Strona główna  |  Wiadomości  |  Wypadek na nartach w UE: leczenie nie będzie darmowe

Wypadek na nartach w UE: leczenie nie będzie darmowe

Data publikacji: 2021-12-31
Celem zagranicznych wyjazdów polskich narciarzy i snowboardzistów są głównie kraje Unii Europejskiej. W tych państwach turysta z Polski nie ma gwarancji darmowego leczenia.

Jeżeli chodzi o narciarskie wyjazdy Polaków do innych krajów, to regułą jest wybór jednego z państw UE lub Szwajcarii. To ważna kwestia również w kontekście tegorocznego sezonu narciarskiego. Można bowiem przypuszczać, że obecna sytuacja związana z kolejną falą pandemii koronawirusa skłoni pewną liczbę polskich narciarzy i snowboardzistów do rezygnacji z zagranicznego wyjazdu. Nie ulega jednak wątpliwości, że spora część takich osób mimo wszystko wybierze się do jednego z krajów Unii Europejskiej albo do Szwajcarii. Przed wyjazdem warto pamiętać, że posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie gwarantuje bezpłatnego leczenia nawet w państwach UE/EFTA. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili wyjaśnić, jakie koszty mogą czekać na pechowego narciarza lub snowboardzistę bez odpowiedniej polisy.

Spis treści:

  1. W kilku krajach UE nawet hospitalizacja nie będzie darmowa
  2. Odpłatna akcja pogotowia górskiego jest normą w Europie
  3. Refundacja kosztów leczenia to podstawa polisy narciarskiej

W kilku krajach UE nawet hospitalizacja nie będzie darmowa

Wypadek w górach

Poniższa tabela przygotowana przez ekspertów Ubea.pl pod koniec 2021 roku (na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia) przedstawia przykładowe koszty, z jakimi muszą się liczyć nawet polscy posiadacze karty EKUZ. Wybór krajów uwzględnionych w zestawieniu oczywiście nie jest przypadkowy. To państwa, które mogą wydawać się szczególnie ciekawe dla polskich amatorów narciarstwa lub snowboardingu. „Warto podkreślić, że informacje dotyczące analizowanych krajów mają związek tylko z działalnością publicznej opieki medycznej” - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Eksperci Ubea.pl przypominają, że zgodnie z ogólną regułą obowiązującą na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), turysta z Polski mimo posiadania karty EKUZ płaci za te same usługi, co miejscowi pacjenci objęci publiczną opieką medyczną. „Prywatna służba zdrowia jest natomiast w pełni odpłatna - nawet niezależnie od tego, czy chory lub poszkodowany Polak posiada Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto o tym wiedzieć, bo czasem na zagranicznym urlopie okazuje się, że najbliższą placówką medyczną jest właśnie prywatna klinika” - tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Po sprawdzeniu informacji zebranych w poniższej tabeli przez ekspertów Ubea.pl okazuje się, że na terenie kilku krajów Europy narciarz z Polski lub inny turysta nawet mimo posiadania karty EKUZ będzie musiał zapłacić za leczenie w publicznym szpitalu. Taka zasada dotyczy między innymi Austrii, Francji, Niemiec, Słowenii oraz Szwajcarii. „W praktyce czasem okazuje się, że ryczałtowe lub częściowo refundowane koszty leczenia szpitalnego wcale nie będą największym problemem” - ostrzega Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Odpłatna akcja pogotowia górskiego jest normą w Europie

W przygotowywanych przez siebie informacjach na temat leczenia za granicą, Narodowy Fundusz Zdrowia już od dawna zwraca uwagę, że kraje UE/EFTA nie refundują polskim turystom niezbędnego transportu medycznego do kraju. Dotyczy to również sytuacji związanej z zachorowaniem na COVID-19. W zależności od stanu pacjenta, specjalny transport może obejmować rezerwację obszernego miejsca w kursowym samolocie lub wykorzystanie karetki albo nawet samolotu sanitarnego. „Narodowy Fundusz Zdrowia zrefunduje kosztowny transport tylko, jeżeli będzie spełniona tzw. przesłanka ekonomiczna (tzn. leczenie zagraniczne sumarycznie okaże się droższe niż krajowe po wliczeniu transportu chorego)” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Na zwrot poniesionych kosztów ze środków NFZ-u na pewno nie można liczyć jeśli pechowy narciarz będzie musiał skorzystać z pomocy zagranicznego pogotowia górskiego. Informacje zaprezentowane w poniższej tabeli przypominają o zasadniczej różnicy pomiędzy Polską oraz pozostałymi państwami UE. Mianowicie, w tych krajach regułą jest całkowita lub wysoka odpłatność za kosztowne akcje ratowników górskich. „Może się to wydać nieco dziwne niektórym osobom przyzwyczajonym do faktu, że zarówno Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jak i Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe nie wystawia rachunków za podjęte akcje” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Refundacja kosztów leczenia to podstawa polisy narciarskiej

