Strona główna  |  Wiadomości  |  3 000 zł kary za brak OC w 2012 roku

3 000 zł kary za brak OC w 2012 roku

Data aktualizacji: 2019-10-11
Od 1 stycznia 2012 roku nastąpiła zmiana sposobu naliczania kar za brak ubezpieczenia OC. Nie są już kalkulowane na podstawie kursu euro, lecz na bazie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że zamiast 1 980 zł, za brak OC zapłacimy w nowym roku aż 3 000 zł – czyli dwukrotność minimalnej płacy w Polce.

Kary za brak OC 2012

Do tej pory kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych były ustalane na dany rok kalendarzowy w zależności od wysokości kursu euro. W ubiegłym roku kara za brak OC dla samochodów osobowych wynosiła 500 euro, czyli 1 980 zł, a dla samochodów ciężarowych i autobusów 800 euro, czyli 3 170 zł.

Z dniem 1 stycznia 2012 wysokość opłaty karnej nie będzie już kalkulowana na podstawie kursu euro, ale minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Oznacza to, że podstawowa kara dla samochodu osobowego wynosi obecnie 3 000 zł, a dla ciężarówek pełną karę stanowi trzykrotność minimalnej płacy, czyli 4 500 zł.

Wysokość kary zależy od długości okresu, w którym właściciel samochodu osobowego nie posiadał ważnej polisy ubezpieczenia OC.

  • 3 tys. zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu trwa powyżej 14 dni;
  • 1,5 tys. zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi od 4 do 14 dni;
  • 600 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi do 3 dni.

Największa podwyżka czeka posiadaczy ciągników samochodowych, którzy do tej pory za brak polisy OC płacili tyle samo, co posiadacze motocykli, czy motorowerów. Od nowego roku dla ciagników samochodowych obowiązują takie same kary, jak dla ciężarówek i autobusów. Oznacza to wzrost opłat karnych z 400 zł do 4 500 zł.

Nieubezpieczonych kierowców czeka jednak więcej niespodzianek w 2012 roku. Od 11 lutego wchodzą w życie nowe przepisy, które zaostrzają konsekwencje braku obowiązkowego ubezpieczenia. Kierowca bez ważnej polisy OC zapłaci więcej za spowodowany wypadek, gdyż UFG będzie zobowiązany do dochodzenia od sprawcy nie tylko odszkodowania dla poszkodowanego, ale także kosztów poniesionych z wypłatą tego odszkodowania przez UFG (likwidacja szkody).

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny również przygotowuje działania mające zmniejszyć liczbę nieubezpieczonych kierowców jeżdżących po polskich drogach:

"Od początku roku uruchamiamy nowe narzędzie informatyczne pozwalające na wykrywanie przerw w ubezpieczeniu danego pojazdu i na stałe monitorowanie bazy danych polis OC pod tym kątem" - mówiHubert Stoklas, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. "W ten sposób jeżeli nieubezpieczony pojazd nie zostanie wykryty podczas kontroli drogowej, zrobi to system komputerowy Funduszu" – dodaje.

UFG posiada bazę danych o ubezpieczeniach komunikacyjnych, w której znajduje się ponad 172 mln rekordów o wszystkich sprzedanych polisach OC i autocasco – także w latach poprzednich. Aktualne zapełnienie bazy w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC wynosi 98%. Towarzystwa ubezpieczeniowe są zobowiązane do przesłania do UFG informacji o polisie w terminie do 14 dni, od daty sprzedaży ubezpieczenia.

"Ponadto na wiosnę planujemy kampanię informacyjną pokazującą nieubezpieczonym konsekwencje braku poliy OC. Chcemy pokazać im, że to nie jest kolejny podatek, ale ich realna ochrona przed finansowymi skutkami spowodowanego wypadku" – zapowiada Hubert Stoklas.

Szacunki Funduszu wskazują, że dziś po polskich drogach porusza się ok. 200 000 nieubezpieczonych kierowców, którzy rocznie powodują ok. 5 500 wypadków. Do końca listopada 2011 roku, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wezwał do zapłaty kary za brak OC ponad 26 000 polskich kierowców.

