Na urlop lecisz samolotem? Przygotuj się na to, że pakowanie się będzie bardziej skomplikowane niż w przypadku podróży autobusem czy pociągiem. Nie dość że każdy przewoźnik ustala własne rozmiary i wagę dopuszczalnego bagażu, to trzeba jeszcze pamiętać, co możesz zapakować do bagażu podręcznego, a co należy włożyć do rejestrowanego. Pogubienie się w tym wszystkim nie jest trudne. Dlatego też przygotowaliśmy przewodnik, w którym wyjaśniamy, jaki bagaż zabierzesz do samolotu i odkrywamy patenty na pakowanie, aby w małej torbie zmieścić wszystko, co potrzebne.
Spis treści:
- Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany – jaka jest różnica?
- Jakie są limity rozmiarów i wagi bagażu?
- Co można zabrać do samolotu?
- Jak przewozić kosmetyki i inne płyny w bagażu podręcznym?
- Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym?
- Bagaż podręczny a żywność
- Jaki bagaż jest Ci potrzebny?
- Jak się spakować do samolotu?
- Ubezpieczenie bagażu – czy warto je kupować?
Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany – jaka jest różnica?
Podstawowe pojęcia, które musisz poznać, lecąc samolotem, to bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany (inaczej określany odprawianym lub głównym). Czym różnią się te dwa rodzaje bagażów?
- bagaż rejestrowany – oddajesz go podczas odprawy bagażowej i jest on przewożony w luku bagażowym samolotu. Zazwyczaj może ważyć ok. 20 kg. Jedna osoba może mieć więcej niż jedną odprawianą walizkę, ale za każdą dodatkową torbę musisz zapłacić. W tanich liniach lotniczych płatny jest także pierwszy bagaż rejestrowany.
- bagaż podręczny – ten bagaż zabierasz na pokład samolotu i wkładasz do schowka nad siedzeniami. Może on zwykle ważyć ok. 10 kg. Podróż jedynie z bagażem podręcznym jest nie tylko tańsza, lecz również szybsza. Przed wylotem nie musisz stać w kolejce do odprawy bagażowej, a po przylocie nie czekasz na swoją walizkę. Nie ma też wtedy ryzyka, że linia lotnicza zagubi Twój bagaż.
Sprawdź, jakie prawa przysługują Ci w przypadku opóźnienia lub odwołania samolotu
Jakie są limity rozmiarów i wagi bagażu?
Wybierając się w podróż samolotem, zawsze wejdź na stronę swojego przewoźnika i sprawdź dokładne zasady dotyczące bagażu. Każda linia ustala swoje własne limity, a na dodatek stosunkowo często się one zmieniają. Na stronie internetowej przewoźnika na pewno znajdziesz aktualne zasady. Poniżej podajemy natomiast ogólne informacje na temat bagażów podręcznych i rejestrowanych w tanich oraz tradycyjnych liniach lotniczych.
Tanie linie lotnicze a bagaż
Najpopularniejsi w Polsce tani przewoźnicy, tacy jak Ryanair czy Wizzair, pozwalają obecnie przewieźć za darmo jedynie jeden mały bagaż osobisty. Chodzi o rzeczy typu damska torebka lub torba na laptopa, które zmieszczą się pod fotelem. Wymiary tego bagażu to mniej więcej 40 cm x 20 cm x 25 cm. Istnieją jednak jeszcze takie tanie linie lotnicze, które nadal w cenie biletu udostępniają przewóz nie tylko małego, lecz również większego bagażu podręcznego. Do takich przewoźników należy np. Norwegian.
Wymiary większego bagażu podręcznego to zwykle mniej więcej 55 cm x 40 cm x 20 cm. Takie wymiary nie są kwestią przypadku. Ma się on bowiem zmieścić w schowku nad siedzeniami. Jeśli miałbyś większy bagaż, byłby problem z zamknięciem luku lub też nie wystarczyłoby miejsca na rzeczy wszystkich pasażerów. W tanich liniach lotniczych większy bagaż podręczny może zwykle ważyć ok. 10 kg.
