Strona główna  |  Wiadomości  |  Rozwiązanie umowy OC – kiedy jest możliwe?

Rozwiązanie umowy OC – kiedy jest możliwe?

Data aktualizacji: 2020-09-11
Mimo że warunki ubezpieczenia OC są ściśle określone w ustawie, nadal wielu kierowców nie wie, kiedy rozwiązanie umowy OC jest możliwe. Rozwiewamy te wątpliwości.

W ubezpieczeniach dobrowolnych ubezpieczyciel ma duże pole manewru przy ustalaniu dokładnych warunków polisy. W przypadku OC kierowców decydujące znaczenie ma jednak ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Określa ona między innymi (w art. 33), kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy OC.

Wymieniamy te przesłanki poniżej, tłumacząc przy okazji ewentualne zawiłości prawne.

Spis treści:

1. Koniec okresu obowiązywania polisy
2. Wyrejestrowanie samochodu
3. Niezarejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni
4. Wypowiedzenie OC przez nabywcę auta
5. Utrata pojazdu
6. Upadłość ubezpieczyciela
7. Zarejestrowanie auta za granicą
8. Odstąpienie od umowy OC zawartego na odległość
9. Oddanie auta do demontażu
10. Wypowiedzenie automatycznie przedłużonego OC

1. Koniec okresu obowiązywania polisy

Rozwiązanie umowy OC Umowa ubezpieczenia OC może ulec rozwiązaniu wraz z upływem czasu, na który została zawarta. Dotyczy to zarówno rocznych polis, jak i krótkoterminowych ubezpieczeń OC.

Należy jednak zaznaczyć, że jeśli właściciel samochodu nie złoży najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy pisemnego wypowiedzenia rocznego ubezpieczenia OC, polisa ulegnie automatycznemu przedłużeniu na kolejne 12 miesięcy.

Umowa obowiązkowego OC nie przedłuży się mimo braku wypowiedzenia tylko w dwóch przypadkach:

  • kiedy w trakcie trwania umowy OC doszło do zmiany właściciela samochodu,
  • kiedy dotychczasowe ubezpieczenie OC nie zostało opłacone w całości (np. właściciel auta opłacił jedynie pierwszą ratę).

Ubezpieczenie krótkoterminowe OC nie wymaga natomiast wypowiadania, ponieważ nie przedłuża się ono automatycznie. Ulegnie więc rozwiązaniu wraz z końcem okresu ważności polisy.

2. Wyrejestrowanie samochodu

Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z chwilą wyrejestrowania samochodu. Dzieje się tak niezależnie od tego, ile czasu zostało do końca obowiązywania umowy.

Oczywiście ta przesłanka dotyczy zarówno rocznych umów OC, jak i krótkoterminowych.

Kiedy można wyrejestrować samochód? Określa to art. 79 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z tymi zapisami wyrejestrowanie auta jest możliwe w przypadku:

  • przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów;
  • kradzieży pojazdu, jeżeli jego właściciel złożył stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania;
  • wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę;
  • zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą;
  • udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności;
  • przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów;
  • wycofania pojazdu z obrotu.

3. Niezarejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni

OC można wykupić jeszcze przed zarejestrowaniem samochodu. Jeśli jednak w ciągu 30 dni od zawarcia umowy ubezpieczenia pojazd nie zostanie zarejestrowany, zarówno ubezpieczyciel, jak i właściciel auta może złożyć odstąpienie od umowy.

4. Wypowiedzenie OC przez nabywcę auta

W razie sprzedaży samochodu na nabywcę pojazdu przechodzą automatycznie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC. Nowy właściciel może więc korzystać z zawartej wcześniej polisy OC, ale musi pamiętać, że w takim przypadku umowa nie zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok. Ulegnie ona rozwiązaniu wraz z końcem czasu jej obowiązywania. Nowy właściciel musi więc pamiętać, by wcześniej porównać ceny OC na kalkulatorze ubezpieczeń i kupić korzystną polisę na nowy rok.