Źródło: Biuro Prasowe UFG

Artykuły powiązane:

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2013-09-04

Polscy kierowcy jeżdżą bez OC

Liczba kierowców, którzy w I półroczu 2012 roku musieli zwrócić odszkodowanie za spowodowany wypadek z własnej kieszeni w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego wzrosła o 50%. Liczba postępowań...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-03

Ubezpieczenie OC w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych

Ubezpieczenie OC właścicieli samochodów jest jedną z obowiązkowych polis w Polsce. Jej warunki określa precyzyjnie ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wyjaśniamy najważniejsze przepisy zawarte...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2014-06-02

Nie masz ważnego OC? Znajdzie Cię UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dysponuje nową platformą, która pozwala na wykrywanie przerwy w obowiązkowym ubezpieczeniu OC. W tym roku UFG zidentyfikował już prawie 1,8 tys. nieubezpieczonych...

Czytaj więcej
Komentarze
kazek
2015-12-03 13:23
IP: 89.72.x.x
Prosiłbym o podanie podstawy prawnej mówiącej, że osoba nie posiadająca obowiązkowego ubezpieczenia oc pokrywa koszty wynikłe w trakcie kolizji drogowej.
odpowiedz
leon
2015-06-15 21:21
IP: 37.152.x.x
bandyci i tyle a nasze państwo ma to w dupie
odpowiedz
dhyfhg
2014-01-22 21:27
skurwysyny i złodzieje
odpowiedz
agent
2013-11-20 19:46
Agent ubezpieczeniowy Poczty Polskiej zaprasza do kontaktu i wyliczenia składki tel 667 181 333 a oto przykłady 1.4 330PLN 1.0 280PLN 1.6 360PLN 1.8 435PLN Assistance gratis
odpowiedz
m@jesto
2013-11-20 19:41
Kierowcy polecam wszystkim Ubezpieczenia Pocztowe , polisę OC kupicie na prawie każdej Poczcie a co wam powiem do pojemności 1.6 to 99% przypadków są bezkonkurencyjni.
odpowiedz
bibi
2013-11-15 07:51
oni nie patrzą na sytuację ludzi okradając biedaków, sami warszawka zakichana zarabiają kasę to inych nie rozumieją. nie bedę wymieniał tu nazwisk tych którzy podpisują takie kary nakładane na ludzi wilecy znawcy prawa. mają prace za łapuwy!!!!!!!!
odpowiedz
przeciwnik tuska
2013-11-15 07:13
UFG okrada ludzi. to przepis który ma za zadanie w biały dzień okradać. kiedy miałem problem po wypadku gdy sprawca nie miał opłaconego ubezpieczenia to jakoś wtedy UFG nie było!!!!! Teraz znaleźli się wielcy obrońcy pokrzywdzonych!!!!! to kolejna machina zarabiania pieniędzy przez Tuska podobnie jak i te fotoradary.
odpowiedz
endix
2013-05-13 19:45
A co zrobić jeśli ubezpieczenie skończyło się 3 tygodnie temu, a samochód od pół roku cały czas stoi w garażu? Nie ma nowej polisy, gdyż zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami stara polisa wygasła bez kontynuacji? Chcę w niedługim czasie zacząć znowu jeździć. Czy mogę ubezpieczyć auto u nowego ubezpieczyciela z datą wsteczną, płacąc oczywiście odsetki za zwłokę. Czy Fundusz może mi wówczas nałożyć karę?
odpowiedz
Ipolisa.pl
2013-04-02 10:03
