Strona główna  |  Wiadomości  |  Gdzie znajdziemy najlepsze ubezpieczenie turystyczne dla rodziny?

Gdzie znajdziemy najlepsze ubezpieczenie turystyczne dla rodziny?

Data aktualizacji: 2021-09-27
Dzieci zakończyły szkołę, rodzice biorą urlop, czas na wymarzony rodzinny wyjazd do Włoch. Aby jednak zapewnić sobie spokój podczas wakacyjnych wojaży, warto pomyśleć nad wykupieniem ubezpieczenia turystycznego. Sprawdźmy, gdzie najbardziej opłaca się zakupić polisę podróżną i co wchodzi w jej skład.

Nasza hipotetyczna rodzina, składająca się z rodziców oraz dwójki dzieci, planuje wyjazd na 10 dni do Włoch. Chcieliby wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance, a także ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zastanawiają się także nad ubezpieczeniem bagażu oraz OC w życiu prywatnym.

Spis treści:

  1. A sam EKUZ nie wystarczy?
  2. Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

A sam EKUZ nie wystarczy?

Dobrze wybrane ubezpieczenie turystyczne zapewni bezpieczeństwo rodzinie w czasie odpoczynku

Rodzice mają już zasiąść do przeglądnięcia ofert ubezpieczeń turystycznych, kiedy nagle przypominają sobie o bezpłatnej karcie EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), którą wyrabiali ich przyjaciele, kiedy wyjeżdżali na wakacje do Hiszpanii. Czy taka karta nie zapewni im już wystarczającej ochrony?

Oczywiście, EKUZ zawsze lepiej mieć niż nie mieć, jednak gwarantuje ona jedynie minimalny zakres ochrony. Jeżeli ją mamy i przebywamy w jednym z krajów członkowskich UE / EFTA, jesteśmy po prostu traktowani przez tamtejszą służbę zdrowia tak samo, jakbyśmy byli obywatelami tego państwa. Czyli we Włoszech nasza rodzina będzie traktowana tak samo jak inne włoskie rodziny. A na Półwyspie Apenińskim trzeba płacić za niektóre usługi, które w Polsce są bezpłatne. Za co konkretnie? We Włoszech, nawet mając kartę EKUZ:

  • za poradę lekarza pierwszego kontaktu poniesiemy koszt do 36,15 euro za wizytę,
  • poniesiemy także częściowe koszty transportu do szpitala.

EKUZ nie zapewni także zwrotu kosztów transportu do Polski, nie mówiąc już o innych rodzajach ochrony, którą daje polisa podróżna (np. zabezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym).


Podsumowując, EKUZ warto wyrobić, ale nie jest to lek na całe zło. Sprawdźmy zatem w porównywarce ubezpieczeń turystycznych, gdzie naszej rodzinie opłaca się wykupić polisę, aby zapewnić sobie rzeczywistą ochronę.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Porównaliśmy warunki tych wariantów polis podróżnych, których cena oscylowała wokół 200 zł. Warto zwrócić uwagę, że ubezpieczenie wyliczone dla AXA zawiera rabat 30%, zgodny z obowiązującą aktualnie u nich kampanią promocyjną.

Nazwa ubezpieczyciela

Nazwa wariantu
Koszty leczenia NNW Assistance OC w życiu prywatnym Ubezpieczenie bagażu Cena
LINK4

Pakiet rekomendowany
Suma
100000 zł
Suma
10 000 zł
Zawarte w pakiecie Suma 50 000 zł Nie zawiera 177,75 zł
UNIQA

Pakiet MAXI
Suma
100000 zł
Suma
20 000 zł
W cenie zawarte Assistance MAXI Suma 100 000 zł Nie zawiera 187 zł
AXA

Podróżnik
Suma
600000 zł
- śmierć w wyniku wypadku
25 000 zł
- uszczerbek na zdrowiu
50 000 zł
Zawarte w pakiecie - Z tytułu szkody osobowej do
150 000 zł
- Z tytułu szkody materialnej do
75 000 zł
Limit
3 000 zł
218,12 zł
(bez rabatu
311,60 zł)
Warta Direct

Komfort
Suma
120000 zł
Suma
10 000 zł
W cenie zawarte Assistance Standard Suma
50 000 zł
Limit
1 500 zł
259 zł

Przyjęte założenia: czteroosobowa rodzina (rodzice oraz dwójka dzieci w wieku 12 i 8 lat) wyjeżdża na 10 dni (od 4 do 13 lipca 2016 r.) do Włoch. Wszystkie ubezpieczane osoby aktualnie przebywają w Polsce. Żadna z nich nie cierpi na przewlekłe choroby i nie zamierza podczas wyjazdu uprawiać ryzykownych sportów. Podane ceny zakładają jednorazową płatność przez Internet 21 czerwca 2016 r.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, inaczej niż wtedy kiedy kupujemy OC dla auta, nie możemy patrzeć jedynie na cenę polisy. Bardzo ważne są także sumy ubezpieczenia oraz zakres ochrony oferowanej w danej cenie.

Zobacz, na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru polisy podróżnej.

Jeżeli nie patrzymy jedynie na cenę, najkorzystniej prezentuje się oczywiście wariant Podróżnik oferowany przez AXA. Trzeba jednak pamiętać, że jest tak tylko, jeśli bierzemy pod uwagę cenę z rabatem. Pakiet Urlopowicz (za który nasza hipotetyczna rodzina zapłaciłaby bez rabatu 157,20 zł) wypada już nieco gorzej. Zawiera on jedynie ubezpieczenie kosztów leczenia do sumy 200 000 zł oraz assistance.

Jeżeli nasza rodzina nie chciałaby ubezpieczać bagażu, dobrą opcją byłby dla niej także pakiet MAXI UNIQA. Zawiera on dość dużą sumę kosztów leczenia i NNW, a także rozbudowane Assistance.

Zobacz, czy jest możliwe ubezpieczenie się od terroryzmu?

Jak widać, koszt ubezpieczenia turystycznego oferującego rzeczywistą ochronę nie jest wcale wysoki. Jak najbardziej jest możliwe znalezienie dobrej polisy dla całej rodziny za niecałe 200 zł. Pamiętajmy jedynie, aby ubezpieczenie wykupić przynajmniej na dzień przed podróżą (najlepiej oczywiście zająć się tym na kilka dni przed, aby nie denerwować się, czy wpłata zostanie zaksięgowana w odpowiednim terminie). Inaczej polisa zacznie obowiązywać dopiero w trakcie wyjazdu i nie otrzymamy odszkodowania, jeżeli, odpukać, coś wydarzy się pierwszego dnia wypoczynku.

Sprawdź także, czy warto ubezpieczyć się na krajową podróż

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-12-14

Jak nie przepłacić za ubezpieczenie narciarskie?

Jazda na nartach nie należy do najtańszych rozrywek. Na szczęście na wielu wydatkach związanych z uprawianiem tego sportu można nieco zaoszczędzić, jeśli poświęci się chwilę czasu na wybór odpowiedniej...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Hiszpanii - która polisa jest najlepsza?

Polacy bardzo często wybierają Hiszpanię jako cel wakacyjnych wycieczek. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie przyda się w tym kraju.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-15

Ubezpieczenie turystyczne Bon Voyage InterRisk

Na wakacjach każdy pragnie się zrelaksować i zapomnieć o problemach. Niestety niekiedy odpoczynek przerywa nagły wypadek. Wtedy nerwy ukoi ubezpieczenie turystyczne. Sprawdzamy warunki tej polisy...

Czytaj więcej
Komentarze