Strona główna  |  Wiadomości  |  Niemiecki Talanx kupił WARTĘ!

Niemiecki Talanx kupił WARTĘ!

Data aktualizacji: 2013-08-23
100% udziałów TUiR WARTA kupił Talanx - niemiecka grupa ubezpieczeniowa. Transakcja opiewała na 770 mln euro, czyli jakieś 3,5 mld zł. Tym sposobem Talanx stał się drugim największym ubezpieczycielem w Polsce, zaraz po PZU.

Czym jest Talanx?

Talanx jest trzecią największą grupą ubezpieczeniową w Niemczech i jedenastą w Europie. W 2010 roku uzyskał dochód ze składek na poziomie ok. 23 mln euro. W ramach grupy kapitałowej w aż 150 krajach działają dostawcy usług finansowych wielu marek, m.in.: HDI, HDI-Gerling, Hannover RE, Targo Insurers i wiele innych.

Strategia grupy Talanx jest prosta i polega na wzmocnieniu międzynarodowej części portfela.

"Poprzez przejęcie Warty uczestniczymy w znacznie większym stopniu w dalszym rozwoju tego bardzo dynamicznego rynku ubezpieczeń. Co więcej, robimy decydujący krok do osiągnięcia strategicznego celu rozwojowego" - powiedział, cytowany w komunikacie, Torsten Leue, prezes Talanx International AG.

Talanx robi zakupy w Polsce

WARTA kupiona przez Talanx

Na swojej stronie internetowej Talanx podał, że kupił od belgijskiej grupy KBC 100% udziałów WARTY za 770 mln euro, czyli ok. 3,5 mld zł. Transakcja wymaga jednak zgody regulatora. Zostanie sfinalizowana w drugiej połowie 2012 roku.

WARTA to nie pierwszy nabytek grupy Talanx na polskim rynku. Ma on już na swoim koncie HDI-Gerling Życie TU S.A. i HDI Asekuracja TU S.A. W grudniu 2011 Getin Holding określił warunki sprzedaży 50% plus jedna akcja TU Europa. Udziały zostały wycenione na 911,9 mln zł i Talanx International AG przyjął warunki. Transakcja powinna zakończyć się w drugim kwartale 2012 roku.

Polski rynek ubezpieczeniowy z nowym graczem

Dzięki ostatniej transakcji Talanx może powoli myśleć o detronizacji PZU, które ma obecnie ok. 30% udziału w rynku ubezpieczeń na życie. Talanx po zakupie WARTY, wraz z pozostałymi spółkami, uplasuje się na drugim miejscu z 15% udziałem w rynku ubezpieczeń majątkowych i z 20% w polisach na życie.

Pozostaje pytanie, czy WARTA pozostanie WARTĄ, czy Talanx zdecyduje się na rebranding. Dotychczasowe posunięcia Talanxa wskazują, że wiodącą marką będzie HDI. Co prawda WARTĘ kojarzą wszyscy Polacy. Niestety te skojarzenia są często negatywne, WARTA uznawana jest za firmę toporną, która świadczy usługi raczej mało wymagającym klientom. W naszym rankingu towarzystw WARTA znajduje się na szarym końcu. Pozostawia wiele do życzenia zarówno w kwestiach cen za OC i AC, jak i procesu likwidacji szkody. O wiele lepiej prezentuje się HDI Asekuracja - kuleje jedynie na etapie likwidacji szkód.

Warunkiem koniecznym osiągnięcia przez Talanx pozycji lidera rynku ubezpieczeniowego będzie przede wszystkim podniesienie wizerunku zarówno HDI, jak i WARTY, przede wszystkim poprzez poprawę jakości obsługi klienta - a to na pewno nie będzie łatwe. Talanx musi nie tylko podjąć walkę z PZU, ale również obronić się przed pozostałymi graczami, jak Ergo Hestia z 10% udziałem w ubezpieczeniach majątkowych oraz ING oraz Avivą, które mają ok. 8-9% rynku ubezpieczeń życiowych.

Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2022-06-21

Ubezpieczenie fotowoltaiki - właściciele domów mają wybór?

Ubezpieczenie fotowoltaiki staje się coraz bardziej popularne. Wyjaśniamy, jak ubezpieczyć fotowoltaikę mogą właściciele domów jednorodzinnych.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2014-07-03

WARTA już pod skrzydłami Grupy Talanx

1 lipca Talanx sfinalizował transakcję zakupu spółek TUiR WARTA i TUnŻ WARTA. Niemiecka grupa zarządza w Polsce także dwoma innymi markami: HDI Asekuracja S.A. i HDI-Gerling Życie TU S.A. Zgodnie...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2014-03-26

Klienci najmniej skarżą się na Ergo Hestię i PZU

Z raportu Rzecznika Ubezpieczonych dotyczącego skarg z zakresu ubezpieczeń gospodarczych wynika, że klienci najmniej skarżyli się na Ergo Hestię i PZU. Dwaj najwięksi ubezpieczyciele na polskim...

Czytaj więcej
Komentarze
Aloyz
2012-02-02 14:29
Konsolidacji rynku ciag dalszy. Nie ma to jak pozorna konkurencja :/
odpowiedz