Strona główna  |  Wiadomości  |  OC komisowe – kto ma kupić OC na auto w komisie?

OC komisowe – kto ma kupić OC na auto w komisie?

Data publikacji: 2021-01-21
Każde auto zarejestrowane w Polsce, także takie stojące w komisie, powinno posiadać ubezpieczenie OC. Kto jednak odpowiada za OC auta w komisie: właściciel pojazdu czy komis? Kiedy można kupić OC komisowe? Odpowiadamy.

Ubezpieczenie OC zawiera się zazwyczaj na rok. Jednak w pewnych wyjątkowych sytuacjach można również zakupić polisę na 30 dni. Jednym z takich przypadków jest OC komisowe. Jak ono działa i kto je kupuje?

Spis treści:

  1. OC komisowe na 30 dni
  2. Dlaczego auta w komisie muszą mieć ubezpieczenie OC?
  3. Kto kupuje OC dla auta w komisie – komis czy osoba oddająca auto do komisu?
  4. Jakie OC może kupić komis?
  5. OC komisowe na 30 dni
  6. Ile kosztuje OC komisowe?
  7. Czy istnieje całoroczne OC komisowe?
  8. OC komisowe online – czy jest możliwe?
  9. Zakup auta z komisu – co z OC?
  10. Nieubezpieczone auto z komisu
  11. Auto z zagranicy z komisu – na co uważać?

OC komisowe na 30 dni

Komis - ubezpieczenie OC Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych określa, kto dokładnie może zakupić OC krótkoterminowe (czyli takie na co najmniej 30 dni). Zgodnie z nią prawo do tej polisy mają m.in. komisy samochodowe i inni przedsiębiorcy pośredniczący w sprzedaży oraz kupnie aut. Jako że komisy są jedną z grup docelowych OC na miesiąc, OC krótkoterminowe określa się niekiedy potocznie jako OC komisowe. Nie szukaj jednak tej nazwy w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Tam znajdziesz jedynie oficjalne miano: „OC krótkoterminowe”.

W jednym z poprzednich artykułów omawialiśmy ogólnie temat OC na miesiąc (krótkoterminowego). Teraz natomiast skupimy się na OC kupowanym dla aut w komisie. Opowiemy zarówno o OC kupowanym przez sam komis (OC komisowe), jak i takim kupowanym przez osobę, która zawarła umowę komisu.

Dlaczego auta w komisie muszą mieć ubezpieczenie OC?

Na początek warto się jednak zastanowić, dlaczego w ogóle auta stojące w komisie muszą posiadać ubezpieczenie OC.

Po pierwsze, obowiązek posiadania OC wynika z prawa. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych polisę OC musi posiadać przez cały czas każdy samochód zarejestrowany w Polsce. Wyjątek stanowią pojazdy historyczne oraz wolnobieżne.

Po drugie, auta stojące w komisie także mogą spowodować szkody. Jest możliwe, że zerwie się choćby linka od hamulca ręcznego. Auto stojące na lekkim wzniesieniu zjedzie wtedy i uderzy w inne. Trzeba też pamiętać, że potencjalni nabywcy aut z komisu często chcą odbyć jazdę próbną przed zakupem. Lepiej uniknąć sytuacji, w której nieubezpieczony pojazd spowoduje kolizję w trakcie takiej przejażdżki.

Kto kupuje OC dla auta w komisie – komis czy osoba oddająca auto do komisu?

Samochód w komisie musi zatem posiadać ubezpieczenie OC. Kto jednak powinien kupować tę polisę? Komis czy osoba, która oddała tam samochód? Wszystko zależy od tego, jaką umowę zawrze się z komisem.

Jeśli sprzedajesz auto do komisu, czyli podpisujesz umowę kupna-sprzedaży, za ubezpieczenie OC odpowiada komis od dnia zakupu pojazdu. Jako nabywca ma prawo korzystać z OC zawartego wcześniej przez Ciebie, ale wraz z końcem tej polisy musi już zadbać o nowe OC. Za ewentualny brak ubezpieczenia będzie odpowiadać komis. Takie same zasady obowiązują w przypadku zawarcia umowy zamiany.

Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeśli zawrzesz umowę komisu. Co to dokładnie za umowa?

Umowa komisu to umowa, na podstawie której komisant (czyli właściciel komisu) zobowiązuje się sprzedać auto na rachunek komitenta (czyli właściciela samochodu). Za tę usługę komisant otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji wypłacanej po sprzedaży pojazdu.

W takim przypadku przez cały czas właścicielem samochodu jest osoba, która oddała auto do komisu. Oznacza to, że w razie podpisania umowy komisu nadal odpowiadasz za OC pojazdu. Tego obowiązku pozbędziesz się dopiero wtedy, kiedy samochód zostanie sprzedany.

Jeśli w czasie, kiedy auto będzie stało w komisie, ubezpieczenie OC dobiegnie końca, należy zapłacić za nową polisę. Inaczej grozi ci kara za brak OC.

Jakie OC może kupić komis?

Jakie OC na samochód może wykupić komis, jeśli właściciel auta zdecyduje się podpisać z nim umowę kupna-sprzedaży (a nie umowę komisu)?

Po pierwsze, należy pamiętać, że wraz z kupnem auta na nowego właściciela przechodzi umowa OC wykupionego jeszcze przez sprzedawcę. Ta zasada dotyczy także sytuacji, w której to komis jest kupcem.

Komis zazwyczaj korzysta więc z OC sprzedawcy. Jeśli jednak nie uda mu się zbyć auta przed wygaśnięciem tej polisy, musi zakupić własne ubezpieczenie. W takiej sytuacji komis zdecyduje się zazwyczaj na OC krótkoterminowe. Taką polisę będzie też musiał kupić, jeśli np. zakupi pojazd za granicą i sprowadzi do kraju.

OC komisowe na 30 dni

Czym wyróżnia się OC krótkoterminowe kupowane przez komisy?

  • Jest zawierane na czas krótszy niż rok.
  • Trwa co najmniej 30 dni.
  • Nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres, więc nie trzeba go wypowiadać wraz z końcem polisy.

Zakres ochrony OC krótkoterminowego jest natomiast taki sam jak rocznego. Pod tym względem nie trzeba się więc obawiać, że ubezpieczyciele wpiszą np. niższą sumę ubezpieczenia. Nadal bowiem obowiązuje ich ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Ile kosztuje OC komisowe?

OC komisowe nie jest drogie. Dlaczego ubezpieczyciele mogą zaproponować komisom tanie OC? Z dwóch powodów:

  • Samochody należące do komisu przez większość czasu stoją na parkingu. Mimo więc że istnieje ryzyko szkody, to jest ono bardzo małe.
  • Komisy ubezpieczają zwykle kilkanaście aut naraz, zatem jednostkowy koszt może być niższy.

O jakich składkach dokładnie mowa? Dla przykładu OC komisowe na 30 dni dla samochodu osobowego w Link4 kosztuje 75 zł. Inni ubezpieczyciele także proponują zazwyczaj ceny mieszczące się w przedziale 50-100 zł.

Czy istnieje całoroczne OC komisowe?

OC komisowe jest zawierane zazwyczaj na 30 dni. Istnieje jednak także OC komisowe całoroczne. W tym przypadku ubezpieczyciel proponuje zwykle jednodniowy system naliczania składki.

OC komisowe online – czy jest możliwe?

Porównywarka ubezpieczeń to dobre miejsce do sprawdzenia ceny całorocznego OC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Taką polisę można także w prosty sposób zakupić przez Internet.

OC komisowe online nie jest jednak możliwe. Aby zakupić takie ubezpieczenie, musisz skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem. Zweryfikuje on między innymi, czy w ogóle przysługuje ci prawo do OC krótkoterminowego.

Zakup auta z komisu – co z OC?

Kwestia ubezpieczenia OC auta z komisu jest bardzo interesująca również dla tych, którzy kupują pojazd od takiego przedsiębiorcy.

Jakie ubezpieczenie otrzyma osoba kupująca używane auto w komisie?

