, że do uregulowania jest 6000 zł. Dowiedzieliśmy się, że jest to w związku, iż były w przeszłości były 2 małe stłuczki (jedna kilka lat temu i druga półtora roku temu) mamy do zapłaty właśnie taką kwotę wynikającą z umowy OC sprzedawcy auta. Nasze umowy z ubezpieczycielami mają zapisy że w przypadku 1 stłuczki na rok nie tracimy zniżek. Na umowach nie mamy żadnych długów/kar. Tutaj 2 pytania, dlaczego ubezpieczyciel przysyła list w takim odstępie czasu (2 miesiące), nie dając ustawowego czasu 31 dni na rezygnację i czy w przypadku rezygnacji z obecnego ubezpieczenia i zawarcia nowej polisy, nadal obowiązkowym będzie uregulowanie tej kwoty. Ubezpieczyciel broni się tym, że kwota ta wynosi tyle tylko i wyłącznie z tytułu posiadania 3 aut i 2 stłuczek w przeszłości. Kwota dziwi wielkością ze względu, iż auto kupione było za 2500 zł a sam właściciel teraz ma maksymalne zniżki.

2019-07-01 08:40

Ubea.pl81.190.x.x

Ochrona zniżek w razie jednej szkody działa jedynie w tym towarzystwie, w którym się taką umowę zawrze. Jeśli więc to trzecie auto jest ubezpieczone w innej firmie niż Państwa dwa pozostałe auta, to ochrona zniżek nic nie da. Ubezpieczyciel tego trzeciego auta weźmie pod uwagę przy rekalkulacji składki wszystkie stłuczki, które miały miejsce w ostatnich latach. Ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki i ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie określa, że musi ona zostać dokonana od razu po zmianie właściciela auta (możliwe zresztą, że sprzedawca auta poinformował ubezpieczyciela z opóźnieniem o zmianie właściciela samochodu). Dobra wiadomość jest jednak taka, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami nabywca auta ma prawo wypowiedzieć OC w dowolnym momencie. Mogą więc Państwo i dzisiaj wypowiedzieć to OC. Tutaj znajdą Państwo wzór takiego wypowiedzenia: https://ubea.pl/dokumenty/wypowiedzenie-ubezpieczenia-oc.pdf W takim przypadku będą musieli Państwo zapłacić kwotę wynikającą z rekalkulacji od dnia zakupu auta do dnia wypowiedzenia OC. Proszę jednak pamiętać, aby zanim wypowiedzą Państwo dotychczasowe OC, kupić nowe w innej firmie (np. w tej, w której mają Państwo wykupioną ochronę zniżek). Przy pomocy kalkulatora OC https://kalkulator.ubea.pl mogą Państwo szybko sprawdzić, gdzie będzie najtańsze OC.

2019-06-28 10:30

Alka83.17.x.x

Witam, kupiłam pierwsze auto.Poprzedni właściciel zapłacił ubezpieczenie na cały rok, 30 dni po podpisaniu umowy kupna dostałam wezwanie do dopłaty na prawie 4000zł. Rozumiem że to rekalkulacja, jestem młodym kierowcą i nie mam zniżek. Samochód nie był przerejestrowany od pierwszego właściciela(a było ich kilku po drodze). Jak to możliwe że cały czas ubezpieczenie było robione na właściciela pojazdu bez jego wiedzy i podpisu? Bo z tego co czytam, polisa jest wystawiona na właściciela,który jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym. Co mam zrobić, żeby tego nie płacić? Za samochód dałam mniej...

2019-06-28 15:46

Ubea.pl81.190.x.x

Nie znając dokładniejszych informacji, trudno nam powiedzieć, dlaczego ubezpieczenie było cały czas wystawiane na pierwszego właściciela (możliwe że pierwszy właściciel nie poinformował ubezpieczyciela o sprzedaży auta). Przechodząc do kwestii dotyczącej ściśle Pani. Ubezpieczyciel faktycznie dokonał rekalkulacji składki. Pani jako nabywca auta ma jednak prawo zrezygnować z tej polisy i zawrzeć nowe ubezpieczenie w innym towarzystwie (tylko trzeba uważać, aby nie mieć ani jednego dnia przerwy w OC!). W takim przypadku dotychczasowemu ubezpieczycielowi zapłaci Pani jedynie dopłatę za te dni, kiedy faktycznie korzystała z tej polisy. Zachęcamy do sprawdzenia na kalkulatorze OC, który ubezpieczyciel zaproponuje najkorzystniejszą ofertę: https://kalkulator.ubea.pl. Aby uzyskać korzystniejszą ofertę, warto pomyśleć nad współwłasnością pojazdu z doświadczonym kierowcą.

2019-06-19 21:43

Jan83.22.x.x

Witam, kupiłem samochód w sierpniu 2018 z polisą ważna do końca marca 2019. Korzystałem z tej polisy a od 1 kwietnia wykupiłem nową po czym od poprzedniego ubezpieczyciela nagle dostałem rachunek z rekalkulacją składki. Czy skoro termin obowiązywania OC upłynął ubezpieczyciel może wymagać ode mnie zwrotu pieniędzy? Ewentualnie czy nie powinienem zapłacić tylko za okres od którego sprzedający poinformował zakład ubezpieczeń o sprzedaży (tj. początek marca)?

2019-06-21 08:43

Ubea.pl81.190.x.x

Ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji za okres od dnia zakupu przez Pana auta. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie określa natomiast, w jakim czasie ubezpieczyciel powinien poinformować o rekalkulacji składki. Tak późną rekalkulację można jednak uznać za nadużycie. Radzimy zatem zgłosić sprawę do Rzecznika Finansowego i poprosić go o wyrażenie swojej opinii w tej kwestii. Pomoc Rzecznika Finansowego jest darmowa.

2019-06-22 15:13

Jan83.22.x.x

Dziękuje za odpowiedź. :)

2019-06-14 18:36

dorota31.182.x.x

Witam mam pytanie. obecne ubezpieczenie mam do 1 lipca. od 2 lipca powinnam zawrzec nowe. i teraz mam pytanie bo na dzien dzisiajszy ubezpieczyciele naliczają mi jeden rok zniżki a ubezpieczenia zawieram od 2 lipca 2017. Tak więc od jakiego dnia będą miała dwa lata tak aby wskoczyć na większe zniżki?

