Strona główna  |  Wiadomości  |  Rekalkulacja składki OC - kiedy i po co?

Rekalkulacja składki OC - kiedy i po co?

Data aktualizacji: 2021-09-29
Termin „rekalkulacja składki OC” kojarzy większość kierowców, jednak nie każdy przykłada wagę do jego znaczenia. Dopiero gdy pojawi się problem z firmą ubezpieczeniową a kierowca otrzyma pismo z informacją o żądanej zapłacie, zaczyna się interesować zapisami w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Kiedy ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki? Czy da się uniknąć płacenia nieoczekiwanego rachunku?

rekalkulacja składki oc za kupione auto

Na początku kupujesz używany samochód. Kierowca sprzedaje ci auto razem z ubezpieczeniem OC i nie wymaga w umowie kupna-sprzedaży wypowiedzenia umowy OC (w takiej sytuacji sprzedawca mógłby otrzymać zwrot niewykorzystanej składki OC). Nic tylko się cieszyć? Uważaj, pamiętaj o rekalkulacji składki OC!

Spis treści:

  1. Czym jest rekalkulacja składki OC?
  2. Ubezpieczyciele o rekalkulacjach składek OC
  3. Problemy kierowców z rekalkulacją składki OC

Czym jest rekalkulacja składki OC?

Rekalkulacja składki oznacza ponowną kalkulację składki dla nabywcy pojazdu, na którego przeszły prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC zawartej przez zbywcę, a więc poprzedniego właściciela pojazdu. Ubezpieczyciel przy rekalkulacji uwzględnia czas zakupu pojazdu (ile zostało dni do końca umowy) oraz zniżki lub zwyżki przysługujące nabywcy samochodu. Jeżeli jesteś dwudziestoparoletnim kierowcą, który jeździ autem od niedawna, a odkupiłeś pojazd od starszego stażem kierowcy posiadającego 60 proc. zniżkę na OC, nie powinno cię dziwić, że ubezpieczyciel zrobi rekalkulację składki OC.

Co na temat rekalkulacji mówi sama ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach?

Art. 31.2.: "W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek".

Ubezpieczyciele o rekalkulacjach składek OC

Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji, ale nie musi. Łukasz Kuryłowicz, Kierownik ds. Produktów Komunikacyjnych w Proama informuje, że rekalkulacja składki w Proama dokonywana jest zawsze: "Jeżeli otrzymamy informację o sprzedaży pojazdu, wówczas dokonujemy rekalkulacji składki, nawet jeżeli do końca okresu umowy pozostał miesiąc. Staramy się, aby wysokość składki była adekwatna do ryzyka danej osoby, bierzemy pod uwagę wiele kryteriów, w tym: wiek, doświadczenia, historię szkodową, dane z UFG. Jest to korzystne dla klienta, gdyż rekalkulacja nie zawsze wiąże się z dopłatą, może również - i często - oznacza zwrot części składki dla nowego właściciela samochodu."

Problemy kierowców z rekalkulacją składki OC

Właściciel pojazdu skarży się, że firma ubezpieczeniowa nie powiadomiła go o dokonanej rekalkulacji składki, aż tu któregoś dnia przysłała mu rachunek do zapłaty o wysokości 520 zł, którego w ogóle się nie spodziewał, bo o sprawie zapomniał. A co się stanie jeśli kierowca odmówi zapłaty? Może zostać podany do krajowego rejestru dłużników i narobić sobie kolejnych problemów np. nie będzie mógł otrzymać planowanego kredytu hipotecznego. Różnicę w wysokości składki ubezpieczenia OC po rekalkulacji trzeba uregulować z ubezpieczycielem.

Jak uniknąć niepotrzebnych problemów z firmą ubezpieczeniową po zakupie pojazdu?

  • Jeżeli chcesz kontynuować polisę OC poprzedniego właściciela, sam skontaktuj się z ubezpieczycielem w związku z rekalkulacją składki OC. Firma ubezpieczeniowa po otrzymaniu danych o nowym właścicielu zrobi rekalkulację i poinformuję cię o jej rezultatach. Od razu opłacisz różnicę i będzie po sprawie. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie zaskoczy cię w najmniej spodziewanym momencie.

  • Drugie, lepsze i tańsze rozwiązanie: wypowiedz umowę OC w dniu zakupu pojazdu, skorzystaj z kalkulatora OC i z jego pomocą kup najtańsze OC. W ten sposób unikniesz dodatkowych opłat i będziesz mieć pewność nie przepłacasz na ubezpieczeniu samochodu.

Najczęściej zadawane pytania
Co to jest rekalkulacja składki ubezpieczenia?

