Strona główna  |  Wiadomości  |  Polscy kierowcy jeżdżą bez OC

Polscy kierowcy jeżdżą bez OC

Data aktualizacji: 2013-09-04
Liczba kierowców, którzy w I półroczu 2012 roku musieli zwrócić odszkodowanie za spowodowany wypadek z własnej kieszeni w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego wzrosła o 50%. Liczba postępowań regresowych prowadzonych przez UFG wobec nieubezpieczonych kierowców wzrosła aż o jedną trzecią. Po polskich drogach porusza się obecnie aż ok. 250 tysięcy nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów!

Dane z UFG za I półrocze 2012 roku

W ciągu pierwszego półrocza 2012 roku UFG rozpoczął blisko 1711 nowych postępowań regresowych, czyli o 552 więcej niż w tym samym okresie roku 2011. Aż o 50% wzrosła liczba spraw drobnych, w których suma odszkodowania nie przekracza 10 tys. zł. Takich spraw w pierwszym półroczu 2012 UFG rozpoczął 1471, a biorąc pod uwagę regresy uruchomione w latach poprzednich liczba ta wzrasta aż do 16,6 tys. Nieubezpieczeni kierowcy zobowiązani są do zwrotu odszkodowania wypłaconego przez UFG ofiarom wypadków. Średnio wartość odszkodowania w przypadku spraw drobnych wynosi 11,8 tys. zł.

Kierowca w Polsce Jedną z przyczyn tak dużego wzrostu liczby regresów jest rosnąca liczba odszkodowań wypłacanych przez Fundusz za kierowców którzy nie wykupili komunikacyjnego OC - mówi Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes UFG.

W pierwszym półroczu 2012 Fundusz wypłacił odszkodowania w 1785 przypadkach, tj. o 215 więcej niż w analogicznym okresie roku 2011. Suma wypłat dokonanych przez UFG na rzecz ofiar wypadków wyniosła aż 35 mln zł - tyle kosztują nieubezpieczeni i niezidentyfikowani kierowcy innych właścicieli pojazdów, którzy regularnie opłacają składkę OC.

Wzrasta również liczba nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów. Obecnie wynosi ona ok. 250 tysięcy. Liczba ta jest proporcjonalna do wzrostu liczby samochodów w Polsce. Sam odsetek jest jednak taki sam i wynosi 1,25% pojazdów w Polsce.

UFG podaje przykłady najwyższych regresów, które aktualnie prowadzi:

  • prawie 500 tysięcy złotych: nieletni, pijany motocyklista poruszający się niezarejestrowanym motocyklem - bez OC - uderzył w rowerzystkę, która zginęła na miejscu. Kobieta osierociła kilkoro dzieci. Wypłata obejmuje przede wszystkim zadośćuczynienia dla członków rodziny;

  • ponad 400 tysięcy złotych: młody, nietrzeźwy motocyklista, bez uprawnień, najechał na tył roweru, poważnie raniąc rowerzystkę. Wypłata obejmuje m.in.: rentę dla poszkodowanej, koszty opieki, zadośćuczynienie;

  • ponad 250 tysięcy złotych: młody kierowca zabrał ojcu samochód bez OC. Podczas jazdy zjechał na lewy pas ruchu i zderzył się z innym autem, w którym dwie osoby odniosły rozległe obrażenia. Wypłata obejmuje przede wszystkim renty skapitalizowane dla ofiar tego wypadku.

Co grozi kierowcom za brak ważnego OC?

Liczba spraw regresowych UFG Po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG uzyskał prawo do dochodzenia nie tylko odszkodowania, wypłaconego ofiarom wypadku, ale również wszystkich kosztów związanych z obsługą tej wypłaty. Kierowcy grożą zatem:

1 Kary za brak OC:

  • 3 tys. zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu trwa powyżej 14 dni;
  • 1,5 tys. zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi od 4 do 14 dni;
  • 600 zł, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu wynosi do 3 dni.

Sprawdź aktualne kary za brak OC

2 Mandat podczas kontroli drogowej - 50zł.

3 Odszkodowania za spowodowany wypadek oraz koszty UFG.

Czy warto jeździć bez ważnej polisy OC żeby zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie? Chyba już nikt nie ma co do tego wątpliwości.

Źródło: Biuro Prasowe UFG

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-10-11

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2013 roku

Od 1 stycznia 2013 roku maksymalna kara za brak OC dla właściciela samochodu osobowego wzrośnie do 3,2 tys. zł, czyli o 7% więcej niż w 2012. Tyle będą musieli zapłacić kierowcy mający przerwę...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2014-01-30

Zanim siądziesz za kółkiem, upewnij się że właściciel auta ma ubezpieczenie OC

Niemal 70% Polaków nie zdaje sobie sprawy, że siadając za kierownicą cudzego samochodu powinni upewnić się, że jego właściciel posiada polisę OC. UFG podaje, że aż 1/3 wypadków drogowych powodowana...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2014-06-02

Nie masz ważnego OC? Znajdzie Cię UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dysponuje nową platformą, która pozwala na wykrywanie przerwy w obowiązkowym ubezpieczeniu OC. W tym roku UFG zidentyfikował już prawie 1,8 tys. nieubezpieczonych...

Czytaj więcej
Komentarze
heniek
2012-12-28 22:47
biedni jaj zwykle dostaną po tyłku Jak ktoś ma samochód za 100000 i jeździ to niech płaci a jak bidak stracił pracę i od dwóch lat nie jeździ samochodem to mu dojadą taką karę że wszystkich nowych urzędników nowych opłaci ot Polskie myślenie
odpowiedz
wesoły Romek
2012-12-26 16:48
A jak kogoś nie stać na autobus niech jeździ rowerem. Tanio, ekologicznie, zdrowo i nie stanowi żadnego zagrożenia, więc nie trzeba OC.
odpowiedz
Wiesława
2012-09-17 13:36
Polskie cwaniactwo jak zwykle. To że rządzą nami złodzieje nie oznacza, że mamy być podobni i się jeszcze tym chwalić. Zresztą tylko idiota jeździ bez OC, jak ktoś taki biedny, że go nie stać, to niech jeździ autobusem.
odpowiedz
Zbych
2012-09-06 13:30
I kto zawsze obrywa? Uczciwy człowiek. A potem się dziwią że cwaniactwo jest u władzy. Uczciwi nie przetrwają w tym cholernym kraju!
odpowiedz