Strona główna  |  Wiadomości  |  Wypowiedzenie OC w MTU24

Wypowiedzenie OC w MTU24

Data aktualizacji: 2021-09-29
Kupiłeś auto i chcesz zrezygnować z OC zawartego przez poprzedniego właściciela? A może nie chcesz przedłużać umowy ubezpieczenia na kolejny rok w tym samym towarzystwie? Sprawdź, kiedy możesz wypowiedzieć OC w MTU24 i jak to zrobić.

Spis treści:

  1. Kiedy możesz wypowiedzieć OC w MTU24?
  2. Jak wypowiedzieć OC w MTU24?
  3. Wypowiedzenie OC poprzedniego właściciela w MTU24

Kiedy możesz wypowiedzieć OC w MTU24?

Stop - wypowiedzenie OC Wypowiedzenie polisy OC wygląda inaczej niż rezygnacja z dobrowolnych ubezpieczeń samochodu. Ustawodawca przewidział jedynie pięć sytuacji, w których możliwe jest wypowiedzenie obowiązkowej umowy:

  • na koniec obowiązywania dotychczasowej umowy OC – pamiętaj, że jeśli nie wypowiesz polisy, przedłuży się ona automatycznie na następny rok (o ile dotychczas obowiązujące OC Ty kupiłeś i opłaciłeś je w całości);
  • w przypadku podwójnego OC – jeśli nie wypowiesz poprzedniej umowy OC, a jednocześnie kupisz nowe w innej firmie, Twoje auto będzie miało dwie polisy. W takiej sytuacji masz prawo wypowiedzieć to ubezpieczenie, które przedłużyło się automatycznie;
  • jeśli kupujesz ubezpieczenie przez Internet lub telefon – w ciągu 30 dni od zawarcia umowy w systemie direct możesz ją wypowiedzieć bez żadnych konsekwencji;
  • jeśli korzystasz z OC poprzedniego właściciela – kupując używany samochód, przejmujesz automatycznie także polisę OC zawartą przez sprzedawcę auta. Możesz korzystać z niej do końca okresu obowiązywania lub wypowiedzieć w dowolnym momencie. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki, jeśli masz np. gorszą historię ubezpieczeniową lub mieszkasz w większym mieście. Dodatkowo, jeśli nie wypowiesz OC, a poprzedni właściciel kupił ubezpieczenie na raty, masz obowiązek zapłacić te, których termin płatności mija po dniu nabycia auta.
  • w momencie wyrejestrowania auta – ubezpieczenie OC muszą posiadać auta zarejestrowane w Polsce. Jeżeli więc wyrejestrowujesz samochód, możesz złożyć wypowiedzenie polisy i poprosić o zwrot niewykorzystanej składki.

Zobacz, jak wyliczyć składkę OC przy pomocy kalkulatora ubezpieczeń MTU24

Jak wypowiedzieć OC w MTU24?

Myślisz, że wypowiedzenie OC to bardzo skomplikowany proces i z tego powodu od kilku lat ubezpieczasz auto w tym samym towarzystwie? Nic bardziej błędnego. Wypowiedzenie OC w MTU24 jest bardzo proste i możesz to załatwić nawet w kilka minut bez wychodzenia z domu. Ubezpieczyciel udostępnia następujące opcje wypowiedzenia OC:

  • za pośrednictwem indywidualnego konta na portalu Polisa Online - z dostępnych usług wybierz opcję „Wypowiedz OC”

  • pocztą – dokument wypowiedzenia wyślij pod adres:

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA
ul. Hestii 1,
81-731 Sopot

Na stronie porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl znajdziesz także wzór pisemnego wypowiedzenia OC. Skorzystaj z niego, by nie zapomnieć o zamieszczeniu żadnej ważnej informacji.

Sprawdź, jak zgłosić szkodę z OC lub AC w MTU24

Wypowiedzenie OC poprzedniego właściciela w MTU24

OC przejęte po poprzednim właścicielu możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie. Wiele osób decyduje się na taki krok, jeśli towarzystwo prześle informację o bardzo niekorzystnej rekalkulacji składki. Częste jest także wysyłanie rezygnacji tuż przed upływem terminu płatności kolejnej raty.