Rekalkulacja składki to ponowne przeliczenie wysokości składki za ubezpieczenie. Może skutkować koniecznością dopłaty.

Kiedy ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki OC?

Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki w przypadku zmiany właściciela samochodu. Jeśli nabywca auta ma mniejsze zniżki niż poprzedni właściciel, po zakupie auta ubezpieczyciel może kazać dopłacić do składki OC.

Co zrobić w razie niekorzystnej rekalkulacji składki?

Jeśli kupiłeś auto i ubezpieczyciel każe dopłacić Ci do składki OC, możesz skorzystać z prawa do wypowiedzenia OC i zakupić nową polisę w innym towarzystwie. W takim przypadku dopłacisz tylko za ten czas, przez który ubezpieczyciel obejmował Cię faktyczną ochroną.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-06-02

Auto zastępcze z OC sprawcy – dla kogo? Na jak długo? Na co uważać?

Jeśli Twój samochód został uszkodzony z winny innego kierowcy, możesz skorzystać z opcji wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy. Czy jednak taki pojazd zastępczy przysługuje każdemu? Jak długo...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-04-06

Ubezpieczenie OC Nissan – ile kosztuje?

Japońska marka Nissan kojarzy się w Europie głównie z samochodami terenowymi oraz sportowymi. A ile zapłaci się za ubezpieczenie OC Nissana Qashqai oraz innych modeli?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-04-02

Ubezpieczenie OC Fiat – ile kosztuje?

Fiat 126p, czyli popularny Maluch, to auto, które rozpozna nawet osoba nieinteresująca się w ogóle motoryzacją. A jaka jest cena ubezpieczenia OC dla Fiata 126p oraz innych modeli włoskiej marki,...

