Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Ubezpieczenia auta w wersji light

Ostatnia aktualizacja: 2014-06-06

Kosztują niewiele, działają w ściśle określonych przypadkach i zabezpieczają przed utratą zniżek w ubezpieczeniu AC – polisy o wąskim zakresie ochrony są odpowiedzią ubezpieczycieli na rosnące oczekiwania polskich kierowców i alternatywą dla polisy autocasco. Można je kupić niezależnie bądź jako dodatek do podstawowych polis komunikacyjnych OC i AC.

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

Kierowcy stają się coraz bardziej wymagający w kwestii ubezpieczeń, a firmy ubezpieczeniowe robią wszystko, aby sprostać tym wymaganiom i jednocześnie pozyskać nowych klientów. Za środek do osiągnięcia celu ubezpieczyciele całkiem słusznie obrali tworzenie produktów o wąskim zakresie ochrony. Od kilku lat obserwujemy wypływające raz po raz ubezpieczenia, funkcjonujące jako dodatki do polis komunikacyjnych OC lub AC. Jest ich co niemiara i zawierane są na różnych zasadach.

Ubezpieczenia samochodu w wersji light Niektóre ubezpieczenia o wąskim zakresie ochrony są niezależne od ubezpieczenia AC i można je kupić jako dodatek do obowiązkowej polisy OC, np. minicasco lub ubezpieczenie szyb. Inne można nabyć wyłącznie jako uzupełnienie autocasco, np. ubezpieczenie bagażu znajdującego się w naszym samochodzie, czy ubezpieczenie ''Równa Droga'' od następstw wjechania na uszkodzony fragment drogi.

50 zł za ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Samo ubezpieczenie samochodu od ryzyka kradzieży jest wciąż mało popularnym produktem wśród ubezpieczycieli, a jakże pożądanym przez polskich kierowców. Obecnie taką polisę można kupić w PZU i w Link4.

Minicasco dostępne w PZU gwarantuje wypłatę odszkodowania przy utracie pojazdu wskutek wszystkich zdarzeń. Ochrona obejmuje również zniszczenie bądź uszkodzenie pojazdu wskutek zderzenia z ludźmi czy zwierzętami. Nie obejmuje jednak zderzeń z innym pojazdem lub przedmiotem znajdującym się na zewnątrz pojazdu. Składka w PZU zależna jest od parametrów pojazdu, np. dla Forda Mondeo o poj. silnika 1.8, wyprodukowanego w 2000 roku, zarejestrowanego w Jarosławiu, o przebiegu 180 000 km, którego właściciel urodził się w 1983 roku, cena Minicasco wynosi 50 zł rocznie.

Link4 za oferowane ubezpieczenie antykradzieżowe oferuje stałą składkę w zależności od wartości pojazdu. Jeśli jest mniejsza niż 20 tys. zł., to składka za ubezpieczenie antykradzieżowe wyniesie 190 zł rocznie, jeśli większa niż 20 tys. zł – składka wyniesie 290 zł rocznie. Polisa przeznaczona jest dla nowych klientów, którzy wykupią ubezpieczenie OC w Link4 i posiadają samochód osobowy lub osobowo-ciężarowy w wieku od 6 do 15 lat używany do celów prywatnych. Polisa działa na obszarze Polski i gwarantuje wypłatę odszkodowania wskutek kradzieży pomniejszonego o 10% wartości samochodu z dnia zawarcia umowy.

Szyby bez rys, pęknięć i odprysków

Kolejnym bardzo popularnym ubezpieczeniem o wąskim zakresie ochrony jest ubezpieczenie szyb. Oferuje je wielu ubezpieczycieli z tego względu, że uszkodzenie szyby jest częstą szkodą, a objęte zakresem autocasco generuje dwa problemy. Po pierwsze likwidacja takiej szkody często nie przekracza franszyzy integralnej (minimalnej sumy, do której ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności) lub udziału własnego, więc kierowca posiadający polisę AC za wybitą szybę musi często zapłacić sam lub znacząco się do tej szkody dołożyć. Po drugie, nawet jeśli wartość szkody jest wyższa i ubezpieczyciel ją zlikwiduje, spowoduje to utratę zniżek na kolejnej polisie AC, co jest niekoniecznie opłacalne.

Weźmy jako przykład ubezpieczenie Auto Szyby oferowane przez WARTĘ. Ubezpieczenie funkcjonuje jako dodatek do polisy OC lub AC i swoim zakresem obejmuje uszkodzenia szyby przedniej, bocznych i tylnej powstałe przy próbie włamania czy przez kamień, który wypadnie spod kół innego pojazdu, a także pozostałych zdarzeń (formuła all risks). Polisa Auto Szyby kosztuje 69 zł rocznie, czyli dwa/trzy razy mniej niż zwykła naprawa odprysku na przedniej szybie i kilka razy mniej niż jej naprawa.

Własnoręczna wymiana opon to już przeszłość

Na pozór ciekawy dodatek do ubezpieczenia OC, który gwarantuje pomoc w razie uszkodzenia ogumienia: opon i dętek kół w danym pojeździe. Taki produkt dostępny jest m.in. w ofercie HDI Asekuracja. Na czym polega pomoc w ramach ubezpieczenia HDI OPONY? Na wymianie kół na miejscu zdarzenia (pod warunkiem, że ubezpieczony posiada koło zapasowe i zestaw naprawczy koła), holowaniu ubezpieczonego pojazdu do warsztatu, w którym zostanie naprawione uszkodzone ogumienie, pokryciu kosztów naprawy uszkodzonego ogumienia oraz telefoniczną pomoc informacyjną na temat zakładów wulkanizacyjnych, sklepów z oponami i punktów przechowywania opon.