2019-06-17 08:25

Ubea.pl81.190.x.x

Ubezpieczyciele, wyliczając koszt OC, patrzą na całą historię ubezpieczeniową zawartą w bazie UFG. Już teraz powinni więc widzieć, że od 2 lipca 2017 posiada Pani OC bez żadnej szkody (jak rozumiem z Pani postu). Jedyne zagrożenie jest takie, że któraś z polis nie została zaraportowana przez ubezpieczyciela do UFG i w efekcie Pani historia ubezpieczeniowa w bazie jest krótsza niż w rzeczywistości. Może Pani wejść na stronę UFG i poprosić o przesłanie swojej historii ubezpieczeniowej, aby przekonać się, czy Pani dane w bazie są kompletne. Pani historię ubezpieczeniową w bazie UFG może też sprawdzić nasz konsultant, jeśli wypełni Pani kalkulator OC i zamówi kontakt: https://kalkulator.ubea.pl

2019-05-29 13:44

ania91.196.x.x

witam. zostałam oszukana - zakupiłam samochód i zostałam poinformowana ze do końca maja obowiązuje ubezpieczenie - oraz potwierdzenie, niestety teraz gdy chciałam ubezpieczyc samochód okazało sie ze od dwóch lat nie był on ubezpieczony - czy to możliwe?

2019-05-29 15:51

Ubea.pl81.190.x.x

Radzilibyśmy udać się z potwierdzeniem OC otrzymanym od poprzedniego właściciela do ubezpieczyciela, gdzie powinna być ta polisa. W towarzystwie ubezpieczeniowym będzie mogła Pani ustalić, czy ostatecznie ta polisa była czy też potwierdzenie polisy było np. podrobione.

2019-05-29 12:42

Małgorzata5.173.x.x

Kupiłam auto w ostatnim dniu trwania polisy 25.05.2019.Sprzedawca podpisał nową polisę(dużo wcześniej) od 26.05.2019 jednak na dzień 26.05.2019 ja już formalnie byłam właścicielką pojazdu.Sprzedający wypowiedział mi ubezpieczenie z 30-dniowym terminie.Zawarłam nową polisę już w poniedziałek 27.05.2019 jednak obawiam się ,że ubezpieczyciel nie uzna polisy poprzedniego właściciela na ten nowy okres i w wyniku powstanie jedniodniowa przerwa w ubezpieczeniu tj.na dzień 26 .05.2019 a ja zostanę obciążona kosztami karnymi.Dodam że zakupu dokonałam w sobotę,a nowa polisę podpisałam w poniedziałek.Co z dniami świątecznymi?Czy ma to jakieś znaczenie?Czy jest prawdopodobieństwo nałożenia na mnie kary?

2019-05-10 13:01

Michał155.158.x.x

Kupuję samochód z dniem (niedziela), kiedy kończy się OC co mam zrobić?

2019-05-10 15:41

Ubea.pl81.190.x.x

Przez Internet można zakupić OC dowolnego dnia o każdej porze. Zapraszamy w dniu zakupu auta na kalkulator OC: https://kalkulator.ubea.pl Znajdziemy najlepszą opcję ubezpieczenia dla Pana nowego auta. Polisę będzie mógł Pan zakupić online w kilka minut.

2019-05-06 15:29

luki213.25.x.x

Hej, kupiłem samochód miesiąc temu z OC na rok w przód. Po rejestracji na siebie dostanę wezwanie do zapłaty wyrównania? Nie mam tyle zniżek co poprzednia osoba.

2019-05-08 09:20

Ubea.pl81.190.x.x

Jeśli poprzedni właściciel wypełnił swój obowiązek i poinformował ubezpieczyciela o sprzedaży auta, to już teraz może Pan dostać wezwanie do zapłaty wyrównania. Najlepiej samemu skontaktować się z ubezpieczycielem i ustalić, czy i jaka rekalkulacja jest planowana. Jeśli rekalkulacja będzie niekorzystna, zapraszamy do sprawdzenia w kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl , czy nie lepiej wypowiedzieć to obecne OC i kupić nową polisę gdzie indziej. Inaczej może Pan zostać zaskoczony wezwaniem do zapłaty wyrównania na koniec obowiązywania umowy, kiedy nie będzie już można z niej zrezygnować.

2019-05-08 10:02

luki213.25.x.x

Jeśli nie zgłosił, to po rejestracji jest szansa, że nie zgłoszą się po wyrównanie czy lepiej wcześniej samemu do nich zadzwonić? Co wtedy z kwotą, którą została zapłacona przez poprzedniego ubezpieczyciela?

2019-05-08 15:38

Ubea.pl81.190.x.x

Jak ubezpieczyciel zorientuje się, że samochód zmienił właściciela (czyli np. po tym jak go przerejestrujesz), to jest duże prawdopodobieństwo, że zrobi rekalkulację składki i każe dopłacić Panu brakującą kwotę. Lepiej więc samemu wcześniej zadzwonić, aby wiedzieć, na czym się stoi.

2019-04-17 08:15

krzyleszcz89.171.x.x

Dzień dobry, w związku z zakupem na początku kwietnia 2019 roku auta automatycznie przeszła na mnie polisa OC ważna do lipca 2019 roku. Gdybym teraz ją wypowiedział (polisa jest już przepisana na mnie), do kogo wróci kwota nadpłaty? Do mnie, jako obecnego jej posiadacza, czy może do sprzedawcy auta, który ją opłacił? Pozdrawiam, Krzysztof.

2019-04-18 08:27

Ubea.pl81.190.x.x

Jeżeli wypowiada Pan ubezpieczenie OC zawarte przez poprzedniego właściciela, to zwrot niewykorzystanej części składki otrzymuje sprzedawca auta.

2019-03-20 06:04

artur83.29.x.x

Witam mam pytanie zakupiłem auto 23 03 2019 roku i sprzedałem 24 03 2019 marca auto w tym samym dniu pojechało na ukraine w dniu zakupu od właściciela auta pisemnie mu wypowiedziałem polise ubezpieczeniową i w umowie wpisałem że auto zakupiłem 23 03 a 26 03 wypowiadam polisę właścicielowi auto prowadze auto handel sprzedałem auto 24 03 2019 roku pojechało na ukrainę kupującemu przekazałem informacje na temat oc że jest 26 03 i gośc podał mnie na policje o oszustwo bo ubezpieczalnia nie wypłaciła mu zwrotu pieniędzy co dalej pozdrawiam

2019-03-20 08:26

Ubea.pl81.190.x.x

W trakcie pisania posta pomylił się Pan zapewne przy wpisywaniu dat. Poprosilibyśmy o informację, jakie są poprawne daty. I jeszcze jedno pytanie: kto podał Pana na policję? Osoba, od której kupił Pan auto czy osoba, której sprzedał Pan samochód?