Czytaj więcej
Komentarze
Roman
2021-12-02 23:35
IP: 185.153.x.x
Unikać ERGO HESTIA jak ognia. Znajomemu nie wypłacili kasy za skradziony samochód.. przez kruczki w umowie... Ja dziś otrzymałem rekalkulację polisy... 2x razy więcej niż poprzedni właściciel, chociaż mam ponad 10 lat bezszkodowej i prawo jazdy z 25 lat. To jakie warunki miał poprzedni właściciel auta, skoro żądają ode mnie 2x większej kwoty niż on płacił. Zwykłe hieny i tyle... Uważajcie na ERGO HESTIA
odpowiedz
paulina
2020-12-03 22:52
IP: 37.47.x.x
witam mam problem z ubezpieczeniem w ergo hestii za okres od 2020-08-03 do 2020-09-11. czyli za 39 dni zrobili rekalkulacje z niedopłata 140zł oczywiscie nie dostałam zadnej informacji i rekalkulacje naliczyli sobie pol roku PO zakonczeniu polisy, chociaz byli poinformowani o zmianie wlasciciela pojazdu, gdy do nich napisałam zazekaja sie ze polisa poprzedniego wlascicela zakonczyla sie z dniem sprzedazy pojazdu, chociaz ja jej nie wypowiedziałam. bo ja czegos tu nie rozumiem, polisa zakonczyła sie z dniem sprzedazy pojazdu tak? (tak mi tłumaczono) a ja przejmuje polise poprzedniego wlasciciela czyli jak to rozumiec? ja mam zaplacic za poprzedniego wlasciciela czy mam zaplacic za zakonczona polise? za co mam zaplacic? pomóżcie !!
odpowiedz
Ubea.pl
2020-12-04 08:33
IP: 83.3.x.x
Zgodnie z prawem nabywca samochodu przejmuje ubezpieczenie OC razem z pojazdem. Ma prawo z niego korzystać do końca jego obowiązywania. Jeśli nie chce z niego korzystać, to musi złożyć wypowiedzenie OC do ubezpieczyciela. Jeśli zatem Pani nie wypowiedziała tej polisy, to obowiązywała ona do końca okresu jej obowiązywania i ubezpieczyciel nie powinien jej rozwiązywać. W takim przypadku ubezpieczyciel może jednak dokonać rekalkulacji składki i poprosić Panią o ewentualną dopłatę. Radzimy skontaktować się z ERGO Hestią i ustalić bezpośrednio z ubezpieczycielem przebieg tej polisy.
odpowiedz
Wrzesiński.Artur..
2019-02-07 17:20
IP: 188.147.x.x
W Ergo Hestii ,przy wcześniejszej maksymalnej zniżce. Po zakupie auta (08.01.2019)2000cm.B/G.prze ze mnie. Gdy składka poprzedniego właściciela była ważna(02.11.2019).Wynosiła 600.z wslōłwłaścielem (pierwszy pojazd)... Dostałem pismo o rekalkulacji składki z dopłatą z mojej strony do 02.11.2019.w kwocie UWAGA. 4 475.60gr. Pierwsza rata do08.022019.(Termin Płatności).. Podejżewam że chcieli wyciągnąć ode mnie w okresie wypowiedzenia składkę poprzednika. Który zżekł się jej zwrotu Moje pytanie. Czy to prawda że mogę przez okres jednego miesiąca jeździć, bez rekalkulacji składki. A Hestia dopiero po upływie tego czasu może mi naliczyć opłaty. . Czy wysokość składki jest oparta na ramach prawnych, czy panuje dowolność. Mogę przesłać foto z pisma z rekalkulacji i kwotą dopłaty....... Nr tel... Wrzesiński Artur..
odpowiedz
Ubea.pl
2019-02-08 08:37
IP: 81.190.x.x
Według obecnie obowiązujących przepisów nabywca auta może wypowiedzieć OC zawarte przez poprzedniego właściciela w dowolnym momencie. Może więc Pan wypowiedzieć OC w ERGO Hestii. Będzie Pan musiał wtedy zapłacić dopłatę wynikającą z rekalkulacji składki jedynie za te dni, kiedy ERGO Hestia udzielała Panu ochrony (czyli od dnia zakupu samochodu do dnia złożenia wypowiedzenia). Proszę tylko pamiętać, że jeśli Pan wypowie OC w ERGO Hestii, to tego samego dnia musi Pan wykupić OC u innego ubezpieczyciela, by zachować ciągłość OC (na kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl może Pan sprawdzić, gdzie będzie najtaniej). Wysokość składki zależy od wielu czynników (przede wszystkim historia ubezpieczenia, szkodowość kierowcy, miejsce użytkowania samochodu, wiek i doświadczenie kierowcy, pojemność silnika), ale ostatecznie każdy ubezpieczyciel decyduje indywidualnie, jaką wagę będzie przykładał do danego czynnika. Każdy ubezpieczyciel ustala też według swojego uznania wysokość składki bazowej (czyli tej, od której zaczyna się obliczanie stawki ubezpieczenia). Dlatego warto szukać najtańszego OC. Tak duża dopłata jest jednak nietypowa. Warto byłoby skontaktować się jeszcze z ERGO Hestią i zapytać o przyczyny tak dużej dopłaty. Może jednak doszło do pomyłki po stronie ubezpieczyciela.