Niestety działa to trochę inaczej. Po pierwsze OC, to nie ubezpieczenie samochodu, a ubezpieczenie właściciela pojazdu - ochrona jego odpowiedzialności cywilnej w razie wyrządzenia szkód w związku z ruchem pojazdu (przez co rozumie się także sytuacje, gdy pojazd nie jest dosłownie w ruchu - załadunek, rozładunek, itp.). Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, to musi on być zarejestrowany. Jeśli jest zarejestrowany, to musisz mieć ubezpieczenie OC. Jest tylko jedna możliwość, aby nie kupować ubezpieczenia, gdy auto stoi w garażu - złożenie wniosku do ubezpieczyciela o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Pozdrawiam, Daria Modzelewska.
odpowiedz
RAFI
2013-03-30 22:45
Przepis mówi jasno ,,KAŻDY POJAZD ZAREJESTROWANY W POLSCE PORUSZAJĄCY SIE PO DROGACH ,LUB STOJĄCY W MIEJSCU PUBLICZNYM POWINIEN BYĆ UBEZPIECZONY ,,, a nic nie ma o pojazdach stojących w garażu ,lub w stodole WIĘC NIE MA OBOWIĄZKU TAKICH UBEZPIECZAĆ TAKIE POJAZDY NIE PORUSZAJĄ SIE WIĘC NIE ZROBIĄ ZADNEGO ZAGROZENIA WIĘC NIE MA OBOWIĄZKU ICH UBEZPIECZAĆ ..... NIE DAJCIE SIE NABIERAĆ
odpowiedz
Ala
2013-03-30 09:54
Coś w tym prawdy jest kolego Kret bo jak zauważyłam wszyscy chcieliby pracować np. w budżetówce czy innych firmach wyłudzających kasę za darmo ,bo w dzisiejszych czasach tak jest ,że nikomu się nie chce uczciwie pracować tylko oszukiwać w majestacie ponoć {prawa} i jeszcze nieźle z tego żyć.
odpowiedz
Kret
2013-03-30 09:40
Pamiętajcie że wszelkie przepisy urzędowe nie są dla Was tylko dla urzędników , którzy robią z tego niezły pożytek oczywiście, a ty płać , płać ,płać i jeszcze raz płać aż będziesz miał gołą dupę a oni będą pływać w luksusach. Nic ująć nic dodać.
odpowiedz
Kret
2013-03-30 09:30
Ale o czym my tu w ogóle rozmawiamy przecież wszystkie działania urzędnicze mają prowadzić i prowadzą do pobierania haraczu za cokolwiek co mamy czy co robimy , a ma to na celu zgarniecie kasy dla tych inteligentnych inaczej , którzy biorą forsę za opierdalanie się w myśl przysłowia ( co by tu robić aby nic nie robić ale zarobić )koniec cytatu.
odpowiedz
Romek
2013-03-30 09:17
Racja kolego ,te wszystkie przepisy są po to aby wyciągnąć kasę od obywatela w myśl przysłowia (płacz i płać )po to tylko aby urzędnicy mieli płynność finansową, w firmach które za pierdzenie w stołek biorą potężną forsę CHAMSTWO !!! ZŁODZIEJSTWO i niby jest wszystko normalnie bo zgodnie z przepisami .Jaki ten Kraj jest zajebisty ,niech wszyscy idą na studia to już nikt nie będzie uczciwie pracował i pozostanie tylko banda wyłudzaczy pieniędzy za friko.
odpowiedz
Filip
2013-03-30 09:07
Czy ktoś może mi odpowiedzieć na pytanie ,dlaczego firmy ubezpieczeniowe szczują nas tanimi w necie ubezpieczeniami OC ( już od 282 zł za rok) jeżeli tak nie jest, chyba że jest to OC na rower lub hulajnogę to można się z tym zgodzić. Przykładowo podam iż stałym klientom AXA DIRECT w bonusie podwyższa składkę aż o 150 zł i nie tylko tam ,ceny co roku rosną od czego to zależy ?jak ktoś ubezpiecza auto z roku na rok powinna składka maleć a ona rośnie mimo , że nasze auto jest starsze i wartość jego co rok gwałtownie spada więc o co tu chodzi ,czy o to że urzędasy wyciągają łapy po kasę czy o co innego ,czy ktoś może to skomentować ? Dzięki.
odpowiedz
nuflon
2013-03-22 20:54