2019-03-20 10:20

artur83.29.x.x

Przepraszam 23 03 2018 rok zakup auta sprzedaż 24 03 2018 rok auto sprzedana na fakturę a sprzedający właściciel chciał bym mu wypowiedział polisę z dniem 26 03 2018 roku i tak wpisałem w umowie , posiadam auto handel i auto w tym samym dniu wyjechało na ukraine a nie wiem kto mnie podał na policje dostałem wezwanie z art 286 na 27 03 2019 roku byłem na policji dziś ale pan który prowadzi sprawę jest na urlopie i dalej nic nie wiem dziękuje bardzo pozdrawiam

2019-03-20 15:47

Ubea.pl81.190.x.x

Niestety, nie jesteśmy w stanie nic doradzić, jeśli nie wiadomo, kto podał Pana na policję i za co dokładnie. Musi Pan poczekać na powrót policjanta prowadzącego sprawę.

2019-03-15 09:43

Władek78.131.x.x

Witam. Kupiłem w styczniu auto z ważnym ubezpieczeniem OC , zgłosiłem fakt nabycia do Towarzystwa Ubezpieczeniowego , własciwego do polisy , na drugi dzień roboczy. Wiem , że ubezpieczenie OC , przeszło na mnie. Po dwóch tygodniach listownie dostałem pismo odnośnie nabycia i ważności polisy z informacją , że na polisie nie ma żadnych zaległości. Polisa jest ważna do 17 marca br. Mam pytanie , czy muszę , wypowiedzieć umowę do tej polisy ? , której ważność wygasa 17 marca. Nadmieniam , że od 18 marca wchodzi w życie nowa polisa OC , zawarta u innego ubezpieczyciela.

2019-03-15 15:52

Ubea.pl81.190.x.x

Nie, nie musi Pan wypowiadać tej polisy. Jako że była ona kupiona przez poprzedniego ubezpieczyciela, wygaśnie ona automatycznie 17 marca.

2019-03-16 06:58

Władek37.47.x.x

Dziękuję bardzo za informację. Pozdrawiam.

2019-03-13 20:38

Justyna~37.47.x.x

witam, ja mam inny problem, sprzedałam samochód, a nabywca nie podał numeru PESEL w umowie, moje przeoczenie, zgłosiłam sprzedaż do PZU, maja serie i numer dowodu oraz adres zamieszkania nabywcy, w PZU dostałam pieczątke ze sprzedaż przyjeta i zgłoszona , po czym Pani z multiagencji do mnie zadzwoniła, ze brak PESEL, zadzwoniłam do PZU okazało sie , ze nie ma nawet mojego zgłoszenia (chciałam sie dopytać ponieważ nie mam kontaktu z nowym nabywcą nie odpisuje na SMS oraz nie odbiera telefonu) co ja mam zrobić? wysłałam ponownie zgłosznie do PZU, z pieczątką przyjęcia i zgłoszenia sprzedaży.

2019-03-14 09:10

Ubea.pl81.190.x.x

Możliwe, że w PZU Pani dokumenty gdzieś się zagubiły. Niestety niekiedy się to zdarza. Najważniejsze jednak, że otrzymała Pani wcześniej pieczątkę, że sprzedaż została zgłoszona. Wysłanie ponownego zgłoszenia z dowodem, że jest to już ponowne zgłoszenie powinno załatwić sprawę.

2019-01-30 17:13

nina94.254.x.x

Dzień dobry .Dziękuję za szybką odpowiedz ,akurat mieszkam poza miastem (małym) i faktycznie nie zgadzam się z jakąkolwiek dopłatą skoro miałam ubezpieczenie poprzedniego właściciela i wypowiedzenie złożyłam 2 tygodnie wcześniej.Ale jak widać firmy muszą jakoś zarabiać .Pozdrawiam

2019-01-29 18:15

nina5.173.x.x

Witam kupiłam samochód dnia 19.11.2018 z ubezpieczeniem w Axie poprzedni właściciel płacił w ratach i miał opłaconą ostatnią ostatnią składkę do 12-01-2019 ja wypowiedzenie umowy wysłałam meilowo do AXY 29.12.2018 i wykupiłam w PZU .Axa teraz chce zapłaty z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC w kwocie 76,80 ,dodam że mam 60% zniżki.Proszę o podpowiedz co robić.

2019-01-30 08:22

Ubea.pl81.190.x.x

Dzień dobry, podejrzewam, że AXA dokonała rekalkulacji składki i te 76,80 zł to dopłata za okres od 19.11.2018 do 29.12.2018 (czyli za okres kiedy AXA udzielała Pani ochrony). W przypadku zmiany właściciela ubezpieczyciel ma prawo do takiej rekalkulacji, jeśli uważa, że w wyniku transakcji ryzyko wypadku się zwiększyło. Historia dotychczasowego ubezpieczenia i uzbierane zniżki to nie jedyny czynnik, na który patrzy ubezpieczyciel, wyliczając składkę. Możliwe, że mieszka Pani np. w większym mieście niż poprzedni właściciel. Jeśli nie zgadza się Pani z rekalkulacją i wysokością dopłaty, można spróbować poprosić AXA o wyjaśnienie, dlaczego wyliczała akurat taką dopłatę.

2019-01-25 19:33

Mariusz87.207.x.x

Witam, |Sprzedałem Auto w wrześniu 2018 sprzedaż zgłosiłem do WK, ale nie poinformowałem TU, które teraz domaga się ode mnie kontynuacji ubezpieczenia , dodam ze ubezpieczenie był kupione na cały rok i trwało do końca października 2018r. TU oddało sprawę do KRUK który chce ze mnie zedrzeć 600zł. czy mają do tego prawo?

2019-01-28 08:29

Ubea.pl81.190.x.x

Faktycznie nie dopełnił Pan obowiązku poinformowania TU o sprzedaży auta w ciągu 14 dni, ale przesłanie do towarzystwa umowy kupna-sprzedaży zazwyczaj sprawia, że ubezpieczyciel przestaje się domagać zapłaty składki za przedłużone ubezpieczenie. Czy kontaktował się Pan z ubezpieczycielem i okazywał mu umowę udowodniającą, że już od września nie posiada Pan tego auta? Jeśli tak i to nie pomogło, radzimy zgłosić się do Rzecznika Finansowego i poprosić o jego opinię w tej sprawie.

