Około połowy 2011 roku, po upływie półrocznego vacatio legis, wejdzie w życie nowa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Głównym jej założeniem jest ograniczenie tzw. podwójnego ubezpieczenia OC. Do tej pory, na mocy ustawy z 2003 roku, jeśli posiadać polisy nie wypowiedział umowy najpóźniej na jeden dzień przed upływem okresu ochrony, umowa z dotychczasowym towarzystwem ubezpieczeń była automatycznie przedłużana na kolejne 12 miesięcy. Zatem w wyniku zakupu nowej polisy bez uprzedniego wypowiedzenia aktualnej na właściciela pojazdu spadała konieczność płacenia dwóch składek z tytułu podwójnego ubezpieczenia OC.
Kolejną zmianą będzie automatyczna ekspiracja polisy ubezpieczenia po upływie okresu ochrony, na który została zawarta, jeżeli w czasie trwania umowy pojazd zostanie sprzedany. W związku z tym, jeżeli nowy właściciel nie wypowie dotychczasowego ubezpieczenia OC, będzie ono ważne tylko i wyłącznie do końca okresu, na jaki zostało zawarte, a towarzystwo nie będzie miało prawa do automatycznego odnowienia polisy.
Następna modyfikacja ustawy dotyczy ułatwienia zawierania umów ubezpieczeniowych. Polisa będzie mogła być zawarta bez jednoczesnej obecności w jednym miejscu obu stron umowy, czyli towarzystwa ubezpieczeń i właściciela pojazdu. Zapis zakłada, że podpis osoby reprezentującej zakład ubezpieczeń na polisie ubezpieczenia jest ważny zarówno w sytuacji kiedy jest odręczny, jak i odtworzony mechanicznie.
Przyjazne dla kierowców zapisy kończą się ze zmianą dotyczącą uprawnienia towarzystw ubezpieczeniowych do zmiany wysokości składki w czasie trwania polisy. Ubezpieczyciele będą mieli możliwość zmiany wartości składki tylko wówczas, gdy po podpisaniu umowy ubezpieczeniowej okaże się, że osoba ubezpieczająca podała informacje, niezbędne do ustalenia wysokości składki za ubezpieczenie OC, które są niezgodne z prawdą.
Nowa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych opiewa na kilkadziesiąt zmian do ustawy z 2003 roku, a w/w należą do tych najważniejszych. Pozostałe zapisy dotyczą m.in. braku możliwości objęcia umową ubezpieczenia OC okres poprzedzający zawarcie tej umowy, możliwości rozwiązania umowy OC w przypadku rejestracji samochodu poza granicami Polski oraz odpowiedzialności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za roszczenia osób uprawnionych na podstawie umów ubezpieczeń obowiązkowych w przypadku upadłości ubezpieczyciela.