Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Ubezpieczenie OC w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych

Ostatnia aktualizacja: 2014-08-21

Każdy właściciel pojazdu musi posiadać ubezpieczenie OC. Nie jest to jednak dobra wola kierowców, ale ustawowy obowiązek. Dowiedz się na jaki okres zawierana jest polisa i w jakich sytuacjach działa, czym jest suma gwarancyjna, jakie są kary za brak ważnego ubezpieczenia OC i jak wypowiedzieć umowę z ubezpieczycielem.

Ubezpieczenie OC ustawa

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz. U. Z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.).

Od czego chroni ubezpieczenie OC?

Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych objęta jest odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu. Ubezpieczenie OC nie jest więc ubezpieczeniem samochodu! Polisa OC zapewnia ochronę nam, kierowcom, w sytuacji gdy spowodujemy kolizję, w której powstaną szkody majątkowe lub osobowe.

Na jaki okres zawieramy ubezpieczenie OC?

Umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na okres 12 miesięcy. Jeżeli umowa nie zostanie wypowiedziana pisemnie przynajmniej na jeden dzień przed upływem okresu wskazanego na polisie umowa automatycznie zawierana jest na okres kolejnego roku. Ustawa na drodze wyjątku przewiduje krótsze okresy ubezpieczenia w stosunku do pojazdów zarejestrowanych czasowo, pojazdów zarejestrowanych za granicą, pojazdów wolnobieżnych oraz pojazdów historycznych.

Kiedy możemy wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

Umowę OC można wypowiedzieć w ściśle określonych sytuacjach:

 • gdy aktualna umowa ubezpieczenia OC dobiega końca,
 • gdy kupujemy samochód,
 • gdy wyrejestrowujemy pojazd.

Warto zapoznać się z zasadami, które obowiązują w przypadku wypowiedzenia umowy OC - zmieniły się one bowiem wraz z nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która weszła w życie 11 lutego 2012 roku.

Suma gwarancyjna w OC

Dzięki ubezpieczeniu OC nie musimy z własnej kieszeni pokrywać kosztów naprawy i leczenia osób poszkodowanych w zdarzeniu spowodowanym z naszej winy. Wyręcza nas w tym ubezpieczyciel, który wypłaca odszkodowanie do określonych ustawowo sum gwarancyjnych, które po ostatniej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych wynoszą:

 • 5 mln euro za szkody na osobach,
 • 1 mln euro za szkody w mieniu.

Powyższe sumy gwarancyjne odnoszą się do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych. Gdy na skutek kolizji spowodowanej przez ubezpieczonego, któryś z pasażerów dozna poważnych obrażeń np. uszkodzenia kręgosłupa czy kończyn i zostanie skazany dożywotnio na wózek inwalidzki, a sprawca zdarzenia zostanie zobowiązany nie tylko do naprawy szkód materialnych, ale również osobowych związanych z zadośćuczynieniem za ból, cierpienie, rehabilitację czy płacenia renty, suma gwarancyjna nie robi już tak wielkiego wrażenia. Może się bowiem okazać, że kierowcy przyjdzie nawet dopłacić za spowodowane szkody.

Kara za brak ważnego OC

Wraz z ostatnią nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wzrosła wysokość kar dla kierowców jeżdżących bez ważnego ubezpieczenia OC. Podstawowa kara dla samochodu osobowego wynosi obecnie 3360 zł. Na wysokość kary wpływa długość okresu, w którym właściciel pojazdu mechanicznego nie posiadał ważnej polisy ubezpieczenia OC.

 • 3360 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu trwa powyżej 14 dni;
 • 1680 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi od 4 do 14 dni;
 • 672 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi do 3 dni.

Kierowca musi kupić ubezpieczenie OC dla zarejestrowanego samochodu. Nawet jeśli auto stoi nieużywane w warsztacie bądź garażu nie zwalnia to jego właściciela od zakupu polisy OC.

Zobacz, ile aktualnie wynoszą kary za brak OC

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią ustawy:

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych

Tagi:

Komentarze

2015-02-27 18:18

Ani 76178.214.x.x

A co z poszkodowanym z lat 90 tych kiedy suma gwarancyjna wynosiła 650000 euro i właśnie się kończą mają życząc z głodu!!!!

2014-12-04 15:32

abc

Jeżeli polisa poprzedniego właściciela była zawarta przed 11 lutego 2012 to miałeś obowiązek ją wypowiedzieć, jeżeli tego nie zrobiłeś masz podwójne ubezpieczenie, bo nowe przepisy dotyczą umów zawartych po 11.02.2012.

2014-10-20 00:58

janusz

nabyłem auto w 2012 przed nowelizacją ustawy z polisą w asistans,po roku pzu. przysyła mi pismo że zalegam im 560 zł.za ubespieczenie oc,z czego wynika że auto było ubespieczone w dwóch ubespieczalniach o czym nie miałem pojęcia i teraz nie rozumiem czy według ustawy wystarczy mi jedno ubespieczenie czy muszę mieć ich kilka

2013-02-28 20:10

Sylwia

suma gwarancyjna jest dla tego w eruro ponieważ jetesmy członkami unni europejskiej a druga sprawa ze OC jest honorowane w innych krajach nie tylko w polsce. Nastepna sprawa jest to ze jadąc na głupie wakacje za granice samochodem moze Ci sie zdarzyc wypadek i jak myslisz chciał by sie jakiejs firmie ubezpieczeniowej zamieniac złotowki przelane do jego kraju z firmy ubz. pomysl

2012-09-06 13:33

Panda_fan

Uważam że sumy gwarancyjne powinny być w złotówkach, a nie w euro

2012-08-27 09:50

Olek

Dzięki za zebranie info w pigułce. Te przepisy tak szybko się zmieniają, bo potrzebowałem wiedzy w tym zakresie!