Nabywca auta ma też jednak prawo złożyć w dowolnym momencie wypowiedzenie OC kupionego przez poprzedniego właściciela. Umowa rozwiązuje się wtedy wraz z dniem jej wypowiedzenia.

Co ważne, w momencie wypowiedzenia OC przez nabywcę sprzedawca auta zyskuje prawo do zwrotu niewykorzystanej składki. Jeśli więc jako nowy właściciel samochodu rezygnujesz z dotychczasowego OC, poinformuj osobę sprzedającą auto o swojej decyzji.

5. Utrata pojazdu

Umowa OC rozwiązuje się także w momencie udokumentowania utraty pojazdu mimo braku zmiany właściciela. Z taką sytuacją mamy do czynienia na przykład w razie kradzieży samochodu lub kiedy dojdzie do pożaru, w którym spłonie auto.

6. Upadłość ubezpieczyciela

Jeśli ubezpieczyciel, u którego masz OC, ogłosi upadłość, Twoja polisa zachowa ważność jeszcze przez 3 miesiące. Po tym czasie ulegnie ona rozwiązaniu.

Jeżeli jednak koniec Twojego OC wypada wcześniej niż przed upływem 90 dni od daty ogłoszenia upadłości, będziesz objęty ochroną tylko do dnia końca OC. Potem umowa ubezpieczenia ulegnie rozwiązaniu. Musisz więc wcześniej kupić nową polisę w innym towarzystwie, by nie dostać kary za brak OC.

W przypadku upadłości ubezpieczyciela nie ma oczywiście mowy o automatycznym przedłużaniu OC na kolejny rok.

7. Zarejestrowanie auta za granicą

Kolejną przesłanką do rozwiązania umowy OC zawartego w Polsce jest zarejestrowanie samochodu za granicą.

8. Odstąpienie od umowy OC zawartego na odległość

Osoby kupujące OC na odległość (przez telefon lub Internet) są w uprzywilejowanej sytuacji w porównaniu do kierowców zawierających umowę osobiście.

Ustawa o prawach konsumenta (art. 40 ust. 2) umożliwia bowiem odstąpienie od OC zawartego na odległość w ciągu 30 dni od podpisania umowy.

W takim przypadku OC rozwiązuje się z dniem odstąpienia.

9. Oddanie auta do demontażu

Umowa OC rozwiązuje się również z dniem wydania zaświadczenia o demontażu pojazdu lub przyjęciu niekompletnego pojazdu przez przedsiębiorcę prowadzącego stację demontażu lub punkt zbierania pojazdów.

10. Wypowiedzenie automatycznie przedłużonego OC

Niektórzy kierowcy nie wiedzą lub zapominają, że brak wypowiedzenia oznacza, że OC przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Kupują więc nową polisę w innym towarzystwie i w efekcie mają dwa OC na to samo auto. Taka podwójna ochrona nie ma żadnego sensu, więc ustawodawca przewidział możliwość wypowiedzenia tego OC, które przedłużyło się automatycznie. Należy jednak zwrócić uwagę, że ubezpieczyciel będzie żądać zapłaty składki za te dni, kiedy udzielał ochrony.

Jeśli więc zorientujesz się, że masz podwójne OC, złóż jak najszybciej wypowiedzenie tego przedłużonego automatycznie. Dzięki temu będziesz musiał zapłacić jedynie za kilka dni dodatkowej ochrony.

Możliwości rozwiązania umowy OC wywołują wiele pytań kierowców. Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie rozwiało choć część tych wątpliwości. Jeśli macie jeszcze inne pytania dotyczące rozwiązania umowy OC, zadajcie je w komentarzach, a my postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-10

Przerejestrowanie samochodu – terminy, koszty, potrzebne dokumenty

Wymarzone auto, poszukiwane od wielu tygodni, stoi już przed Twoim domem? Zanim z ulgą zameldujesz, że misja wykonana, zajmij się niezbędnymi formalnościami. Wyjaśniamy, ile kosztuje przerejestrowanie...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-06

Kupno samochodu – wszystko na co musisz zwrócić uwagę

Zakup samochodu – niezależnie czy nowego, czy używanego – to zazwyczaj poważna decyzja finansowa. Warto więc zadbać o szczegóły, poznać dokładnie kupowane auto i nie dać się pokonać formalnościom....