odpowiedz
Beti
2018-01-19 16:24
IP: 178.43.x.x
Witam. Bardzo proszę o pomoc. W 2017 roku kupiłam samochód w auto-komisie z ważnym przez jeszcze 6 miesięcy OC. Przed jego wygaśnięciem wykupiłam nową polisę w TU, w którym mamy ubezpieczony inny samochód. Kilkanaście dni po wygaśnięciu poprzedniego OC otrzymałam tzw. rekalkulację, z której wynika, że za minione 6 miesięcy mam zapłacić znacznie więcej niż wynosi nowe ubezpieczenie za cały rok. Co mogę zrobić w tej sytuacji, bo nie mam możliwości wypowiedzenia czegoś co już nie istnieje.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-01-22 09:30
IP: 81.190.x.x
Ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki OC w momencie zmiany właściciela samochodu i niestety nie ma obowiązku informowania od razu o takiej rekalkulacji. Ponieważ przez te 6 miesięcy korzystała Pani z OC, czyli ubezpieczyciel udzielał Pani ochrony, to teraz ma prawo żądać dopłaty. Niestety w takiej sytuacji musi Pani zapłacić tę składkę.
odpowiedz
Beti
2018-01-23 17:27
IP: 178.43.x.x
A jak ma się do tego obowiązek zbywcy do zgłoszenia faktu zbycia pojazdu? W świetle przepisów powinien to zrobić w ciągu 14 dni. Czy w takim razie ubezpieczyciela nie obowiązują żadne terminy? Dlaczego informację o rekalkulacji nadano już po wygaśnięciu umowy, czy dlatego, że wykupiłam nowe OC u innego ubezpieczyciela? Dodam tylko, że owa rekalkulacja jest od STU Ergo Hestia.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-01-24 09:13
IP: 81.190.x.x
Art. 31 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi jedynie: "W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek." Podczas gdy ustawa określa dokładny termin, w jakim zbywca ma obowiązek zgłosić sprzedaż auta (przytoczone przez Panią 14 dni), to w kwestii rekalkulacji jest określone jedynie, że towarzystwo ma do niej prawo. Ustawa nie określa nigdzie, w jakim czasie ubezpieczyciel musi o niej poinformować. Może jednak Pani pomóc opinia Rzecznika Finansowego, który wyraził zdanie, że informacja o rekalkulacji dopiero pod koniec obowiązywania umowy lub wręcz po jej zakończeniu jest nadużywaniem prawa przez ubezpieczyciela. Można więc spróbować zgłosić sprawę właśnie do Rzecznika Finansowego i jego poprosić o interwencję w tej sprawie.
odpowiedz
Beti
2018-01-25 17:04
IP: 178.43.x.x
Z mojego punktu widzenia jest to ewidentne nadużycie prawa przez ubezpieczyciela. Zupełnie nie mogę dojść jak została wyliczona kwota rekalkulacji. Jak nadmieniłam wcześniej jest to b. duża suma - 1779 zł za 6 m-cy gdy nowe pełne OC (w opcji składki półrocznej) to 1240 zł. Dziękuję za pomoc.
odpowiedz
kris
2018-07-10 08:14
IP: 79.187.x.x
abyś nie czuła się samotnie to powiem, że ja składkę roczną po nowej kalkulacji mam na poziomie 505 zł, a ergo hestia wyliczyła mi dopłatę za 4 miesiące w wysokości 805 zł obniżając o 194 zł pozostające z polisy poprzedniego właściciela, daje nam to składkę roczną 2997 zł przy maksymalnych zniżkach które posiadam, i co Ty na to?, to się nadaje do prokuratora.
odpowiedz
Podpis
2018-12-03 16:02
IP: 109.231.x.x
Też mam z tą firmą problem, na mniejszą kwotę, ale już wiem, że więcej w tej firmie nie wezmą polisy. Wkurzanie klienta= strata klienta.
odpowiedz
Heineken166
2019-01-19 12:05
IP: 83.20.x.x
Witam. kris Twoje 2997zł to jeszcze jest pikuś. Ja z TU poprzedniego właściciela za korzystanie z OC przez 3 tygodnie dostałam dopłaty 332zł co w przeliczeniu na rok opiewa na kwotę 5252zł ok. Nowe TU obliczyło mi składkę roczną 700zł. Pytanie skąd tamci wyliczyli taką kwotę???? Najdroższe OC w innymTU policzono mi rocznie na 2000zł?
odpowiedz
Ubea.pl
2019-01-21 08:39
IP: 81.190.x.x
