Strona główna  |  Wiadomości  |  Podwyższenie kary za brak ubezpieczenia OC

Podwyższenie kary za brak ubezpieczenia OC

Data aktualizacji: 2019-10-14
Wszyscy właściciele pojazdów są zobowiązani do posiadania aktualnej polisy OC. Za jej brak będzie trzeba zapłacić wysoką karę. W 2014 roku kwota kary za brak ubezpieczenia OC wynosi o 5% więcej niż w poprzednim roku.

Ubezpieczenie OC jest Polsce obowiązkowe. Kierowcy jednak często świadomie bądź przez roztargnienie nie wykupują tej polisy. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w 2013 r. otrzymał ponad 50 tysięcy zgłoszeń dotyczących pojazdów, które nie posiadają aktualnego ubezpieczenia OC. Zgłoszenia te pochodzą od policjo oraz od organów ds. rejestracji pojazdów. Łączna kwota kar zapłaconych przez nieuczciwych kierowców wyniosła 26 milionów zł.

Podwyższenie kary

Strzałka do góry Kary, które ponoszą właściciele pojazdów bez aktualnego OC z każdym rokiem są coraz wyższe. Jeszcze w 2011 r. kara za brak OC naliczana była na podstawie kursu euro – wynosiła wówczas 500 euro dla samochodów osobowych. W 2012 r. sposób naliczania kar uległ zmianie i kary zaczęto naliczać w oparciu o minimalną płacę w Polsce. Stąd coroczne podwyżki kwoty, którą trzeba uiścić za brak ważnego OC – wyższa płaca minimalna oznacza też wyższą karę za brak OC.

Koszt polisy OC

Dlaczego nieodpowiedzialni kierowcy unikają płacenia za OC? Właściciele pojazdów często tłumaczą się oszczędnościami oraz wysokim kosztem tego ubezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że brak OC to tylko pozorna oszczędność. Koszt polisy waha się od 500 zł do 1200 zł w skali roku. Cena ta jest zależna od wielu czynników:

  • pojemności silnika,
  • wieku i doświadczenia kierowcy,
  • wielkości miejscowości, w której zarejestrowany jest pojazd
  • długości bezszkodowej jazdy

Sprawdź, co jeszcze wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu

W przypadku kiedy nieubezpieczony kierowca spowoduje wypadek będzie musiał wziąć koszty naprawy na siebie i wypłacić z własnej kieszeni kwotę rekompensującą szkodę, a ta może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Do tego dodatkowo kierowca zapłaci karę za brak polisy OC.

O wykupieniu ubezpieczenia warto pomyśleć wcześniej. Szukając odpowiednio wcześnie dobrej dla siebie oferty, będziemy mieli czas, aby zastanowić się nad tym, czego dokładnie potrzebujemy. Na Ubea.pl porównasz różne oferty pochodzące z kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i będziesz mógł wybrać ofertę najtańszą i najkorzystniejszą.

Artykuły powiązane:

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-12-27

Brak OC w 2022 r. - za auto kara większa niż w 2017 r. za autobus

Kary za brak OC w 2022 roku znów będą wyraźnie wyższe niż poprzednio. Eksperci porównywarki Ubea.pl sprawdzili, jak te stawki karne rosły przez ostatnie lata.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-09-30

Jeździsz bez OC? - sprawdź, o ile wzrosną kary z UFG

Mimo wzrastającej skuteczności wykrywania kierowców bez OC wciąż wiele osób nie wykupuje ubezpieczenia. W przyszłym roku słono zapłaci się za taką niefrasobliwość, bo kary z UFG ponownie wzrosną.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-09-13

Kara za brak OC wyniesie aż 8000 zł?

Od niedawna wiemy, ile ma wynosić płaca minimalna w 2020 roku. Na tej podstawie można już wyliczyć przyszłe kary dla kierowców za brak polisy OC.

Czytaj więcej
Komentarze