2019-01-09 17:01

leon89.186.x.x

upadl skok wolomin syn mial kredyt z chwila upadku wszystkie placowki zostaly zamkniete po uplywie poltora roku dostal pismo od komornika ze zalega ze splatami naliczone odsetki dlaczego nie dostal powiadomienia od syndyka i numeru konta na ktore dalej moglby wplacac raty tylko wszystko zostalo przeciagniete w czasie bez mozliwosci obrony sprawy sadowe byly zrobione bez wiedzy kredytobiorcow

2019-01-09 16:34

leon89.186.x.x

sprzedalem samochod z oplacona pierwsza rata nabywca ubezpieczyl samochod w innej firmie ubezpieczyciel chce bym zaplacil druga rate ale samochod nie byl juz moj i byl gdzie indziej ubezpieczony nie zdazylem zglosic sprzedazy wyjechalem za granice podali mnie do firmy windykacyjnej i do biku co z tym zrobic

2019-01-10 09:18

Ubea.pl81.190.x.x

Czy nabywca auta, kiedy ubezpieczał samochód w nowej firmie, złożył wypowiedzenie OC w towarzystwie, w którym auto było ubezpieczone do tej pory? Kiedy minął termin zapłaty drugiej raty? Przed dniem, w którym nabywca samochodu zakupił OC w nowej firmie czy po tym dniu?

2018-12-08 17:58

Marcin185.241.x.x

12.09.2018 zakupiłem samochód z opłaconym oc do 20.09.2018. Zakupiłem nowe oc 14.09.2018 w innym towarzystwie, które obowiązuje od 21.09.2018 do 20.09.2019. Z poprzedniego towarzystwa dostałem wezwanie do zapłaty dnia 5.12.2018. ""uprzejmie informujemy że nabyty przez pana pojazd marki ....... o numeraj rej........ jest ubezpieczony w TUiR "warta"s.a, polisa ........! Polisa zwarta przez sprzedającego jest ważna do 20 września 2019roku. Termin płatności raty w kwocie .... minął 22 września2018r! Wpłaty ... należy dokonać na konto ..................... do 11 grudnia2018r.Jeżeli posiada pan OC w innym zakładzie ubezpieczeń, istnieje możliwość wypowiedzenia polisy o nr.........! Wtedy składka zostanie odpowiednio zmniejszona."" Zadzwoniłem do warty i poinformowali mnie że w związku z zakupem samochodu przeszły na mnie też prawa i obowiązki z poprzedniej polisy. Czyli miałem obowiązek poinformowania zakład o zmianie ubezpieczyciela,a że tego nie zrobiłem muszę to zrobić teraz i naliczą mi składkę którą muszę uregulować. Więc mam zapytanie co mam zrobić??

2018-12-10 08:38

Ubea.pl81.190.x.x

Art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi następująco: "W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 nie stosuje się." Umowa OC zawarta przez poprzedniego właściciela nie przedłuża się więc na następny rok. Radzimy poprosić o interwencję Rzecznika Finansowego.

2018-12-11 20:22

Marcin185.241.x.x

A co jeżeli poprzedni właściciel podpisał przed końcem obowiązującego ubezpieczenia przedłużenie w tej samej firmie, a mnie(kupującego) o tym nie powiadomił??? Czyli podpisał ale nie opłacił przedłużenia OC, a nim ono zaczęło ubezpieczać samochód, go sprzedał??? Czy naprawdę nic nie mogę zrobić jak opłacić kolejne ubezpieczenie za 4 miesiące o którym nie miałem pojęcia??

2018-12-12 08:44

Ubea.pl81.190.x.x

Na nowego właściciela przechodzi umowa OC obowiązująca w momencie kupna. Nie przechodzi na niego natomiast przedłużona umowa wykupiona przez poprzedniego właściciela. Tak jak napisaliśmy powyżej: jeżeli Warta żąda od Pana opłacenia składki, najlepiej by było poprosić o interwencję Rzecznika Finansowego.

2018-12-06 10:01

Mariusz79.189.x.x

witam zakupiłem auto 01.07 2018 r z wazna polisa oc do dnia 29.12 2018 r z czymdruga rata zapłaty przypadała na 29 06 2018 r. odrazu zostałem upomniany prze towarzystwo warta o zapłate drugiej raty oc pomimo ze termin płatności minął gdy auto było wlasnościa poprzedniego wlasciciela. Co mogę teraz z tym zrobic dodam tez iz auto zostało juz sprzedane przezemnie dnia 17.09 2018 r a nadal dostaje upomnienia z towarzystwa

2018-12-06 15:57

Ubea.pl81.190.x.x

Drugą ratę powinien zapłacić jeszcze poprzedni właściciel. Od Pana Warta może żądać dopłaty wynikającej z rekalkulacji składki. Jeśli Warta nie reaguje na Pana odwołania, najlepiej byłoby poprosić o interwencję Rzecznika Finansowego.

2018-08-25 15:20

Marzena83.4.x.x

Kupiłam auto 1.07.2018 r.Postanowiłam kontynuować ubezpieczenie poprzedniego właściciela. Sprzedający 3 dni wcześniej przedłużył umowę OC mówiąc, że jest zapłacona okazało się jednak że tak nie było i mnie obciążona kosztami. Interweniowałam ale bez skutku, gdyż firma ubezpieczeniowa uważa,że to ja powinnam zapłacić oc.Skoro nie wypowiedziałam umowy to poprzedni właściciel nie powinien dostać zwrot niewykorzystanego OC. Problem jest w tym, że w ogóle go nie zapłacił i obciążono mnie. Kto tu ma rację?

2018-08-27 08:46

Ubea.pl81.190.x.x

Jeśli termin zapłaty za to ubezpieczenie OC mijał po dniu zakupu auta przez Panią, to ubezpieczyciel może żądać zapłaty składki od Pani. Jeśli składka jest wysoka, to warto zastanowić się, czy nie lepiej zrezygnować z tego OC i wykupić nowe w innej firmie (OC zawarte przez poprzedniego właściciela może Pani wypowiedzieć w dowolnym momencie). W kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl może Pani sprawdzić, gdzie będzie najtańsze OC dla Pani. Jeśli wypowie Pani tę polisę, to ubezpieczyciel będzie mógł od Pani żądać zapłaty jedynie za okres, kiedy udzielał Pani ochrony.

