Strona główna  |  Wiadomości  |  Koronawirus: jak kupić ubezpieczenie OC bez wychodzenia z domu?

Koronawirus: jak kupić ubezpieczenie OC bez wychodzenia z domu?

Data publikacji: 2020-03-13
W trakcie epidemii koronawirusa najrozsądniej jest pozostać w domu. Auto musi mieć jednak zachowaną ciągłość ubezpieczenia OC. Na szczęście obecnie ubezpieczenie OC i AC można kupić oraz wypowiedzieć przez Internet. Jak to zrobić szybko i bezpiecznie?

Zamknięte szkoły i przedszkola, odwołane koncerty i spektakle, praca zdalna w wielu firmach – epidemia koronawirusa odciska na Polakach coraz większe piętno. Jak w tym czasie bezpiecznie kupić nowe ubezpieczenie OC i AC? Najlepiej zrobić to online bez wychodzenia z domu.

Spis treści

 1. Jak kupić online ubezpieczenie OC?
 2. Jak poprawnie wypełnić kalkulator ubezpieczeń OC?
 3. Ubezpieczenie OC i AC – jak wybrać najkorzystniejsze?
 4. Jakie sposoby zakupu ubezpieczenia udostępnia kalkulator OC AC?
 5. Jak wypełnić kalkulator OC AC przez telefon?
 6. Wypowiedzenie OC – jak to załatwić online?

Jak kupić online ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC kupowane przez Internet Od kilku lat ubezpieczyciele w Polsce coraz śmielej stawiają na sprzedaż online ubezpieczeń komunikacyjnych. Dynamicznie rozwijają się także internetowe porównywarki ubezpieczeń, które pozwalają sprawdzić cenę OC i AC w wielu towarzystwach naraz. Dzięki temu polski kierowca, który chce zakupić polisę online bez wychodzenia z domu, może wybierać spośród wielu opcji.

Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie OC i AC przez Internet, możesz:

 • skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń konkretnego towarzystwa – taką opcję udostępniają między innymi AXA, Generali czy UNIQA;
 • policzyć składkę OC w porównywarce ubezpieczeń takiej jak Ubea.pl – w ten sposób zaoszczędzisz czas, ponieważ jeden kalkulator da Ci dostęp do wielu ofert.

Jak wygląda proces zakupu OC i AC przez Internet w porównywarce ubezpieczeń? Musisz tylko wykonać trzy następujące kroki:

1. Rzetelnie wypełnić cały kalkulator ubezpieczeń.
2. Z wyliczonych ofert ubezpieczenia wybrać najkorzystniejszą dla siebie.
3. Wybrać sposób zakupu, który Ci najbardziej odpowiada.

Poniżej opisuję dokładniej te 3 kroki.

Jak poprawnie wypełnić kalkulator ubezpieczeń OC?

Kalkulator Ubea.pl udostępnia dwa sposoby wypełnienia formularza:

 • zeskanowanie telefonem kodu Aztec znajdującego się w dowodzie rejestracyjnym i wyświetlenie składki na podstawie zebranych w ten sposób danych o samochodzie i jego właścicielu;
 • ręczne wypełnienie kalkulatora.

Tutaj możesz przeczytać więcej o tym, jak wyliczyć składkę OC i AC, skanując kod Aztec.

Jeśli wolisz uzupełnić ręcznie kalkulator OC, pamiętaj o tym, by na wszystkie pytania odpowiadać zgodnie z prawdą. Podanie nierzetelnych danych spowoduje, że wyświetlona składka nie będzie zgodna z rzeczywistością. Zanim zakupisz ubezpieczenie OC, ubezpieczyciel i tak zweryfikuje podane dane, więc ukrywanie szkody nic nie da. Spowoduje jedynie, że nabierzesz fałszywej nadziei na niższą składkę OC i AC.