Niestety, kwoty wynikające z rekalkulacji składki potrafią być bardzo wysokie. Dlatego właśnie zawsze zachęcamy osoby, które kupiły auto do natychmiastowego skontaktowania się z ubezpieczycielem i ustalenia, czy rekalkulacja będzie i w jakiej wysokości oraz porównania tej propozycji z innymi ofertami na kalkulatorze OC.
odpowiedz
dart78
2019-08-06 16:24
IP: 95.40.x.x
Szczerze nigdy nie miałem takich problemow przy przepisaniu OC poprzedniego właściciela. Wszystkie te opisy wyglądają dość podejrzanie, może w tych opowieściach brakuje informacji o szkodach popełnionych przez nowego właściciela i zwyżkach OC. Być może takie dane pobrano z ufg i jest to składka poprawna, a w nowej ubezpieczalni po prostu zeznajesz nieprawdę, ukrywasz szkody, miejsce postoju auta i masz lepszą cenę.
odpowiedz
Artur.W.
2019-02-07 17:35
IP: 188.147.x.x
Dokładnie mi naliczyli po reaktywacji ,dopłaty z mojej strony przy maks zniżce 4475.60gr. To pierwsza rata!! Od 08.01.2019 do 02.11.2019..UOKiK. Powinien zrobić porządek w wyłudzaczami wreszcie.. Wyżej opisałem dokładniej...
odpowiedz
Artur
2018-01-18 12:33
IP: 109.231.x.x
Firmy ubezpieczeniowe to ZŁODZIEJE , jestem kierowcą zawodowym od 15 lat, żadnej stłuczki z mojej winy ,miałem zniżkę 60% , przez 6 lat jeździłem samochodem użyczonym, zachodzę do ubezpieczyciela okazuje się ,że nie mam żadnej zniżki bo złodzieje zabierają rocznie 10 % jak nie jest się dopisanym w dowodzie rejestracyjnym, czyli stary zawodowy szofer, z bezwypadkową przeszłością z prawkiem C+E z setkami tysięcy przejechanych kilometrów jest traktowany jak 18 letni gówniarz który dzień temu zdał prawko. Chore państwo chory system.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-01-18 12:55
IP: 81.190.x.x
Nie tyle chodzi tu o zabieranie zniżek, tylko o to, że ubezpieczyciele patrzą zazwyczaj na ostatnie 7 lat historii ubezpieczeniowej. Jeżeli w tym czasie jest się wpisanym w dowodzie rejestracyjnym, to zbiera się zniżki. Jednakże doświadczony kierowca, nawet z przerwą w historii ubezpieczeniowej, powinien dostać lepszą ofertę od 18-letniego kierowcy. On musi zmierzyć się ze zwyżkami za wiek oraz posiadanie prawa jazdy krócej niż 3 lata. Dodatkowo ubezpieczyciele, przynajmniej niektórzy, powinni wziąć także pod uwagę fakt, że na swojej ostatniej polisie miał Pan zniżkę 60%. Dlatego warto sprawdzić, jaką ofertę OC przedstawią inni ubezpieczyciele. Na kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl może się Pan o tym szybko przekonać.
odpowiedz
qwerty
2019-08-06 16:36
IP: 95.40.x.x
I na pewno ubezpieczyciel liczy należycie składki dla tego gościa tylko ten wpis jest absurdalny. Przecież każda firma ma zniżki na start już dla 30 latka, a jeszcze większe za dzieci posiadane itd. Jakbym czytał wyrzut 23latka, który rzuca się do ubezpieczyciela, że ma 5 lat prawko bezszkodowo i zniżki jak świeży kierowca 35 letni.
odpowiedz
qwerty
2019-08-06 16:33
IP: 95.40.x.x
Przeczytaj co napisałeś i sam odpowiedz sobie na pytanie kto próbuje oszukać... Przez 6 lat nie jesteś właścicielem pojazdu i nie opłacasz składek to z jakiej przyczyny jakakolwiek firma ubezpieczeniowa miałaby kontynuować twoje zniżki, które de facto wynikają z bezszkodowej jazdy i kontynuacji OC. I skąd niby ubezpieczyciel miałby wiedzieć, że jeździsz bezszkodowo skoro nie widniejesz na żadnym ubezpieczeniu? Mógłby przyjąć, że po prostu nie używasz auta przez 6 lat i po 6 latach jesteś niedzielnym kierowcą. Każdy normalny facet dopisuje już swojkego syna do jakiegoś auta albo przyczepki żeby robić chłopakowi zniżki na przyszłość, jak ktoś wie że nie będzie miał auta prze kolejne lata a chce zachować zniżkę to ubezpiecza przyczepkę, skuter albo inny tani pojazd żeby zachować zniżki. Naprawdę musisz być trochę przygłupi skoro myślałeś, że zachowasz zniżki nie opłacając przez 6 lat składek
odpowiedz
Tomek
2017-09-07 17:22
IP: 46.76.x.x
