Strona główna  |  Wiadomości  |  Zakup auta a OC - czy nabywca może wypowiedzieć OC?

Zakup auta a OC - czy nabywca może wypowiedzieć OC?

Data aktualizacji: 2020-04-27
Właśnie zakupiłeś samochód? Sprawdź, czy możesz korzystać z OC poprzedniego właściciela oraz czy możesz wypowiedzieć OC w razie niekorzystnej rekalkulacji składki.

Umowa ubezpieczenia OC jest standardowo zawierana na okres 12 miesięcy. Co się jednak stanie, jeśli w tym czasie samochód zmieni właściciela? Czy OC zachowuje ważność? Co powinien zrobić nabywca, by korzystać z OC poprzedniego właściciela?

Spis treści:

  1. OC nabywcy - czy można korzystać z OC poprzedniego właściciela?
  2. Wypowiedzenie OC przez nabywcę - kiedy warto?
  3. OC poprzedniego właściciela a automatyczne przedłużenie polisy
  4. Obowiązki sprzedawcy samochodu wobec ubezpieczyciela

OC nabywcy - czy można korzystać z OC poprzedniego właściciela?

Nabywca samochodu a OC Ubezpieczenie OC jest przypisane do konkretnego samochodu. Właśnie z tego względu obowiązkowa polisa przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Dopóki nabywca korzysta z tego OC, sprzedawca nie może ubiegać się u swojego ubezpieczyciela o zwrot niewykorzystanej części składki. Dlatego jeśli kupujesz OC, a w niedalekiej przyszłości planujesz sprzedać auto, warto zastanowić się nad zakupem OC na raty. Można także doliczyć cenę ubezpieczenia OC do wartości auta.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych nowy właściciel ma jednak prawo w dowolnym momencie wypowiedzieć OC poprzedniego użytkownika auta. W takim przypadku nabywca musi pamiętać, by od razu zakupić nowe OC. Nawet jeden dzień przerwy między OC poprzedniego właściciela a nową polisą narazi na karę za brak OC. W takim przypadku warto także poinformować sprzedawcę o swojej decyzji. Poprzedni właściciel będzie wtedy wiedział, że może ubiegać się o zwrot niewykorzystanej części składki.

Wypowiedzenie OC przez nabywcę - kiedy warto?

Dlaczego jednak nabywca chciałby wypowiadać OC poprzedniego właściciela? Powodem jest prawo ubezpieczyciela do rekalkulacji składki w razie zmiany właściciela. Taka rekalkulacja może okazać się bardzo niekorzystna, jeśli dotychczasowy właściciel auta był doświadczonym i bezszkodowym kierowcą, a nowym użytkownikiem pojazdu jest np. osoba, która dopiero dwa lata temu zdała egzamin na prawo jazdy lub też miała szkodę w poprzednim roku. W takim przypadku po sprawdzeniu propozycji składek w kalkulatorze OC może się okazać, że korzystniejsze jest wypowiedzenie dotychczasowej umowy i zakup nowej polisy w innej firmie.

Warto zwrócić uwagę, że nie wszyscy ubezpieczyciele przeprowadzają rekalkulację składki po zmianie właściciela. Niestety, są także takie firmy, które o rekalkulacji informują dopiero pod koniec obowiązywania danej umowy ubezpieczenia. Wtedy nabywca nie ma już wyjścia - musi dopłacić składkę za czas, kiedy korzystał z tej ochrony. Dlatego właśnie po zakupie auta lepiej od razu skontaktować się z ubezpieczycielem i ustalić, czy i jaka konkretnie rekalkulacja jest planowana.

Dowiedz się więcej o wypowiedzeniu OC

OC poprzedniego właściciela a automatyczne przedłużenie polisy

Należy pamiętać, że OC poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie na kolejne 12 miesięcy. Jeśli więc korzystasz z takiej polisy, musisz pamiętać, by przed jej końcem znaleźć nowe korzystne ubezpieczenie OC. Niestety, nadal wielu kierowców jest przekonanych, że nie muszą nic robić, by OC po poprzednim właścicielu przedłużyło się na kolejny rok. W efekcie nieświadomie narażają się na wysoką karę za brak obowiązkowej polisy.

Obowiązki sprzedawcy samochodu wobec ubezpieczyciela

Mówiąc o zasadach dotyczących OC oraz nabywcy auta, warto także wspomnieć krótko o obowiązkach sprzedawcy samochodu wobec ubezpieczyciela.

Powinien on powiadomić swoje towarzystwo ubezpieczeń o fakcie zbycia pojazdu w ciągu 30 dni od sprzedaży pojazdu. Ubezpieczycielowi należy także przekazać dane osobowe nabywcy.

Tak naprawdę jednak najlepiej jest poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży samochodu od razu w dniu zbycia pojazdu. Jest to szczególnie ważne w przypadku zakupu OC na raty. Dopóki bowiem nie poinformujesz ubezpieczyciela o tym, że auto zmieniło właściciela, ponosisz wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną za zapłatę rat OC, których termin płatności minie w tym czasie.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-01

Jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży auta?

