Na początku kupujesz używany samochód. Kierowca sprzedaje ci auto razem z ubezpieczeniem OC i nie wymaga w umowie kupna-sprzedaży wypowiedzenia umowy OC (w takiej sytuacji sprzedawca mógłby otrzymać zwrot niewykorzystanej składki OC). Nic tylko się cieszyć? Uważaj, pamiętaj o rekalkulacji składki OC!
Spis treści:
- Czym jest rekalkulacja składki OC?
- Ubezpieczyciele o rekalkulacjach składek OC
- Problemy kierowców z rekalkulacją składki OC
Czym jest rekalkulacja składki OC?
Rekalkulacja składki oznacza ponowną kalkulację składki dla nabywcy pojazdu, na którego przeszły prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC zawartej przez zbywcę, a więc poprzedniego właściciela pojazdu. Ubezpieczyciel przy rekalkulacji uwzględnia czas zakupu pojazdu (ile zostało dni do końca umowy) oraz zniżki lub zwyżki przysługujące nabywcy samochodu. Jeżeli jesteś dwudziestoparoletnim kierowcą, który jeździ autem od niedawna, a odkupiłeś pojazd od starszego stażem kierowcy posiadającego 60 proc. zniżkę na OC, nie powinno cię dziwić, że ubezpieczyciel zrobi rekalkulację składki OC.
Co na temat rekalkulacji mówi sama ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach?
Art. 31.2.: "W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek".
Ubezpieczyciele o rekalkulacjach składek OC
Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji, ale nie musi. Łukasz Kuryłowicz, Kierownik ds. Produktów Komunikacyjnych w Proama informuje, że rekalkulacja składki w Proama dokonywana jest zawsze: "Jeżeli otrzymamy informację o sprzedaży pojazdu, wówczas dokonujemy rekalkulacji składki, nawet jeżeli do końca okresu umowy pozostał miesiąc. Staramy się, aby wysokość składki była adekwatna do ryzyka danej osoby, bierzemy pod uwagę wiele kryteriów, w tym: wiek, doświadczenia, historię szkodową, dane z UFG. Jest to korzystne dla klienta, gdyż rekalkulacja nie zawsze wiąże się z dopłatą, może również - i często - oznacza zwrot części składki dla nowego właściciela samochodu."
Problemy kierowców z rekalkulacją składki OC
Właściciel pojazdu skarży się, że firma ubezpieczeniowa nie powiadomiła go o dokonanej rekalkulacji składki, aż tu któregoś dnia przysłała mu rachunek do zapłaty o wysokości 520 zł, którego w ogóle się nie spodziewał, bo o sprawie zapomniał. A co się stanie jeśli kierowca odmówi zapłaty? Może zostać podany do krajowego rejestru dłużników i narobić sobie kolejnych problemów np. nie będzie mógł otrzymać planowanego kredytu hipotecznego. Różnicę w wysokości składki ubezpieczenia OC po rekalkulacji trzeba uregulować z ubezpieczycielem.
Jak uniknąć niepotrzebnych problemów z firmą ubezpieczeniową po zakupie pojazdu?
Jeżeli chcesz kontynuować polisę OC poprzedniego właściciela, sam skontaktuj się z ubezpieczycielem w związku z rekalkulacją składki OC. Firma ubezpieczeniowa po otrzymaniu danych o nowym właścicielu zrobi rekalkulację i poinformuję cię o jej rezultatach. Od razu opłacisz różnicę i będzie po sprawie. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie zaskoczy cię w najmniej spodziewanym momencie.
Drugie, lepsze i tańsze rozwiązanie: wypowiedz umowę OC w dniu zakupu pojazdu, skorzystaj z kalkulatora OC i z jego pomocą kup najtańsze OC. W ten sposób unikniesz dodatkowych opłat i będziesz mieć pewność nie przepłacasz na ubezpieczeniu samochodu.
Rekalkulacja składki to ponowne przeliczenie wysokości składki za ubezpieczenie. Może skutkować koniecznością dopłaty.
Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki w przypadku zmiany właściciela samochodu. Jeśli nabywca auta ma mniejsze zniżki niż poprzedni właściciel, po zakupie auta ubezpieczyciel może kazać dopłacić do składki OC.
Jeśli kupiłeś auto i ubezpieczyciel każe dopłacić Ci do składki OC, możesz skorzystać z prawa do wypowiedzenia OC i zakupić nową polisę w innym towarzystwie. W takim przypadku dopłacisz tylko za ten czas, przez który ubezpieczyciel obejmował Cię faktyczną ochroną.