Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta

Wypowiedzenie i rezygnacja z OC - ERGO Hestia

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-30

Każdy samochód musi mieć ubezpieczenie OC, jednak nie ma obowiązku kupowania tej polisy zawsze w tym samym towarzystwie. Sprawdź, jak wypowiedzieć OC w ERGO Hestii, jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela.

Spis treści:

  1. Kiedy można wypowiedzieć OC w ERGO Hestii?
  2. Jak złożyć wypowiedzenie OC w ERGO Hestia
  3. Rezygnacja z OC poprzedniego właściciela

Kiedy można wypowiedzieć OC w ERGO Hestii?

Wypowiedzenie OC Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych reguluje obowiązki nie tylko ubezpieczycieli sprzedających OC, lecz także kierowców kupujących tę polisę. Polskie prawo określa między innymi, kiedy wypowiedzenie polisy jest dopuszczalne:

1. Na koniec obowiązywania poprzedniej polisy OC – najłatwiej wypowiedzieć OC, kiedy właśnie kończy się okres jego obowiązywania. Pamiętaj, że jeśli nie prześlesz wypowiedzenia (najpóźniej na jeden dzień przed końcem obowiązywania dotychczasowej polisy), ubezpieczenie przedłuży się automatycznie.

2. W przypadku podwójnego ubezpieczenia OC – jeśli poprzednie ubezpieczenie przedłuży się automatycznie, a Ty nieświadomy tego kupisz nową polisę, możesz złożyć wypowiedzenie tej umowy, która została przedłużona bez Twojego udziału. Towarzystwo ma jednak prawo do otrzymania zapłaty za polisę za ten okres, kiedy udzielało ochrony.

3. W razie korzystania z OC poprzedniego właściciela – taką umowę możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie jej obowiązywania (kiedyś było jedynie 30 dni na podjęcie decyzji, czy chce się korzystać z OC poprzedniego właściciela, ale po zmianie przepisów zlikwidowano to ograniczenie).

4. W przypadku kupna OC przez Internet lub telefon – umowy zawierane w taki sposób (czyli w systemie direct) można wypowiedzieć w ciągu 30 dni.

5. Kiedy wyrejestrowujesz samochód – auto wyrejestrowane w Polsce nie musi już mieć ubezpieczenia OC. Po wypowiedzeniu polisy z tego powodu przysługuje Ci zwrot niewykorzystanej składki.

Jak złożyć wypowiedzenie OC w ERGO Hestia

Składając wypowiedzenie OC (tutaj jest dostępny bezpłatny wzór takiego wypowiedzenia OC ), trzeba wskazać, z jakiego powodu to czynisz. Wypełniony dokument, podpisany własnoręcznie, można dostarczyć do ERGO Hestii w jeden z poniższych sposobów:

STU Ergo Hestia S.A.
ul. Hestii 1,
81-731 Sopot

Rezygnacja z OC poprzedniego właściciela

Niekorzystna rekalkulacja składek sprawia, że niektóre osoby po zakupie auta wolą zrezygnować z OC zawartego jeszcze przez poprzedniego właściciela. Jeżeli się na to zdecydujesz, kup koniecznie tego samego dnia polisę u innego ubezpieczyciela (w kalkulatorze OC możesz sprawdzić, gdzie znajdziesz najtańsze ubezpieczenie). Inaczej narazisz się na wysoką karę za brak OC.

Przesyłając do ERGO Hestii wypowiedzenie OC poprzedniego właściciela, dołącz także umowę, na podstawie której stałeś się właścicielem tego samochodu (zwykle będzie to umowa kupna-sprzedaży lub darowizny). Ułatwi to i przyspieszy proces po stronie ubezpieczyciela (zwłaszcza jeżeli poprzedni właściciel zapomniał dopełnić swojego obowiązku zgłoszenia w towarzystwie ubezpieczeniowym sprzedaży pojazdu).

