Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Rekalkulacja składki OC - kiedy i po co?

Ostatnia aktualizacja: 2014-04-17

Termin „rekalkulacja składki OC” kojarzy większość kierowców, jednak nie każdy przykłada wagę do jego znaczenia. Dopiero gdy pojawi się problem z firmą ubezpieczeniową a kierowca otrzyma pismo z informacją o żądanej zapłacie, zaczyna się interesować zapisami w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Kiedy ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki? Czy da się uniknąć płacenia nieoczekiwanego rachunku?

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

rekalkulacja składki oc za kupione auto

Na początku kupujesz używany samochód. Kierowca sprzedaje ci auto razem z ubezpieczeniem OC i nie wymaga w umowie kupna-sprzedaży wypowiedzenia umowy OC (w takiej sytuacji sprzedawca mógłby otrzymać zwrot niewykorzystanej składki OC). Nic tylko się cieszyć? Uważaj, pamiętaj o rekalkulacji składki OC!

Czym jest rekalkulacja składki OC?

Rekalkulacja składki oznacza ponowną kalkulację składki dla nabywcy pojazdu, na którego przeszły prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC zawartej przez zbywcę, a więc poprzedniego właściciela pojazdu. Ubezpieczyciel przy rekalkulacji uwzględnia czas zakupu pojazdu (ile zostało dni do końca umowy) oraz zniżki lub zwyżki przysługujące nabywcy samochodu. Jeżeli jesteś dwudziestoparoletnim kierowcą, który jeździ autem od niedawna, a odkupiłeś pojazd od starszego stażem kierowcy posiadającego 60 proc. zniżkę na OC, nie powinno cię dziwić, że ubezpieczyciel zrobi rekalkulację składki OC.

Co na temat rekalkulacji mówi sama ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach?

Art. 31.2.: "W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek".

Ubezpieczyciele o rekalkulacjach składek OC

Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji, ale nie musi. Łukasz Kuryłowicz, Kierownik ds. Produktów Komunikacyjnych w Proama informuje, że rekalkulacja składki w Proama dokonywana jest zawsze: "Jeżeli otrzymamy informację o sprzedaży pojazdu, wówczas dokonujemy rekalkulacji składki, nawet jeżeli do końca okresu umowy pozostał miesiąc. Staramy się, aby wysokość składki była adekwatna do ryzyka danej osoby, bierzemy pod uwagę wiele kryteriów, w tym: wiek, doświadczenia, historię szkodową, dane z UFG. Jest to korzystne dla klienta, gdyż rekalkulacja nie zawsze wiąże się z dopłatą, może również - i często - oznacza zwrot części składki dla nowego właściciela samochodu."

Inne stanowisko prezentuje w tej kwestii You Can Drive: "Przy nabyciu pojazdu nie dokonujemy automatycznej rekalkulacji i przedłużamy umowę ubezpieczenia na warunkach zbywcy pojazdu, chyba że warunki dla nowego właściciela są korzystniejsze, wtedy proponujemy rekalkulację. Taka propozycja jest składana niezależnie od okresu umowy" – twierdzi Arkadiusz Bruliński, specjalista ds. Mediów w grupie Ergo Hestia.

Problemy kierowców z rekalkulacją składki OC

Właściciel pojazdu skarży się, że firma ubezpieczeniowa nie powiadomiła go o dokonanej rekalkulacji składki, aż tu któregoś dnia przysłała mu rachunek do zapłaty o wysokości 520 zł, którego w ogóle się nie spodziewał, bo o sprawie zapomniał. A co się stanie jeśli kierowca odmówi zapłaty? Może zostać podany do krajowego rejestru dłużników i narobić sobie kolejnych problemów np. nie będzie mógł otrzymać planowanego kredytu hipotecznego. Różnicę w wysokości składki ubezpieczenia OC po rekalkulacji trzeba uregulować z ubezpieczycielem.

Jak uniknąć niepotrzebnych problemów z firmą ubezpieczeniową po zakupie pojazdu?

  • Jeżeli chcesz kontynuować polisę OC poprzedniego właściciela, sam skontaktuj się z ubezpieczycielem w związku z rekalkulacją składki OC. Firma ubezpieczeniowa po otrzymaniu danych o nowym właścicielu zrobi rekalkulację i poinformuję cię o jej rezultatach. Od razu opłacisz różnicę i będzie po sprawie. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie zaskoczy cię w najmniej spodziewanym momencie.

