Strona główna  |  Wiadomości  |  Najważniejsze zmiany w przepisach dotyczących OC od 11.02.2013 roku

Najważniejsze zmiany w przepisach dotyczących OC od 11.02.2013 roku

Data aktualizacji: 2014-02-11
Od dnia 11 lutego 2013 roku nowe przepisy dotyczące OC, uregulowane przez nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych dokładnie rok temu, będą obowiązywać już wszystkich kierowców. Oto najważniejsze zmiany dotyczące zakupu i rozwiązania umowy OC.

Zmiany w przepisach OC

Możliwość odstąpienia od umowy zawartej na odległość.

Klient ma prawo odstąpić od umowy ubezpieczenia OC zawartej w systemie direct (czyli przez internet lub telefon). Mimo odstąpienia jest zobowiązany do uregulowania składki za udzielony okres ochrony.

Możliwość wypowiedzenia umowy u agenta ubezpieczeniowego

Wypowiedzenie umowy powinno być dostarczone do ubezpieczyciela na piśmie - można tego dokonać osobiście lub za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego, pod warunkiem że działa on w imieniu danego ubezpieczyciela.

Możliwość wypowiedzenia umowy w przypadku podwójnego OC

Jeśli posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń, przy czym co najmniej jedna z umów została zawarta w trybie automatyzmu, umowa ta może zostać wypowiedziana przez ubezpieczonego na piśmie.

Wypowiedzenie umowy przez nabywcę pojazdu w dowolnym momencie po zakupie pojazdu

Nowy właściciel używanego samochodu może wypowiedzieć umowę OC poprzedniego właściciela pojazdu przez cały okres trwania umowy, wówczas zostanie ona rozwiązana z dniem jej wypowiedzenia (poprzednio nowy właściciel miał 30 dni na wypowiedzenie dotychczasowej umowy OC).

Dokumenty przydatne do wypowiedzenia umowy możecie Państwo pobrać ze strony: Dokumenty do pobrania.

Brak automatycznego odnowienia przejętego ubezpieczenia OC

W momencie gdy nowy właściciel pojazdu będzie korzystał z polisy OC dotychczasowego właściciela, po upływie okresu jest zakończenia nie będzie ona przedłużana automatycznie na kolejny okres ochrony, jak to miało miejsce do tej pory.

Sprzedający pojazd ma 14 dni na powiadomienie ubezpieczyciela o fakcie

Zbywca pojazdu powinien w ciągu 14 dni od daty sprzedaży powiadomić zakład ubezpieczeń o tym fakcie. Jeżeli tego nie zrobi ponosi solidarną odpowiedzialność wobec ubezpieczyciela za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej za okres od dnia przeniesienia do dnia powiadomienia zakładu.

Zwrot składki za każdy niewykorzystany dzień ochrony

Zakład ubezpieczeń jest zobowiązany, w ciągu 14 dni o daty wypowiedzenia umowy, do zwrotu składki za każdy dzień nieudzielonej ochrony, bez jej żądania przez osobę uprawnioną do zwrotu. Do tej pory zwrot przysługiwał za każdy pełny miesiąc niewykorzystanej ochrony.

Wyższe kary za brak OC

Podstawą do wyliczenia kary jest minimalne wynagrodzenie za pracę, a nie tak jak było do tej pory - kurs euro. W 2014 roku posiadacze samochodów osobowych za brak OC zapłacą:

  • 3360 zł, jeśli przerwa w ubezpieczeniu jest dłuższa niż 14 dni,
  • 1680 zł, jeśli przerwa w ubezpieczeniu wynosi od 3 do 14 dni,
  • 672 zł, jeśli przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 3 dni.

Zobacz, ile teraz zapłacimy za brak OC

Źródło: Gazeta Ubezpieczeniowa

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-10-11

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2013 roku

Od 1 stycznia 2013 roku maksymalna kara za brak OC dla właściciela samochodu osobowego wzrośnie do 3,2 tys. zł, czyli o 7% więcej niż w 2012. Tyle będą musieli zapłacić kierowcy mający przerwę...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2013-09-04

Polscy kierowcy jeżdżą bez OC

Liczba kierowców, którzy w I półroczu 2012 roku musieli zwrócić odszkodowanie za spowodowany wypadek z własnej kieszeni w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego wzrosła o 50%. Liczba postępowań...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-03

Ubezpieczenie OC w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych

Ubezpieczenie OC właścicieli samochodów jest jedną z obowiązkowych polis w Polsce. Jej warunki określa precyzyjnie ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wyjaśniamy najważniejsze przepisy zawarte...

