Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie turystyczne a ciąża

Ubezpieczenie turystyczne a ciąża

Data aktualizacji: 2021-09-27
Wiele kobiet wyjeżdża na zagraniczne wakacje, będąc w ciąży. Taka sytuacja wymaga przeanalizowania warunków ubezpieczenia turystycznego.

Z punktu widzenia niektórych kobiet ciąża (nawet zaawansowana) nie stanowi przeszkody dla zagranicznych podróży. Problem polega jednak na tym, że ubezpieczyciele stosują restrykcje dotyczące ochrony ciężarnych klientek podczas zagranicznych wojaży.

Właśnie dlatego każda kobieta znajdująca się w ciąży powinna dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia turystycznego (tzw. OWU). W przeciwnym razie podróż zagraniczna może się skończyć sporymi problemami (w tym również finansowymi).

Spis treści:

 1. Ubezpieczyciel często nie płaci za poród po 8 miesiącu
 2. Jakie koszty leczenia pokryje ubezpieczyciel?
 3. Przeciwskazania lekarskie też są bardzo ważną sprawą

Ubezpieczyciel często nie płaci za poród po 8 miesiącu

Kobieta w ciąży na zagranicznych wakacjach Wszyscy turyści, kupujący dobrowolne polisy na czas wyjazdu, powinni zdawać sobie sprawę, że ubezpieczenia turystyczne nie posiadają jednolitego oraz standardowego zakresu ochrony. Firmy ubezpieczeniowe mogą więc nieco inaczej traktować pewne grupy klientów.

Jest to bardzo dobrze widoczne, jeżeli weźmiemy pod uwagę kwestię zagranicznej ochrony klientki podczas ciąży. Po sprawdzeniu ogólnych warunków popularnych polis turystycznych okazuje się, że ubezpieczyciele przewidują różne ograniczenia dotyczące leczenia ciężarnych pacjentek oraz refundacji kosztów porodu.

Taka polityka wiąże się z wysokimi kosztami opieki położniczej za granicą i możliwością wykorzystywania ubezpieczeń przez kobiety w ramach tzw. turystyki porodowej. Pojęcie turystyki porodowej dotyczy podróży mających na celu wyłącznie poród w lepszych warunkach niż krajowe - tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Ciężarne kobiety muszą się na przykład liczyć z tym, że ubezpieczyciel pokryje tylko koszty porodu rozpoczętego przed upływem 32 tygodnia ciąży albo wcześniej niż na dwa miesiące przed spodziewanym terminem. Takie zasady w ramach polis turystycznych ustaliły między innymi firmy:

 • Allianz,
 • AXA,
 • Aviva,
 • Link4,
 • Generali,
 • PZU,
 • Signal Iduna,
 • UNIQA
 • oraz Warta.

Trzeba jednak pamiętać, że klauzule stosowane przez poszczególnych ubezpieczycieli różnią się pewnymi szczegółami.

Sprawdź także, czy ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę w przypadku chorób przewlekłych

Jakie koszty leczenia pokryje ubezpieczyciel?

Kolejne restrykcje mogą się wiązać z maksymalnym kosztem leczenia, wizyt lekarskich oraz innych usług medycznych, do których jest uprawniona ciężarna kobieta przed upływem 32 tygodnia ciąży.

Wspomniane limity przewiduje na przykład Allianz, Link4, Generali, UNIQA oraz Warta - wylicza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Ubezpieczenia turystyczne podczas podróży zagranicznej: porównanie zasad, które ubezpieczyciele stosują w przypadku ochrony ciężarnych kobiet (stan na lipiec 2018 r.)

Nazwa ubezpieczyciela

Nazwa polisy
Ograniczenia ochrony dotyczące kobiet w ciąży (ubezpieczenie kosztów leczenia)

Allianz

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny i krajowy

- Koszty medyczne związane z ciążą i porodem zostaną pokryte przez ubezpieczyciela do zakończenia 32 tygodnia ciąży
- Allianz zapłaci za maksymalnie dwie wizyty lekarskie kosztujące łącznie do 6000 zł

AXA

Travel Świat

- Ubezpieczyciel odpowiada za koszty porodu, który miał miejsce przynajmniej na dwa miesiące przed jego spodziewanym terminem
- Potem AXA nie ponosi odpowiedzialności za koszty porodu

Aviva

Twoja Podróż

- Ubezpieczyciel odpowiada za koszty porodu, który miał miejsce przynajmniej na dwa miesiące przed jego spodziewanym terminem
Później Aviva nie ponosi odpowiedzialności za koszty porodu

