Strona główna  |  Wiadomości  |  Koronawirus: jak ubezpieczyciele pomagają kierowcom?

Koronawirus: jak ubezpieczyciele pomagają kierowcom?

Data publikacji: 2020-04-28
Z powodu pandemii koronawirusa Polska Izba Ubezpieczeń zarekomendowała pomoc dla kierowców. Sprawdzamy, jakie rozwiązania wprowadzili poszczególni ubezpieczyciele. Na jaką pomoc można liczyć?

Pomimo dość łagodnego przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce jej gospodarcze skutki będą bardzo odczuwalne. Nie można wykluczyć, że rodzima gospodarka zakończy bieżący rok z dwucyfrową stopą bezrobocia.

Pogorszenie koniunktury będzie dotkliwe dla polskich pracowników oraz przedsiębiorców. Bardzo wielu z nich posiada swoje samochody, które trzeba ubezpieczyć (wykupując co najmniej obowiązkowe OC). Właśnie dlatego Polska Izba Ubezpieczeń przygotowała specjalne wytyczne dla ubezpieczycieli, które przewidują między innymi pomoc kierowcom.

Eksperci porównywarki Ubea.pl postanowili sprawdzić, jak wybrane firmy ubezpieczeniowe wprowadziły w życie wspomniane zalecenia PIU. Preferencje dla kierowców ze strony ubezpieczycieli to nie jedyna pozytywna informacja w trudnych czasach epidemii oraz gospodarczego kryzysu. Właściciele aut powinni także pamiętać, że średnia cena OC jest obecnie mniejsza niż rok temu.

Spis treści:

1 OC na raty bez podwyżki składki
2 Ubezpieczenie OC w 12 ratach
3 Zdalny zakup OC przez Internet
4 Spadki cen OC też pomagają właścicielom aut

OC na raty bez podwyżki składki

Ubezpieczyciele a koronawirus - pomoc dla kierowców W ramach swoich rekomendacji dla ubezpieczycieli Polska Izba Ubezpieczeń wydała zalecenia, które są szczególnie istotne z punktu widzenia kierowców. Ta organizacja, zrzeszająca firmy ubezpieczeniowe działające w naszym kraju, zarekomendowała m.in. obniżenie lub wykluczenie zwyżek stosowanych w przypadku ratalnego zakupu OC, a także wprowadzenie opcji płatności w dwunastu ratach.

Wcześniejsze analizy porównywarki Ubea.pl wskazywały, że kierowca kupujący OC na raty musi zapłacić zakładowi ubezpieczeń dodatkowe 10% - 35%.

Taka standardowa zwyżka wynika między innymi z faktu, że niektórzy właściciele aut nie kwapią się do zapłaty pozostałych rat, a ubezpieczyciel zgodnie z przepisami nie może im wypowiedzieć obowiązkowej ochrony - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Do grona ubezpieczycieli, którzy zrezygnowali z ratalnych zwyżek, można zaliczyć między innymi Generali oraz Proamę. Kierowcy, kupujący nowe ubezpieczenia komunikacyjne od Generali lub Proamy, do 30 czerwca 2020 roku nie zapłacą za rozłożenie składki na raty.

Co ciekawe, taka bezpłatna opcja ratalna dotyczy również polis mieszkaniowych Generali i Proama - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczenie OC w 12 ratach

Na rekomendację PIU pozytywnie odpowiedziała także firma TUZ Ubezpieczenia (TUZ TUW). Wspomniany ubezpieczyciel w ramach swoistej tarczy antykryzysowej wprowadził korzystną opcję zapłaty za OC i AC w 12 ratach. Co ważne, pierwszą miesięczną ratę składki ubezpieczenia OC / AC trzeba zapłacić dopiero po 30 dniach.

Innym ciekawym rozwiązaniem wydaje się akceptacja umowy ubezpieczenia komunikacyjnego poprzez kod SMS.

Warto wspomnieć, że firma TUZ Ubezpieczenia w ramach swojej kryzysowej oferty pomyślała również o agentach ubezpieczeniowych, oferując im bardziej opłacalne warunki współpracy - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Jeżeli chodzi o płatność za obowiązkowe OC w dwunastu ratach, to trzeba nadmienić, że takie rozwiązanie już w 2019 r. wprowadziła firma UNIQA. Podobnie jak w przypadku propozycji TUZ Ubezpieczenia pierwsza rata jest płatna dopiero po miesiącu.

Zdalny zakup OC przez Internet

UNIQA, tak jak wielu jej konkurentów, promuje także obecnie zdalny zakup ubezpieczeń (nie tylko komunikacyjnych).

Ciekawym przykładem jest Ergo Hestia, która teraz umożliwia zawarcie umowy ubezpieczenia jednym kliknięciem. Zdalny zakup ubezpieczeń znacząco uprościła też firma Link4 - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jak kupić OC przez Internet

Spadki cen OC też pomagają właścicielom aut

W ramach podsumowania porównywarka ubezpieczeniowa Ubea.pl zwraca uwagę, że swoistej pomocy dla kierowców udzielił również sam rynek obowiązkowych ubezpieczeń OC. Chodzi o to, że ceny OC dla właścicieli samochodów są obecnie znacznie tańsze niż jeszcze 12 miesięcy wcześniej.

Taką prawidłowość można zaobserwować pomimo tego, że w marcu 2020 roku przeciętna składka OC oferowana przez dziewięciu ubezpieczycieli (na Ubea.pl) wzrosła o 5% w porównaniu ze styczniem bieżącego roku - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Aktualne dane kalkulatora ubezpieczeniowego wskazują, że roczny spadek średniego kosztu polis OC dla kierowców wyniósł około 7%.

Analogiczny wynik będzie większy, jeśli weźmiemy pod uwagę roczną inflację - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, ile kosztuje OC i AC

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-07-05

Ceny OC w czerwcu 2021 r. - barometr Ubea.pl

Przez ostatnie dwa miesiące ceny polis OC praktycznie stały w miejscu. Jak wyglądała sytuacja w czerwcu bieżącego roku? Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-10-08

Barometr Ubea.pl: ceny OC we wrześniu 2019 r.

W sierpniu średnia składka OC prawie się nie zmieniła. Sprawdzamy, czy wrzesień upłynął pod znakiem bardziej wyraźnych zmian dotyczących kosztu OC.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-07-22

Najtańsze OC w miastach wojewódzkich - II kw. 2019 r.

Sprawdziliśmy przeciętne ceny polis OC w miastach wojewódzkich. Gdzie średnie składki ubezpieczenia komunikacyjnego były najtańsze na wiosnę 2019?

Czytaj więcej
Komentarze
Luis
2020-04-29 15:32
IP: 194.99.x.x
Fajnie, że pomagają. Co prawda ja u siebie nie skorzystam, bo moim ubezpieczycielem jest Uniqa i wszystko co powinno być ubezpieczone już jest ;)
odpowiedz