Nie rozumiem tej rekalkulacji . Właśnie kupiłem samochód.Poprzedni właściciel miał maksa zniżek ,ja również mam maxa zniżek. On mieszka w centrum dużego miasta, ja natomiast na obrzeżach tegoż miasta.Czyli mam jeszcze tańsze OC niż on. On zapłacił za OC w AXA 740 zł. Ja swoje stare auto, które również mam ubezpieczone w AXA, dodam że o takiej samej pojemności co nowo zakupiony samochód , zapłaciłem za OC 710 zł. Można powiedzieć, że tyle samo. I teraz, po rekalkulacji ubezpieczenia zakupionego auta wyszło, że za pół roku mam dopłacić 255 złotych. Jakim cudem ????? Za 350 zł ubezpieczę to auto w innej ubezpieczalni również na pół roku, a AXA Będzie musiało oddać poprzedniemu właścicielowi 370 zł. O co tu chodzi. Ta rekalkulacja wygląda, jak by półroczne ubezpieczenie pojazdu było opłacone dwukrotnie.ZŁODZIEJSTWO !!!
odpowiedz
Ubea.pl
2017-09-08 09:06
IP: 81.190.x.x
Każdy ubezpieczyciel przeprowadza rekalkulację składki po zmianie właściciela według własnych zasad. Niestety nie zawsze jest ona korzystna dla nabywcy, dlatego warto zawsze się zorientować, ile dokładnie będzie wynosiła nowa składka. Może Pan jeszcze spróbować skontaktować się bezpośrednio z AXA, by wyjaśnili skąd wzięła się tak duża dopłata. Jeśli nie uda się nic zmienić, zachęcamy do sprawdzenia w kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl , co zaproponują inne towarzystwa.
odpowiedz
Podpis
2018-12-03 16:06
IP: 109.231.x.x
Już teraz wiem, że najlepiej wypowiedzieć, zgarnąć kasę i pokazać palca, pójść do nowego.
odpowiedz
Ubea.pl
2018-12-04 07:54
IP: 81.190.x.x
Należy zaznaczyć, że jeśli nowy właściciel wypowiada OC zawarte jeszcze przez poprzedniego właściciela samochodu, to temu poprzedniemu właścicielowi, a nie nowemu, należy się od ubezpieczyciela zwrot składki za niewykorzystany okres.
odpowiedz
dart78
2019-08-06 16:43
IP: 95.40.x.x
Pierwsza zasada z AXA się negocjuje, przy każdej kolejnej opłaci (następny rok) zadzwoni pani i możesz powiedzieć co ci leży na wątrobie, powie że wszystkie OC poszły w górę ale zejdzie dla Ciebie z ceny. Druga zasada, zniżki za nowe polisy i tutaj możesz dostać nawet 15% z tytułu nowej polisy a nie przepisania, negocjuj. Pojemność auta nie świadczy o opłacie OC, japońskie auta są zawsze droższe. Może poprzedni właściciel miał lata bezszkodowej jazdy tym autem i za każdy rok przedłużenia ubezpieczenia doliczano mu jakiś gratis, ty jesteś nowy. AXA nie jest drogim ubezpieczycielem, przerabiałem to kilka razy, tańsi są tylko Aviva *ale pewniejsza jest już AXA) i jakieś duńskie firmy krzaki typu gefiony itp- ale nie chciałbyś zaliczyć szkody z gościem z tej ubezpieczalni.
odpowiedz
compensa ta lchwa
2017-08-30 11:07
IP: 83.6.x.x
Pan Lewandowski za prywatyzacje PZU zarobił 7 milinów.Kasując co najmniej tysiąc miejsc pracy.Może od takich pseudo fachowców trzeba odebrać te miliny i stworzyć zabezpieczenie dla ofiar wypadków.
odpowiedz
uczciwy
2017-07-13 00:23
IP: 176.221.x.x
Piszecie tutaj (wielu z Was) rozgoryczeni, że tak źle Was traktują towarzystwa, a kto sprawdził zapisy ustawy i regulaminy przed zakupem wymarzonych "czterech kółek"? Stare przysłowie mówi, że "nieznajomość prawa szkodzi". Gdybyście byli gotowi na to, żeby w 1-szym (PIERWSZYM!) dniu posiadania samochodu zgłosić się do ubezpieczyciela i zadbać o zakup odpowiedniej polisy, żadne z opisywanych problemów nie miałyby miejsca. Nie ma jednak wówczas czasu na spełnienie obowiązków wynikających z przepisów prawa, tak bardzo człowiek jest podniecony błyszczącym lakierem, kręcącymi się kołami i dźwiękiem silnika... Na ubezpieczycieli się narzeka, ale nie wspomina się o nich, gdy wypłacają ofiarom wypadków np. 40 000 zł albo rentę dożywotnią z powodu złego stanu zdrowia, a taki Kowalski jeden z drugim opłaca rocznie te 600 zł i zadowolony cieszy się urokami jazdy "na zimny łokieć".
odpowiedz
Wsciekły
2017-08-02 23:02
IP: 178.235.x.x
