Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy można wcześniej zmienić ubezpieczyciela OC?

Czy można wcześniej zmienić ubezpieczyciela OC?

Data publikacji: 2018-09-25
Różnice cenowe pomiędzy polisami OC dla kierowców są tak duże, że czasem opłacalna może być wcześniejsza zamiana ubezpieczyciela. Kiedy taka zamiana jest możliwa?

Już w 2015 r. eksperci porównywarki Ubea.pl zwracali uwagę na bardzo duże różnice pomiędzy składkami obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Po trzech latach takie zróżnicowanie cenowe polis OC nadal jest ogromne.

Motywuje to kierowców do porównywania ofert kilku lub kilkunastu ubezpieczycieli. Pomimo coraz większych możliwości porównawczych, wielu kierowców po czasie dowiaduje się, że konkurencyjna firma ubezpieczeniowa może im zaoferować znacznie tańsze ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Na szczęście w pewnych sytuacjach istnieje możliwość wcześniejszej zamiany ubezpieczyciela niż po upływie roku. Eksperci Ubea.pl postanowili przeanalizować zasady takiej zmiany oraz jej opłacalność.

Dwukrotne różnice składek ubezpieczenia OC to nadal standard

Zmiana umowy z ubezpieczycielem Różnice cenowe pomiędzy ofertami poszczególnych ubezpieczycieli zależą od sytuacji konkretnego właściciela samochodu i jego specyficznych cech jako kierowcy (m.in. doświadczenia „za kółkiem” oraz szkodowości). Pomimo indywidualnego profilu każdego właściciela samochodu duże zróżnicowanie kosztów obowiązkowych polis jest powszechne. Świadczą o tym dane Ubea.pl z sierpnia 2018 r. W tym wakacyjnym miesiącu poszczególni ubezpieczyciele oferowali następujące średnie składki OC kierowcom korzystającym z kalkulatora Ubea.pl:

Aviva - 1 466 zł
Benefia - 1 113 zł
Generali - 2 098 zł
Gothaer - 1 551 zł
Link4 - 1 528 zł
MTU - 1 445 zł
Proama - 2 026 zł
UNIQA - 1 856 zł
You Can Drive - 2 133 zł (uwaga: pod marką handlową You Can Drive są sprzedawane tylko polisy dla młodych kierowców, co skutkuje wyższym poziomem przeciętnej składki)

Nawet po pominięciu danych dotyczących oferty You Can Drive (skierowanej do specyficznej grupy klientów) okazuje się, że maksymalna różnica kosztu OC dla wszystkich sierpniowych kalkulacji jest prawie dwukrotna. Czasem zdarzają się sytuacje, w których koszt ochrony oferowany przez „najtańszego” i „najdroższego” ubezpieczyciela różni się nawet czterokrotnie.

Z takimi dużymi różnicami mamy do czynienia między innymi w przypadku młodych kierowców oraz właścicieli aut z niedawnym wypadkiem na koncie - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, o ile wzrośnie składka OC po szkodzie

Ubezpieczyciela OC można zmienić wcześniej w trzech przypadkach

W praktyce wybór „tańszego” ubezpieczyciela może skutkować różnicą kosztów wynoszącą nawet 1000 zł - 2000 zł rocznie. Właśnie dlatego wielu kierowców zastanawia się nad możliwością zamiany zakładu ubezpieczeń przed upływem rocznego terminu ochrony.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że obowiązujące przepisy ograniczają możliwość rezygnacji z aktualnie posiadanej polisy OC dla kierowców. Chodzi tutaj o zagwarantowanie ciągłości obowiązkowej ochrony, która jest ważna z punktu widzenia sprawcy oraz ofiary wypadku drogowego - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W myśl aktualnych przepisów z ochrony oferowanej przez obecnego ubezpieczyciela może zrezygnować wcześniej kierowca, który:

1. Zakupił polisę OC przez Internet lub telefon nie wcześniej niż 30 dni temu (uwaga: z obowiązkowego ubezpieczenia OC kupionego zdalnie można zrezygnować w dowolnym momencie, jeśli zakład ubezpieczeń podczas sprzedaży nie dopełnił obowiązków informacyjnych - zobacz artykuł 41 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta)

2. Posiada automatycznie przedłużoną polisę OC (po upływie rocznego terminu ochrony) i następnie kupił drugie obowiązkowe ubezpieczenie (zobacz artykuł 28a ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych)

3. Otrzymał ubezpieczenie komunikacyjne razem z zakupionym samochodem lub innym pojazdem mechanicznym (w takiej sytuacji umowę można wypowiedzieć bez ograniczeń czasowych - patrz artykuł 31 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych)

Sprawdź, kiedy jeszcze można wypowiedzieć OC

Uwaga na rekalkulację składki po zakupie auta

Motywację do zamiany ubezpieczyciela może mieć kierowca w każdym z trzech powyższych przypadków. W kontekście zakupu auta warto przypomnieć, że ubezpieczyciel dysponuje prawem do rekalkulacji składki. Po takim przeliczeniu uwzględniającym m.in. doświadczenie oraz szkodowość aktualnego właściciela pojazdu, oferta danej firmy ubezpieczeniowej bywa o wiele mniej korzystna, niż wcześniej można by sądzić.

Warto jednak pamiętać, że po wypowiedzeniu umowy osoba, która otrzymała polisę OC razem z zakupionym autem, nie dostanie zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony. Taki zwrot przysługuje bowiem poprzedniemu właścicielowi pojazdu. Wyjątek dotyczy sytuacji, w której doszło już do dopłaty składki związanej z jej rekalkulacją.

Kiedy otrzyma się zwrot składki z OC?

Sprawa jest mniej skomplikowana w przypadkach z powyższego punktu 1 oraz 2. Wtedy ubezpieczyciel po prostu zwraca klientowi zapłaconą składkę po proporcjonalnym odliczeniu swojego wynagrodzenia za okres faktycznej ochrony.

Wyjątek stanowi sytuacja dotycząca niedopełnienia obowiązków informacyjnych przez zakład ubezpieczeń podczas sprzedaży obowiązkowego OC przez telefon lub Internet. W myśl ustawy o prawach konsumenta ubezpieczyciel łamiący przepisy nie może później domagać się wynagrodzenia za okres faktycznej ochrony kierowcy - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wszystkie osoby planujące wcześniejszą zamianę ubezpieczyciela powinny pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Chodzi o to, że na zwrot składki od zakładu ubezpieczeń czasem trzeba poczekać nawet 14 dni. Dlatego właściciel pojazdu musi tak zaplanować wydatki, żeby wystarczyło mu pieniędzy na zakup obowiązkowej polisy u drugiego („tańszego”) ubezpieczyciela. Już bowiem jeden dzień przerwy w OC grozi otrzymaniem kary za brak ubezpieczenia. - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki Ubea.pl.

Sprawdź, jak otrzymać zwrot składki z OC w Link4

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-09-23

Podwójne OC – co zrobić?

Ubezpieczyciel wezwał Cię do zapłaty składki OC za ubezpieczenie, o którym nic nie wiedziałeś? Okazało się, że masz podwójne OC na samochód? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-29

Wypowiedzenie OC w MTU24

Kupiłeś auto i chcesz zrezygnować z OC zawartego przez poprzedniego właściciela? A może nie chcesz przedłużać umowy ubezpieczenia na kolejny rok w tym samym towarzystwie? Sprawdź, kiedy możesz...

Czytaj więcej
Komentarze