Strona główna  |  Wiadomości  |  Ocena polis – porównywarka i kalkulator OC / AC. Opinie, zalety i wady

Ocena polis – porównywarka i kalkulator OC / AC. Opinie, zalety i wady

Data publikacji: 2021-01-29
Dobre i tanie ubezpieczenie – to marzenie każdego kierowcy. Odnalezienie takiej oferty nie zawsze jest jednak łatwe. W zorientowaniu się w gąszczu propozycji pomagają porównywarki ubezpieczeń. W najnowszym teście sprawdzamy jedną z nich. Jakie wady i zalety ma kalkulator Ocena polis?

Ocena polis przedstawia się jako „Przyjazna porównywarka ubezpieczeń”. Czy tak jest w istocie? Jakie są silne strony tego kalkulatora, a gdzie narzędzie wymaga jeszcze poprawy?

Spis treści:

  1. Ocena polis
  2. Ocena polis – jakie funkcje ma kalkulator OC / AC?
  3. Kalkulator OC / AC Ocena polis – zalety i wady
  4. Tabela wynikowa Ocena polis – opinia
  5. Kalkulator Ocena polis – opinia

Ocena polis

Ocena polis - porównywarka ubezpieczeń Ocena polis umożliwia porównanie następujących ubezpieczeń na kalkulatorze:

Na portalu możesz wypełnić formularz i wyliczyć składki proponowane przez różnych ubezpieczycieli konkretnie dla Ciebie.

Ocena polis sprzedaje też inne ubezpieczenia. W ich przypadku nie oferuje jednak prawdziwego kalkulatora, lecz po prostu przedstawia różne oferty, opisując krótko ich zakres ochrony:

  • ubezpieczenia na życie,
  • Home Assistance,
  • ubezpieczenie wyświetlacza telefonu,
  • ubezpieczenie na wypadek utraty prawa jazdy.

Główna siedziba firmy mieści się w Warszawie:

Ocenapolis.pl
ul. Prosta 68
00-838 Warszawa

Ocena polis – jakie funkcje ma kalkulator OC / AC?

Kalkulator ubezpieczeń samochodu Ocena polis umożliwia policzenie i porównanie warunków następujących produktów:

  • OC,
  • AC,
  • NNW,
  • Assistance.

Na samym początku kalkulatora znajdują się także odpowiedzi na różne pytania dotyczące między innymi:

  • procesu liczenia składki,
  • ubezpieczenia OC,
  • bezpieczeństwa danych.

Więcej informacji znajdziesz natomiast w Strefie Edukowania portalu.

Ocena polis udostępnia kierowcom skrócony albo pełny formularz. Na samym początku należy podjąć decyzję, z którego kalkulatora chce się skorzystać.

W skróconym formularzu Ocena polis pyta jedynie o:

  • numer dowodu rejestracyjnego,
  • VIN,
  • datę pierwszej rejestracji auta.

Na podstawie tych danych Ocena polis przedstawi wstępne składki, a potem poprosi Cię o podanie informacji dotyczących właściciela.

A jak proces liczenia składki wygląda, jeśli zdecydujesz się na pełny formularz?

Ocena polis ponownie spyta Cię najpierw o dane dotyczące pojazdu. Będą to jednak bardziej ogólne pytania (o markę i model, przebieg, pojemność silnika). Numer dowodu rejestracyjnego możesz podać, ale nie musisz. Wpisując go w formularz, otrzymasz jednak więcej ofert ubezpieczeń.

Na podstawie informacji o samochodzie Ocena polis przedstawi wstępne składki i z tego ekranu możesz przejść do uzupełniania danych o właścicielu.

Kalkulator OC / AC Ocena polis – zalety i wady

W naszej przykładowej kalkulacji zdecydowaliśmy się na pełny formularz, by przekonać się, jak szybko i sprawnie można przy jego pomocy wyliczyć składkę.

Na górze kalkulatora podano poszczególne kroki, które trzeba wykonać, aby wyliczyć cenę polisy i zakupić ubezpieczenie. W każdym momencie wiesz więc, ile jeszcze etapów Ci pozostało.

Ocena polis kalkulację składki zaczyna od pytania o markę auta. Na liście odpowiedzi podaje najpierw najpopularniejsze firmy w Polsce. Jeśli nie ma wśród nich Twojego auta, pod spodem znajdziesz listę z wymienionymi alfabetycznie wszystkimi markami. Możesz także zacząć wpisywać nazwę swojego auta, by szybciej znaleźć prawidłową opcję.

Tak samo w przypadku pytania o model możesz zacząć wpisywać swoją odpowiedź lub przeglądać dostępne opcje poukładane alfabetycznie.