Wysokość opłaty za bagaż podręczny jest bardzo zróżnicowana. Każdy przewoźnik ustala własną politykę, a na dodatek proponuje zwykle kilka różnych taryf. Dla przykładu Ryanair udostępnia aktualnie następujące sposoby na zakup bagażu podręcznego:
- Wykupienie pierwszeństwa wejścia na pokład – możesz wtedy zabrać na pokład bagaż osobisty oraz podręczny.
- Wykupienie bagażu podręcznego i nadanie go do luku bagażowego – w praktyce bagaż staje się wtedy małym bagażem rejestrowanym. Takie rozwiązanie jest droższe, ale jego zaletą jest to, że możesz umieścić w torbie przedmioty, których przewóz na pokładzie samolotu jest zabroniony.
- Wybór innej taryfy niż standardowa.
Jeśli zabierasz ze sobą również duży bagaż rejestrowany, to w tanich liniach lotniczych zawsze musisz za niego dodatkowo zapłacić. Jeżeli musisz spakować naprawdę dużo rzeczy, przed zakupem biletu sprawdź, ile maksymalnie walizek na jedną osobę pozwala zabrać dany przewoźnik.
Ile może ważyć bagaż rejestrowany? To też oczywiście zależy od przewoźnika. Dla przykładu w Ryanair może on ważyć do 20 kg, natomiast w Wizzair masz do wyboru trzy opcje: 10, 20 lub 32 kg. Oczywiście cięższy bagaż będzie wiązał się z wyższą opłatą.
Niezależnie na jaki bagaż się zdecydujesz, pamiętaj, że zawsze wykupienie go wcześniej przez Internet będzie tańsze niż zdecydowanie się na niego dopiero na lotnisku.
Rodzice lecący z niemowlakami powinni zwrócić uwagę, że w tanich liniach maluszkom podróżującym na jednym siedzeniu z opiekunem nie przysługuje dodatkowy bagaż. Rzeczy dla dziecka trzeba więc zmieścić w swojej torbie.
Sprawdź, gdzie jest najlepsze ubezpieczenie turystyczne dla rodziny
Tradycyjni przewoźnicy a bagaż
Przewożenie bagażu wygląda nieco inaczej u dużych przewoźników z Europy, takich jak LOT, Lufthansa, Air France czy Swiss Air. W klasie ekonomicznej umożliwiają one bezpłatne wniesienie na pokład bagażu podręcznego o wymiarach mniej więcej 55 cm x 40 cm x 23 cm. Powinien on jednak ważyć nieco mniej niż w tanich liniach. Zazwyczaj limit wynosi ok. 8 kg. W zamian za to w cenie biletu masz już zawarty bagaż rejestrowany (poza najtańszymi taryfami dostępnymi od niedawna u takich przewoźników na niektórych połączeniach).
Przewóz największego bagażu rejestrowanego umożliwiają linie z Bliskiego Wschodu, takie jak Qatar Airways czy Emirates. W klasie ekonomicznej w cenie biletu jest już zawarty bagaż rejestrowany ważący ok. 30 kg.
Co można zabrać do samolotu?
Pakując torbę do samolotu, musisz pamiętać nie tylko o limitach rozmiarów i wagi. Równie ważne jest zwrócenie uwagi na to, jakie rzeczy możesz zabrać do bagażu rejestrowanego, jakie do bagażu podręcznego, a jakich w ogóle nie możesz zapakować. Międzynarodowe przepisy są bowiem pod tym względem bardzo rygorystyczne.
W bagażu podręcznym nie mogą się znaleźć między innymi następujące rzeczy:
- ostre przedmioty (takie jak żyletki, druty do robótek, noże, nożyczki, igły, korkociągi, tasaki),
- broń (a także przedmioty ją imitujące),
- produkty łatwopalne,
- deskorolka,
- kije golfowe,
- łyżwy,
- rzutki,
- płyny o pojemności większej niż 100 ml.