Link4

Ubezpieczenie turystyczne

- Ubezpieczyciel pokryje koszty porodu, który nastąpił do 32 tygodnia ciąży
- Limit odpowiedzialności finansowej Link4 związanej z porodem to 2000 euro
- Ochrona świadczona przez Link4 nie obejmie skutków porodu po 32 tygodniu ciąży, a także powikłań występujących po 32 tygodniu ciąży

Generali

Ubezpieczenie podróży zagranicznych

- Ubezpieczyciel pokryje koszty porodu, który nastąpił przed 32 tygodniem ciąży
- Limit odpowiedzialności Generali dotyczącej porodu wynosi 2000 euro
- Ubezpieczyciel refunduje koszt jednej wizyty lekarskiej związanej z nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia ciężarnej kobiety oraz transport tej pacjentki do placówki medycznej
- W przypadku wizyty lekarskiej oraz transportu limit zwracanych kosztów wynosi 150 euro.

PZU

PZU Wojażer

- Ubezpieczyciel pokryje koszty porodu, który nastąpił przed 32 tygodniem ciąży
- Przed 32 tygodniem ciąży PZU pokryje też koszty leczenia związanego z ciążą i transportu pacjentki do placówki medycznej

Signal Iduna

Bezpieczne Podróże

- Ubezpieczyciel będzie odpowiadał za koszty porodu, który nastąpił do 32 tygodnia ciąży
- Signal Iduna poniesie również koszty leczenia powikłań ciąży, które nie występowały przed rozpoczęciem podróży

UNIQA

Radość Odkrywania

- Ubezpieczyciel odpowiada za koszty nagłych i niespodziewanych powikłań dotyczących ciąży
- Towarzystwo pokryje koszty porodu, który miał miejsce przynajmniej na dwa miesiące przed jego spodziewanym terminem
- Limit kosztu wizyty lekarskiej związanej z nagłym pogorszeniem się stanu zdrowia ciężarnej wynosi 600 zł

Warta

Travel Plus

- Ubezpieczyciel nie poniesie kosztów porodu oraz opieki nad matką lub dzieckiem w przypadku rozwiązania po 32 tygodniu ciąży
- Limit kosztów leczenia związanych z ciążą i porodem wynosi 5000 zł.

Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie OWU polis turystycznych

Przekonaj się, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Twój wyjazd

Przeciwskazania lekarskie też są bardzo ważną sprawą

W kontekście ciąży oraz polis turystycznych warto wspomnieć o jeszcze jednym umownym „haczyku”. Dotyczy on przeciwskazań lekarskich dla przyszłej matki związanych z podróżą zagraniczną.

Warto wiedzieć, że w ogólnych warunkach ubezpieczeń turystycznych dość często znajdują się klauzule wykluczające odpowiedzialność ubezpieczyciela (za koszty leczenia), jeżeli problemy medyczne powstały na wskutek zlekceważenia przeciwskazań lekarskich dotyczących podróży zagranicznej. Dodatkowym problemem jest to, że klauzule związane z przeciwskazaniami lekarskimi bywają nieprecyzyjne i nie określają np. tego, czy wspomniane przeciwskazania powinny się znaleźć w dokumentacji medycznej pacjenta.

Właśnie dlatego ciężarna pacjentka wyjeżdzająca za granicę pomimo przestróg lekarza musi zdawać sobie sprawę z finansowego ryzyka. Osobną kwestią jest oczywiście ryzyko zdrowotne - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź, jakie jest najlepsze ubezpieczenie turystyczne dla rodziny

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-06-22

Szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy dziecku na koloniach?

Co roku wiele dzieci wyjeżdża na letnie kolonie. Czy na taki wyjazd wystarczy szkolna polisa NNW? Czy też rodzice takich uczniów powinni zakupić dodatkowe ubezpieczenie?

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-04-27

Assistance w podróży – jak działa assistance w ubezpieczeniu turystycznym?

Miała być piękna podróż, a tu nagle dopada Cię choroba. Zamiast cieszyć się beztroskim wypoczynkiem za granicą, zaczynasz więc w panice szukać lekarza w nieznanym mieście. Spokojnie. Weź głęboki...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-06-11

Wakacyjna polisa nie ochroni seniora i kobiety w ciąży?

Turyści z przewlekłymi chorobami i kobiety w ciąży to mniej dogodni klienci dla ubezpieczycieli. Takie osoby muszą się liczyć z pewnymi ograniczeniami ochrony.

Czytaj więcej
Komentarze