Strona główna  |  Wiadomości  |  Kiedy przyda Ci się ubezpieczenie za granicą?

Kiedy przyda Ci się ubezpieczenie za granicą?

Data aktualizacji: 2021-09-10
Wyprawa na narty? Zagraniczna delegacja? Krótkoterminowy wyjazd do pracy? Często w ferworze przygotowań do podróży zapomina się o ubezpieczeniu. A przecież każdemu zależy na tym, aby nie mieć dodatkowych kłopotów i zmartwień. Lepiej dmuchać na zimne. Jakie ubezpieczenie i kiedy się przydaje? Warto uporządkować sobie parę informacji.

Wyjazd na narty

Na początek trzeba zadać sobie pytania: W jakim celu i na jak długo wyjeżdżasz za granicę? Z jakiego środka transportu będziesz korzystał? Jeżeli będziesz podróżował samochodem, musisz upewnić się przed wyjazdem że auto jest przygotowane do drogi i ubezpieczone. Jeśli celem twojego pobytu za granicą jest krótkoterminowa praca fizyczna, warto zakupić ubezpieczenie zdrowotne i NNW. Z kolei na wycieczkę do ciepłych krajów czy na narty w Alpach ani rusz bez dobrego ubezpieczenia turystycznego.

Spis treści:

 1. Podróż samochodem – jak wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu za granicą?
 2. Ubezpieczenie turystyczne – kup takie, które faktycznie Cię chroni
 3. Do pracy za granicę? Bądź ubezpieczony!

Podróż samochodem – jak wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu za granicą?

Podstawą ochrony pojazdu jest oczywiście polisa OC. Z chwilą przyjęcia Polski do Unii Europejskiej, 1 maja 2004 roku, krajowe ubezpieczenie OC obejmuje zdarzenia powstałe na terenie:

 • krajów członkowskich Unii Europejskiej,
 • Chorwacji,
 • Norwegii,
 • Szwajcarii,
 • Islandii,
 • Serbii
 • księstwa Lichteinsteinu.

Jeśli jednak znajdziesz się na terytorium takich krajów jak Białoruś, Ukraina, Rosja, Albania, Bośnia i Hercegowina, Turcja, Tunezja, Mołdawia, Macedonia, Iran, Izrael czy Maroko, będziesz potrzebować Zielonej Karty. Zielona Karta to dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC ważnego w krajach, które należą do systemu Zielonej Karty. Jeżeli posiadasz takie ubezpieczenie samochodu jak np. Autocasco, Assistance czy NNW kierowcy, upewnij się czy dana polisa będzie cię chronić na terenie krajów przez które planujesz przejeżdżać.

Ubezpieczenie turystyczne – kup takie, które faktycznie Cię chroni

Od lat coraz więcej osób planuje zimowe wyjazdy w góry lub do ciepłych krajów. Niezależnie czy wybierasz się na wycieczkę zorganizowaną samodzielnie czy z biurem podróży, pamiętaj o dobrym ubezpieczeniu turystycznym, które przyda ci się gdy:

 • będziesz potrzebował skorzystać z pomocy medycznej za granicą,
 • zgubisz dokumenty lub zostaniesz okradziony,
 • zostaniesz zmuszony do nagłego powrotu do kraju lub odwołania wyjazdu,
 • weźmiesz udział w wypadku samochodowym.

Pamiętaj, że gratisowe ubezpieczenie turystyczne dodane do wycieczki z biura podróży może być niewystarczające. Dla przykładu: wyjeżdżasz na tydzień do Egiptu, w cenie wycieczki masz zagwarantowaną ochronę od skutków nieszczęśliwych wypadków i pomoc medyczną. Niestety, po bliższych zapoznaniu się z warunkami ubezpieczenia okazuje się np. że ochrona działa jedynie na terenie hotelu. Jeżeli do nieszczęśliwego wypadku dojdzie w czasie zwiedzania piramid, to koszty leczenia pokryjesz z własnej kieszeni. Aby nie być niemile zaskoczonym, lepiej wykupić dobrą polisę turystyczną która zapewni kompleksową ochronę. Jak ją znaleźć? Najprościej skorzystać z: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych

Do pracy za granicę? Bądź ubezpieczony!