Jeśli chcesz zabrać ze sobą tego typu rzeczy, musisz je zapakować do bagażu rejestrowanego.
Do bagażu nadawanego do luku nie powinno się natomiast wkładać elektroniki. Wszelkie ładowarki, aparaty, powerbanki włóż więc do bagażu podręcznego. Najlepiej jeśli tego typu rzeczy zmieszczą się w małym bagażu osobistym, ponieważ podczas przechodzenia przez kontrolę sprzęty elektroniczne należy wyjąć z torby i włożyć do specjalnych pojemników. Jeśli masz je wszystkie razem w małej torebce lub przynajmniej na wierzchu bagażu podręcznego, zrobisz to o wiele sprawniej.
Są też takie rzeczy, których w ogóle nie można zabrać do samolotu. Ani do bagażu rejestrowanego, ani do podręcznego nie zapakujesz m.in.:
- butli biwakowych z gazem,
- substancji wybuchowych i łatwopalnych,
- rozpałki do grilla,
- substancji chemicznych i toksycznych (aerozoli, gaśnic, kwasów),
- latarek gazowych.
Jak przewozić kosmetyki i inne płyny w bagażu podręcznym?
Wszelkie płyny, w tym alkohole, płynną żywność (np. jogurty, galaretki), kosmetyki w płynie (jak szampony, żele pod prysznic) można przewozić w bagażu podręcznym jedynie w przezroczystych pojemnikach o pojemności do 100 ml. Łącznie możesz posiadać 10 takich fiolek.
Po wlaniu kosmetyków do małych pojemniczków całość umieść w szczelnej i przezroczystej plastikowej kosmetyczce.
Powyższe ograniczenia nie dotyczą płynów zakupionych w strefie bezcłowej już po przejściu kontroli. Jeśli więc chcesz przywieźć w prezencie z zagranicy kosmetyki albo alkohole, a posiadasz jedynie bagaż podręczny, kup je właśnie tam.
Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym?
Lekarstwa w bagażu podręcznym można przewozić jedynie wtedy, kiedy są one niezbędne w trakcie podróży. O posiadanych lekach najlepiej poinformować osoby pilnujące bezpieczeństwa na lotnisku jeszcze przed rozpoczęciem kontroli. Warto też mieć ze sobą jakiś dokument potwierdzający, że dane leki są Ci potrzebne.
W bagażu podręcznym można przewozić także niektóre sprzęty medyczne, takie jak ciśnieniomierz.
Bagaż podręczny a żywność
Zasadniczo w bagażu podręcznym można przewozić żywność. Jeśli jednak są to płynne produkty, trzeba do nich stosować takie same zasady jak w przypadku przewożenia płynów. Wyjątek stanowią płynne posiłki dla dzieci, które można zabrać w większej ilości.
Pamiętaj jednak, że nie wszędzie przepisy celne pozwolą Ci wwieźć do kraju każdy rodzaj żywności. Jeśli wybierasz się do państwa, które nie należy do Unii Europejskiej, produkty takie jak mięso, owoce czy warzywa znajdą się najprawdopodobniej na liście zakazanej.
O przepisach celnych musisz także pamiętać, jeśli chcesz przywieźć alkohol czy tytoń.
Jaki bagaż jest Ci potrzebny?
Przed podróżą samolotem zastanów się, jaki bagaż jest Ci tak naprawdę potrzebny. Jeśli wybierasz się na tygodniowy czy nawet dwutygodniowy urlop i nie zabierasz żadnych mniej typowych rzeczy (np. sprzęt sportowy), jest bardzo możliwe, że wystarczy Ci bagaż podręczny.