W przypadku sprzedaży auta trzeba pamiętać nie tylko o umowie kupna-sprzedaży. Wyjaśniamy, jakie inne dokumenty będą potrzebne przy sprzedaży samochodu.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2014-11-06

Ubezpieczenie OC samochodu na tle różnych sytuacji

Posiadacz ubezpieczenia OC może się spotkać z sytuacją zmiany ubezpieczyciela, sprzedaży lub wyrejestrowania samochodu, a spadkobiercy ze śmiercią właściciela auta. Co wtedy? Podpowiadamy.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2013-12-15

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Czytaj więcej
Komentarze
mirekk85
2014-07-17 23:04
z tymi firmami ubezpieczeniowymi jest coraz gorzej , ciekawi mnie jaka instytucja oprócz sądów może im się własnie za takie postępowanie dobrać do czterech liter
odpowiedz
wojtekbud
2011-06-15 21:26
Witam, właśnie mam taką sytuacje, zakupiłem auto w dniu kiedy kończyła się polisa tj. 22-12-10, następna polisa zaczynała się od 23-12-10. Więc wypowiedziałem tą drugą przed terminem 30 dni. i było wszystko ok. od momentu aż BRE Ubezpieczenia wysłało mi ponaglenie do zapłaty za nową polisę, którą mi rzekomo wysłali w lutym 2011r. Napisali mi że wypowiedzieć powinienem tamtą starą polisę która się kończyła w dniu zakupu pojazdu, tj. 22-12-2010r. i tegoż dnia powinienem im dostarczyć wypowiedzenie. Czy jest jakiś sposób i do kogo mogę się odwołać, od tej decyzji , która moim zdaniem jest krzywdząca mnie jako klienta. Mimo wielu prób dowiedzenia się w BRE Ubezpieczenia dlaczego ja w swojej sytuacji nie mam prawa 30 dni na wypowiedzenie umowy, tylko parę godzin aby skutecznie wypowiedzieć umowę. Próbowałem telefonicznie lecz rozmawiałem tylko z osobą z BOK, która nawet nie zna przepisów, poza 2 regułkami. Na list także odpisał asystent BOK BRE Ubezpieczenia, jak sądzę nawet nie czytał mojego odwołania, ponieważ odpisał znowu jakąś regułkę prawną, nie odpisując na temat mojego zapytania. Proszę o jakąś radę w mojej sprawie jeśli faktycznie jest jakaś szansa na odwołanie.
odpowiedz
Ipolisa.pl
2011-06-16 12:26
Witam Firmy ubezpieczeniowe w takim przypadku jak Pański podchodzą dwojako do tematu, niestety ta gorsza wersja przytrafiła się Panu w konfrontacji z BRE Ubezpieczenia. Proponuje wynająć prawnika który skutecznie powołując się na zapisy Ustawy przekona ubezpieczyciela. Zawsze może złożyć Pan skargę do do Rzecznika Ubezpieczonych.
odpowiedz
Ipolisa.pl
2011-06-13 10:14
Witam Zbywca ma obowiązek w terminie 30 dni od daty sprzedaży samochodu powiadomić o tym fakcie Zakład Ubezpieczeń i Urząd komunikacji. Nabywca od dnia zakupu staje się właścicielem pojazdu i polisy i on również ma termin 30 dni na decyzje co do ubezpieczenia, jeżeli nie wypowie go przez upływem 30 dni od daty zakupu ma obowiązek kontynuowania polisy do końca jej trwania. Jeżeli wypowie to od 31 dnia ma obowiązek posiadania nowej polisy na siebie. Tak więc Kupujący od dnia nabycia pojazdu gromadzi zniżki i szkody już na swoim koncie a nie koncie sprzedającego.
odpowiedz
aga
2011-06-12 21:25
Co się stanie w sytuacji, jeżeli nabywca nie wypowie ubezpieczena, a w momencie zakupu samochodu zostało wykupioen nowe OC u innego ubezpieczyciela ?? W miedzy czasie zbywca powiadomił uwcześniejszego ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu.
odpowiedz
Ipolisa.pl
2011-06-13 10:21
Witam Od dnia zakupu pojazdu właścicielem pojazdu i polisy staje się nabywca i on podejmuje decyzje odnośnie polisy. Zbywca pojazdu od tej daty nie ma praw co do polisy. Jeżeli poprzednia polisa wygasła w dniu zakupu auta a zbywca pojazdu nie wypowiedział tej polisy dzień przed jej zbyciem to polisa u tego ubezpieczyciela automatycznie się kontynuowała i nabywca ma do niej prawo od kolejnego dnia po zakupie pojazdu przez 30 dni. W ciągu tych 30 dni może ją wypowiedzieć lub kontynuować do końca jej trwania. W drugim przypadku kiedy zbywca wypowiedział umowę dzień przez sprzedażą auta to nabywca od następnego dnia po podpisaniu umowy zakupu pojazdu jest w obowiązku wykupienia polisy już na siebie na podstawie umowy kupna -sprzedaży.
odpowiedz
Ipolisa.pl
2011-06-13 10:24
UWAGA WAŻNE Powyższe wyjaśnienia dotyczą sytuacji gdy w dniu zakupu auta polisa OC na sprzedawany samochód się kończy czyli wygasa z powodu terminu na jaki była zawarta.
odpowiedz
Nowak
2011-06-10 12:27
Co się stanie, jeśli w terminie 30 dni zbywca nie powiadomi ubezpieczyciela... czy wtedy kupujący jeździ samochodem na konto poprzedniego właściciela ubezpieczenia?
odpowiedz