Toważystwa ubezpieczeniowe zamiast zaostrzyć kontrolę wydawanych,naszych pieniędzy na odszkodowania,dla cwaniaków z warsztatów, laweciarzy i innych przekrętów pozorujących szkody,mających psełdo rzeczoznawców w swoich kieszeniach,wolą okradać ubezpieczonych podnosząc stawki i dokonywać " rekalkulacji ". Więć Pan Uczciwy niech tak nie troszczy się w ich imieniu,chyba że ma w tym jakiś interes. Z własnego doświadczenia wiem jak naciągane są wysokosści odszkodowań przez chociażby wynajęcie poszkodowanemu przez warsztat samochodu zastępczego na czas" naprawy ". Okres technologiczny jest maksymalnie wydłużany,choćby przez zamówienie niedostępnej części I taki cwaniak dostaje za wynajmowanego " trupa" po 150 za dobę.
odpowiedz
sylwia
2017-09-13 14:03
IP: 77.255.x.x
Brawo !! :))))) Dobrze mówisz :)
odpowiedz
Dawid
2018-01-15 07:45
IP: 77.89.x.x
Takie gadanie cwaniaka, chyba agentem jesteś. A nie wspomnisz ilu takich "Kowalskich" płaci po 600 zł rocznie latami bez kolizji. Czyli płacić mamy na frajerstwo co sie tłuką?
odpowiedz
War.
2019-02-07 18:08
IP: 188.147.x.x
Oj... Jasne.. Najlepiej to Całe prawo cywilne, na pamięć wyklepać i będzie ok.. Przy zakupie butów znać numery atestu na zużycie gumy i wytrzymałość sznorōwek. .Przecież, to odrazu widać gdzie pracujesz... Taryfikator opłat powinien być jasny prosty i czytelny. Gmatwanie przepisów służy krentaczom.. A co do ofiar wypadków to nie postawienie kropki w odpowiednim punkcie skutkuje, wstrzymaniem odszkodowania...
odpowiedz
Witu
2017-04-19 20:57
IP: 217.11.x.x
Mam takie pytanie, czy w wypadku gdy nabywców jest 2 - tzn współwłaściciel z podwyzszonym ryzykiem i wspolwlasciciel z kompletem zniżek zostaje dokonywana rekalkulacja?
odpowiedz
Ubea.pl
2017-04-20 10:07
IP: 81.190.x.x
Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Ubezpieczyciel policzy, ile wyniesie składka przy nowych właścicielach i i cenę porówna do składki płaconej przez poprzedniego właściciela. Jeśli cena składki będzie inna, zostanie dokonana rekalkulacja.
odpowiedz
Andrzej
2016-10-12 23:47
IP: 94.254.x.x
Witam. Mam pytanie, czy musze zgodzić sie na wniosek przeslany na emaila dotyczącego przedłużenia umowy oc? T.u. dzwonilo do mnie na telefon, bedac w pracy nie moglem za dlugo rozmawiać, powiedzialem aby przeslali na emaila. I stad pytanie czy musze zawrzec z nimi dalsza umowe czy moge spokojnie zmienic ubezpieczyciela przy następnej umowie, dodam ze nie satysfakcjonuje mnie ta oferta. Proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.
odpowiedz
Ubea
2016-10-14 12:44
IP: 81.190.x.x
Oczywiście, możesz zmienić ubezpieczyciela. Wystarczy, że pisemnie wypowiesz umowę OC przynajmniej na dzień przed końcem obecnego ubezpieczenia. Jeśli tego nie zrobisz, polisa przedłuży się automatycznie. A w poszukiwaniu satysfakcjonującej oferty zapraszamy na stronę naszego kalkulatora: https://kalkulator.ubea.pl
odpowiedz
Karola
2016-08-10 18:41
IP: 188.146.x.x
Mojemu synowi liberty wyliczyło rekalkulację na 7000 zł .Wypowiedział im umowe, ale 4 miesiące jeżdził autem i za ten okres kazali mu zapłacić 2750. Ktoś w imię prawa okrada ludzi. Korzystając z niewiedzy kupującego samochód. Złodzieje. 7000 zł to chyba oc za ciężarówkę!!!!
odpowiedz
x
2017-09-13 14:04
IP: 77.255.x.x
a wystarczyło po zakupie iść do ubezpieczyciela i zapytać a jak sprawa wygląda w Liberty, a jeszcze podejrzewam, że to był pierwszy samochód syna i pierwsze ubezpieczenie po kwocie do dopłaty :)))
odpowiedz
chory kraj
2016-07-31 09:55
IP: 178.36.x.x
6 700 zł rekalkulacji, kierowca 35 lat, bezszkodowa jazda
odpowiedz
Sal
2016-08-01 09:58
IP: 87.205.x.x
Kupiłeś ciągnik siodłowy czy co? Jak nie pasuje to wypowiadaj - proste. Jak przespałeś możliwość wypowiedzenia w trakcie trwania umowy to udokumentuj im swoje zniżki i prawo jazdy.
odpowiedz
Ubea
2016-08-01 10:08
IP: 81.190.x.x