Przepis do dupy jak mi samochod stoi za stodolom przez pol roku i nim nie jerzdze to poco mam placic jak sie zdecyduje nim wyjechac to zaplace do dupy ten przepis zlodzieje
odpowiedz
Youlek
2013-01-02 22:23
Jeżeli ktoś nie ubezpieczył celowo, to 3000akurat ,ale można po prostu normalnie zapomnieć to wtedy 3000, to chamstwo ,chamstwo i złodziejstwo !.
odpowiedz
ada
2012-10-29 20:40
witam , nie zapłaciłam oc za auto które stało na podwórku, gdyż wyjechałam za granicę, teraz czeka mnie kara z funduszu gwarancyjnego , proszę mi odpowiedzieć na pytanie czy jest możliwość złożenia pisma w formie żalu za nieświadome popełnienie czynu karalnego , które mogło by pomóc mi w nie poniesieniu kary finansowej. i czy jest to możliwe że umorzą taką karę . dziękuję i pozdrawia
odpowiedz
Romek
2013-03-30 09:21
Koleżanko nic z tego urzędasy mają to w dupie i przyjdzie ci zapłacić 3000 zł do funduszu.
odpowiedz
seb
2012-09-11 20:24
Witam ja kupiłem auto za granicą ubezpieczenie miałem do 22.08.12 kupione za granicą ,zarejestrowałem auto 23.08.12 i nikt mnie w urzędzie nie poinformował o ubezpieczeniu pojazdu w ten sam dzień .Ubezpieczyłem auto 29.08.12 ponieważ miałem pilny wyjazd ,a auto i tak stało w garażu bo na wyjazd pojechałem swoim starym samochodem którego jeszcze nie sprzedałem. podejrzewam,że będę podlegał karze ,ale nie umie mi to przejść przez głowę ,bo gdybym został poinformowany przy rejestracji przez urzędnika to na pewno auto bym ubezpieczył Czy mam jakąkolwiek szanse ,że UFG odstąpi od ukarania mnie ,bo przecież większość ludzi w Polsce nie zna się na przepisach i ustawach
odpowiedz
ED
2012-09-09 13:13
jeżeli w przeszłości miałam kilkudniowe spóźnienia w opłacaniu OC, to teraz mi za np. 2010 rok mogą przysłać karę?
odpowiedz
M
2012-10-09 17:49
z tego co wiem to UFG ma na to 5 lat
odpowiedz
...
2012-08-23 18:01
komuś już kara przyszła do zapłaty?
odpowiedz
M
2012-10-09 17:48
Tak, mi, za auto które sprzedałem w zeszłym roku. To jest chore! polise miałem wykupioną do 9.07.2011 a auto sprzedawałem 12.06.2011. Mam na umowie kupna - sprzedaży pieczątkę z PZU na napisem "wpłynęło" i pieczątkę z wydziału komunikacji o zbyciu Auta. I teraz moje pytanie brzmi. Dlaczego JA dostałem to pismo i kare 3 tys do zapłaty ?!
odpowiedz
anonim
2012-08-23 11:25
Tzn samochód jest jeszcze nie przerejestrowany ze względu na to że nie był używany a ostatnie OC było na starego właściciela auta i zostało opłacone przeze mnie, nie wypowiedziałem tamtej polisy czyli mam rozumieć że została ona automatycznie wznowiona z takim samym kosztem jak poprzednia ? tyle że nie opłacona... i co w takiej sytuacji mam zrobić ? i czy jeśli będę chciał zmienić ubezpieczyciela poniosę jakieś konsekwencje finansowe ? dodam że tamta polisa była rozłożona na raty
odpowiedz
anonim
2012-08-23 10:37
Czy jeśli nie mam opłaconego ubezpieczenia OC od dłuższego czasu ( mniej wiecej pół roku) i chce oplacić je na nowo u innego ubezpieczyciela to będę ponosić kare tych 3 tys zł + koszt nowej polisy ?
odpowiedz
Ignorantia iuris nocet
2012-10-11 16:22
