Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Wypowiedzenie i rezygnacja z OC - ERGO Hestia

Data publikacji: 2018-01-10

Każdy samochód musi mieć ubezpieczenie OC, jednak nie ma obowiązku kupowania tej polisy zawsze w tym samym towarzystwie. Sprawdź, jak wypowiedzieć OC w ERGO Hestii, jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela.

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

Kiedy można wypowiedzieć OC w ERGO Hestii?

Wypowiedzenie OC Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych reguluje obowiązki nie tylko ubezpieczycieli sprzedających OC, lecz także kierowców kupujących tę polisę. Polskie prawo określa między innymi, kiedy wypowiedzenie polisy jest dopuszczalne:

1. Na koniec obowiązywania poprzedniej polisy OC – najłatwiej wypowiedzieć OC, kiedy właśnie kończy się okres jego obowiązywania. Pamiętaj, że jeśli nie prześlesz wypowiedzenia (najpóźniej na jeden dzień przed końcem obowiązywania dotychczasowej polisy), ubezpieczenie przedłuży się automatycznie.

2. W przypadku podwójnego ubezpieczenia OC – jeśli poprzednie ubezpieczenie przedłuży się automatycznie, a Ty nieświadomy tego kupisz nową polisę, możesz złożyć wypowiedzenie tej umowy, która została przedłużona bez Twojego udziału. Towarzystwo ma jednak prawo do otrzymania zapłaty za polisę za ten okres, kiedy udzielało ochrony.

3. W razie korzystania z OC poprzedniego właściciela – taką umowę możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie jej obowiązywania (kiedyś było jedynie 30 dni na podjęcie decyzji, czy chce się korzystać z OC poprzedniego właściciela, ale po zmianie przepisów zlikwidowano to ograniczenie).

4. W przypadku kupna OC przez Internet lub telefon – umowy zawierane w taki sposób (czyli w systemie direct) można wypowiedzieć w ciągu 30 dni.

5. Kiedy wyrejestrowujesz samochód – auto wyrejestrowane w Polsce nie musi już mieć ubezpieczenia OC. Po wypowiedzeniu polisy z tego powodu przysługuje Ci zwrot niewykorzystanej składki.

Jak złożyć wypowiedzenie OC w ERGO Hestia

Składając wypowiedzenie OC (tutaj jest dostępny bezpłatny wzór takiego wypowiedzenia OC ), trzeba wskazać, z jakiego powodu to czynisz. Wypełniony dokument, podpisany własnoręcznie, można dostarczyć do ERGO Hestii w jeden z poniższych sposobów:

 • osobiście:

w jednej z placówek lub u agenta ubezpieczyciela

 • pocztą:

STU Ergo Hestia S.A.
ul. Hestii 1,
81-731 Sopot

 • mailem: • faksem:

58 555 60 01

Rezygnacja z OC poprzedniego właściciela

Niekorzystna rekalkulacja składek sprawia, że niektóre osoby po zakupie auta wolą zrezygnować z OC zawartego jeszcze przez poprzedniego właściciela. Jeżeli się na to zdecydujesz, kup koniecznie tego samego dnia polisę u innego ubezpieczyciela (w kalkulatorze OC możesz sprawdzić, gdzie znajdziesz najtańsze ubezpieczenie). Inaczej narazisz się na wysoką karę za brak OC.

Przesyłając do ERGO Hestii wypowiedzenie OC poprzedniego właściciela, dołącz także umowę, na podstawie której stałeś się właścicielem tego samochodu (zwykle będzie to umowa kupna-sprzedaży lub darowizny). Ułatwi to i przyspieszy proces po stronie ubezpieczyciela (zwłaszcza jeżeli poprzedni właściciel zapomniał dopełnić swojego obowiązku zgłoszenia w towarzystwie ubezpieczeniowym sprzedaży pojazdu).

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach dla samochodu ERGO Hestii

Tagi:

Komentarze