Strona główna  |  Wiadomości  |  Typowe polskie auto będzie miało aż 15 lat?

Typowe polskie auto będzie miało aż 15 lat?

Data publikacji: 2022-06-14
Średni wiek polskich samochodów osobowych znów się zwiększył. Podobne zmiany niestety są widoczne również w innych krajach Unii Europejskiej.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl regularnie śledzą dane na temat średniego wieku samochodów osobowych w Europie. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) niedawno opublikowało nowe informacje dotyczące parku samochodowego na Starym Kontynencie. Po sprawdzeniu tych statystyk raczej trudno o optymizm. Widać bowiem, że pandemia COVID-19 skutkująca spadkiem sprzedaży nowych aut, dodatkowo przyspieszyła wcześniejsze wzrosty średniego wieku samochodów osobowych. Negatywne zmiany są widoczne nie tylko w Polsce. Analitycy porównywarki Ubea.pl postanowili dokładnie zbadać i opisać sytuację.

Negatywne zmiany wieku aut dotyczyły nie tylko Polski …

Poniższa tabela jest ciekawym źródłem informacji o starzejących się europejskich autach. To zestawienie pokazuje, jak zmienił się średni wiek samochodów osobowych z wybranych krajów Europy w latach 2016 - 2020. Warto wspomnieć, że Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów dopiero niedawno opublikowało dane z końca 2020 roku. Wskazują one, że na przełomie 2020 r. oraz 2021 r. przeciętne auto osobowe z UE liczyło sobie 11,8 roku. „W ciągu 24 miesięcy, przeciętny samochód osobowy z krajów Unii Europejskiej zestarzał się o cały rok, co jest dużą zmianą” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jeżeli chodzi o średni wiek polskich aut, to ACEA oszacowała go na 13,6 roku (koniec 2016 r.), 13,9 roku (koniec 2018 r.) oraz 14,3 roku (koniec 2020 r.). Dane wspomnianej organizacji wydają się wiarygodne. Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl uzyskała podobne wyniki dotyczące wieku aut po corocznym sprawdzeniu ponad jednego miliona internetowych kalkulacji składek OC i AC. Mowa o wyliczeniach online, które wykonują właściciele polskich samochodów osobowych. „Takie kalkulacje z kilku lat również wskazują na wzrost średniego wieku aut poruszających się po rodzimych drogach” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wyniki z Polski, Słowacji oraz Węgier są bardzo podobne

Poniższa tabela i mapa potwierdza, że pomimo negatywnych zmian wieku typowego auta z UE, różnice wyników pomiędzy poszczególnymi krajami wspólnoty pozostały podobne jak wcześniej. Pod koniec 2020 roku, najstarsze samochody osobowe użytkowali Litwini (17,0 roku), Rumuni (16,9 roku), Estończycy (16,7 roku) oraz Grecy (16,6 roku). „Wynik dotyczący Polski (14,3 roku) był zbliżony do średniego wieku aut z Łotwy, Słowacji i Węgier. Podobnie jak poprzednio, nieco starsze od polskich okazały się czeskie auta” - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto też zwrócić uwagę, że typowy samochód z Francji i Niemiec jest o 4,0 roku - 4,5 roku młodszy od polskiego. Wspomniana różnica nie okazuje się zatem tak duża, jak może sądzić wiele osób. Młodym parkiem samochodów osobowych na pewno wyróżnia się Luksemburg (6,7 roku), Austria (8,5 roku), Irlandia (8,6 roku), Dania (8,9 roku) oraz Belgia (9,2 roku). „Według danych z końca 2018 roku, młode były także brytyjskie samochody. Niestety, ACEA w ostatnim komunikacie nie podała, jak wygląda najnowszy wynik dotyczący Zjednoczonego Królestwa” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Mapa wiek aut Europa

Wzrost średniego wieku polskich samochodów jest pewny

Na przekrojowe dane o średnim wieku europejskich samochodów osobowych pod koniec 2021 roku, niestety będziemy musieli jeszcze poczekać. Można jednak przypuszczać, że kolejne statystyki publikowane przez ACEA pokażą dalszy wzrost średniego wieku aut z UE. Przyczyn opisywanej sytuacji trzeba szukać w spadku sprzedaży u dealerów. Jak podaje ACEA, w całym minionym roku na terenie Unii Europejskiej zarejestrowano 9,7 mln nowych samochodów osobowych, czyli o 0,2 mln mniej niż rok wcześniej. O poprawieniu wyniku z 2019 r. (aż 13,0 mln rejestracji) na razie nie ma co myśleć. „Kryzys sprzedażowy jest widoczny również na polskim rynku samochodów osobowych. Może on sprawić, że niebawem przeciętne rodzime auto będzie liczyło sobie 15 lat” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Tabela wiek aut Europa

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-06-26

Ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach - czy to możliwe?

Czasem pojawiają się pytania, czy można ubezpieczyć auto niezarejestrowane w Polsce. Postanowiliśmy udzielić odpowiedzi dotyczącej OC i autocasco.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w marcu 2022 r.

Wielu analityków spodziewa się rychłego wzrostu składek OC dla kierowców. Warto sprawdzić, czy taka zmiana miała miejsce już w marcu 2022 roku.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-03-22

Polisa dla Ukraińca - jakie oferty będą dobre?

Uchodźcy z Ukrainy mogą być nową grupą klientów dla krajowych ubezpieczycieli. Postanowiliśmy sprawdzić, jaka polisa dla Ukraińca będzie dobrym wyborem.

Czytaj więcej
Komentarze