2018-08-15 22:01

Jurek81.210.x.x

Proszę pomóżcie - nie kupowałem i nie mam żadnego samochodu a dostaję wezwania do zapłaty zaległych składek OC na kolejne samochody, bo ktoś użył mojego adresu w umowie kupna/ sprzedaży (samego adresu bo imiona i nazwiska kupujących są różne). Jaki cel ma ten oszust i co dalej z tym robić ? Na razie poinformowałem tylko firmy ubezpieczeniowe , że nie jestem właścicielem pojazdów.

2018-08-27 08:41

Ubea.pl81.190.x.x

Taką sprawę można już zgłosić na policję. Podanie danych innej osoby w celu wyrządzenia jej szkody materialnej lub osobowej jest karalne.

2018-07-25 10:17

Wlad37.47.x.x

Kupiłem samochód z ważnym przeglądem technicznym do 30 czerwca 2019 i opłacona składką OC również do 30 czerwca 2019. Chcę przerejestrować samochód na siebie (w tym zmiana tablic rejestracyjnych). Rozumiem, że muszę powiadomić ubezpieczyciela o zmianie własności. Ale ubezpieczenie będzie dotyczyć na samochód z innymi tablicami rejestracyjnymi. Czy to jakiś problem?

2018-07-25 15:36

Ubea.pl81.190.x.x

Nie, ważne jest to, że numer VIN auta jest ten sam. Warto jednak skontaktować się z ubezpieczycielem, by ustalić, czy nie planuje rekalkulacji. Jeśli okaże się, że dopłata składki w wyniku rekalkulacji będzie duża, to zapraszamy na stronę kalkulatora OC https://kalkulator.ubea.pl Możliwe, że bardziej opłacalnym wyjściem będzie zrezygnowanie z tej polisy i kupno nowej w innym towarzystwie.

2018-07-23 22:23

sawcio68159.205.x.x

Kupiłem skuter od kogoś z rodziny we wrześniu 2017. OC, było do kwietnia 2018. Zarejestrowałem na siebie i zapomniałem do kwietnia wziąć na siebie polisę oc i nie zapłaciłem składki , ale składkę zapłacił ktoś z rodziny w terminie ( omyłkowo z rozpędu ) nr polisy ten sam . I co teraz, jak bez bólu przejąć na siebie tą polisę , czy coś mi grozi za takie przeoczenie ? Chce to zrobić bo mam kupca na ten skuter

2018-07-24 08:32

Ubea.pl81.190.x.x

Tak naprawdę w przypadku zmiany właściciela ubezpieczyciel nie powinien przedłużyć automatycznie poprzedniej polisy OC. W Pana sytuacji najlepiej byłoby zacząć od skontaktowania się z ubezpieczycielem, by sprawdzić, czy ta polisa faktycznie jest ważna. Jeśli tak, to wystarczy poprosić ubezpieczyciela o zmianę danych na polisie. Może się to wiązać z ewentualną dopłatą składki.

2018-07-05 20:28

jano176.110.x.x

Kupiłem używany samochód 12.05.2018. Polisa OC ważna była do 28.05.2018.Wykupiłem polisę OC w innym towarzystwie.W dniu 23.06.2018 otrzymuję od poprzedniej firmy pismo , wraz z polisą zawartą na moje nazwisko, za okres 12.05.2018-28.05.2018. Piszą ,że ponieważ poprzedni właściciel ją opłacił , to ja nic nie płacę. Natomiast jest wpis..Zgodnie z art.31 ustawyz dnia 22 maja 2003 rokuo ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych/DZ.U.2003.Nr 124 ,poz.1152 z póżniejszymi zmianami. w związku z przeniesieniem prawa własności pojazdu, na Nabywcę przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego właściciela pojazdu, wynikające z zawartej umowy obezpieczeniowej OC. Czyli jak z tego wynika , umowa może być przedłużona automatycznie . A ja ją muszę wypowiedzieć i za płacić za okres od 28,05.2018 do dzisiaj. Czy to jest zgodnie z przepisami prawa?

2018-07-06 08:15

Ubea.pl81.190.x.x

W dalszej części art. 31 jest następujący zapis: "Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upły- wem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia." Ubezpieczenie OC w przypadku zmiany właściciela nie przedłuża się więc automatycznie na następny okres. Poprzednie towarzystwo nie może żądać od Pana żadnej opłaty za okres od 28.05.2018.

2018-06-21 16:44

boos37.47.x.x

Kupiłem auto z polisą OC rozłożoną na dwie raty, pierwsza rata opłacona przez sprzedającego 21,03,2018. opłata drugiej raty przypada 21,09,2018. Ale axa żąda ode mnie opłacena drugie raty natychmiast po zgłoszeniu zakupu. Czy ma do tego prawo? W końcu kupiłem auto z OC i zostały na mnie przeniesione nie tylko obowiązki ale i prawa (axa zgodziła się rozłożyć składkę na raty) Po za tym, nie chcę kontynuować ubezpieczenia po jego wykorzystaniu.....

2018-07-06 08:11

Ubea.pl81.190.x.x

AXA może dokonać rekalkulacji składki i żądać od Pana dopłaty do pierwszej raty, jeśli składka dla Pana wychodzi wyższa. Nie może natomiast żądać już teraz opłacenia drugiej raty. Zmiana właściciela samochodu nie zmienia terminu opłacania raty. Radzimy zorientować się w AXA, czy planowana jest rekalkulacja, aby przekonać się, ile ostatecznie zapłaci Pan za to OC. Warto porównać tę ofertę z innymi w kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl Możliwe, że bardziej opłacalne będzie zrezygnowanie z umowy z AXA już teraz / przed nadejściem terminu opłacenia drugiej raty i zawarcie innej umowy gdzie indziej.

2018-04-16 11:14

Dawid83.26.x.x

Witam, proszę o pomoc jeżeli kupiłem autko w którym ubezpiecznie skończyło się 07-04-18 a umowę spiszę np jutro z datą 06-04-18 i nie wypowiedziałem ubezpieczenia w pzu z dniem 06 czy dostanę jakąś karę jak ubezpieczę je w innej firmie?