Pamiętaj, że jeśli korzystasz z OC poprzedniego właściciela, możesz zrezygnować z ubezpieczenia w każdym momencie. Jeśli zrezygnujesz z polisy, to zapłacisz dopłatę tylko za ten okres, przez który korzystałeś z ubezpieczenia. Ale rzeczywiście - kwota rekalkulacji jest wręcz nieprawdopodobna. Skontaktuj się lepiej z ubezpieczycielem i upewnij, czy nie zaszła jakaś pomyłka.
odpowiedz
Cebulandia
2016-07-30 23:51
IP: 178.36.x.x
TO CHORE, że ubezpieczyciel na swoje WIDZIMISIĘ ustalić dowolną kwotę rekalkulacji i żądać jej zapłaty. CHORY KRAJ. BEZPRAWIE.
odpowiedz
voyager
2016-07-02 09:20
IP: 37.47.x.x
mi też przysłali z axa najpierw 350zł a potem 89zł,i dzwonią z windykacji,zero kultury chamy i złodzieje,straszą sądem za 89zł,niech się wezmą za tych złodzieji w sejmie oraz za kościół gdzie jest nie opodatkowany tak są grube przekręty!!!nie długo za 89zł pójdę chyba siedzieć
odpowiedz
Ania
2015-10-20 20:17
IP: 91.238.x.x
Ja dostałam po ponad dwóch latach powiadomienie z firmy windykacyjnej o konieczności zapłaty 100 zł na skutek rekalkulacji pomimo złożenia wypowiedzenia w niecały miesiąc po zakupie samochodu ubezpieczonego w TU PROAMA. Poinformowałam nawet Rzecznika Ubezpieczonych a ten skierował trzykrotnie pisma do ubezpieczyciela. Dwukrotnie podtrzymał moje stanowisko o braku konieczności zapłaty takiej dopłaty a w trzecim liście otrzymałam informację, że Proama miała prawo dokonać rekalkulacji choć ustawa mówi co innego. Mogę tylko sama iść do sądu i mieć nadzieję, że może uda mi się wygrać. Po prostu polskie bezprawie!!!
odpowiedz
gb
2015-09-14 18:29
IP: 81.190.x.x
w generali wyliczyli 1700 zl dopłaty! żeby było śmieszniej oc na rok według ich wyliczeń powinienem mieć taniej o 35 zl niż poprzedni właściciel! zlodzieje! prawo jazdy mam ponad 11 lat ciaglość ubezpieczeń przez 6 lat bez szkod i 30 lat na karku! jawne złodziejstwo i bandyctwo! moim zdaniem jawna próba oszustwa!
odpowiedz
Radek
2015-08-26 19:50
IP: 83.22.x.x
Mi właśnie przyszła rekalkulacja z MTU. Mam zapłacić za pół roku 7 tysięcy złotych.
odpowiedz
xm10
2016-09-27 15:32
IP: 83.22.x.x
cz , mtu to najgorsza i wredna firma , mnie wczoraj przyszło 1400 zł za 68 dni , naliczyli mi + 300% zwyżki za kolizję , dzwoniłem do nich i taki mają regulamin . . .
odpowiedz
Ubea
2016-09-29 09:12
IP: 81.190.x.x
Do kiedy obowiązuje ta polisa OC? Za te dni które już minęły, trzeba niestety zapłacić tę zwyżkę, ale warto wypowiedzieć to ubezpieczenie, aby nie naliczali zwyżki za kolejne dni. Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora OC https://kalkulator.ubea.pl, aby sprawdzić, kto ma najlepszą ofertę dla Ciebie.
odpowiedz
Basia
2014-12-27 16:59
http://www.mbank.net.pl/29254
odpowiedz
kamien
2014-12-27 05:38
Witam a co zrobić jak sprzedałem samochód miałem prawie 8 mieś ubespieczenia i wtedy warta się upomiała o prawia 1400 zł po ponownej wer w ufg kamien2000@op.pl pozdrawiam
odpowiedz
Urlik
2013-04-04 09:33
@ew, w ustawie jest zapis że ubezpieczyciel może zrobić rekalkulację więc ZAWSZE trzeba się z tym liczyć. Ja kupując samochód, od razu bym wypowiedział umowę tego samego dnia i zaczynał nową umowę na czysto. Nigdy nie wiesz że cię jakiś ciul z firmy ubezpieczeniowej nie zrobi na szaro. O tym właśnie mówi artykuł. Ubezpieczyciele nie informują, ale mają prawo do rekalkulacji i ją robią. Nie wiem czy możesz się do czegoś odwoływać. A umowę OC od wcześniejszego posiadacza auta dostałeś? Sprawdź co tam pisze na temat rekalkulacji.
odpowiedz
ew
2013-04-04 07:47
witam, a co jeśli konsument wykonał wszystkie należne obowiązki, zgłosił zakup, przeslał umowe kupna-sprzedaży, itp ubezpieczyciel NIE POINFORMOWAŁ komsumenta o rekalkulacji składki i teraż żąda astronomicznej sumy?
odpowiedz
pozdrawiam :)
2014-09-08 19:07
można złożyć rezygnację po zakupie i zgodnie z zapisami ustawy TU nie dokona rekalkulacji, bo zgodnie z art 31 może to zrobić w przypadku niewypowiedzenia. a poza tym nabywca może zażądać rekalkulacji i TU musi ją zrobić.
odpowiedz