Na podstawie wcześniejszej analizy oraz informacji przedstawionych w tabeli można wywnioskować, że odpowiedni zwrot kosztów leczenia jest podstawowym elementem polisy, którą powinni nabyć narciarze i snowboardziści przed wyruszeniem na zagraniczne stoki (również położone w krajach UE i EFTA). Co ważne, dobra polisa narciarska musi uwzględniać również zwrot kosztów transportu medycznego do Polski oraz akcji ratowniczej w górach (np. do 30 000 euro). Trzeba wziąć pod uwagę również najbardziej tragiczną ewentualność. „Mowa o transporcie zwłok do Polski, który również bywa bardzo drogi i podobnie jak transport sanitarny kosztuje np. kilkadziesiąt tysięcy złotych” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dopiero po sprawdzeniu, że polisa narciarska zapewnia dobry, podstawowy zakres ochrony (m.in. zwrot kosztów leczenia do 200 000 zł - 300 000 zł), należy porównywać oferowane przez ubezpieczycieli dodatki w postaci assistance, OC w życiu prywatnym lub zwrotu kosztów odwołanego wyjazdu. „Oczywiście, trzeba też pamiętać, że nie każde ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę podczas jazdy na nartach lub snowboardzie (nawet rekreacyjnej) bez dopłaty składki. Sporty zimowe są bowiem dość kontuzjogenne” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dobrą wiadomością jest to, że większość rodzimych ubezpieczycieli bez dopłaty składki pokrywa koszty leczenia związanego z zarażeniem koronawirusem za granicą. Posiadacze Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w razie kłopotów z COVID-19 powinni być leczeni w ramach publicznej służby zdrowia krajów UE/EFTA na takich samych zasadach, jak pozostali pacjenci. Potwierdzają to informacje przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. „Wcześniejsza analiza Ubea.pl wskazuje jednak, że takie publiczne leczenie za granicą nie oznacza gwarancji braku kosztów” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

 Koszty publicznej opieki medycznej ponoszone przez posiadaczy karty EKUZ w krajach UE/EFTA będących częstym celem wyjazdów narciarskich

Kraj Wybrane koszty procedur medycznych ponoszone przez polskiego turystę posiadającego kartę EKUZ

Austria

Turysta z Polski musi zapłacić za dzień pobytu w szpitalu (dzienna opłata wynosi od 12,00 EUR do 20,10 EUR). Pacjent płaci za okres nieprzekraczający 28 dni w roku.

Polski turysta pokrywa część kosztów leczenia stomatologicznego.

W przypadku akcji pogotowia górskiego obowiązuje pełna odpłatność.

Czechy

Turysta z Polski musi zapłacić za wizytę na szpitalnym oddziale ratunkowym (90,00 CZK).

W przypadku akcji pogotowia górskiego obowiązuje pełna odpłatność.

Francja

Turysta z Polski po opłaceniu wizyty u lekarza ogólnego i dentysty (23,00 EUR) lub lekarza specjalisty (25,00 EUR), może starać się o częściowy zwrot kosztu w lokalnej kasie chorych (wynosi on ok. 70%).

Bezpośrednia refundacja z kasy chorych dotyczy leczenia szpitalnego. Państwo pokrywa 80% lub 100% kosztów hospitalizacji. Przy zwrocie wynoszącym 100% obowiązuje jednak ryczałtowa opłata dzienna (18,00 EUR).

Niemcy

Turysta z Polski musi zapłacić za dzień pobytu w szpitalu (dzienna opłata to 10,00 EUR). Jest ona wnoszona za okres nieprzekraczający 28 dni w roku.

 Słowacja

Turysta z Polski musi zapłacić za wizytę na pogotowiu (2,00 euro lub 10,00 euro).

Leczenie stomatologiczne w stanach nagłych jest częściowo odpłatne (pacjent ponosi koszt materiałów i opłatę 2,00 euro). W pozostałych sytuacjach, turysta z Polski pokryje pełny koszt usługi. 

Osoba towarzysząca pacjentowi zapłaci 3,30 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu.

W przypadku akcji pogotowia górskiego obowiązuje pełna odpłatność.

Słowenia

Turysta z Polski musi pokryć 90% kosztów za leczenie stomatologiczne i 20% - 30% kosztów wizyty u lekarza specjalisty oraz hospitalizacji.

Szwajcaria

Turysta z Polski zapłaci za pierwsze skorzystanie z opieki zdrowotnej (pełnoletni - 92,00 CHF ryczałtu za korzystanie przez kolejne 30 dni, małoletni - 33,00 CHF za 30 dni). Leczenie szpitalne dorosłych jest dodatkowo płatne (15,00 CHF/dzień).

Za akcję pogotowia górskiego obowiązuje odpłatność 50% ponad możliwą do zwrotu kwotę 5000 CHF. Akcje poszukiwawczo-ratownicze są płatne w 100%.

Włochy

Turysta z Polski zapłaci za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu (do 36,15 EUR).

Polski turysta poniesie pełny koszt leczenia stomatologicznego i częściowy koszt leczenia u lekarza specjalisty oraz transportu do szpitala.  

Wszystkie kraje

Poszkodowana osoba musi samodzielnie pokryć koszty transportu medycznego do Polski.

Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie danych NFZ (dane z 31 grudnia 2021 r.)

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2022-07-26

Odszkodowanie za zgubiony bagaż na lotnisku jest duże?

W okresie wakacyjnym więcej osób pyta o odszkodowanie za zgubiony bagaż na lotnisku. Wyjaśniamy, kiedy taka rekompensata będzie możliwa.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2022-07-15

Jakie odszkodowanie za opóźniony lot możemy otrzymać?

Wiele osób pyta, jakie odszkodowanie za opóźniony lot może im przysługiwać. Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie, które jest szczególnie aktualne w czasie wakacji.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2022-01-31

Polisa narciarska: jak zgłosić szkodę?

Zgłoszenie szkody, którego wymaga firma oferująca np. ubezpieczenie kosztów leczenia, podlega pewnym wymogom. Sprawdziliśmy te wymagania dotyczące polis narciarskich.

Czytaj więcej
Komentarze