Po tym, jak odpowiesz na kilka pytań, wyświetlą się proponowane dokładne wersje auta. Niestety, umieszczono je pod obszernym banerem reklamowym. W efekcie w trakcie testowej kalkulacji myśleliśmy początkowo, że narzędzie nie może znaleźć wersji pojazdu zgodnej z podanymi odpowiedziami.

Przy niektórych pytaniach znajduje się ikonka z „i” w kółeczku. Po kliknięciu na nią pokażą się wskazówki dotyczące tego, jak należy odpowiedzieć na dane pytanie. Ocena polis wyjaśnia w nich także, dlaczego pyta o daną informację. Takich podpowiedzi nie ma jednak zbyt wiele. Osoba, która tego typu kalkulator wypełnia po raz pierwszy, może więc mieć problemy z odpowiedzeniem na niektóre pytania.

Dla uczciwości trzeba zaznaczyć, że na dole ekranu umieszczono pole „Gdzie znajdę poniższe dane?”. Zanim jednak osoba wypełniająca kalkulator dotrze do niego, zdąży już pewnie sama przeglądnąć na wszystkie strony dowód rejestracyjny w poszukiwaniu potrzebnej informacji.

Na szczęście, w dowolnym momencie można się skontaktować telefonicznie z doradcą portalu lub zadać pytanie na czacie.

W przypadku pojedynczych pytań wpisano w formularz automatyczną odpowiedź zgodnie z tym, jak najczęściej kierowcy na nie odpowiadali. Oczywiście, w razie potrzeby można zmienić taką sugerowaną przez narzędzie odpowiedź.

Wybranie odpowiedniej daty z kalendarza jest proste. W pytaniu o sposób użytkowania auta podano natomiast wiele opcji, więc każdy kierowca znajdzie taką, która jest odpowiednia w jego przypadku.

Co ciekawe, jednym z pól wymaganych przez kalkulator jest pytanie o datę ostatniego przeglądu. Porównywarki OC / AC o tę informację zazwyczaj akurat nie pytają.

W kalkulatorze można zaznaczyć, czy chce się poznać oferty samego OC czy pakiet OC i AC. Co ważne, w tabeli wynikowej kalkulator Ocena polis faktycznie podaje propozycje jedynie tych ubezpieczeń, którymi było się zainteresowanym.

Jeśli chcesz wyliczyć składkę ubezpieczenia AC, w kalkulatorze możesz od razu (choć nie jest to obowiązkowe) przesłać zdjęcia samochodu. Ocena polis podaje, jakie dokładnie fotografie należy wykonać. Jeśli zdecydujesz się nie przesyłać zdjęć, zakup AC u niektórych ubezpieczycieli współpracujących z Oceną polis będzie niemożliwy.

Jeżeli pominie się któreś z wymaganych pól w formularzu, kalkulator niestety nie poinformuje Cię o tym od razu. Taka informacja zostanie wyświetlona dopiero po tym, jak klikniesz na przycisk kierujący do następnego kroku. Na szczęście jednak pola obowiązkowe do wypełnienia zaznaczono czerwoną gwiazdką.

Po odpowiedzeniu na pytania dotyczące samochodu kalkulator poda Ci wstępne oferty polis.

Tabela wynikowa Ocena polis – opinia

Tabela ze wstępnymi ofertami jest przejrzysta i minimalistyczna. Można by wręcz powiedzieć, że zbyt minimalistyczna. Brakuje w niej bowiem jakichkolwiek informacji o warunkach AC. Pod każdą ofertą znajdziesz jedynie link do OWU. Nie podano natomiast skróconych informacji dotyczących choćby tego, jaki wariant likwidacji szkody proponuje dany ubezpieczyciel czy jak duży jest udział własny.

W przypadku naszej przykładowej kalkulacji otrzymaliśmy 7 propozycji polis OC (w tym ofertę You Can Drive skierowaną jedynie do kierowców poniżej 30 roku życia). Ocena polis wyświetliła także 7 ofert pakietów OC + AC (ponownie licząc z ubezpieczeniem od You Can Drive). Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku dwóch propozycji pakietowych trzeba by jeszcze wysłać zdjęcia auta, aby móc przejść do zakupu polisy.

Jeśli zdecydowalibyśmy się podać więcej informacji, otrzymalibyśmy oferty od jeszcze dwóch ubezpieczycieli.

Z tabeli wynikowej również możesz zamówić rozmowę telefoniczną z konsultantem. Wystarczy, że podasz swój numer telefonu. Co ważne, istnieje opcja umówienia rozmowy na konkretną godzinę. Jeśli preferujesz słowo pisane, możesz przesłać wybraną ofertę ubezpieczenia na maila i wrócić do niej w dogodnym momencie.

