Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta

Podwójne OC? Już nie. Wyższe kary za brak OC? Tak.

Data publikacji: 2011-02-24

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Ministerstwa Finansów o ubezpieczeniach obowiązkowych. Głównym postulatem jest likwidacja ryzyka podwójnego OC oraz zwiększenie kary za brak OC.

Podwójne OC jest zmorą kierowców, którzy nabyli używany samochód i zawarli nową polisę OC nie wypowiadając dotychczasowej umowy ubezpieczenia. Nieświadomi faktu kierowcy, którym poprzednie ubezpieczenie zostało automatycznie przedłużone na kolejny okres ochrony, byli zobowiązani do płacenia podwójnych składek za OC. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych zakłada likwidację tego problemu.

Smutny kierowca Na mocy nowej ustawy, jeżeli właściciel nie wypowie dotychczasowej umowy ubezpieczenia OC, będzie ona automatycznie wygasać po upływie okresu ochrony. Ponadto towarzystwo będzie zobowiązane do informowania, nie później niż 14 dni przed ekspiracją polisy, o zbliżającej się dacie zakończenia ubezpieczenia. Umowę będzie można wypowiedzieć także u agenta, który sprzedał nam polisę.

Więcej o zapisach dotyczących podwójnego OC w nowej ustawie pisaliśmy w artykule: Podwójne ubezpieczenie OC przechodzi do historii.

Nowelizacja ustawy zakłada także możliwość zawarcia polisy bez jednoczesnej obecności w jednym miejscu obu stron umowy. Podpis osoby reprezentującej towarzystwo ubezpieczeń na polisie ubezpieczenia jest ważny zarówno, gdy jest odręczny, jak i odtworzony mechanicznie. Dowodem posiadania ubezpieczenia OC nie musi być sama polisa, ale także wydruk komputerowy potwierdzenia zakupu polisy.

Projekt zawiera zapis o nowym sposobie obliczania zwrotu składki OC. Będzie on przysługiwał za każdy niewykorzystany dzień, a nie jak to było do tej pory - za każdy pełny miesiąc. Modyfikacje dotyczą również możliwości zmiany wysokości składki przez ubezpieczyciela w momencie, gdy osoba ubezpieczająca podała fałszywe informacje do ustalenia wysokości składki za OC przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej.

Wzrosnąć mają kary za brak OC. Wysokość kary jest ustalana przez przepisy o ubezpieczeniach obowiązkowy, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i obecnie jej maksymalna wysokość wynosi 1.980 zł. Jest ona nakładana przez UFG wszystkim właścicielom pojazdów, którzy pozostawali bez ubezpieczenia OC dłużej niż 14 dni. Nowelizacja ustawy zakłada podniesienie kary do 2.772 zł.

O aktualnych karach za brak OC można przeczytać w artykule: Kary za brak OC - nowe stawki.

Tagi:

Komentarze

2018-06-05 17:51

wielbiciel pożądku212.96.x.x

CYRK NA KÓŁKACH Z TYMI KARAMI ZA SPÓŹNIENIE SIĘ Z OPŁATĄ OC . GDZIE JEST TEN MĄDRY CO JEŹDZI DWOMA AUTAMI JEDNOCZEŚNIE PO ULICACH POLSKICH. PO CO PODNOŚIĆ KARY ZA BRAK OC , SPÓŹNIALSKIEGO POD PŁOT I ROSTRZELAĆ . A MOŻE UFG PROWADZI PODWUJNĄ KŚIENGOWOŚĆ , PRZYCHODY Z OPŁAT OC (jeden dochód a z kar drugi) na jednym autku dwa dochody

2011-07-21 02:08

metzer

projekt przeszedł, na pewno w niektórych TU się przyda dla przejrzystości, mi tam kolo z generali na starcie wszystko tłumaczył, więc w sumie nie obeszło mnie to jakoś szczególnie

2011-04-02 16:31

marcel

W swietle prawa ,pod uwage jest brany caly kodeks cywilny,a nie tylko jedna ustawa,ktora ma zabezpieczac,a nie grabic ubezpieczonego.Powiem tak-ile sobie wystrasza niechcianych klientow a oni im zaplaca ,tyle sa do przodu.Zreszta jest ustawa z 2007 roku o przeciwdzialaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

2011-03-27 19:02

Nie nawidze PZU

Mi PZU już nie daje żyć 3,5 roku ,w 2007r kupiłem samochód i wykupiłem polise w hesti za 980zł bo w PZU chcieli 1440zł to napisałem wypowiedzenie lecz bez skutku nie miałem zielonego pojęcia, że trzeba ją wypowiedzieć na 1 dzień przed końcem ubezpieczenia byłem święcie przekonany że mam na to 30 dni od daty kupna.Tydzień temu przyszło mi pismo ze jak nie zapłacę do 14 dni im 1440zł (polisa)+ 670zł (odseteki)+ 680zł za jakieś koszta oddadzą sprawe do komornika.Teraz kupiłem inny samochód (bmw e36) ale boje się że jak przerejestruję na siebie to komornik mi go poprostu zabierze.Czekam tylko żeby ten koszmar wreszcie się skończył.

2011-03-04 21:43

alijaz

Caly czas obietnice o likwidacji oszukanczego podwojnego ubezpieczenia oc za pojedyncze odszkodowanie,rzady i minister finansow tylko obiecuja ,a te obietnice juz trwaja 8 lat .Czy te obietnice za nic nie robienie w tym temacie nie sa zbyt bardzo podejrzane,moze ktos czerpie z tej studni ,i dlatego tak ciezko oderwac sie od zloba.

2011-02-25 21:54

janusz

Kiedy zwrot za podwojne ubezpieczenie oc,przy jednokrotnym odszkodowaniu,co do tej pory robil rzecznik praw ubezpieczonych ze zgadzal sie na takji procedr przez 8lat.