  • Drugie, lepsze i tańsze rozwiązanie: wypowiedz umowę OC w dniu zakupu pojazdu, skorzystaj z kalkulatora OC i z jego pomocą kup najtańsze OC. W ten sposób unikniesz dodatkowych opłat i będziesz mieć pewność nie przepłacasz na ubezpieczeniu samochodu.

Tagi:

Komentarze

2017-09-07 17:22

Tomek46.76.24.5

Nie rozumiem tej rekalkulacji . Właśnie kupiłem samochód.Poprzedni właściciel miał maksa zniżek ,ja również mam maxa zniżek. On mieszka w centrum dużego miasta, ja natomiast na obrzeżach tegoż miasta.Czyli mam jeszcze tańsze OC niż on. On zapłacił za OC w AXA 740 zł. Ja swoje stare auto, które również mam ubezpieczone w AXA, dodam że o takiej samej pojemności co nowo zakupiony samochód , zapłaciłem za OC 710 zł. Można powiedzieć, że tyle samo. I teraz, po rekalkulacji ubezpieczenia zakupionego auta wyszło, że za pół roku mam dopłacić 255 złotych. Jakim cudem ????? Za 350 zł ubezpieczę to auto w innej ubezpieczalni również na pół roku, a AXA Będzie musiało oddać poprzedniemu właścicielowi 370 zł. O co tu chodzi. Ta rekalkulacja wygląda, jak by półroczne ubezpieczenie pojazdu było opłacone dwukrotnie.ZŁODZIEJSTWO !!!

2017-09-08 09:06

Ubea.pl81.190.208.17

Każdy ubezpieczyciel przeprowadza rekalkulację składki po zmianie właściciela według własnych zasad. Niestety nie zawsze jest ona korzystna dla nabywcy, dlatego warto zawsze się zorientować, ile dokładnie będzie wynosiła nowa składka. Może Pan jeszcze spróbować skontaktować się bezpośrednio z AXA, by wyjaśnili skąd wzięła się tak duża dopłata. Jeśli nie uda się nic zmienić, zachęcamy do sprawdzenia w kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl , co zaproponują inne towarzystwa.

2017-08-30 11:07

compensa ta lchwa83.6.70.225

Pan Lewandowski za prywatyzacje PZU zarobił 7 milinów.Kasując co najmniej tysiąc miejsc pracy.Może od takich pseudo fachowców trzeba odebrać te miliny i stworzyć zabezpieczenie dla ofiar wypadków.

2017-07-13 00:23

uczciwy176.221.122.35

Piszecie tutaj (wielu z Was) rozgoryczeni, że tak źle Was traktują towarzystwa, a kto sprawdził zapisy ustawy i regulaminy przed zakupem wymarzonych "czterech kółek"? Stare przysłowie mówi, że "nieznajomość prawa szkodzi". Gdybyście byli gotowi na to, żeby w 1-szym (PIERWSZYM!) dniu posiadania samochodu zgłosić się do ubezpieczyciela i zadbać o zakup odpowiedniej polisy, żadne z opisywanych problemów nie miałyby miejsca. Nie ma jednak wówczas czasu na spełnienie obowiązków wynikających z przepisów prawa, tak bardzo człowiek jest podniecony błyszczącym lakierem, kręcącymi się kołami i dźwiękiem silnika... Na ubezpieczycieli się narzeka, ale nie wspomina się o nich, gdy wypłacają ofiarom wypadków np. 40 000 zł albo rentę dożywotnią z powodu złego stanu zdrowia, a taki Kowalski jeden z drugim opłaca rocznie te 600 zł i zadowolony cieszy się urokami jazdy "na zimny łokieć".

2017-08-02 23:02

Wsciekły178.235.40.237

Toważystwa ubezpieczeniowe zamiast zaostrzyć kontrolę wydawanych,naszych pieniędzy na odszkodowania,dla cwaniaków z warsztatów, laweciarzy i innych przekrętów pozorujących szkody,mających psełdo rzeczoznawców w swoich kieszeniach,wolą okradać ubezpieczonych podnosząc stawki i dokonywać " rekalkulacji ". Więć Pan Uczciwy niech tak nie troszczy się w ich imieniu,chyba że ma w tym jakiś interes. Z własnego doświadczenia wiem jak naciągane są wysokosści odszkodowań przez chociażby wynajęcie poszkodowanemu przez warsztat samochodu zastępczego na czas" naprawy ". Okres technologiczny jest maksymalnie wydłużany,choćby przez zamówienie niedostępnej części I taki cwaniak dostaje za wynajmowanego " trupa" po 150 za dobę.

