Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta

Podwójne ubezpieczenie OC przechodzi do historii

Data publikacji: 2011-01-05

Nowy rok niesie ze sobą wiele zmian w ubezpieczeniach komunikacyjnych. W 2011 roku wejdzie w życie nowa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, której głównym postulatem będzie likwidacja możliwości podwójnego ubezpieczenia OC.

Około połowy 2011 roku, po upływie półrocznego vacatio legis, wejdzie w życie nowa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Głównym jej założeniem jest ograniczenie tzw. podwójnego ubezpieczenia OC. Do tej pory, na mocy ustawy z 2003 roku, jeśli posiadać polisy nie wypowiedział umowy najpóźniej na jeden dzień przed upływem okresu ochrony, umowa z dotychczasowym towarzystwem ubezpieczeń była automatycznie przedłużana na kolejne 12 miesięcy. Zatem w wyniku zakupu nowej polisy bez uprzedniego wypowiedzenia aktualnej na właściciela pojazdu spadała konieczność płacenia dwóch składek z tytułu podwójnego ubezpieczenia OC.

Przeszłość Kolejną zmianą będzie automatyczna ekspiracja polisy ubezpieczenia po upływie okresu ochrony, na który została zawarta, jeżeli w czasie trwania umowy pojazd zostanie sprzedany. W związku z tym, jeżeli nowy właściciel nie wypowie dotychczasowego ubezpieczenia OC, będzie ono ważne tylko i wyłącznie do końca okresu, na jaki zostało zawarte, a towarzystwo nie będzie miało prawa do automatycznego odnowienia polisy.

Następna modyfikacja ustawy dotyczy ułatwienia zawierania umów ubezpieczeniowych. Polisa będzie mogła być zawarta bez jednoczesnej obecności w jednym miejscu obu stron umowy, czyli towarzystwa ubezpieczeń i właściciela pojazdu. Zapis zakłada, że podpis osoby reprezentującej zakład ubezpieczeń na polisie ubezpieczenia jest ważny zarówno w sytuacji kiedy jest odręczny, jak i odtworzony mechanicznie.

Przyjazne dla kierowców zapisy kończą się ze zmianą dotyczącą uprawnienia towarzystw ubezpieczeniowych do zmiany wysokości składki w czasie trwania polisy. Ubezpieczyciele będą mieli możliwość zmiany wartości składki tylko wówczas, gdy po podpisaniu umowy ubezpieczeniowej okaże się, że osoba ubezpieczająca podała informacje, niezbędne do ustalenia wysokości składki za ubezpieczenie OC, które są niezgodne z prawdą.

Nowa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych opiewa na kilkadziesiąt zmian do ustawy z 2003 roku, a w/w należą do tych najważniejszych. Pozostałe zapisy dotyczą m.in. braku możliwości objęcia umową ubezpieczenia OC okres poprzedzający zawarcie tej umowy, możliwości rozwiązania umowy OC w przypadku rejestracji samochodu poza granicami Polski oraz odpowiedzialności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za roszczenia osób uprawnionych na podstawie umów ubezpieczeń obowiązkowych w przypadku upadłości ubezpieczyciela.

Tagi:

Komentarze

2012-07-07 20:37

aldon

Polskie prawo to kpiny w biały dzień.... A w tym Wypadku podwójne ubz.... To inaczej legalne okradanie Polskiego społeczeństwa.. Brak słów... na ten proceder

2012-03-04 19:51

kasia

Witam uprzejmie ja również mam pytanie .sprzedałam pojazd w 10.2011 mając ważne ubezpieczenie oc do 02.2012 wysłałam do ubezpieczalni xsero umowy kupna-sprzedaży z tym ze nie mam zadnego potwierdzenia z poczty o tym ze zostało ono przeze mnie wysłane (nie sądziłam ze bedzie mi ono potrzebne) ubezpieczyciel ten twierdzi iz nie posiadają dokumentcji ode mnie przesłanej i wzywają mnie do zapłaty kolejnej polisy tego pojazdu którego już włascicielką nie jestem.Czy mają prawo????? w koncu ja wysłałam popiery o sprzedaży ale nie mam potwierdzenia

2012-03-05 09:31

ipolisa

Witam Pani Kasiu Trzeba do Firmy Ubezpieczeniowej zanieść lub wysłać ponownie faxem czy listem polecony: - ksero umowy sprzedaży - oświadczenie o sprzedaży auta z podaniem danych zbywcy i nabywcy -ksero polisy. Proszę wyjaśnić po prostu ta kwestię, bo jeżlei ubezpieczyciel nic nie wie o sprzedaży to nadal będzie Panią wzywał do zapłaty. pozdr

2012-02-20 19:50

Iga

Kupiła auto w lipcu 2011roku -terz otrzymałam polisę od lipca do maja 2012-co mam robić bo w związku z tym co jest powyżej napisane od połowy roku nie trzeba wypowiadać umowy -POMOCY -prosze o odpowiedz .Pozdrawiam

2012-02-21 09:14

Ipolisa.pl

Witam Pani Igo, niestety źle zinterpretowała Pani powyższy zapis. Umowę OC nadal trzeba wypowiadać. Jeżeli ma Pani polisę do maja 2012 roku to najpóźniej jeden dzień przed końcem ubezpieczenia trzeba ją wypowiedzieć, jeżeli w maju bedzie Pani chciała zmienić ubezpieczyciela.

2012-01-16 17:17

szogun

Tego oszusta, autora ustawy z 2003r powinno się postawić przed Trybunałem Stanu, aby odpowiedział za krzywdy wyrządzone ludziom. To kretyńskie prawo, gdyby przenieść na inną dziedzinę życia mówiło by tak : ....gdybym zakochał się w rozwódce i chciał się z nią ożenić to najpierw musiałbym rozwieść się z jej mężem mimo że ona się z nim dawno rozwiodła a ja nigdy nie zawierałem z nim związku małżeńskiego

2012-01-10 16:59

tomione

wygaśnie z automatu...

2012-01-09 08:57

Tomasz.

"Automatyczna ekspiracja"???? A mozna po polsku?

2011-06-13 11:50

Hubert

Nareszcie zmienili ten bezsensowny proceder. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i to powinno wystarczyć ubezpieczycielom za dobry interes. Wkurza mnie, ponieważ dostali palec a chcą rękę i to w tak nieuczciwy sposób. Zedrzeć z człowieka ostatni grosz, absolutnie bez żadnego honoru.

2011-07-06 14:22

nabity w PZU

Ale niektórzy ubezpieczyciele jak nieszczęsne PZU wzywają do zapłacania OC gdy masz tzw. podwójne ubezpieczenie i za nic takie PZU nie chce odpuścić mimo, że nie ponosi odpowiedzialności bo auto jest ubezpieczone gdzie indziej. Czyli PZU chce składki za nic ...

2011-03-27 14:56

janusz

A czy pobieranie podwojnego ubezpieczenia za pojedyncze ubezpieczenie jest zgodne z prawem ?przeciez to zakrawa na afere,i okarze sie ze beda TU zwracac.Niezgodne z prawem i dobrymi obyczajami.

2012-01-09 09:11

Tomasz

Prawo nie dziła wstecz więc żadnych zwrotów nie będzie.