2018-04-17 09:17

Ubea.pl81.190.x.x

Jako właściciel auta jest Pan odpowiedzialny za jego OC od dnia zakupu samochodu. Nie można spisać umowy ubezpieczenia OC z datą wsteczną. Jako że ubezpieczenie, które kończyło się 7 kwietnia, było kupione jeszcze przez poprzedniego właściciela, to nie przedłuża się ono automatycznie. Pana auto nie ma więc obecnie ubezpieczenia (chyba że sprzedawca nie zgłosił jeszcze sprzedaży samochodu do ubezpieczyciela i towarzystwo przedłużyło umowę OC, sądząc, że właściciel auta jest nadal ten sam. Taka umowa zostanie jednak rozwiązana, kiedy ubezpieczyciel zorientuje się, że auto już wcześniej zmieniło właściciela). Powinien Pan więc jak najszybciej zawrzeć nową umowę OC (tu https://kalkulator.ubea.pl może Pan sprawdzić, gdzie będzie najtaniej), aby ewentualna kara była jak najmniejsza (w przypadku braku OC do 14 dni stawka kary jest nieco mniejsza).

2018-04-17 11:14

Dawid83.26.x.x

Ale tak czy inaczej kara bedzie nałożona tak?

2018-04-17 15:42

Ubea.pl81.190.x.x

Wirtualny system kontroli UFG jest coraz skuteczniejszy, ale nadal nie wyłapuje on wszystkich samochodów bez ubezpieczenia OC. Może więc akurat zdarzyć się tak, że brak OC w Pana aucie nie zostanie dostrzeżony.

2018-04-10 14:08

Jarek91.123.x.x

Witam, sprzedałem samochód w sierpniu z ubezpieczeniem oc i ac do grudnia. Nie wypowiedziałem pisemnie umowy teraz przyszło mi do zapłaty prawie 1000zł czy nie da się z tym nic zrobić? Czy płatność jest konieczna?

2018-04-10 16:07

Ubea.pl81.190.x.x

Czy OC i AC obowiązujące do grudnia było opłacone w całości? Jeśli tak, a wezwanie do zapłaty, które teraz do Pana przyszło to opłata za nową polisę OC przedłużoną automatycznie, to proszę napisać do ubezpieczyciela pismo i wyjaśnić w nim, że nie jest już Pan właścicielem tego auta (do pisma najlepiej dołączyć kopię umowy kupna-sprzedaży). Ubezpieczyciel powinien wtedy odstąpić od żądania tej opłaty.

2018-03-30 20:23

Tadeusz Ostrowski31.11.x.x

kupiłem samochód z opłaconą na rok składką oc 720 zł jednak po uzgodnieniu ze sprzedającym wypowiedziałem umowe oc ubezpieczenie było zapłacone na rok w polowie lutego mineło nieco ponad miesiąc trwania umowy i ubezpieczyciel z kwoty 720 zł zwrócił tylko 86 zł czy to pomyłka czy mam uznać to za poprawne działanie

2018-04-03 08:35

Ubea.pl81.190.x.x

Ubezpieczyciel zwraca składkę OC za niewykorzystany okres osobie, która kupowała daną polisę OC. Jeśli minął jedynie miesiąc umowy, zwrócona kwota powinna być wyższa niż 86 zł. Najlepiej by sprzedający skontaktował się bezpośrednio z ubezpieczycielem. Możliwe, że doszło do zwykłej pomyłki.

2018-03-23 23:34

Jeff83.23.x.x

Witam, Mam okazję zakupić pojazd ,ale nie ma już opłacanego OC od 2 lat. Moje pytanie brzmi: -Czy z powodu nie opłacania OC,ja jako kupujący zapłacę jakąś karę czy osoba sprzedająca?

2018-03-26 08:39

Ubea.pl81.190.x.x

Pan będzie odpowiedzialny za ubezpieczenie OC auta od dnia zakupu auta. Wystarczy zatem w dniu zawarcia umowy kupna-sprzedaży wykupić także ubezpieczenie OC (tu https://kalkulator.ubea.pl może Pan sprawdzić, gdzie będzie najtańsza polisa) i UFG nie będzie miało podstaw do ukarania Pana. Jeśli urząd skontroluje potem auto i stwierdzi brak OC do dnia zakupu samochodu przez Pana, to karę otrzyma sprzedawca.

2018-03-12 11:17

Bartek78.9.x.x

Witam, kupiłem auto z ważną polisą OC, miałem wypadek - byłem sprawcą, okazało się ze polisa jest nie wazna bo sprzedajacy wypowiedzial umowe polisy 5 dni po sprzedaży auta, czy mógł on to zrobić nikogo nie informując? Ubezpieczyciel nie chce wyplacic teraz odszkodowania poszkodowanym, co zrobic. pomocy.

2018-03-12 11:37

Bartek78.9.x.x

Dodam ze poprzednia umowa kupna sprzedazy, pomiedzy poprzednimi wlascicielami była bez daty, moja ze sprzedajacym juz z datą 31.10.2017 a umowe OC wypowiedział 04.11.2017

2018-03-12 12:57

Ubea.pl81.190.x.x

Sprzedawca auta nie ma prawa wypowiedzieć ubezpieczenia OC sprzedanego pojazdu. Radzimy skontaktować się z ubezpieczycielem, by ustalić na jakiej podstawie OC zostało wypowiedziane. Jeśli ubezpieczyciel nadal będzie twierdził, że OC nie działa, to warto skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym i jego poprosić o interwencję. Oczywiście to wszystko przy założeniu, że w dniu wypadku nie upłynął jeszcze termin ważności OC określony w umowie ubezpieczenia.

2018-03-08 17:43

Ewelina37.248.x.x

Witam. Kupiłam w sierpniu auto. Sprzedający zapewnił mnie że auto jest ubezpieczone do czerwca tego roku i pokazał pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym. Jakiś czas temu zaczęły mi przychodzić listy od ubezpieczyciela o zapłacie 2770 zł za polisę oc. Sprzedający nie poinformował mnie o tej kwocie, powiedział że auto ubezpieczone do czerwca. Czy ja w takiej sytuacji mogę starać się o to by on poniósł koszty tej polisy?