Aby wypełnienie kalkulatora OC AC nie zajęło dużo czasu, przygotuj zawczasu dowód rejestracyjny samochodu oraz prawo jazdy właściciela (lub właścicieli jeśli w dowodzie samochodu jest wpisanych więcej osób). W ten sposób będziesz mieć pod ręką wszystkie potrzebne informacje.

Kalkulator OC AC Ubea.pl jest bardzo prosty do wypełnienia. Obok pytań znajdziesz podpowiedzi, które powiadomią Cię, w którym miejscu w prawie jazdy czy w dowodzie rejestracyjnym znajdziesz odpowiedź. Nie stracisz więc czasu na szukanie potrzebnych informacji. Dodatkowo niektóre pola są wypełnione automatycznie na podstawie tego, co najczęściej odpowiadają nasi użytkownicy. Jeśli Twoja odpowiedź pokrywa się z tą proponowaną przez kalkulator, nie musisz nic robić. Przejdź spokojnie do następnego pytania.

Czy odpowiedź na wszystkie pytania w kalkulatorze jest konieczna?

Tak jak już zostało wspomniane powyżej, wypełniając kalkulator OC AC, odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą. Jest jednak kilka pytań, na które nie musisz od razu odpowiadać, jeśli chcesz jedynie poznać wstępną składkę OC. Mowa o pytaniach o:

 • imię,
 • nazwisko,
 • numer PESEL,
 • numer rejestracyjny samochodu.

Nawet bez znajomości tych danych kalkulator Ubea.pl przedstawi orientacyjne składki proponowane przez ubezpieczycieli. Musisz jednak pamiętać, że po weryfikacji szkodowości kierowcy w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (która odbywa się na podstawie numeru PESEL) proponowana składka może ulec zmianie. Dodatkowo niektórzy ubezpieczyciele nie przedstawią nawet orientacyjnej składki ubezpieczenia OC bez znajomości PESEL-u. Porównywarka Ubea.pl wyświetli więc mniejszą liczbę ofert, jeśli nie podasz numeru PESEL.

Jeśli zatem chcesz jedynie wstępnie zorientować się w proponowanych cenach ubezpieczenia, nie musisz podawać numeru PESEL. Jeśli jednak chcesz faktycznie kupić ubezpieczenie OC, podaj wszystkie dane, a my znajdziemy najkorzystniejszą składkę dla Ciebie. Pamiętaj także, że bezpieczeństwo Twoich danych jest najważniejsze. Podawane przez Ciebie informacje są wykorzystywane jedynie do wyliczenia składki ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie OC i AC – jak wybrać najkorzystniejsze?

Po wypełnieniu kalkulatora wyświetlą się składki ubezpieczenia OC i AC proponowane przez różne towarzystwa. Jak spośród nich wybrać to odpowiednie?

Jeśli kupujesz jedynie obowiązkowe ubezpieczenie OC, głównym czynnikiem decydującym o wyborze powinna być cena. Warunki OC w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym są bowiem takie same, zgodne z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, jeżeli chcesz kupić także ubezpieczenie AC. Dzięki tej polisie otrzymasz odszkodowanie, kiedy uszkodzisz swój samochód czy zostanie on skradziony. W przypadku tego ubezpieczenia należy zwrócić uwagę także na warunki polisy. Bardzo niska składka AC może bowiem oznaczać niestety wąski zakres ochrony.

Aby ułatwić wybór odpowiedniego ubezpieczenia AC, kalkulator Ubea.pl umożliwia ustalenie następujących warunków polisy:

 • wariant naprawy szkody (kosztorys czy serwis),
 • wysokość udziału własnego,
 • stosowanie amortyzacji lub jej brak,
 • rodzaj części użytych do naprawy (oryginalne czy zamienniki).

Możesz więc wybrać takie ubezpieczenie AC, które pasuje Ci zarówno pod względem warunków, jak i ceny.

Jakie sposoby zakupu ubezpieczenia udostępnia kalkulator OC AC?