Wielu Polaków wyjeżdża pracować sezonowo za granicę. Bardzo często są to prace fizyczne np. prace budowlane lub w sezonie letnio-jesiennym przy zbiorach warzyw i owoców. Niejednokrotnie bywa to praca „na czarno”, bez żadnej ochrony ubezpieczeniowej. Z kolei inni wyjeżdżający podpisują umowy o pracę tymczasową przy udziale agencji pośredniczących bądź bezpośrednio z zagranicznych pracodawcom. Zawsze należy upewnić się przed wyjazdem czy będziesz posiadał ubezpieczenie zdrowotne i NNW - w przeciwnym wypadku koszty leczenia (które np. w przypadku hospitalizacji mogą sięgać nawet paru tysięcy euro) poniesiesz z własnej kieszeni.

Podobne artykuły
zycie
Ubezpieczenie na życie
2021-05-13

Ubezpieczenie w ciąży

Ubezpieczenie w ciąży zapewnia spokój i bezpieczeństwo finansowe. Aby jednak nie stracić szansy na świadczenie, polisę należy zawrzeć odpowiednio wcześnie. Sprawdź, jak działa ubezpieczenie ciąży...

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2021-09-30

Praca za granicą a ubezpieczenie zdrowotne w Polsce

Wyjazd do pracy za granicę to zawsze trudna decyzja. Wśród licznych wątpliwości pojawiają się także te związane z kwestią dostępu do służby zdrowia. Czy Polak pracujący za granicą może korzystać...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-29

Ubezpieczenie zdrowotne dla studenta za granicą

W 2015 r. za granicą uczyło się już 48 tys. studentów z Polski. Czy osoba jadąca uczyć się w innym kraju potrzebuje dodatkowego ubezpieczenia? Kiedy będzie trzeba samemu pokryć koszty leczenia?

Czytaj więcej
Komentarze
Ekspert _Link4
2014-08-24 10:58
Polisa podróżna to koszt ok. 30 zł, a w sierpniu można jeszcze upolować zniżki, więc ryzyko wyjazdu nieubezpieczonym się nie opłaca
odpowiedz
Paweł
2014-08-19 15:55
Ja każdorazowo wykupuję ubezpieczenie na wyjazd za granicę na stronie wartadirect.pl Po wpisaniu kodu promocyjnego krad00411000 dostajemy dodatkowo -20%. Samo ubezpieczenie i tak kosztuje nie wiele a nie musimy się martwić dużymi kosztami leczenia w szpitalu.
odpowiedz
Conczitta Alfonso Manuela
2014-05-18 09:29
Dolorez
odpowiedz
allehandrou Perez
2014-05-18 09:29
RasPutin ^^
odpowiedz
Witek
2013-01-11 13:33
Ja tam planuje wyjazd ale na stałe także dziękuje bardzo za polisy naszym ubezpieczycieli!
odpowiedz
Kacha
2013-01-11 13:23
Nikt nie chce wydawać kasy na ubezpieczenie, ale jak się nie kupi to często jak na złość coś się przyczepi. Mój kuzyn wyjechał w wakacje na jabłka do Holandii, uszkodził sobie staw barkowy. Zero ubezpieczeń więc nim mu się nie należy i się chłopak męczy. Tak źle i tak niedobrze.
odpowiedz
Ekspert_Link4
2014-08-20 13:12
Licho nie śpi! Przede wszystkim warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia turystycznego! W Link4 na okres ubezpieczenia Podróże możesz ubezpieczyć mienie pozostawione w Twoim domu lub mieszkaniu. :)
odpowiedz