2017-09-13 14:03

sylwia77.255.255.202

Brawo !! :))))) Dobrze mówisz :)

2018-01-15 07:45

Dawid77.89.115.101

Takie gadanie cwaniaka, chyba agentem jesteś. A nie wspomnisz ilu takich "Kowalskich" płaci po 600 zł rocznie latami bez kolizji. Czyli płacić mamy na frajerstwo co sie tłuką?

2017-04-19 20:57

Witu217.11.133.38

Mam takie pytanie, czy w wypadku gdy nabywców jest 2 - tzn współwłaściciel z podwyzszonym ryzykiem i wspolwlasciciel z kompletem zniżek zostaje dokonywana rekalkulacja?

2017-04-20 10:07

Ubea.pl81.190.208.17

Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Ubezpieczyciel policzy, ile wyniesie składka przy nowych właścicielach i i cenę porówna do składki płaconej przez poprzedniego właściciela. Jeśli cena składki będzie inna, zostanie dokonana rekalkulacja.

2016-10-12 23:47

Andrzej94.254.248.23

Witam. Mam pytanie, czy musze zgodzić sie na wniosek przeslany na emaila dotyczącego przedłużenia umowy oc? T.u. dzwonilo do mnie na telefon, bedac w pracy nie moglem za dlugo rozmawiać, powiedzialem aby przeslali na emaila. I stad pytanie czy musze zawrzec z nimi dalsza umowe czy moge spokojnie zmienic ubezpieczyciela przy następnej umowie, dodam ze nie satysfakcjonuje mnie ta oferta. Proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.

2016-10-14 12:44

Ubea81.190.208.17

Oczywiście, możesz zmienić ubezpieczyciela. Wystarczy, że pisemnie wypowiesz umowę OC przynajmniej na dzień przed końcem obecnego ubezpieczenia. Jeśli tego nie zrobisz, polisa przedłuży się automatycznie. A w poszukiwaniu satysfakcjonującej oferty zapraszamy na stronę naszego kalkulatora: https://kalkulator.ubea.pl

2016-08-10 18:41

Karola188.146.128.226

Mojemu synowi liberty wyliczyło rekalkulację na 7000 zł .Wypowiedział im umowe, ale 4 miesiące jeżdził autem i za ten okres kazali mu zapłacić 2750. Ktoś w imię prawa okrada ludzi. Korzystając z niewiedzy kupującego samochód. Złodzieje. 7000 zł to chyba oc za ciężarówkę!!!!

2017-09-13 14:04

x77.255.255.202

a wystarczyło po zakupie iść do ubezpieczyciela i zapytać a jak sprawa wygląda w Liberty, a jeszcze podejrzewam, że to był pierwszy samochód syna i pierwsze ubezpieczenie po kwocie do dopłaty :)))

2016-07-31 09:55

chory kraj178.36.3.181

6 700 zł rekalkulacji, kierowca 35 lat, bezszkodowa jazda

2016-08-01 09:58

Sal87.205.109.188

Kupiłeś ciągnik siodłowy czy co? Jak nie pasuje to wypowiadaj - proste. Jak przespałeś możliwość wypowiedzenia w trakcie trwania umowy to udokumentuj im swoje zniżki i prawo jazdy.

2016-08-01 10:08

Ubea81.190.208.17

Pamiętaj, że jeśli korzystasz z OC poprzedniego właściciela, możesz zrezygnować z ubezpieczenia w każdym momencie. Jeśli zrezygnujesz z polisy, to zapłacisz dopłatę tylko za ten okres, przez który korzystałeś z ubezpieczenia. Ale rzeczywiście - kwota rekalkulacji jest wręcz nieprawdopodobna. Skontaktuj się lepiej z ubezpieczycielem i upewnij, czy nie zaszła jakaś pomyłka.

2016-07-30 23:51

Cebulandia178.36.40.88

TO CHORE, że ubezpieczyciel na swoje WIDZIMISIĘ ustalić dowolną kwotę rekalkulacji i żądać jej zapłaty. CHORY KRAJ. BEZPRAWIE.