Jeśli jednak bagaż rejestrowany jest Ci koniecznie potrzebny, sprawdź uważnie ceny biletów oraz koszty bagażu odprawianego. Jest możliwe, że cena biletu u tradycyjnego przewoźnika będzie porównywalna z łącznym kosztem biletu oraz bagażu w tanich liniach lotniczych. Kiedy doliczysz jeszcze koszt przejazdu z lotniska do centrum, może się okazać, że zakup droższego biletu będzie tak naprawdę bardziej opłacalny. Tani przewoźnicy lądują bowiem zwykle na lotniskach położonych dalej od miasta.
Jak się spakować do samolotu?
Aby pakowanie bagażu lotniczego przebiegło sprawnie, podajemy kilka patentów na to, jak zmieścić więcej w małej torbie i co w ogóle zabrać na wyjazd:
- Odzież – zrolowane ubrania ułożone ciasno obok siebie zajmą mniej miejsca w walizce. Warto postawić na uniwersalne ciuchy, które będziesz mógł swobodnie łączyć w różne zestawy.
- Ciepła i ciężka odzież – kurtka czy grubsza bluza zajmuje Ci pół torby? Nałóż je na siebie i w ten sposób zabierz na pokład samolotu!
- Obuwie – wnętrze butów to idealne miejsce na skarpetki czy inne drobne przedmioty.
- Ręcznik – zamiast ciężkiego ręcznika bawełnianego zabierz lekki ręcznik szybkoschnący, który zakupisz w każdym sklepie sportowym.
- Kosmetyki – w drogerii możesz kupić małe plastikowe butelki, do których przelejesz odpowiednią ilość żelu czy szamponu. Na wyjazdach dobrze sprawdzają się również produkty 2w1 oraz próbki.
- Worki kompresyjne – jeśli mimo wszystkich zabiegów nadal nie możesz się zmieścić w walizce, zapakuj odzież w worki kompresyjne lub próżniowe. Pozwolą one znacząco zmniejszyć objętość bagażu.
- Zważ bagaż – każdy kilogram nadbagażu oznacza konieczność słonej dopłaty na lotnisku, więc po spakowaniu sprawdź, ile dokładnie waży Twój plecak czy torba. Jeśli zapomnisz zrobić to w domu, skorzystaj z wag umieszczonych na lotnisku. Poszczególni przewoźnicy udostępniają też często punkty, w których można sprawdzić, czy rozmiar bagażu zgadza się z ich wymogami.
Ubezpieczenie bagażu – czy warto je kupować?
Co roku na lotniskach giną miliony bagaży. Na szczęście większość z nich to walizki wysłane omyłkowo przez linię lotniczą na inne lotnisko lub też rzeczy, które zagubiły się w trakcie przesiadki. Takie bagaże prędzej lub później wracają zwykle do swoich prawowitych właścicieli.
Nawet jeśli jednak odzyskasz swój bagaż, to perspektywa spędzenia kilku dni za granicą bez własnych rzeczy nie jest zbyt przyjemna. Dlatego też warto skorzystać z ubezpieczenia bagażu.
Ubezpieczenie bagażu zapewni odszkodowanie za kradzież, utratę lub zniszczenie rzeczy znajdujących się we wnętrzu torby czy plecaka. Możesz także wybrać ubezpieczenie opóźnienia bagażu, które zapewnia ochronę stricte w przypadku zagubienia przewożonego bagażu przez linie lotnicze. Jeśli czas oczekiwania na rzeczy przekroczy limit określony w warunkach polisy (zwykle jest to 4-5 godzin), ubezpieczyciel zwróci Ci koszty zakupu artykułów pierwszej potrzeby (żywności, środków higienicznych, niezbędnych ubrań).
Ubezpieczenie bagażu wchodzi w skład szerszej polisy turystycznej. Aby nie tracić przed wyjazdem czasu na bieganie po ubezpieczycielach, najłatwiej zakupić taką ochronę przez Internet, korzystając z porównywarki ubezpieczeń podróżnych.