  • OC całoroczne (jeśli np. zostało jeszcze po właścicielu auta, który sprzedał je do komisu),
  • OC krótkoterminowe.

Ubezpieczenie OC, także OC komisowe, przejdzie automatycznie na nowego właściciela auta.

Jako nabywca samochodu nie wierz jednak nigdy na słowo, że pojazd ma ważne OC. Zawsze poproś o przekazanie Ci potwierdzenia polisy. Pamiętaj, że sprzedawca ma obowiązek wydać Ci taki dokument.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, zweryfikuj ważność ubezpieczenia OC w bezpłatnej bazie UFG.

Co natomiast zrobić po zakupie auta? Korzystać z trwającego OC czy wypowiedzieć je i kupić nowe? Wybór należy do Ciebie:

  • Najpierw sprawdź, do kiedy jest ważne ubezpieczenie.
  • Skontaktuj się z ubezpieczycielem, by ustalić, czy i jaka rekalkulacja składki (w przypadku zmiany właściciela ubezpieczyciel ma do niej prawo) będzie przeprowadzana.
  • Jeśli rekalkulacja jest niekorzystna, złóż wypowiedzenie OC i kup nową polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Kalkulator OC podpowie Ci, gdzie będzie najtańsza polisa.
  • Jeśli zdecydujesz się korzystać z OC poprzedniego właściciela, upewnij się, że polisa została opłacona w całości.
  • Pamiętaj, że OC przejęte od poprzedniego właściciela nie przedłuży się automatycznie na kolejne dwanaście miesięcy. Zadbaj więc o kupno nowego OC w odpowiednim terminie.

Nieubezpieczone auto z komisu

Bywa też jednak tak, że w trakcie zakupu samochodu z komisu okazuje się, że nie ma on ważnego ubezpieczenia OC. Co zrobić w takiej sytuacji? Na szczęście nie trzeba rezygnować z kupna.

Nabywca samochodu odpowiada bowiem za OC od dnia zakupu samochodu. Jeśli więc kupisz OC od razu w dniu nabycia pojazdu, nie narazisz się na karę za brak OC.

Auto z zagranicy z komisu – na co uważać?

W komisach znajdziesz nie tylko używane auta z Polski. Przedsiębiorcy prowadzący taki biznes często sprowadzają także auta z zagranicy.

Zgodnie z prawem auto zakupione z innego państwa Unii Europejskiej powinno zostać zarejestrowane w Polsce w przeciągu 30 dni od sprowadzenia do kraju. Komisy nie zawsze jednak spełniają ten obowiązek (zwłaszcza że w 2020 r. ten termin, ze względu na koronawirusa, został wydłużony do 180 dni. Obecnie powrócono do miesięcznego okresu, ale nie dotyczy to aut sprowadzonych jeszcze w zeszłym roku).

Kupując w komisie auto sprowadzone z zagranicy, upewnij się więc, że:

  • jest ono zarejestrowane,
  • posiada ubezpieczenie OC.

Jeśli okaże się, że auto nie ma OC, nie możesz nim gdziekolwiek wyjechać. Dotyczy to także jazd próbnych czy jazdy do stacji diagnostycznej. W takim przypadku musisz się więc najpierw zająć formalnościami, a dopiero potem wsiąść za kierownicę.

Auto stojące w komisie także musi posiadać ubezpieczenie OC. Zależnie jednak od podpisanej umowy za polisę może odpowiadać komis lub osoba, która oddała tam auto. Pamiętaj o tym, aby przez przypadek nie narazić się na karę za brak OC.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Saab – ile kosztuje?

Jeśli któraś marka aut powinna się kojarzyć z samolotami, to jest to bez wątpienia Saab. Szwedzki koncern rozpoczął swoją historię od produkcji samolotów. Po II Wojnie Światowej firma zaczęła...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-11

Ubezpieczenie OC Chevrolet – ile kosztuje?

Kompaktowe osobówki, duże SUV-y, legendarne samochody sportowe – amerykański producent Chevrolet ma bardzo różnorodną ofertę aut. W naszym kraju pojazdy tej marki nie są już sprzedawane, ale...

Czytaj więcej
Komentarze