Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Kalkulatory OC w Polsce

Data publikacji: 2018-02-05

Ceny OC powoli się stabilizują, jednak ich poziom nadal spędza sen z powiek wielu kierowcom. W znalezieniu tańszego OC mogą pomóc coraz popularniejsze porównywarki ubezpieczeń. Jak skorzystać z takiego kalkulatora OC?

Wysokie ceny OC oraz popularność zakupów online to główne czynniki wpływające na wzrost zainteresowania internetowymi kalkulatorami OC.

Wielu ubezpieczycieli umożliwia zakup obowiązkowego ubezpieczenia bezpośrednio na swojej stronie, a na rynku pojawiają się kolejne porównywarki polis komunikacyjnych. Z którego narzędzia najlepiej skorzystać, jeśli chce się znaleźć najtańsze OC dla swojego samochodu?

Kalkulatory OC na stronach ubezpieczycieli

Kalkulator OC Ubea.pl W 2003 r. Link4, jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce, wprowadził opcję kupna OC przez Internet. Od tego czasu na rynku ubezpieczeń wiele się zmieniło. Kolejne firmy umożliwiają zakup OC bezpośrednio przez swoją stronę internetową lub otwierają się na współpracę z porównywarkami.

Kalkulatory OC umożliwiające wyliczenie składki oraz zakup polisy posiadają na swoich stronach internetowych między innymi następujące firmy:

 • Aviva - osobom kupującym pakiety OC/AC przez Internet Aviva oferuje zniżki sięgające 80%
 • AXA - AXA oferuje 15% zniżki za zakup ubezpieczenia przez Internet
 • Generali
 • Link4 - Link4 oferuje 7% zniżki osobom kupującym polisę online
 • MTU
 • Proama
 • You Can Drive

Popularność takich narzędzi wśród klientów dostrzegają także towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie zdecydowały się dotychczas na sprzedaż polis przez Internet. W efekcie na przykład na stronie PZU także znajdziemy narzędzie nazwane „kalkulatorem OC”. Ma on jednak niewiele wspólnego z prawdziwym kalkulatorem ubezpieczeń.

Narzędzie udostępnione przez PZU służy bowiem jedynie do zamówienia kontaktu z agentem firmy. Samo wypełnienie formularza nie pozwala na poznanie nawet przybliżonej składki.

Czy warto korzystać z kalkulatorów OC na stronach ubezpieczycieli?

Kalkulatory OC na stronach ubezpieczycieli są zazwyczaj szybkimi i łatwymi w obsłudze narzędziami. Mają jednak jedną, znaczącą wadę. Przy ich pomocy poznamy jedynie składkę OC proponowaną nam w tym konkretnym towarzystwie.

Aby porównać ją z ofertami innych firm, musimy wypełnić kolejne formularze znajdujące się na stronach ubezpieczycieli. W efekcie te same dane będziemy podawać nawet kilkanaście razy.

Oczywiście skorzystanie z takiego internetowego kalkulatora OC i tak będzie szybszym rozwiązaniem niż oczekiwanie na infolinii na kontakt z przedstawicielem firmy czy wizyta w oddziale. Czy nie byłoby jednak prościej wypełnić jeden formularz i od razu poznać składki w różnych towarzystwach? Taką możliwość oferują porównywarki ubezpieczeń.

Sprawdź sposoby na tanie OC dla młodych kierowców

Kalkulatory OC porównywarek ubezpieczeń

Porównywarki ubezpieczeń wyglądają bardzo podobnie jak kalkulatory OC na stronach firm ubezpieczeniowych, jednak różnią się od nich diametralnie przedstawianymi kalkulacjami. Po wypełnieniu formularza otrzymamy bowiem propozycje składek nie od jednego, a od kilkunastu ubezpieczycieli.

Dokładna liczba zależy oczywiście od tego, z iloma firmami współpracuje dana porównywarka ubezpieczeń oraz od ilości danych, które podamy w formularzu. Niektórzy ubezpieczyciele potrzebują mniejszej ilości informacji, a inni już od razu wymagają podania np. numeru rejestracyjnego auta. Jeśli zdecydujemy się go nie wpisywać, dana firma nie pojawi się w wynikach kalkulacji.

Porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych pozwalają zwykle porównać oferty OC, AC oraz NNW. Pamiętajmy, że podczas gdy w przypadku obowiązkowej polisy OC głównym czynnikiem decydującym o wyborze powinna być cena (warunki są bowiem wszędzie takie same), to już w przypadku AC należy zwrócić uwagę na konkretne zapisy w umowie regulujące np.:

 • wysokość udziału własnego,
 • wysokość franszyzy integralnej,
 • sposób likwidacji szkody.

Najlepiej więc skorzystać z takiego kalkulatora AC, który przedstawia przejrzyście najważniejsze warunki autocasco w danej firmie i pozwala je dopasować do swoich potrzeb. Tylko wtedy będziemy mogli rzeczywiście porównać poszczególne oferty.

Zobacz także, czy porównywarki ubezpieczeń są popularne za granicą

Porównywarki ubezpieczeń OC/AC w Polsce

Na polskim rynku działa wiele porównywarek ubezpieczeń. Niektóre z nich współpracują z wieloma towarzystwami ubezpieczeń, inne liczą oferty jedynie kilku firm. Poniżej przedstawiamy najważniejsze porównywarki OC/AC dostępne dla polskich kierowców:

Rankomat

Kalkulator wylicza ubezpieczenia OC, AC, NNW i Assistance. Formularz ma 4 strony, a kalkulator informuje o pominięciu wymaganych pól, kiedy chcemy przejść na następną stronę. Strona z wynikami kalkulacji zawiera bardzo dokładny opis warunków dobrowolnych ubezpieczeń. Jego szczegółowość utrudnia jednak porównanie poszczególnych ofert.

