Strona główna  |  Wiadomości  |  Lecę do Wielkiej Brytanii – jak dobrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

Lecę do Wielkiej Brytanii – jak dobrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne?

Data aktualizacji: 2021-09-10
Polacy w Wielkiej Brytanii czują się prawie jak w domu. Liczba polskich emigrantów stale rośnie. Na wyspy brytyjskie lecimy nie tylko w celach zarobkowych i z myślą o stałej emigracji, ale też w celach turystycznych lub aby odwiedzić mieszkającą tam rodzinę. Jak przygotować się do dwutygodniowego wyjazdu do Londynu? Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić?

Popularny Londyn, uniwersytecki Oksford, a może piękne krajobrazy Szkocji? Turyści przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii nie mogą narzekać na nudę. Jak przygotować się do wyjazdu?

Aktualizacja 12.01.2021: tutaj znajdziesz aktualne informacje o zasadach obowiązujących turystów po brexicie

Spis treści:

 1. Niezbędne formalności
 2. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Wielkiej Brytanii
 3. Autem czy samolotem?

Niezbędne formalności

Polacy od maja 2005 roku mogą korzystać z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu oraz pobytu na terytorium Wielkiej Brytanii jest ważny paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem należy sprawdzić czy dokument jest w dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (np. czy mamy aktualne zdjęcie).

Zwiedzanie Londynu Opieka lekarska w Wielkiej Brytanii jest bezpłatna dla osób zarejestrowanych się w rejonowych przychodniach. Turyści podróżujący po Wielkiej Brytanii muszą mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest wydawana przez oddziały NFZ w Polsce. Karta EKUZ uprawnia wyłącznie do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego też warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje np. koszty opieki medycznej w szpitalach.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Wielkiej Brytanii

Jeżeli planujemy np. dwutygodniowy wyjazd do rodziny w Londynie najlepszym rozwiązaniem będzie wykupienie ubezpieczenia turystycznego. W skład ubezpieczenia podróżnego wchodzi nie tylko ubezpieczenie NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków), ale także ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą, ubezpieczenie OC turysty czy ubezpieczenie bagażu. Ile będzie to nas kosztować? Sprawdziliśmy za pomocą porównywarki ubezpieczeń turystycznych Ubea.pl ile będą wynosić składki ubezpieczenia turystycznego dla 26-letniej osoby, która wyjeżdża na 2 tygodnie do Wielkiej Brytanii:

 • Generali - 50 zł - koszty leczenia + Assistance (100 000 zł) + NNW (50 000 zł),
 • Gothaer – 56 zł - koszty leczenia + Assistance (20 000 €) + NNW (20 000 zł),
 • Signal Iduna – 66 zł – koszty leczenia + Assistance (20 000 €) + NNW (60 000 zł),
 • Allianz – 66 zł - koszty leczenia + Assistance (20 000 €) + NNW (15 000 €).

Przed wyborem ubezpieczenia turystycznego koniecznie zapoznajmy się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) danej polisy, a dokładnie z definicjami, zakresem ubezpieczenia oraz wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela. Z dokumentem OWU można się zapoznać także po wykonaniu kalkulacji w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Pod informacją o koszcie składki w danym towarzystwie ubezpieczeniowym wystarczy kliknąć na „sprawdź szczegóły” a na kolejnej stronie pod wyliczeniem zakresu polisy pobrać dokument OWU.

Autem czy samolotem?

Do Wielkiej Brytanii najczęściej lecimy drogą powietrzną. Osoby, który planują zwiedzić wiele miejsc w trakcie podróży i lubią podróżować samochodem, mogą wybrać się na wyspy własnym autem. Co należy wiedzieć przed wyjazdem?

 • Polskie prawo jazdy jest ważne na terenie Wielkiej Brytanii (listę krajów, w których ważne jest polskie OC znajdziecie w artykule pt. "Kiedy przyda ci się ubezpieczenie za granicą?"). O ile nie planujemy stałego pobytu na wyspach, spokojnie możemy podróżować legitymując się wyrobionym w Polsce dokumentem.

 • W Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny. Niby każdy to wie, ale na początku ciężko się przestawić.

 • Warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie Assistance bądź Autocasco, które może okazać się pomocne w przypadku problemów z pojazdem. Przed zakupem polisy, koniecznie upewnijmy się jaki jest zakres danego ubezpieczenia oraz jak wygląda procedura zgłaszania szkody za granicą.

 • Przelot samolotem wychodzi taniej niż podróż autem. Z drugiej strony, do bagażnika samochodu możemy włożyć więcej bagaży nie martwiąc się o ich wagę, a po kraju podróżować swobodnie.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-10

Jakie kupić ubezpieczenie na wyjazd do Rosji?

Masz w wakacyjnych planach wizytę w Rosji? A może planujesz wyjazd na wschód w celach służbowych bądź w interesach? Przeczytaj nasz krótki poradnik jak ubezpieczyć się przed wyjazdem, co zrobić...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-29

Jakie kupić ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji?

Chorwacja od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem turystów z Polski. W tym roku także niejeden z nas ma w planach zobaczyć ten piękny kraj na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Co warto wiedzieć...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-10

Kiedy przyda Ci się ubezpieczenie za granicą?

Wyprawa na narty? Zagraniczna delegacja? Krótkoterminowy wyjazd do pracy? Często w ferworze przygotowań do podróży zapomina się o ubezpieczeniu. A przecież każdemu zależy na tym, aby nie mieć...

Czytaj więcej
Komentarze