Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenia auta w wersji light

Ubezpieczenia auta w wersji light

Data aktualizacji: 2021-09-09
Kosztują niewiele, działają w ściśle określonych przypadkach i zabezpieczają przed utratą zniżek w ubezpieczeniu AC – polisy o wąskim zakresie ochrony są odpowiedzią ubezpieczycieli na rosnące oczekiwania polskich kierowców i alternatywą dla polisy autocasco. Zazwyczaj są one dostępne jako dodatek do podstawowych polis komunikacyjnych OC i AC.

Kierowcy stają się coraz bardziej wymagający w kwestii ubezpieczeń, a firmy ubezpieczeniowe robią wszystko, aby sprostać tym wymaganiom i jednocześnie pozyskać nowych klientów. Za środek do osiągnięcia celu ubezpieczyciele całkiem słusznie obrali tworzenie produktów o wąskim zakresie ochrony. Od kilku lat obserwujemy wypływające raz po raz ubezpieczenia, funkcjonujące jako dodatki do polis komunikacyjnych OC lub AC. Jest ich co niemiara i zawierane są na różnych zasadach.

Ubezpieczenia samochodu w wersji light Niektóre ubezpieczenia o wąskim zakresie ochrony są niezależne od ubezpieczenia AC i można je kupić jako dodatek do obowiązkowej polisy OC, np. minicasco lub ubezpieczenie szyb. Inne można nabyć wyłącznie jako uzupełnienie autocasco. Tak jest w niektórych towarzystwach z ubezpieczeniem bagażu znajdującym się w samochodzie.

Spis treści:

  1. 50 zł za ubezpieczenie samochodu od kradzieży
  2. Szyby bez rys, pęknięć i odprysków
  3. Własnoręczna wymiana opon to już przeszłość
  4. Bezpieczny bagaż bez opieki w samochodzie
  5. Nawet na pustkowiu niestraszna awaria samochodu

50 zł za ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Samo ubezpieczenie samochodu od ryzyka kradzieży jest wciąż mało popularnym produktem wśród ubezpieczycieli, a jakże pożądanym przez polskich kierowców. Obecnie taką polisę można kupić na przykład w PZU i w Link4.

AC Mini dostępne w PZU gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku utraty pojazdu w wyniku kradzieży czy działania żywiołu. Polisa nie obejmuje natomiast zderzeń z innym pojazdem lub przedmiotem znajdującym się na zewnątrz pojazdu. Składka w PZU zależna jest od parametrów pojazdu. Należy zauważyć, że PZU stosuje w AC Mini udział własny w wysokości 20% (nie mniej niż 500 zł). Udział własny można jednak znieść, opłacając dodatkową składkę.

W Link4 Smart Casco (czyli ubezpieczenie AC o zmniejszonym zakresie ochrony) jest dostępne w 5 wariantach. Trzy z nich oferują w swoim zakresie ochronę w razie kradzieży auta. Możesz wybrać najtańszą opcję, dzięki której otrzymasz odszkodowanie jedynie wtedy, kiedy Twoje auto zostanie skradzione. Szerszy wariant zapewni także świadczenie w razie działania żywiołów czy szkody całkowitej.

Szyby bez rys, pęknięć i odprysków

Kolejnym bardzo popularnym ubezpieczeniem o wąskim zakresie ochrony jest ubezpieczenie szyb. Oferuje je wielu ubezpieczycieli z tego względu, że uszkodzenie szyby jest częstą szkodą, a naprawienie jej z autocasco generuje dwa problemy. Po pierwsze likwidacja takiej szkody często nie przekracza franszyzy integralnej (minimalnej sumy, do której ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności) lub udziału własnego, więc kierowca posiadający polisę AC za wybitą szybę musi często zapłacić sam lub znacząco się do tej szkody dołożyć. Po drugie, nawet jeśli wartość szkody jest wyższa i ubezpieczyciel ją zlikwiduje, spowoduje to utratę zniżek na kolejnej polisie AC.

Weźmy jako przykład ubezpieczenie Auto Szyby oferowane przez Wartę. Ubezpieczenie funkcjonuje jako dodatek do polisy OC lub AC i swoim zakresem obejmuje uszkodzenia szyby przedniej, bocznych i tylnej powstałe przy próbie włamania czy przez kamień, który wypadnie spod kół innego pojazdu, a także pozostałych zdarzeń (formuła all risks).

Własnoręczna wymiana opon to już przeszłość

Na pozór ciekawy dodatek do ubezpieczenia OC, który gwarantuje pomoc w razie uszkodzenia ogumienia: opon i dętek kół w danym pojeździe. Taki produkt dostępny jest m.in. w ofercie HDI Asekuracja. Na czym polega pomoc w ramach ubezpieczenia HDI OPONY? Na wymianie kół na miejscu zdarzenia (pod warunkiem, że ubezpieczony posiada koło zapasowe i zestaw naprawczy koła) lub odholowaniu ubezpieczonego pojazdu do warsztatu, w którym zostanie naprawione uszkodzone ogumienie i pokryciu kosztów takiej naprawy. HDI zapewni także telefoniczną pomoc informacyjną na temat zakładów wulkanizacyjnych, sklepów z oponami i punktów przechowywania opon.