Sprawdź zalety i wady kalkulatora Rankomatu

Ubea

Formularz porównywarki Ubea.pl pozwalającej wyliczyć składkę OC, AC oraz NNW ma zaledwie jedną stronę. Podanie numeru PESEL nie jest wymagane, ale po jego wpisaniu poznamy oferty większej liczby ubezpieczycieli. Na stronie z wynikami kalkulacji najważniejsze warunki AC są wypisane od razu pod nazwą towarzystwa, co ułatwia porównanie poszczególnych ofert.

mFind

Podanie numeru PESEL w tym kalkulatorze, podobnie jak na Ubea.pl oraz w Rankomacie nie jest obowiązkowe, ale daje dostęp do większej liczby ofert. Kalkulator wymaga natomiast podania imienia i nazwiska. Porównywarka zapewnia wsparcie telefoniczne oraz doradcy na LiveChat.

Sprawdź test porównywarki ubezpieczeń mFind

CUK

Wyliczenie składki w tej porównywarce jest możliwe dopiero po podaniu numeru PESEL, imienia, nazwiska oraz adresu mailowego. Wypełnienie formularza jest dość proste, jednak sposób przedstawienia wyników kalkulacji oraz warunków ubezpieczeń nie jest już zbyt zrozumiały.

Zobacz, jak działa kalkulator OC/AC CUK

Superpolisa

Wypełnienie formularza w tym kalkulatorze jest dość skomplikowane. Zwłaszcza wybór odpowiedniego modelu pojazdu może zająć nieco czasu. Warunki ubezpieczenia w wynikach są przedstawione graficznie. Niestety ikony, zwłaszcza dla osoby wypełniającej ten kalkulator pierwszy raz w życiu, nie są zbyt zrozumiałe.

Przeczytaj więcej o kalkulatorze OC/AC Superpolisa

Swiatubezpieczen

Porównywarka nie daje możliwości zakupu polisy od razu przez Internet. Po wyliczeniu składek można jedynie poprosić o kontakt telefoniczny oraz o przesłanie oferty na maila. Kalkulator podaje jedynie cenę polisy AC, nie przedstawiając warunków tego ubezpieczenia w poszczególnych towarzystwach.

Sprawdź nasz test kalkulatora Świat ubezpieczeń

Wygodnie

Aby wyliczyć składkę w tym kalkulatorze, musimy podać numer rejestracyjny samochodu, imię, nazwisko oraz numer PESEL. Strona z wynikami kalkulacji zawiera jedynie informację o cenie składki oraz link do dokumentu z warunkami ubezpieczenia. Szybkie porównanie ofert pod innym względem niż cena nie jest więc możliwe.

Zobacz, jak kalkulator OC/AC Wygodnie wypadł w naszym teście

Polisowo

Pomimo że formularz jest bardzo krótki, jego wypełnienie zajmuje nieco czasu. Jest to spowodowane małą czytelnością poszczególnych pól oraz faktem, że użytkownik większość danych musi wpisywać samodzielnie (nie ma np. możliwości wyboru marki auta czy jego pojemności spośród gotowych opcji).

Kiedy wykonywaliśmy testową kalkulację, mimo wypełnienia wszystkich pól nie otrzymaliśmy żadnej oferty ubezpieczenia.

Comperia

Ta porównywarka jest kalkulatorem jedynie z nazwy. Narzędzie wymaga podania imienia, nazwiska, adresu mailowego oraz telefonu. Po podaniu tych danych otrzymamy jedynie informację, że doradca skontaktuje się z nami telefonicznie.

Jak działają porównywarki ubezpieczeń?

Kiedy wypełniamy formularz kalkulatora OC, warto mieć pod ręką dowód rejestracyjny pojazdu oraz prawo jazdy kierowcy. Dzięki temu nie będziemy mieć problemu z odpowiedzią na pytania znajdujące się w kalkulatorze.

Po wypełnieniu formularza otrzymamy propozycje składek w poszczególnych firmach. Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają od razu zakupić taką polisę przez Internet, inni wymagają kontaktu telefonicznego. Korzystając z porównywarki, wiemy jednak, czy w ogóle opłaca się dzwonić do danej firmy.

Pamiętajmy, że samo wyliczenie składki jest darmowe! Możemy więc na przykład bez żadnych konsekwencji sprawdzić, ile zapłaci za OC młody kierowca, jeśli jest jedynym właścicielem pojazdu, a ile, jeśli zdecyduje się na współwłasność auta z doświadczonym kierowcą.

Na koniec warto podkreślić, że kalkulacja wyliczana przez porównywarki ubezpieczeń jest zazwyczaj jedynie wstępną propozycją ubezpieczyciela. Może ona ulec zmianie, jeżeli nie wszystkie informacje podane w formularzu kalkulatora OC są zgodne z prawdą lub kompletne.

Dla przykładu kierowcy często deklarują, że w ostatnich kilku latach nie mieli żadnej szkody. Kiedy w późniejszym etapie ubezpieczyciel prosi o podanie numeru PESEL, okazuje się, że w bazie UFG są jednak informacje o szkodach spowodowanych przez tę osobę. W takiej sytuacji ostateczna składka OC niewątpliwie wzrośnie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podawanie od razu kompletnych i prawdziwych danych. Dzięki temu będziemy wiedzieć, gdzie faktycznie otrzymamy najtańsze OC.

Sprawdź, czym grozi oszukanie ubezpieczyciela

Tagi:

Komentarze