Podobnie jak na Ubea.pl z tabeli ze wstępnymi ofertami możesz bez problemu powrócić do wypełniania danych o pojeździe. Skorzystaj z tej opcji, jeśli na przykład uświadomisz sobie, że pomyliłeś się przy którymś z pytań.

We wstępnej tabeli z wynikami Ocena polis umożliwia także odpowiedzenie na kilka pytań dotyczących głównego właściciela pojazdu:

  • poziom zwyżek / zniżek w procentach,
  • wiek,
  • kod pocztowy zamieszkania.

Na tej podstawie Ocena polis skoryguje nieco oferty ubezpieczeń.

Co zrobić, jeśli któraś z propozycji Ci się spodoba i chcesz ją zakupić? Kliknij na przycisk obok oferty: „Uzupełnij dane właściciela”.

Przejdziesz wtedy do obszernego formularza, w którym Ocena polis pyta o dane dotyczące osób posiadających samochód.

Na tym etapie zgodnie z informacjami podawanymi przez kalkulator nadal nie jest wymagane podanie:

  • numeru PESEL,
  • adresu e-mail,
  • numeru telefonu.

Obowiązkowym pytaniem jest natomiast to dotyczące szkód. Niestety, jest ono sformułowane w bardzo nieprecyzyjny sposób. Ocena polis pyta bowiem: „Czy w ostatnich latach właścicieli likwidował szkody ze swojej polisy?”. Nie jest jednak wyjaśnione, jak dokładnie należy rozumieć „ostatnie lata”. Odpowiedzieć można natomiast tylko „Tak” lub „Nie”.

Ciekawsze rzeczy dzieją się jednak po kliknięciu przycisku „Przejdź do podsumowania”. Pokaże się wtedy komunikat: „Przed rozpoczęciem etapu kalkulacji składek zweryfikuj poprawność wprowadzonych danych oraz uzupełnij brakujące”. Wraca się wtedy do tego samego formularza dotyczącego informacji o właścicielu, na którym już się było. Tym razem jednak imię, nazwisko, numer PESEL oraz dokładny adres zameldowania są już zaznaczone gwiazdką jako pola obowiązkowe.

Bez wypełnienia tych pól możliwe jest więc poznanie jedynie bardzo wstępnej składki opartej głównie na informacjach na temat ubezpieczanego pojazdu.

Kalkulator Ocena polis – opinia

Ocena polis jest dość prostym do wypełnienia kalkulatorem ubezpieczeń. Wadą narzędzia jest jednak bardzo minimalistyczna tabela wynikowa. Porównanie ofert pod jakimkolwiek innym czynnikiem niż cena wymagałoby przekopywania się przez całe Ogólne Warunki Ubezpieczeń.

Zamieszanie wprowadza także zmieniający się status numeru PESEL. Najpierw narzędzie pokazuje informację, że ta informacja nie jest obowiązkowa. Za moment jednak zaznacza, że trzeba koniecznie odpowiedzieć na to pytanie. Takie postępowanie niestety nie zachęca do zakupu polisy.

Na plus kalkulatora należy natomiast zaliczyć możliwość poznania orientacyjnej składki po podaniu jedynie kilku informacji o samochodzie. Dla osób, które chcą przeprowadzić wstępne rozeznanie, może być to przydatne. Jeśli jednak chcesz poznać bardziej dokładną składkę, a jednocześnie nie chcesz podawać od razu numeru PESEL, skorzystaj z innego kalkulatora ubezpieczeń takiego jak Ubea.pl.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-01-21

Kiosk polis – porównywarka i kalkulator OC / AC. Opinie, zalety i wady

Jedną z porównywarek ubezpieczeń na polskim rynku jest Kiosk polis. Umożliwia on policzenie ofert ubezpieczeń komunikacyjnych i turystycznych, a także sprawdzenie propozycji polis NNW i nieruchomości....

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-01-18

Beesafe – nowy kalkulator ubezpieczeniowy. Opinie, zalety, wady

Beesafe to nowa marka ubezpieczeniowa na polskim rynku oferująca polisy komunikacyjne. Sprawdzamy, jakie są jej zalety i wady oraz jak kupić ubezpieczenie, wypowiedzieć OC i zgłosić szkodę w Beesafe.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-08-14

Ubezpieczenie OC Mazda – ile kosztuje?

Wśród miłośników motoryzacji Mazda cieszy się opinią jednego z najmniej awaryjnych samochodów dostępnych na rynku. A jak jest z ceną ubezpieczenia OC dla aut tej japońskiej marki? Ile zapłacisz...

Czytaj więcej
Komentarze