2018-03-09 08:27

Ubea.pl81.190.x.x

Czy dostała Pani od sprzedawcy potwierdzenie polisy OC? Te 2770 zł wymagane przez ubezpieczyciela może wynikać z dwóch kwestii. Po pierwsze może być to dopłata wynikająca z rekalkulacji składki (jeśli np. ma Pani mniejsze zniżki niż poprzedni właściciel). Po drugie może być to kolejna rata ubezpieczenia (a Pani jako nowy właściciel auta jest odpowiedzialna za zapłatę rat, których termin mija po zakupie samochodu). Możliwe że ta kwota wynika z tych dwóch czynników i stąd jest taka wysoka. Warto skontaktować się z ubezpieczycielem, by ustalić, skąd dokładnie wzięła się taka kwota. Jednak jeśli faktycznie jest to rekalkulacja / kolejna rata to Pani będzie odpowiedzialna za zapłatę (sprzedawca auta jest odpowiedzialny jedynie za zapłatę tych rat których termin mijał od dnia zakupu polisy do poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży auta).

2018-03-07 13:30

Marzena62.233.x.x

Witam, kupiłam auto 20.02.2018 Poprzedni właściciel miał wykupione ubezpieczenie do 21.10.2018 ale płatność w dwóch ratach, gdzie druga rata musi być opłacona do 21.04.2018. Sprzedawca nie poinformował ubezpieczalni o sprzedaży auta, ponieważ nie przyszło mi żadne powiadomienie listem. Czy muszę sama zgłosić się do ubezpieczalni czy poprzedni właściciel musi opłacić składkę? Czy jest taka możliwość, że jeżeli minie termin płatności to ja będę musiała płacić odsetki spowodowane przez nieterminową płatność?

2018-03-07 15:10

Ubea.pl81.190.x.x

To że na razie nie przyszło do Pani powiadomienie od ubezpieczyciela nie znaczy jeszcze, że sprzedaż samochodu nie została już zgłoszona. Niezależnie od tego Pani, jako nowy właściciel auta, ponosi odpowiedzialność solidarną (czyli ubezpieczyciel może żądać zapłaty raty od Pani lub od poprzedniego właściciela) za zapłatę tych rat, których termin mija między dniem podpisania umowy kupna-sprzedaży a dniem zgłoszenia sprzedaży ubezpieczycielowi. Tylko Pani ponosi natomiast odpowiedzialność za zapłatę tych rat, których termin mija już po zgłoszeniu sprzedaży auta. Abstrahując już od kwestii rat, to warto skontaktować się z ubezpieczycielem, by ustalić z nim, czy planuje rekalkulację składki, a jeśli tak, to jaką. Jeśli dopłata będzie duża, to warto sprawdzić w porównywarce ubezpieczeń https://kalkulator.ubea.pl czy nie lepszym rozwiązaniem będzie wypowiedzenie tej umowy i kupno nowej polisy gdzie indziej.

2018-02-25 14:58

Robert95.160.x.x

Witam, zakupilem auto 11.07.2016 sprzedawca stwierdzil ze OC jest wazne tylko jeszcze przez tydzien w co uwierzylem i 19.07.2016 ubezpieczylem auto w innej ubezpieczalni , wspomne ze adres w dowodzie os. byl nie aktualny i nie mialem zadnych informacji przez caly czas az do chwili kiedy ubezpieczalnia poprzedniego wlasciciela pojazdu poinformowala firme windykacyjna ,ktora umiala sie sie ze mna skontaktowac i dopiero od nich dowiedzialem sie o istnieniu drugiego OC za ktore mam zaplacic , z tym ze w tym kijowskim kraju jest ochrona danych os. i nic nie mozesz sie dowiedziec!!! co w takim przypadku moze ktos mial taka sytucje

2018-02-26 08:45

Ubea.pl81.190.x.x

Czy od poprzedniego właściciela otrzymał Pan potwierdzenie polisy OC?

2018-01-09 13:59

Kasia89.250.x.x

Kupiłam auto u dealera Hondy z polisa w towarzystwie "A". Polisę A została w moim imieniu wypowiedziana przez dealera a ja zawarłam sobie polisę w towarzystwie "B". Po pół roku dostaje listem informacje od towarzystwa "C" , że nie została wypowiedziana polisa i mam ja opłacić. Co mam zrobić. Samochód kupiłam z polisą A i zmieniłam na B. Skąd się wzięła C?Jak z tego wybrnąć?

2018-01-09 16:53

Ubea.pl81.190.x.x

Warto by było zacząć od skontaktowania się z towarzystwem C i ustalenia, kto i kiedy kupił tę polisę. Należy też sprawdzić, czy polisa na pewno została zawarta na to auto. Dopiero znając te dokładne informacje, będzie można stwierdzić, co dalej robić.

2018-01-10 08:46

Kasia89.250.x.x

wszystkie informacje w piśmie wskazują iż jest to moje auto... w piśmie jest też informacja że polisa jest ważna do 27 lipca 2018r i ze termin minął 13 grudnia 2017r. JA auto zakupiłam 09 sierpnia 2017 z polisą "A". Co mogę zrobić? Ja ze swojej strony zrobiłam wszystko jak należy. Wypowiedziałam polisę A która była z autem i zawarłam polisę B nową. JAk wybrnąć z polisy C?

2018-01-10 15:53

Ubea.pl81.190.x.x

Jeszcze jedno pytanie: czy orientuje się Pani, czy ubezpieczyciel "C" wymaga zapłaty kolejnej raty za tę polisę czy też poprzedni właściciel nic nie zapłacił za to ubezpieczenie? W każdym wypadku radzimy jednak skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym i poprosić jego o pomoc w tej sprawie.

2018-01-11 08:25

Kasia89.250.x.x

W piśmie od ubezpieczyciela "C" jest następujące zdanie: termin płatności raty w kwocie 279,50 zł minął 13 grudnia. Czy to oznacza że kolejna rata jest niezapłacona?

2018-01-11 14:52

Ubea.pl81.190.x.x

Tak, z tego wynikałoby, że poprzedni właściciel zawarł tę polisę i coś zapłacił i teraz ubezpieczyciel żąda kolejnej. Tak jak pisaliśmy wcześniej - radzimy poprosić Rzecznika Finansowego o pośrednictwo w rozwiązaniu tej sprawy.

2018-01-04 10:10

Olać Darmozjadówq78.8.x.x

Po zakupie samochodu to UCZCIWY obywatel wykupuje SWOJE OC, a w "państwie POMIOTOWYM" masz płacić za kogoś.

