Strona główna  |  Wiadomości  |  Nie tylko młodzi kierowcy kupują OC przez Internet

Nie tylko młodzi kierowcy kupują OC przez Internet

Data publikacji: 2019-03-18
Postanowiliśmy sprawdzić, ile lat mają osoby kupujące ubezpieczenia OC przez Internet. Wyniki tej analizy są bardzo ciekawe.

Wielu Polakom zakup OC przez Internet może się kojarzyć z młodymi kierowcami. Takie skojarzenia są obecnie nie do końca słuszne.

Trudno zaprzeczyć, że młodzi właściciele aut chętnie korzystają z porównywarek ubezpieczeniowych takich jak np. Ubea.pl. Dane wspomnianej porównywarki wskazują jednak, że internetowymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi są zainteresowane również osoby w nieco starszym wieku.

Eksperci Ubea.pl wyciągnęli ten wniosek po przeanalizowaniu ponad 100 000 kalkulacji z lutego i marca 2019 r. Analiza takich anonimowych informacji wskazuje, że OC lub AC przez Internet kupują kierowcy należący do każdego przedziału wiekowego.

Osoby w średnim wieku często korzystają z porównywarek

Starsza osoba przeglądająca Internet Wiek głównego użytkownika samochodu to kwestia, o którą zawsze pytają ubezpieczyciele podczas sprzedaży polisy komunikacyjnej online. Właśnie dlatego osoby używające kalkulatora OC z serwisu Ubea.pl również muszą podawać swój wiek.

Eksperci Ubea.pl na podstawie anonimowych informacji o wieku kierowców postanowili sprawdzić poziom zainteresowania internetowymi polisami OC/AC wśród młodych i nieco starszych Polaków.

Grupa ponad 100 000 internautów stanowi dużą próbę statystyczną, przy pomocy której można wyciągać wnioski dotyczące całego polskiego rynku internetowych ubezpieczeń OC i AC - zauważa Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Widoczne w poniższej tabeli informacje na temat wieku kierowców zamierzających kupić polisę komunikacyjną mogą zainteresować nie tylko analityków i ubezpieczycieli. Te dane Ubea.pl pochodzące z lutego i marca 2019 r. wskazują, że wiek kierowców wyliczających składki OC/AC przez Internet waha się od 18 lat do 83 lat. Co ciekawe, internetowe polisy komunikacyjne są bardzo popularne nie tylko wśród młodych właścicieli samochodów (do 30 roku życia).

Dane Ubea.pl wskazują, że na początku 2019 r. składki OC lub AC przez Internet najczęściej wyliczały osoby w wieku:

31 - 35 lat: 14,4% kalkulacji
36 - 40 lat: 13,2% kalkulacji
41 - 45 lat: 13,7% kalkulacji

Zobacz, jak znaleźć najtańsze OC przy pomocy porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych

Starsi kierowcy także kupując OC przez Internet

Dopiero w dalszej kolejności ulokowała się grupa wiekowa 26 - 30 lat (udział: 12,5%).

Warto również odnotować, że wynik z poniższej tabeli dotyczący kierowców w wieku 18 - 25 lat i 46 - 50 lat jest praktycznie taki sam - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dane Ubea.pl z lutego i marca 2019 r. wskazują, że wówczas kierowcy w młodym i średnim wieku (do 50 lat) wygenerowali łącznie niecałe 76% internetowych kalkulacji dotyczących składek OC i AC. Nie oznacza to jednak, że starsi kierowcy zupełnie stronią od zakupów polis komunikacyjnych przez Internet. Warto zwrócić uwagę, że na internautów liczących sobie 51 - 65 lat przypadło około 18% wykonanych kalkulacji.

Jeszcze starsi kierowcy wygenerowali niecałe 6% wszystkich wyliczeń kosztu ubezpieczenia OC lub AC. To całkiem wysoki wynik zważywszy na małą popularność Internetu w najstarszej grupie wiekowej Polaków. Można oczekiwać, że z czasem coraz większa liczba polskich seniorów będzie używać różnego rodzaju porównywarek online (w tym również ubezpieczeniowych) - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki polis Ubea.pl.

Udział osób korzystających z kalkulatora OC Ubea.pl w zależności od ich wieku (luty / marzec 2019 r.)

Wiek głównego użytkownika samochodu Udział w liczbie wszystkich kalkulacji
(luty / marzec 2019 r.)
18 - 25 lat 10,9%
26 - 30 lat 12,5%
31 - 35 lat 14,4%
36 - 40 lat 13,2%
41 - 45 lat 13,7%
46 - 50 lat 11,1%
51 - 55 lat 7,0%
56 - 60 lat 5,8%
61 - 65 lat 5,3%
66 - 70 lat 3,1%
71 - 75 lat 2,0%
ponad 75 lat 0,7%


Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl

Sprawdź, ile zapłacisz za OC

Starszym kierowcom także opłaca się porównywać ubezpieczenie OC

Dane Ubea.pl potwierdzają, że nie tylko młodzi kierowcy mogą mieć motywację do porównywania jak największej liczby ofert ubezpieczenia komunikacyjnego.

Najmłodszych właścicieli aut do takich porównań na pewno skłaniają wysokie koszty zakupu obowiązkowych polis OC. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nieco starsi kierowcy także mogą mieć wiele powodów do sprawdzania oferty różnych ubezpieczycieli - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Po pierwsze nieco starsze osoby również odczuły bardzo duże wzrosty składek OC w 2016 r. oraz 2017 r. Kolejną kwestią jest bardzo wyraźne zróżnicowanie kosztów zakupu obowiązkowych polis OC. Starsi kierowcy także zdają sobie sprawę z faktu, że różnica cenowa pomiędzy najtańszą i najdroższą propozycją rocznej ochrony bywa nawet dwukrotna albo trzykrotna.

Warto też pamiętać, że starsi i bardziej doświadczeni kierowcy muszą się liczyć z bolesnym wzrostem składki kolejnego OC po spowodowaniu szkody komunikacyjnej.

Dane Ubea.pl wskazują, że ubezpieczyciele podnoszący składkę po spowodowanej szkodzie raczej nie zwracają dużej uwagi na wcześniejsze doświadczenie kierowcy. Składkowa „kara” za kolizję (niezależnie od wieku kierowcy) stanowi dobrą motywację do poszukania tańszego OC przez Internet - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź, o ile wzrośnie OC po dwóch szkodach w ciągu roku

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Wielu analityków spodziewa się rychłego wzrostu składek OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy taka zmiana miała miejsce już w marcu 2022 roku.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-03-13

Koronawirus: jak kupić ubezpieczenie OC bez wychodzenia z domu?

W trakcie epidemii koronawirusa najrozsądniej jest pozostać w domu. Auto musi mieć jednak zachowaną ciągłość ubezpieczenia OC. Na szczęście obecnie ubezpieczenie OC i AC można kupić oraz wypowiedzieć...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-12-23

Czy sprzedaż ubezpieczeń online jest w Polsce popularna?

Sprzedaż ubezpieczeń z wykorzystaniem Internetu to bardzo perspektywiczne rozwiązanie. Sprawdzamy jego popularność wśród polskich kierowców.

Czytaj więcej
Komentarze