Pamiętaj, że jeśli rezygnujesz z OC poprzedniego właściciela samochodu, musisz koniecznie zawrzeć od razu nową polisę w innym towarzystwie. Nawet dzień przerwy ciągłości ubezpieczenia naraża Cię bowiem na wysoką karę za brak polisy.

Jeśli wypowiadasz ubezpieczenie, poinformuj o tym poprzedniego właściciela. Wraz z Twoją rezygnacją zyska on bowiem prawo do zwrotu niewykorzystanej części składki.

Sprawdź, jakie ubezpieczenia oferuje MTU24

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2018-09-25

Czy można wcześniej zmienić ubezpieczyciela OC?

Różnice cenowe pomiędzy polisami OC dla kierowców są tak duże, że czasem opłacalna może być wcześniejsza zamiana ubezpieczyciela. Kiedy taka zamiana jest możliwa?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-27

Wypowiedzenie i rezygnacja z OC - Compensa

Umowę ubezpieczenia OC samochodu zawiera się na rok. Po 12 miesiącach masz zawsze prawo zmienić ubezpieczyciela. Tłumaczymy, jak wypowiedzieć OC w Compensie, jeśli znajdziesz lepszą ofertę w...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-30

Wypowiedzenie i rezygnacja z OC w MTU

Nikt nie lubi wydawać niepotrzebnie pieniędzy. Mimo to często z przyzwyczajenia kupujemy OC wciąż w tym samym towarzystwie, nie myśląc o tym, że gdzie indziej może być taniej. Sprawdź, jak wypowiedzieć...

Czytaj więcej
Komentarze
Karol
2020-10-14 11:30
IP: 79.201.x.x
Przeprowadzilem sie do Niemiec. Przy rejestracji auta w Niemczech musialem tez je ubezpieczyc. Chcialbym rozwiazac umowe polisy OC z Panstwem. 1. Jakie dokumenty musze przeslac? 2. Czy dokumenty musza byc tlumaczone?
odpowiedz
Ubea.pl
2020-10-14 15:48
IP: 83.3.x.x
Dzień dobry, w przypadku wyrejestrowania samochodu w Polsce można oczywiście wypowiedzieć umowę OC. Do MTU24 wystarczy wysłać wypowiedzenie OC z własnoręcznym podpisem (tutaj znajdzie Pan wzór takiego wypowiedzenia: https://ubea.pl/dokumenty/wypowiedzenie-ubezpieczenia-oc.pdf ) oraz potwierdzenie wyrejestrowania samochodu otrzymane w Wydziale Komunikacji.
odpowiedz
Karol
2020-10-15 15:23
IP: 79.201.x.x
Co zrobic gdy nie mam potwierdzenia wyrejstrowania samochodu z Wydzialu Komunikacji z Polski? Niemiecki urzad zabral moje Polskie tablice rejestracyjne i dowod rejestracyjny. Dostalem tylko od nich zaswiadczenie ze sa mi odebrane i beda wyslane do Polski. W Poskim Urzedzie znowu powiedziano mi ze to moze potrwac kilka tygodni a nawet miesiecy zanim dostana moje tablice i dowod do wyrejstrowania.
odpowiedz
Ubea.pl
2020-10-15 15:33
IP: 83.3.x.x
W takim przypadku radzimy skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem i przedstawić mu, jak wygląda sytuacja Pana auta.
odpowiedz
Ryszard Maciuszek
2020-06-19 12:13
IP: 83.7.x.x
wysłałem wypowiedzenie UMOWY OC nr 911011477895 osobowe renault espace nr ONY 12747
odpowiedz
Ubea.pl
2020-06-19 14:41
IP: 83.3.x.x
Dzień dobry, wypowiedzenie OC z własnoręcznym podpisem należy przesłać bezpośrednio do MTU24. Wypowiedzenie może Pan przesłać mailem lub za pośrednictwem indywidualnego konta na portalu, zgodnie z tym co napisano w artykule.
odpowiedz