2018-01-03 01:04

Paweł28935.174.x.x

Witam. 11.11.2017 kupiłem auto. Oc rozłożone na 2 raty po 369 zł termin wpłaty drugiej raty to 21.03.2018 umowa z ubezpieczalnią do 20.09.2018. Z tego co przeczytałem niżej do daty 20.03.2018 oc byłego właściciela przechodzi na mnie tak ? Jestem młodym kierowcą, mam pełne zwyżki (24 lata, pół roku prawko). Nasuwa to pytanie, mianowicie... 2 rata za oc będzie kosztować 369 zł czy raczej ok 1000 ?

2018-01-03 09:15

Ubea.pl81.190.x.x

Jeżeli nie wypowiesz OC poprzedniego właściciela, będzie ono ważne do 20 września 2018, czyli do końca umowy. Potem polisa wygaśnie. Ubezpieczyciel ma jednak prawo dokonać rekalkulacji składki w związku z tym, że masz większe zwyżki od poprzedniego właściciela. Co ważne ma prawo przeliczyć nie tylko drugą ratę, ale może też doliczyć składkę za okres pierwszej raty. Najlepiej byłoby więc już teraz skontaktować się z ubezpieczycielem i ustalić, czy i jaką dokładnie rekalkulację planuje. Jeśli będzie ona niekorzystna, warto sprawdzić w kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl, czy inne towarzystwo nie będzie miało lepszej oferty.

2017-12-09 21:18

SZROT94.254.x.x

WITAM, SPRZEDAŁAM SAMOCHÓD 05.12.2017,MAM UMOWĘ ALE KUPUJĄCY NIE PODPISAŁ MI WYPOWIEDZENIA UMOWY OC WAŻNE JEST OD 22.09.2017 DO 22.09.2018 . NIE ODBIERA TELEFONÓW A JAK ODBIERZE TO ZWODZI MNIE SPOTKANIEM NA KTÓRYM OBIECUJE MI PODPISAĆ TEN PAPIER. MIAŁ KUPIĆ AUTO NA CZĘŚCI , CZY W TYM KRAJU NIE MA JUŻ UCZCIWYCH LUDZI _

2017-12-11 08:29

Ubea.pl81.190.x.x

Niestety, nowy właściciel ma prawo korzystać z OC kupionego przez poprzedniego właściciela. Sprzedając samochód, można się umówić, że nabywca wypowie OC, ale są to zawsze jedynie dodatkowe ustalenia.

2018-01-04 10:14

Olać Darmozjadów78.8.x.x

W państwie PRAWA to każdy nowy właściciel powinien zawrzeć SWOJE ubezpieczenie, a nie "PRZESTĘPCY KORYTOWI" nowych właścicieli traktują jak PRZESTĘPCÓW, którzy nie mają zamiaru wykup[ić polisy.

2017-12-21 04:07

konki94.254.x.x

Skopiuj umowę sprzedaży auta i napisz wypowiedzenie umowy OC i razem wyślij pocztą i po sprawie

2017-12-21 08:47

Ubea.pl81.190.x.x

Ubezpieczenie OC przechodzi wraz z samochodem na nowego właściciela. Wypowiedzenie OC złożone przez sprzedawcę nie jest więc ważne. @SZROT może otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres OC dopiero wtedy, kiedy nabywca auta wypowie umowę ubezpieczenia.

2017-11-30 21:42

Riki Rik5.172.x.x

Witam ! W maju zakupiłem rozbite auto i tak jest zapisane w umowie . Z samochodu odzyskałem silnik a resztę karoserii odsprzedałem dalej . Sprzedający pokazał mi kwitek polisy jak się później okazało na poprzedniego właściciela z datą ubezpieczenia do 26 .09.2017 . Przyszło do mnie wezwanie do zapłaty po mimo iż zgłosiłam sprzedaż z datą przed upływem wygaśnięcia polisy . Moje pytanie : Kto powinien opłacić polisę , właściciel który widniał na polisie i w dowodzie rejestracyjnym , drugi właściciel który był posiadaczem w momencie zapłaty drugiej raty a nie przerejestrował auta czy ja stając się właścicielem po półtorej miesięcznym upływie terminu płatności jaki przypadał na poprzedniego właściciela ? A co z kolejnym właścicielem , on również nabył auto w trakcie trwania polisy ?

2017-12-01 09:30

Ubea.pl81.190.x.x

Pan odpowiada za opłatę tej części składki, która jest należna za okres od dnia zakupu samochodu przez Pana do dnia zgłoszenia ubezpieczyciela sprzedaży auta przez Pana. Przy czym za okres od zakupu auta do dnia, kiedy poprzedni właściciel poinformował ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, ponosi Pan odpowiedzialność solidarną razem ze sprzedawcą, od którego kupił Pan auto (odpowiedzialność solidarna oznacza, że ubezpieczyciel może wybrać, od kogo domagać się zapłaty składki). Najlepiej byłoby więc skontaktować się z ubezpieczycielem i okazać mu jeszcze raz umowę kupna oraz dokument potwierdzający, kiedy zgłosił Pan sprzedaż auta. Na podstawie tych dokumentów poprosić ubezpieczyciela o wyliczenie jaka składka należy się jedynie za ten okres.

2017-11-30 17:16

Jan46.171.x.x

Witam, sprzedałem auto, ale nie poinformowałem ubezpieczyciela o tym, a minął już prawie rok. Nowy własciciel płaci składki za ubezpieczenie, ale przyszło do mnie wezwanie do zapłaty 1800zł czyli płacimy jakby jednocześnie podwójne ubezpieczenie za jedno auto, czy da się to jeszcze odkręcić? jesli teraz zgłosze i wykaże, że sprzedałem auto? z góry dziękuję za pomoc

2017-12-01 09:25

Ubea.pl81.190.x.x

Czy nowy właściciel opłaca ubezpieczenie w tym samym towarzystwie, w którym Pan miał wykupione ubezpieczenie? Jeżeli zawarł on polisę u innego ubezpieczyciela, to będzie nieco trudniej uniknąć zapłacenia pieniędzy (zwłaszcza jeśli te pieniądze to zaległe raty OC z umowy zawartej przez Pana - według prawa odpowiada Pan solidarnie razem z nabywcą auta za zapłatę tych rat, których termin mija między dniem sprzedaży auta a zgłoszeniem tego faktu ubezpieczycielowi. Natomiast jeżeli to wezwanie do zapłaty składki już za nowe ubezpieczenie, to taką umowę należy jak najszybciej rozwiązać). Trzeba więc jak najszybciej zgłosić się do ubezpieczyciela, okazać mu umowę sprzedaży samochodu i ustalić bezpośrednio z nim dalsze postępowanie.