Czytaj więcej
Komentarze
Max
2015-02-17 13:53
IP: 78.131.x.x
To sformułowanie,, Wydaję się, iż w takiej sytuacji istnieje możliwość kontestowania ewentualnego wezwania do zapłaty na podstawie zarzutu opartego na art. 5 k.c. tj., zarzutu nadużycia prawa podmiotowego przez wierzyciela poprzez żądanie zapłaty składki w sytuacji obiektywnej braku świadomości przez dłużnika udzielania ochrony ubezpieczeniowej,, jest mało przekonujące, należało by je poprzeć jakimś orzecznictwem, gdzie do tego art 5 kc się odwołano, trochę podobne nawet znalazłem: http://orzeczenia.legnica.sr.gov.pl/content/$N/155010150003503_VII_C_001008_2012_Uz_2012-12-12_001 http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/$N/155020100000503_I_C_000136_2013_Uz_2013-06-04_001
odpowiedz
piotr
2012-10-04 15:53
mam zapytanie co robić zakupiłem pojazd dnia 30.05.2012r sprzedawca nie poinformował mnie o zapłaceniu całego OC od 1.01.2012 do 31.12.2012 tak widniało na kwitku zapłacił 1ratę która wygasła właśnie dnia 30.05.2012r. nie wiedząc o tym ubezpieczyłem samochód 4.06.2012r w innej agencji i nie czekając do końca roku wysłałem wypowiedzenie OC. ale przyszło ponaglenie do zapłaty 2 raty OC. czy jest jakaś szansa na nie zapłacenie tej raty.
odpowiedz
ela
2011-11-08 21:04
kupilam auto 23 .09 .2011. zakupiona polisa z autem wygasa 15 .11 .2011.minelo 30 dni a ja nie wypowiedzialam umowy i ubezpieczenie przeszlo na mnie .czy mam prawo wypowiedziec te umowe przed 15 .11 2011?
odpowiedz
Ipolisa.pl
2011-11-09 10:37
Witam Polisa OC przechodzi na Panią w dniu zakupu auta i od tego momentu Pani decyduje co dalej z nią zrobić. Jako nowy nabywca ma Pani prawo ją wypowiedzieć w ciągu 30 dni od daty zakupu samochodu jeżeli tego Pani nie zrobiła to polisa do końca jej trwania jest do wykorzystania przez Panią. Jako nowy właściciel polisy może ją Pani wypowiedzieć najpóźniej jeden dzień przed końcem ochrony czyli 14.11.2011 i od 16.11- ubezpieczyć się w każdym innym Towarzystwie. Wypowiedzenie ma mieć formę pisemną i ma być złożone w ZU, najpóźniej 14.11.2011.
odpowiedz
Ipolisa.pl
2011-08-24 09:29
Witam Witam Jeżeli wypowiedział Pan umowę OC zgodnie z założeniami Ustawy to powinien Pan przedstawić Firmie MTU kopie złożonego wypowiedzenia z potwierdzonym wpływem lub potwierdzenie nadania wypowiedzenia z poczty Polskiej na podstawie takich dokumentów Ubezpieczyciel nie będzie dochodził roszczeń od Pana. Przypominam że wg.Ustawy wypowiedzenie OC ma być złożone w formie pisemnej - osobiście lub wysłane listem poleconym na adres Ubezpieczyciela. Ważne jest aby osoba która wypowiada Umowę OC miała kopie takiego wypowiedzenia z pieczątką - wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeniowego lub potwierdzenie nadania listu poleconego z pieczątką poczty Polskiej są to dokumenty honorowane przez Ubezpieczyciela i Sądy.
odpowiedz
Ipolisa.pl
2011-08-24 09:24
Odpowiedź została udzielona. Wystarczy kliknąć przycisk z "plusikiem" znajdujący się na początku posta, żeby rozwinąć historię konwersacji.
odpowiedz
Maks
2011-08-23 22:43