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach dla samochodu ERGO Hestii

Tagi:

Komentarze

2020-12-05 15:04

Daniel178.239.x.x

witam uwaga na tą firmę Ergo Hestia S.A. jak się da utrudniają rezygnację z ubezpieczenia oc. Nie długo becie trzeba jeździć osobiście do Sopotu i stać w kolejce kilku dniowej aby zrezygnować z OC

2019-11-25 18:55

punieta37.47.x.x

nie moge wypowiedziec umowy bo uparli sie na skan a jak chcce załaczyc zdjecie to ma za duza pojemnosc mega głupie

2019-11-26 08:24

Ubea.pl81.190.x.x

W Internecie są dostępne darmowe narzędzia pozwalające zmniejszyć rozmiar pliku. Warto także pamiętać, że formularz online nie jest jedynym sposobem na przesłanie wypowiedzenia. Można także skorzystać z tradycyjnej poczty (w takim przypadku najlepiej wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru) lub złożyć wypowiedzenie osobiście w jednej z placówek Ergo Hestii (w takim przypadku należy koniecznie poprosić o wydanie potwierdzenia złożenia rezygnacji).

2018-11-05 10:52

Strzała31.2.x.x

Po wejściu na adres https://www.ergohestia.pl/obsluga-online/ wchodzimy na ostatnią zakładkę po lewej stronie możliwości kontaktu, następnie obsługa twojej polisy, wypełniamy formularz ( skan podpisany własnoręcznie) i wysyłamy systemowo, zawiłe ale co zrobić

2018-11-05 15:39

Ubea.pl81.190.x.x

Dziękujemy za uzupełnienie informacji :)

2018-09-16 19:18

Grzegorz194.54.x.x

TA PLACOWKI TESZ MAJOM PROBLEMY ZSYSTEMEM I PRZYJECIEM REZYGNACJ ZDAJE SIE ZE TO TAKIE UTRUDNIANIE

2018-09-17 09:48

Ubea.pl81.190.x.x

Pozostaje zatem przesłanie wypowiedzenia tradycyjną pocztą (najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Ubezpieczyciel nie ma prawa nie przyjąć wypowiedzenia OC, o ile tylko rezygnacja z OC jest składana w jednej z sytuacji wymienionych w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych (czyli np. na koniec obowiązywania dotychczasowej umowy).

2018-02-15 23:18

D.Jankowski37.47.x.x

Autor tej publikacji niech spróbuje wysłać maila na adres, który podał powyżej. Powodzenia !!! Nie ma szans, już ten adres zablokowali i "kulturalnie" informują, że wypowiedzenie jest nieskuteczne.

2018-02-16 11:50

Ubea.pl81.190.x.x

Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Informację o mailu wzięliśmy ze strony ERGO Hesti w mediach społecznościowych. Skontaktowaliśmy się z ERGO Hestią i faktycznie potwierdzili, że nie obsługują już maila. Zaproponowali natomiast przesłanie wypowiedzenia przy pomocy formularzy online dostępnych na stronie internetowej ERGO Hestii.

2018-02-26 17:00

Norbert81.161.x.x

To też nie jest takie proste. Po wpisaniu danych ubezpieczonego i nr polisy, jesteśmy zmuszeni zalogować się do systemu, a tam znajdźcie sposób wypowiedzenia, bo ja nie potrafię :)

2018-02-27 09:09

Ubea.pl81.190.x.x

Nie znamy dokładnego sposobu działania systemu obsługi online ERGO Hestii, więc nie jesteśmy w stanie pomóc. Jeżeli jednak obsługa online nie działa, zawsze można przesłać wypowiedzenie (zawierające koniecznie własnoręczny podpis) tradycyjną pocztą (najlepiej wysłać wypowiedzenie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). W przypadku wypowiedzenia listownego kluczowa jest data nadania listu. Można także dostarczyć wypowiedzenie OC osobiście do jednego z oddziałów ERGO Hestii (na dole tego artykułu znajdzie Pan listę placówek ERGO Hestii https://ubea.pl/Hestia-ubezpieczenia/)

2018-12-27 16:27

JA188.146.x.x

Dzięki, udało się. Pomimo dokładnej instrukcji i tak wypełniałem formularz 3 razy, tak na siłę chcą utrzymać klienta.