Czytaj więcej
Komentarze
Roman
2014-12-09 15:33
kupiłem samochód 2 grudnia, poprzednia właścicielka ubezpieczyła samochód 1 grudnia (na pół roku). z tym że nowa umowa miała obowiązywać od 3 grudnia. Czy ta umowa OC jest nadal aktualna czy ja muszę jeszcze raz ubezpieczyć OC
odpowiedz
ae
2014-07-09 08:39
mam polisę OC ale nie opłaciłem drugiej raty. Co w takiej sytuacji, czy będę ukarany w jakikolwiek sposób?
odpowiedz
Fcsc
2014-10-18 12:37
Będziesz windykowany przez TU, polisa OC z nieopłaconą drugą ratą jest ważna i w razie kolizji/wypadku zadziała. Podobnie jesteś czysty wobec UFG, jedynie ubezpieczyciel ma z Toba problem ;)
odpowiedz
mm
2014-01-15 20:17
Kupiłem auto 5 m-cy temu. Chcę wypowiedzieć OC zawarte przez poprzedniego właściciela auta przed końcem obowiązywania. Nie wiem czy on zgłosił sprzedaż w TU. Czy w wypowiedzeniu powinienem podać obecny nr rejestracyjny czy ten, który jest wpisany w polisie?
odpowiedz
aaaabyyyy
2014-02-03 16:21
Podaj numer polisy i numer jaki jest na polisie.
odpowiedz
Finansolog
2013-09-05 10:42
DO: A W takiej sytuacji bez problemu możesz wypowiedzieć umowę z Hestią. W ramach tego, że jest to podwójne OC. Informacje jak to zrobić, oraz potrzebny wzór wypowiedzenia znajdziesz tutaj: http://wypowiedzenie-oc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-ergo-hestia/
odpowiedz
A
2013-07-11 15:37
Uscislajac obecnie mam wazna polise OC w Gother i zamowiona online i nie wymowiona polise w ergo hestia za ktora rzecz jasna nie chce placic. Czy jest jakies wyjscie z tej sytuacji?
odpowiedz
Finansolog
2013-09-04 19:36
W takiej sytuacji bez problemu możesz wypowiedzieć umowę z Hestią. W ramach tego, że jest to podwójne OC. Informacje jak to zrobić, oraz potrzebny wzór wypowiedzenia znajdziesz tutaj: http://wypowiedzenie-oc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-ergo-hestia/
odpowiedz
A
2013-07-11 15:24
Co w sytuacji, jezeli wykupilem polise OC w Gother i jednoczesnie nie wypowiedzialem w ciagu 30 dni zamowionej polisy online(na odleglosc). w jaki sposob mozna wybrnac z takiej sytuacji? Dodam, ze polisa w Gother nie zostala przedluzona automatycznie.
odpowiedz
Ekspert Link4
2014-09-01 16:35
Obecnie można wypowiedzieć polisę w dowolnym momencie, nie ma ograniczenia do 30 dni.
odpowiedz
sdfsdf
2013-07-08 13:36
w momencie wypowiadania powinien już mieć nową polisę.
odpowiedz
krzysztof
2013-05-29 00:31
a jakie są procedury gdy nabywca chcę wypowiedzieć OC zbywcy i ile ma czasu na zawarcie swojej polisy
odpowiedz
tdmt
2013-07-04 22:34
Polisa OC musi mieć ciągłość, wiec zawierając polisę np dnia X w nowej firmie ubezpieczyciel Cię poinformuje od kiedy obowiązuje OC, i tego samego dnia możesz wysłać jak nabywca wypowiedzenie OC zbywcy i w dniu którym wyślesz bedzie dniem wypowiedzenia umowy zbywcy. Tak wynika z nowych przepisów :)
odpowiedz