Strona główna  |  Wiadomości  |  Jakie kupić ubezpieczenie na wyjazd do Rosji?

Jakie kupić ubezpieczenie na wyjazd do Rosji?

Data aktualizacji: 2021-09-10
Masz w wakacyjnych planach wizytę w Rosji? A może planujesz wyjazd na wschód w celach służbowych bądź w interesach? Przeczytaj nasz krótki poradnik jak ubezpieczyć się przed wyjazdem, co zrobić by otrzymać wizę i o czym pamiętać jeżeli chcesz podróżować po Rosji własnym samochodem.

Rosja

Ubezpieczenie na wyjazd do Rosji to podstawa przy planowaniu podróży na wschód. Bez polisy nie otrzymasz nawet wizy turystycznej czy biznesowej! Przedstawienie dokumentu świadczącego o posiadaniu polisy z sumą ubezpieczenia 30 000 Euro ważnego na terytorium Federacji Rosyjskiej jest warunkiem uzyskania wizy. Ponadto, aby uzyskać wizę turystyczną musisz mieć:

 • paszport, ważny co najmniej 180 dni (licząc od daty zakończenia terminu ważności wizy upoważniającej do wjazdu do Rosji),
 • wniosek wizowy wypełniony elektronicznie w języku rosyjskim lub angielskim,
 • voucher turystyczny czy inne potwierdzenie obsługi turysty zagranicznego przez rosyjską organizację prowadzącą działalność turystyczną.

Wiza turystyczna wystawiana jest maksymalnie na okres do 30 dni, a jedno lub dwukrotna wiza biznesowa na okres do 90 dni. Dodatkowo w konsulacie możesz zostać poproszony o złożenie dodatkowych dokumentów.

Spis treści:

 1. Ubezpieczenie na wyjazd do Rosji – jakie warto kupić?
 2. Jechać czy nie jechać samochodem do Rosji?
 3. Rosja okiem turysty – czego nie przegapić w czasie wyjazdu?

Ubezpieczenie na wyjazd do Rosji – jakie warto kupić?

Sprawdziliśmy w porównywarce ubezpieczeń turystycznych Ubea.pl jakie ubezpieczenie na wyjazd do Rosji warto wybrać. Pięć najlepszych ofert ubezpieczeń podróżnych dla 30-letniej osoby wyjeżdżającej w połowie maja na 14 dni przedstawia się następująco:

 • Signal Iduna – 97 zł – koszty leczenia + Assistance (30 000 €) + NNW (30 000 zł),
 • Concordia – 101 zł - koszty leczenia + Assistance (150 000 zł) + NNW (20 000 zł),
 • Gothaer – 116 zł - koszty leczenia + Assistance (40 000 €) + NNW (20 000 zł),
 • Allianz – 124 zł - koszty leczenia + Assistance (30 000 €) + NNW (5 000 €),
 • Compensa – 126 zł - koszty leczenia + Assistance (200 000 zł) + NNW (20 000 zł).

Pamiętaj, że sumę ubezpieczenia podróżnego możesz dostosować do własnych potrzeb, ale wymagany przez konsulat pułap to 30 000 Euro.

Jechać czy nie jechać samochodem do Rosji?

Jakie warunki należy spełnić aby podróżować autem przez Rosję?

 • Należy wyrobić międzynarodowe prawo jazdy (procedura może trwać do tygodnia w odpowiednim starostwie powiatowym w miejscu zamieszkania kierowcy.

 • Zielona Karta. Przed wyjazdem upewnij się że twój samochód posiada odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd do Rosji, a więc przede wszystkim ubezpieczenie OC samochodu. Zielona Karta często jest dodawana gratis przy zakupie polisy OC.

 • W chwili wjazdu należy wypełnić w minimum dwóch egzemplarzach deklarację osobistą związaną z środkiem lokomocji. Pamiętaj że dokument ten trzeba będzie przedstawić również przy wyjeździe z Rosji. Posiadanie kompletu dokumentów jest niezmiernie ważne także podczas kontroli w czasie podróży, bo w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wymuszania łapówek.

 • Ubezpieczenie auta. Przeliczając wydatki na ubezpieczenie na wyjazd do Rosji warto uwzględnić w nich także koszty ochrony samochodu takiej jak Autocasco czy ubezpieczenie Assistance. Przed zakupem zawsze pytaj o zakres ubezpieczenia i upewnij się czy będzie obowiązywać na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Rosja okiem turysty – czego nie przegapić w czasie wyjazdu?

Jedni są Rosją zachwyceni, inni odradzają wycieczkę w tamte rejony. Co warto zobaczyć?

 • Przejechać się słynną Koleją Transsyberyjską. Przed wyprawą sprawdź dokładnie na jaką przygodę się piszesz.

 • Zobaczyć Kreml i Plac Czerwony w Moskwie. Wśród kremlowskich zabytków dużym zainteresowaniem cieszy się mauzoleum Lenina z zabalsamowanym ciałem przywódcy rewolucji październikowej.

 • Odwiedzić Petersburg i okolice. Miasto będące siedzibą jednego z największych muzeów świata – Ermitażu i wielu wspaniałych zabytków. W pobliżu metropolii mieszczą się liczne miejscowości turystyczno-wypoczynkowe z kompleksami parkowo-pałacowymi byłych carów Rosji, takie jak np. Puszkin (Carskie Siodło).

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-29

Jakie kupić ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji?

Chorwacja od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem turystów z Polski. W tym roku także niejeden z nas ma w planach zobaczyć ten piękny kraj na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Co warto wiedzieć...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-10

Lecę do Wielkiej Brytanii – jak dobrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

Polacy w Wielkiej Brytanii czują się prawie jak w domu. Liczba polskich emigrantów stale rośnie. Na wyspy brytyjskie lecimy nie tylko w celach zarobkowych i z myślą o stałej emigracji, ale też...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-10

Kiedy przyda Ci się ubezpieczenie za granicą?

Wyprawa na narty? Zagraniczna delegacja? Krótkoterminowy wyjazd do pracy? Często w ferworze przygotowań do podróży zapomina się o ubezpieczeniu. A przecież każdemu zależy na tym, aby nie mieć...

Czytaj więcej
Komentarze