Tutaj pewnie nikt nie odpowie,bo oni szukaja pieniedzy,ale masz rację.Ja kupiłem auto w 2008 roku z waznym ubezpieczeniem i wypowiedziałem na dzien przed koncem tego ubezpieczenia,a teraz po 3 prawie latach MTU budzi sie i kaze mi płacić za kogoś,bo ze zbywcy nie mogą ściągnąć to będą szarpać nabywce....to spotkamy się w sądzie,bo ja dwa razy nie zapłacę!
odpowiedz
siwy
2012-11-03 11:12
Nie było by problemu z MTU , gdybyś z kontaktował się z centralą i zapytał czy składka jest opłacona w całości, po za tym MTU robi rekalkulację składki na każdego nowego klienta , pytając o zniżki , okres posiadania prawa jazdy, i miejscowość zamieszkania.
odpowiedz
Sławek
2011-06-11 20:43
Witam! Art. 31 ust.1 mówi o tym, że skoro nabyłem pojazd mechaniczny to przechodzą na mnie prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Wszystko spoko, tylko dlaczego piszecie, że jak nie wypowiem tej umowy to zostaje ona automatycznie przedłużona skoro ciąg dalszy Art.31 ust. 1 mówi, że umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. Załóżmy, że kupiłem samochód dnia 1 maja 2011 roku. Umowa ubezpieczenia została zawarta przez poprzedniego właściciela na okres od 5 czerwca 2010 do 4 czerwca 2011 i opłacona w całości. Ja po zakupie pojazdu nie przepisałem ubezpieczenia na siebie i nie było re-kalkulacji składki (prawa i obowiązki i tak przechodzą na mnie). Nie wypowiedziałem ubezpieczenia OC do dnia dzisiejszego (11 czerwca 2011). Jak rozumiem Art. 31 ust.1 mówi, że umowa ubezpieczenia wygasła z dniem 4 czerwca 2011, a ja od 5 czerwca 2011 podpisałem sobie umowę z innym TU. Czy mam rację?
odpowiedz
Ipolisa.pl
2011-06-16 12:51
Witam Panie Sławku Sprawa tak prosto nie wygląda jak Pan sobie ją przedstawiał. Prawa i obowiązki z polisy przechodzą na Pana od dnia zakupu pojazdu. I fakt że nie poszedł Pan do Firmy ubezpieczeniowej żeby przepisać polisę nie świadczy o tym że wszystko poza Panem się rozwiąże. Decyzje od dnia zakupu podejmuje już Pan, jako właściciel pojazdu i polisy a jeżeli tego Pan nie zrobił to prawo któremu wszyscy podlegamy wyraźnie mówi co dalej w tym przypadku nastąpi: I tak od dnia zakupu miał Pan 30 dni aby wypowiedzieć tą zakupioną polisę, nie zrobił Pan tego wskutek czego polisa kontynuowała się do końca okresu na który była zawarta czyli do 4.czerwca 2011. Ale tu podlega Pan kolejnemu zapisowi Ustawy, jako nowy właściciel powinien Pan wypowiedzieć tą polisę minimum 1 dzień przed jej końcem czyli 3.czerwca 2011, jeżeli tego Pan nie zrobił to nastąpiła automatyczna kontynuacja na kolejny rok a co za tym idzie jest Pan zobligowany do opłacenia składki. Przypominam że zarówno kupujący jak i sprzedający ma obowiązek powiadomienia Ubezpieczyciela i Urząd komunikacji o zbyciu pojazdu w przeciągu 30 dni od jego zbycia lub nabycia. Jeżeli żadna ze stron tego nie zrobi to informacja o tym fakcie ujrzy światło dzienne czyli dotrze do zainteresowanych stron w momencie rejestracji auta na nowego właściciela lub w momencie otrzymania przez zbywcę kolejnej polisy ubezpieczeniowej.
odpowiedz