Polisa może być interesująca przede wszystkim dla przedstawicielek płci pięknej, którym samodzielna wymiana koła może sprawić więcej kłopotu niż mężczyznom. Pod warunkiem oczywiście, że kierowca w ogóle posiada w samochodzie koło zapasowe, lewarek i klucz, i ma wystarczająco dużo czasu, żeby poczekać na przedstawiciela Centrum Pomocy HDI.

Bezpieczny bagaż bez opieki w samochodzie

Jest to polisa, którą można zazwyczaj dokupić do ubezpieczenia autocasco. Ma ona na celu ochronę w razie uszkodzenia, zniszczenia, utraty bagażu przewożonego i pozostawionego w ubezpieczonym pojeździe lub nawet w bagażniku zewnętrznym.

W ramach ubezpieczenia bagażu oferowanego przez PZU ochroną objęte są rzeczy osobiste przewożone pojazdem ubezpieczonym w zakresie AC lub pozostawione w tym pojeździe (łącznie z przenośnym sprzętem elektronicznym). W InterRisk natomiast ubezpieczenie bagażu na sumę 300 zł zawarte jest w podstawowym zakresie AC.

Ciekawą ofertę ma obecnie także Generali. W ramach akcji promocyjnej "Generali docenia bezpieczną jazdę" oferuje bezpłatnie ubezpieczenie rzeczy osobistych znajdujących się w aucie wszystkim tym, którzy przez minimum 1 rok posiadają OC w tym towarzystwie i w tym czasie nie spowodowali żadnej szkody.

Nawet na pustkowiu niestraszna awaria samochodu

Pomoc kierowcy i pasażerom pojazdu w zakresie technicznym i medycznym, która udzielana jest w czasie trwania podróży, zapewnia ubezpieczenie assistance. Zazwyczaj przydaje się w związku z kolizją, wypadkiem drogowym lub awarią samochodu. W ramach polisy można skorzystać z holowania pojazdu, transportu ubezpieczonych z miejsca zdarzenia do miejsca holowania pojazdu lub pojazdu zastępczego. W rozszerzonej wersji polisa może zagwarantować np. kontynuację podróży, złomowanie pojazdu, nocleg dla ubezpieczonych, pomoc tłumacza, transport sanitarny, przyjazd osób bliskich, transport zwłok i wiele innych w zależności od oferty ubezpieczyciela.

Assistance można kupić w chwili zawierania umowy OC i / lub AC. Niekiedy można też dokupić je w dowolnym momencie trwania powyższych polis jako ubezpieczenie krótkoterminowe.

Niektóre firmy dodają assistance gratis do podstawowego ubezpieczenia samochodu (np. AXA Direct, Link4, Proama czy UNIQA). Należy jednak pamiętać, że zapewnia ono wówczas mały zakres ochrony.

Polisy o wąskim zakresie, chroniące portfel ubezpieczonego w razie kradzieży lub uszkodzenia jego samochodu, są dużo tańsze niż niejedna standardowa polisa AC. Jeśli klient posiada już autocasco, nie ma żadnych przeciwwskazań do zawarcia dodatkowego ubezpieczenia, wręcz przeciwnie. Dodatkowa polisa pozwoli na likwidację danej szkody (zbitej szyby czy przebitej opony) na koszt ubezpieczyciela bez utraty cennych zniżek w ubezpieczeniu AC. Żeby jednak nie było tak kolorowo, polisy komunikacyjne o wąskim zakresie ochrony, jak każde inne ubezpieczenia, wymagają czasem spełnienia przez kierowców i ich samochody określonych warunków wskazanych przez ubezpieczycieli. Warto także przed zakupem przyjrzeć się wyłączeniom odpowiedzialności.

Artykuły powiązane:

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-06-17

Rzeczoznawca samochodowy - kim jest i jak może nam pomóc?

Rzeczoznawca samochodowy to ekspert, który może wspierać kierowcę w sporze z ubezpieczycielem. Nasz artykuł wyjaśnia, kim dokładnie jest taki fachowiec.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-12-22

Rynek OC jest coraz mniej konkurencyjny?

Polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest dość mocno skoncentrowany wokół kilku liderów. Sprawdzamy, jak przez ostatnie lata zmieniała się konkurencja w tym sektorze.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-05-13

Którzy ubezpieczyciele stawiają na komunikacyjne polisy OC i AC?

Ubezpieczenia komunikacyjne (OC i autocasco) mają duże znaczenie dla krajowych ubezpieczycieli. Sprawdziliśmy, które firmy są najbardziej uzależnione od tych polis.

Czytaj więcej
Komentarze
Rob
2012-09-06 14:34
Mam minicasco i bardzo je sobie chwalę. W porównaniu z autocasco kosztuje niewiele. Autocasco warto kupić jak się wyjeżdża nowym autem z salonu.
odpowiedz
Seth
2012-09-06 13:42
I prawidłowo. Ja tam autocasco nie kupuję, bo drogie.
odpowiedz