Polisa interesująca przede wszystkim dla przedstawicielek płci pięknej, którym samodzielna wymiana koła może sprawić więcej kłopotu niż mężczyznom. Pod warunkiem oczywiście, że kierowca w ogóle posiada w samochodzie koło zapasowe, lewarek i klucz, i ma wystarczająco dużo czasu, żeby poczekać na przedstawiciela Centrum Pomocy HDI.

Bezpieczny bagaż bez opieki w samochodzie

Jest to polisa, którą można zazwyczaj dokupić do ubezpieczenia autocasco i ma na celu ochronę w razie uszkodzenia, zniszczenia, utraty bagażu przewożonego i pozostawionego w ubezpieczonym pojeździe lub nawet w bagażniku zewnętrznym.

W ramach ubezpieczenia bagażu oferowanego przez PZU ochroną objęte są rzeczy osobiste przewożone pojazdem ubezpieczonym w zakresie AC lub pozostawione w tym pojeździe (łącznie ze sprzętem elektronicznym i przedmiotami nie należącymi do właściciela pojazdu, np. wypożyczony sprzęt narciarski). Zawierając ubezpieczenie AC w InterRisk ubezpieczenie bagażu na sumę gwarancyjną 300 zł można dokupić za 24 zł, natomiast Generali proponuje swoim klientom kupującym polisę OC ubezpieczenie bagażu za 1 zł.

Dziury na drogach nie znikną, problemy z podwoziem tak

To nowość na rynku, oferowana jako klauzula do ubezpieczenia komunikacyjnego Allianz. „Równa droga”, bo o niej mowa, chroni od następstw szkód związanych z wjechaniem na uszkodzoną drogę, a takich w Polsce niemało. Polisa gwarantuje ochronę praktycznie wszystkich części narażonych na uszkodzenie (felgi, opony, elementy układu zawieszenia, układu hamulcowego, a także wydechowego).

Wprowadzenie „Równej Drogi” jest reakcją na potrzeby klientów. W Polsce uszkodzenia pojazdu spowodowane złym stanem nawierzchni zdarzają się często i są kłopotem dla kierowców. Dzięki rozszerzeniu naszej oferty o tą klauzulę klienci dostają kompleksowe ubezpieczenie swojego pojazdu – komentuje Przemysław Cyranka z Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych w Allianz.

Ubezpieczenie Allianz „Równa Droga” funkcjonuje jako dodatkowa klauzula autocasco i można ją dokupić zarówno przy podpisywaniu umowy AC, jak i w czasie jej trwania. Suma gwarancyjna wynosi 5 tys. zł i nie ma wyznaczonej dolnej granicy wypłaty odszkodowania ani franszyzy integralnej. Cena polisy wynosi od 45 zł do 90 zł w zależności pakietu ubezpieczenia, który posiada klient. Jedyną wadą tej polisy jest fakt, że nie można jej kupić do polisy OC, zaletą – że pozwala na likwidację szkody bez utraty zniżek w polisie autocasco.

Nawet na pustkowiu nie straszna awaria samochodu

Pomoc kierowcy i pasażerom pojazdu w zakresie technicznym i medycznym, która udzielana jest w czasie trwania podróży, zapewnia ubezpieczenie assistance. Zazwyczaj przydaje się w związku z kolizją, wypadkiem drogowym lub awarią samochodu. W ramach polisy można skorzystać z holowania pojazdu, transportu ubezpieczonych z miejsca zdarzenia do miejsca holowania pojazdu lub pojazdu zastępczego. W rozszerzonej wersji polisa może zagwarantować np. kontynuację podróży, złomowanie pojazdu, nocleg dla ubezpieczonych, pomoc tłumacza, transport sanitarny, przyjazd osób bliskich, transport zwłok i wiele innych w zależności od oferty ubezpieczyciela.

Assistance można kupić w chwili zawierania umowy OC i/lub AC lub dokupić w dowolnym momencie trwania powyższych polis, jako ubezpieczenie krótkoterminowe. Niektóre firmy dodają assistance do podstawowego ubezpieczenia samochodu, jako gratis (np. Allianz, Concordia, PTU i UNIQA), należy jednak pamiętać, że zapewnia ono wówczas wąski zakres ochrony.

Polisy o wąskim zakresie, chroniące portfel ubezpieczonego w razie kradzieży lub uszkodzenia jego samochodu, są dużo tańsze niż niejedna standardowa polisa AC. Jeśli klient posiada już autocasco, nie ma żadnych przeciwwskazań do zawarcia dodatkowego ubezpieczenia, wręcz przeciwnie. Dodatkowa polisa pozwoli na likwidację danej szkody (zbitej szyby czy uszkodzonego podwozia) na koszt ubezpieczyciela bez utraty cennych zniżek w ubezpieczeniu AC. Żeby jednak nie było tak kolorowo polisy komunikacyjne o wąskim zakresie ochrony, jak każde inne ubezpieczenia, wymagają czasem spełnienia przez kierowców i ich samochody określonych warunków wskazanych przez ubezpieczycieli.

Tagi:

Komentarze

2012-09-06 14:34

Rob

Mam minicasco i bardzo je sobie chwalę. W porównaniu z autocasco kosztuje niewiele. Autocasco warto kupić jak się wyjeżdża nowym autem z salonu.

2012-09-06 13:42

Seth

I prawidłowo. Ja tam autocasco nie kupuję, bo drogie.