Strona główna  |  Wiadomości  |  Kalkulator emerytalny Avivy - nowość!

Kalkulator emerytalny Avivy - nowość!

Data publikacji: 2011-07-07
Aviva na swojej stronie internetowej udostępniła kalkulator emerytalny. Użytkownik może sprawdzić przyszłą emeryturę z ZUS i OFE oraz dowiedzieć się, ile pieniędzy musi dodatkowo oszczędzać, aby na emeryturze wieść życie na godnym poziomie.

Jak działa kalkulator emerytalny Avivy?

W kalkulatorze Avivy należy wpisać stan rachunku w ZUS i wartość kapitału zgromadzonego na rachunku w OFE. W dalszej kolejności należy określić wysokość osiąganych dochodów oraz zgromadzonych dodatkowych oszczędności emerytalnych (trzeci filar). Następnie użytkownik deklaruje, jaka miesięczna emerytura byłaby dla niego satysfakcjonująca.

Kalkulator emerytury Finalnie w kalkulatorze użytkownik otrzymuje indywidualną lukę emerytalną, tj. informację, ile dodatkowo powinien zgromadzić pieniędzy, aby jego oczekiwania co do przyszłej emerytury mogły być zrealizowane.

Po co nam kalkulator emerytalny?

"W naszym myśleniu dużo jest obaw i nierealistycznych oczekiwań co do emerytur, a za mało planowania finansowego. Kalkulator pomoże w odpowiedzi na dwa pytania – na jaką emeryturę już zapracowałem i co mogę zrobić, aby ją podwyższyć. Jeśli wcześnie rozpoczniemy planowanie emerytalne, będziemy mieli większy wpływ na to, kiedy zakończymy aktywność zawodową i na co będzie nas stać na emeryturze. W przeciwnym razie rzeczywistość negatywnie zaskoczy większość z nas" – mówi Piotr Szczepiórkowski, wiceprezes Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SA.

Luka emerytalna jest duża

W ubiegłym roku Aviva we współpracy z Deloitte oszacowała, że roczna luka emerytalna dla krajów Unii Europejskiej wynosi 1,9 biliona euro. Dla Polski w latach 2011-2051 roczna luka emerytalna wyliczona według przyjętej metodologii wynosi 275,2 mld złotych. Rocznie dla Polaka wynosi ona przeciętnie 13.600 złotych, czyli ponad 1.100 złotych miesięcznie.

W lepszej sytuacji są osoby dopiero rozpoczynające pracę, gdyż mają więcej czasu na zgromadzenie odpowiednich oszczędności. Problem jest większy dla osób bliższych wieku emerytalnego.

"Trzeba więc wyliczyć swoją indywidualną lukę emerytalną i podjąć decyzje dotyczące dodatkowego oszczędzania. Polacy mają do dyspozycji niezbędne informacje – barierą jest niski poziom świadomości. Instytucje publiczne i prywatne mogą współpracować w zakresie edukacji emerytalnej. Jest ona szczególnie potrzebna po obniżeniu składki do OFE, co oznacza przesunięcie ciężaru odpowiedzialności za przyszłe emerytury w stronę ZUS i indywidualnej zapobiegliwości Polaków. Jednym ze sposobów mogą być wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), które będzie dostępne od 2012 roku ze wsparciem od państwa w postaci ulgi w PIT" – mówi Piotr Szczepiórkowski.

Stosunek Europejczyków do emerytury

Badania przeprowadzone na zlecenie Avivy w siedmiu krajach europejskich (Polska, Francja, Włochy, Irlandia, Hiszpania, Rosja i Turcja) pokazują, że siedmiu na dziesięciu ankietowanych w wieku powyżej 55 lat nadal liczy, że pieniądze z państwowego systemu odegrają znaczną rolę w finansowaniu ich emerytur. 44% respondentów w tej samej grupie wiekowej jest zdania, że aby żyć na godnym poziomie na emeryturze potrzebuje środków porównywalnych z obecnymi zarobkami. Jednocześnie 25% albo w ogóle nie oszczędza na emeryturę, albo ogranicza swoje oszczędności na ten cel.

Wśród respondentów w wieku 18-34 lat dominuje brak zainteresowania przyszłą emeryturą. 55% ankietowanych twierdzi, że skupia się na bieżących potrzebach. Jedna trzecia przyznaje, że nie rozumie systemu emerytalnego, natomiast 60% ankietowanych obawia się, że będzie mieć za mało pieniędzy na emeryturze.

Źródło: Aviva

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-11

Najtańsze ubezpieczenie OC przez Internet - jak je kupić pierwszy raz?

Najtańsze OC przez Internet kupimy znacznie szybciej niż u stacjonarnego agenta ubezpieczeniowego. Tłumaczymy, jak wybrać swoje pierwsze OC kupowane online.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-05-16

Barometr Ubea.pl: ceny OC w kwietniu 2022 r.

Obawy dotyczące podwyżek średniej składki OC nadal są spore. Sprawdzamy, czy kwietniowe dane uzasadniają wspomniane obawy wielu polskich kierowców.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2013-09-06

Kalkulator Avivy w formie aplikacji na Androida

Aviva udostępniła swój kalkulator emerytalny, za pomocą którego można policzyć przyszłą emeryturę z ZUS i OFE, w formie aplikacji na telefony komórkowe z systemem Android.

Czytaj więcej
Komentarze