Strona główna  |  Wiadomości  |  Na ile wcześniej szukać ubezpieczenia OC?

Na ile wcześniej szukać ubezpieczenia OC?

Data aktualizacji: 2021-09-28
Kierowca nową polisę OC może kupić i na miesiąc przed wygaśnięciem aktualnego ubezpieczenia. Sprawdzamy, czy takie rozwiązanie zapewnia jakieś korzyści finansowe.

Każdy posiadacz zarejestrowanego pojazdu mechanicznego musi pamiętać o dacie wygaśnięcia swojej aktualnej polisy OC i odpowiednio wcześniej nabyć kolejne obowiązkowe ubezpieczenie. Spóźnialscy kierowcy niemal na pewno zostaną zidentyfikowani przez specjalny system informatyczny Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (tzw. wirtualnego policjanta). Takie osoby mogą się spodziewać zawiadomienia dotyczącego opłaty karnej za przerwę w ochronie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapobiegliwy kierowca kupił kolejne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej już na miesiąc przed wygaśnięciem obecnej polisy OC. Postanowiliśmy sprawdzić, czy takie rozwiązanie zapewnia jakieś wymierne korzyści dla właściciela auta.

Spis treści:

  1. OC kupione z wyprzedzeniem nie będzie tańsze
  2. Ubezpieczenie OC: wpływ czasu zakupu (w stosunku do terminu wygaśnięcia poprzedniej polisy) na wysokość składki polisy
  3. Sprawdź datę rozpoczęcia ochrony

OC kupione z wyprzedzeniem nie będzie tańsze

OC można kupić już na miesiąc przed wygaśnięciem polisy Niektórzy właściciele pojazdów mechanicznych mogą myśleć, że odpowiednio wczesny lub późny zakup obowiązkowej polisy OC zapewni im oszczędności dotyczące poziomu składki.

Eksperci Ubea.pl na przykładzie czterdziestosiedmioletniego właściciela Skody Fabii z Warszawy postanowili sprawdzić, czy takie korzyści finansowe rzeczywiście są możliwe. W ramach analizy Ubea.pl składka za polisę OC przykładowego kierowcy została obliczona dla następujących wariantów:

Wariant 1: zakup ubezpieczenia na miesiąc przed końcem poprzedniego OC
Wariant 2: zakup ubezpieczenia na trzy tygodnie przed końcem poprzedniego OC
Wariant 3: zakup ubezpieczenia na dwa tygodnie przed końcem poprzedniego OC
Wariant 4: zakup ubezpieczenia na tydzień przed końcem poprzedniego OC
Wariant 5: zakup ubezpieczenia w dniu wygaśnięcia poprzedniego OC

Wyniki przykładowych kalkulacji zostały przedstawione w poniższej tabeli. To zestawienie wskazuje, że tylko jeden ubezpieczyciel (Link4) zróżnicował składkę w zależności od terminu zakupu ubezpieczenia OC. Obowiązkowa polisa kupowana od Link4 w dniu wygaśnięcia ochrony zapewnianej przez poprzednie ubezpieczenie jest nieco tańsza. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że różnica cenowa na korzyść ostatniego wariantu wynosi zaledwie 15 zł.

Tak mała obniżka składki nie jest argumentem skłaniającym do późnego zakupu obowiązkowej polisy - tym bardziej, że pozostali ubezpieczyciele nie różnicują składek w zależności od terminu zakupu OC - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przekonaj się, czy pojemność silnika wpływa na cenę OC

Ubezpieczenie OC: wpływ czasu zakupu (w stosunku do terminu wygaśnięcia poprzedniej polisy) na wysokość składki polisy