Ubezpieczenie wybrane? Można więc przystąpić do zakupu polisy. Obok każdej oferty znajdziesz przycisk: „Jak kupić”. Po kliknięciu na niego wyświetlą się dostępne opcje zakupu. W zależności od ubezpieczyciela Ubea.pl może zaproponować następujące sposoby zakupu:

 • Przejdź na stronę – po kliknięciu przejdziesz na stronę danego ubezpieczyciela lub na formularz zakupowy. Podane przez Ciebie dane zostaną zweryfikowane. Po poznaniu ostatecznej składki możesz zakupić ubezpieczenie online.
 • Zamów kontakt – możesz zamówić bezpłatną rozmowę telefoniczną z konsultantem w dogodnym dla Ciebie terminie. Doradca odpowie na ewentualne pytania i przeprowadzi przez proces zakupu ubezpieczenia.
 • Zadzwoń teraz – istnieje też możliwość zadzwonienia od razu do ubezpieczyciela i zakupu polisy.

Jak wypełnić kalkulator OC AC przez telefon?

Nie chcesz samemu wypełniać kalkulatora OC AC? Pragniesz skonsultować z kimś wybór ubezpieczenia? Masz pytania dotyczące procesu zawarcia umowy ubezpieczenia?

W takiej sytuacji nadal możesz zakupić ubezpieczenie OC i AC bez wychodzenia z domu. Wystarczy zadzwonić pod numer: 71 722 80 00. Nasi konsultanci bardzo chętnie odpowiedzą na pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości. Doradcy mogą także wypełnić za Ciebie kalkulator OC / AC oraz przeprowadzić przez cały proces zakupu.

Wypowiedzenie OC – jak to załatwić online?

Jeżeli zmieniasz ubezpieczyciela, musisz złożyć wypowiedzenie OC w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym dotychczas auto było ubezpieczone. Inaczej poprzednie OC przedłuży się automatycznie i będziesz mieć do opłacenia dwie polisy. Na szczęście wypowiedzenie OC można złożyć online.

Wielu ubezpieczycieli udostępnia na swoich stronach specjalne formularze, które pozwalają w prosty sposób przesłać wypowiedzenie OC. Zawsze można także wysłać maila z załącznikiem zawierającym rezygnację z polisy.

Pamiętaj, że rezygnacja z OC musi zawierać własnoręczny podpis właściciela. Najlepiej więc pobrać wzór wypowiedzenia OC, wydrukować i podpisać. Następnie wystarczy je zeskanować lub zrobić wyraźne zdjęcie. Takie wypowiedzenie można już wysłać do ubezpieczyciela.

Tutaj informujemy, jakie sposoby wypowiedzenia OC udostępniają poszczególni ubezpieczyciele.

Na koniec chcielibyśmy zwrócić się z apelem do młodszych osób. Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla starszych ludzi. O ile to możliwe, seniorzy nie powinni obecnie opuszczać domu. Możliwe jednak, że Twój dziadek lub babcia nie wiedzą, że ubezpieczenie można zakupić przez Internet. Jeśli więc Twoi dziadkowie mają samochód, poinformuj ich o takiej możliwości i pomóż zakupić OC bez narażania się na niebezpieczeństwo.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Wielu analityków spodziewa się rychłego wzrostu składek OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy taka zmiana miała miejsce już w marcu 2022 roku.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-12-23

Czy sprzedaż ubezpieczeń online jest w Polsce popularna?

Sprzedaż ubezpieczeń z wykorzystaniem Internetu to bardzo perspektywiczne rozwiązanie. Sprawdzamy jego popularność wśród polskich kierowców.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-03-18

Nie tylko młodzi kierowcy kupują OC przez Internet

Postanowiliśmy sprawdzić, ile lat mają osoby kupujące ubezpieczenia OC przez Internet. Wyniki tej analizy są bardzo ciekawe.

Czytaj więcej
Komentarze