2016-07-02 09:20

voyager37.47.71.160

mi też przysłali z axa najpierw 350zł a potem 89zł,i dzwonią z windykacji,zero kultury chamy i złodzieje,straszą sądem za 89zł,niech się wezmą za tych złodzieji w sejmie oraz za kościół gdzie jest nie opodatkowany tak są grube przekręty!!!nie długo za 89zł pójdę chyba siedzieć

2015-10-20 20:17

Ania91.238.53.11

Ja dostałam po ponad dwóch latach powiadomienie z firmy windykacyjnej o konieczności zapłaty 100 zł na skutek rekalkulacji pomimo złożenia wypowiedzenia w niecały miesiąc po zakupie samochodu ubezpieczonego w TU PROAMA. Poinformowałam nawet Rzecznika Ubezpieczonych a ten skierował trzykrotnie pisma do ubezpieczyciela. Dwukrotnie podtrzymał moje stanowisko o braku konieczności zapłaty takiej dopłaty a w trzecim liście otrzymałam informację, że Proama miała prawo dokonać rekalkulacji choć ustawa mówi co innego. Mogę tylko sama iść do sądu i mieć nadzieję, że może uda mi się wygrać. Po prostu polskie bezprawie!!!

2015-09-14 18:29

gb81.190.141.196

w generali wyliczyli 1700 zl dopłaty! żeby było śmieszniej oc na rok według ich wyliczeń powinienem mieć taniej o 35 zl niż poprzedni właściciel! zlodzieje! prawo jazdy mam ponad 11 lat ciaglość ubezpieczeń przez 6 lat bez szkod i 30 lat na karku! jawne złodziejstwo i bandyctwo! moim zdaniem jawna próba oszustwa!

2015-08-26 19:50

Radek83.22.250.137

Mi właśnie przyszła rekalkulacja z MTU. Mam zapłacić za pół roku 7 tysięcy złotych.

2016-09-27 15:32

xm1083.22.106.153

cz , mtu to najgorsza i wredna firma , mnie wczoraj przyszło 1400 zł za 68 dni , naliczyli mi + 300% zwyżki za kolizję , dzwoniłem do nich i taki mają regulamin . . .

2016-09-29 09:12

Ubea81.190.208.17

Do kiedy obowiązuje ta polisa OC? Za te dni które już minęły, trzeba niestety zapłacić tę zwyżkę, ale warto wypowiedzieć to ubezpieczenie, aby nie naliczali zwyżki za kolejne dni. Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora OC https://kalkulator.ubea.pl, aby sprawdzić, kto ma najlepszą ofertę dla Ciebie.

2014-12-27 16:59

Basia

http://www.mbank.net.pl/29254

2014-12-27 05:38

kamien

Witam a co zrobić jak sprzedałem samochód miałem prawie 8 mieś ubespieczenia i wtedy warta się upomiała o prawia 1400 zł po ponownej wer w ufg kamien2000@op.pl pozdrawiam

2013-04-04 09:33

Urlik

@ew, w ustawie jest zapis że ubezpieczyciel może zrobić rekalkulację więc ZAWSZE trzeba się z tym liczyć. Ja kupując samochód, od razu bym wypowiedział umowę tego samego dnia i zaczynał nową umowę na czysto. Nigdy nie wiesz że cię jakiś ciul z firmy ubezpieczeniowej nie zrobi na szaro. O tym właśnie mówi artykuł. Ubezpieczyciele nie informują, ale mają prawo do rekalkulacji i ją robią. Nie wiem czy możesz się do czegoś odwoływać. A umowę OC od wcześniejszego posiadacza auta dostałeś? Sprawdź co tam pisze na temat rekalkulacji.

2013-04-04 07:47

ew

witam, a co jeśli konsument wykonał wszystkie należne obowiązki, zgłosił zakup, przeslał umowe kupna-sprzedaży, itp ubezpieczyciel NIE POINFORMOWAŁ komsumenta o rekalkulacji składki i teraż żąda astronomicznej sumy?

2014-09-08 19:07

pozdrawiam :)

można złożyć rezygnację po zakupie i zgodnie z zapisami ustawy TU nie dokona rekalkulacji, bo zgodnie z art 31 może to zrobić w przypadku niewypowiedzenia. a poza tym nabywca może zażądać rekalkulacji i TU musi ją zrobić.