Nazwa ubezpieczyciela ↓ Wariant 1 (na miesiąc przed) Wariant 2 (na trzy tygodnie przed) Wariant 3 (na dwa tygodnie przed) Wariant 4 (na tydzień przed) Wariant 5 (zakup w dniu wygaśnięcia poprzedniego OC)
Link4 610 zł 610 zł 605 zł 605 zł 595 zł
Aviva 798 zł 798 zł 798 zł 798 zł 798 zł
Benefia 868 zł 868 zł 868 zł 868 zł 868 zł
MTU24 1604 zł 1604 zł 1604 zł 1604 zł 1604 zł
Proama 1760 zł 1760 zł 1760 zł 1760 zł 1760 zł
Generali 1760 zł 1760 zł 1760 zł 1760 zł 1760 zł
UNIQA 2042 zł 2042 zł 2042 zł 2042 zł 2042 zł
Gothaer 2575 zł 2575 zł 2575 zł 2575 zł 2575 zł
Średnia składka OC dla ośmiu ubezpieczycieli 1 502 zł 1 502 zł 1 502 zł 1 502 zł 1 500 zł


Pozostałe założenia: czterdziestosiedmioletni klient zakładu ubezpieczeniowego posiada prawo jazdy od 10 lipca 1990 r. Ubezpieczony jest pracownikiem służb mundurowych. Przykładowy klient ubezpieczyciela ma żonę, dwoje dzieci (22 lata, 17 lat) i mieszka w Warszawie (kod pocztowy: 03 - 287). Użytkowany przez niego samochód to Skoda Fabia hatchback 1.4 16V Active (5d) z 2006 r. Pojazd został kupiony w polskim salonie Skody. Data jego pierwszej rejestracji to 8 październik 2006 r. Samochód posiadający fabryczny i sprawny immobilizer, zawsze jest parkowany w garażu indywidualnym (kod pocztowy: 03 - 287). Klient regularnie użytkuje auto w kraju i nie wykorzystuje go na potrzeby działalności gospodarczej. Przewidywany roczny przebieg Skody to 13 000 km (aktualny przebieg wynosi 140 000 km). Polisa zostanie zamówiona przez Internet i opłacona jednorazowym przelewem. Klient akceptuje domyślne warianty ochrony, które proponują mu ubezpieczyciele.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych porównywarki Ubea.pl

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie OC

Sprawdź datę rozpoczęcia ochrony

Zakup ubezpieczenia OC z odpowiednim zapasem czasowym (wynoszącym na przykład jeden tydzień albo dwa tygodnie) raczej nie zapewni kierowcy korzyści finansowych. Takie rozwiązanie nie wygeneruje również strat związanych z wyższą składką. Mimo braku korzyści pieniężnych warto odpowiednio wcześniej zainteresować się tematem wygasającego ubezpieczenia OC. Dzięki temu właściciel samochodu nie narazi się na karę od UFG w przypadku nieodnawiającej się automatycznie polisy (np. takiej kupionej razem z samochodem). Odpowiednio wczesne podjęcie działań związanych z zakupem OC uchroni również kierowcę przed automatycznym odnowieniem aktualnego ubezpieczenia (niekoniecznie najbardziej atrakcyjnego cenowo).

Osoby kupujące OC z wyprzedzeniem muszą jednak pamiętać o podaniu odpowiedniego terminu rozpoczęcia ochrony. Chodzi o to, żeby pomiędzy datą wygaśnięcia poprzedniej polisy i dniem aktywacji nowego OC nie było żadnej przerwy

W tym kontekście warto pamiętać, że przerwa w ciągłości OC wynosząca od 1 do 3 dni od stycznia 2019 r. będzie karana kwotą 900 zł. Taka kara na poziomie 20% standardowej stawki dotyczy wszystkich posiadaczy samochodów osobowych - przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dowiedz się, jaka jest kara za brak OC

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Saab – ile kosztuje?

Jeśli któraś marka aut powinna się kojarzyć z samolotami, to jest to bez wątpienia Saab. Szwedzki koncern rozpoczął swoją historię od produkcji samolotów. Po II Wojnie Światowej firma zaczęła...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-11

Ubezpieczenie OC Chevrolet – ile kosztuje?

Kompaktowe osobówki, duże SUV-y, legendarne samochody sportowe – amerykański producent Chevrolet ma bardzo różnorodną ofertę aut. W naszym kraju pojazdy tej marki nie są już sprzedawane, ale...

Czytaj więcej
Komentarze