... to będę ponosić kare tych 3 tys zł + koszt nowej polisy...a co myslales ze za free bedzie,tzn.koszt nowej polisy? Bedzie kara-szykuj kasiore i na koszt nowej polisy co myslales ze pod choinke dostaniesz;)jeeeeeeeeeee
odpowiedz
Przyszły okradziony
2012-08-03 08:37
Spoko, to czekam na kwity, bo miałem przerwę koło 2-óch tygodni. Jak się nie ma kasy na wachę, to się ani nie jeździ, a ni nie ma potrzeby płacić wcześniej ubezpieczenia. Wg mnie ten przepis jest sprzeczny z konstytucją.
odpowiedz
Jacek
2012-08-05 17:04
A co ja międzyczsie była stłóczka z mojej winy?. Kto płaci za szkodę u poszkodowanego?
odpowiedz
A.
2012-07-27 17:00
Tzn otrzymałem potwierdzenie drogą elektroniczną. Przepraszam
odpowiedz
A.
2012-07-27 16:59
Witam. Zakupiłem auto 11.07.2012 roku w Polsce. Dziś 27.07.2012 zostało przerejestrowane na mnie. OC poprzedniego właściciela było do 13.06.2013 roku przyszło mi pismo o zapłacie reszty kwota 400zł ( od dnia zgłoszenia o zakupie poprzedniego właściciela do 13.06.2013r) Od razu wysłałem pismo o rozwiązanie umowy OC otrzymałem je drogą elektroniczną od ubezpieczyciela poprzedniego właściciela z datą 25.07.2012 zauważyłem to dziś także od razu poleciałem ubezpieczyć u swojego ubezpieczyciela. Czy UFG może przyczepić się o ten jeden dzień miedzy datą wypowiedzenia umowy OC poprzedniego właściciela do dziś czyli do wykupienia OC u mojego? Pozdrawiam.
odpowiedz
I.
2012-07-26 14:00
1. Jeśli na tym wniosku masz dane firmy ubezpieczeniowej oraz potwierdzenie, ze agent przyjął od Ciebie gotówkę, powinnaś zgłosić się do tego towarzystwa, aby wystawili polisę i obciążyli agenta. 2. Możesz wystąpić z roszczeniami z polisy OC agenta. 3. Ostatecznie do sądu z powództwa cywilnego, ale musiałabyś mieć świadków.
odpowiedz
m
2012-02-19 14:10
A ja zostałam oszukana przez agenta który sprzedawał mi OC. Zapłaciłam 1 szą ratę w wysokości 360 zł i byłam przekonana że wszystko ok. Tym bardziej że od 5 lat ubezpieczam się przez tego właśnie agenta a raczej pośrednika. W grudniu miałam stłuczkę i kiedy dokumenty wpłynęły do wydziału ruchu drogowego wyszło oszustwo: okazało się, że domniemana polisa którą mi sprzedano tak na prawdę nie istnieje a to co mi dano to nie umowa tylko wniosek (nie znam się na tym wszystkim i nie wiedziałam że papier mi wydany jest wnioskiem nie polisą ani umową . Teraz już do końca życia będę wiedziała.) Czy w związku z tym to JA mam zapłacić karę za brak OC, z które jednak zapłaciłam - tyle że u nieuczciwego sprzedawcy? Bo tak mnie poinformował policjant na komendzie. Że to JA poniose koszty i JA będę miała kłopoty. Tylko co ja złego zrobiłam? Poza stłuczką (do której jednak nie doprowadziłam z rozmysłu tylko na skutek chwilowej dosłownie nieuwagi i trudnych warunków drogowych) nie zrobiłam nic złego - nikomu nic nie zabrałam, nikogo nie oszukałam, obowiązku opłaty za OC dokonałam. Dlaczego więc mam być karana i traktowana jak przestępca? Co ja mam zrobić?
odpowiedz
pit
2012-02-14 12:42
zostanie nałozona. w wysokości 20 procent. czy sie spoznisz dzien czy dwa czy trzy to ta kara jest taka sama.
odpowiedz
as
2012-02-13 12:50
Znaczy się jak nie spóźnię się 2 dni to kara nie zostanie na mnie nałożona ?
odpowiedz