Strona główna  |  Wiadomości  |  Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

Data aktualizacji: 2021-07-29
Zakup auta oznacza nie tylko konieczność zapłacenia sprzedawcy ustalonej ceny. Taka transakcja skutkuje również obowiązkami podatkowymi, które postanowiliśmy opisać.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z opodatkowania popularnych transakcji, zanim po raz pierwszy nie przystąpi do ich realizacji. Przykład stanowi chociażby zakup mieszkania albo samochodu. Nabycie auta na rynku pierwotnym lub wtórnym to transakcja wykonywana częściej niż kupno mieszkania. Często realizują ją młode osoby, które mogą być nieprzyjemnie zaskoczone faktem, że fiskus po zakupie używanego auta domaga się od nich zapłacenia akcyzy lub podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku transakcji z dealerem takie opłaty są niejako wliczone w cenę auta. Nie oznacza to jednak, że ich wpływ na finanse nabywcy można pominąć.

Z myślą o wszystkich osobach planujących odpłatne nabycie samochodu (zarówno nowego, jak i używanego) eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl przygotowali artykuł prezentujący najważniejsze zasady związane z zakupem „czterech kółek”.

Spis treści:

  1. Podatek od czynności cywilnoprawnych a VAT
  2. Ile wynosi podatek od czynności cywilnoprawnych?
  3. Akcyza - kiedy należy ją opłacić?

Podatek od czynności cywilnoprawnych a VAT

Podatek od kupna samochodu Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest z pewnością dość kontrowersyjną daniną. Fiskus pobiera ją od osób zawierających różne umowy. Zakup samochodu znajduje się niestety na liście takich czynności prawnych.

Wyjątek dotyczy jedynie sytuacji, w której wartość rynkowa samochodu nie przekracza 1000 zł. W przypadku pozostałych transakcji konieczne będzie zapłacenie opłaty PCC ustalonej jako 2,00% wartości rynkowej auta - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W praktyce podatek od czynności cywilnoprawnych płacą tylko nabywcy używanych aut. Obowiązujące przepisy wskazują bowiem, że PCC nie może się dublować z VAT-em. Jeżeli zatem sprzedawca samochodu jest czynnym podatnikiem VAT albo korzysta ze zwolnienia podatkowego (dotyczącego VAT-u), to nabywca pojazdu nie zapłaci opłaty PCC.

Zakup auta od podatnika VAT posiadającego zwolnienie podatkowe skutkuje nienaliczeniem zarówno VAT - u, jak i podatku PCC. Taki wariant okazuje się jednak w praktyce relatywnie rzadki.

VAT zapłacą zwykle klienci salonów i komisów samochodowych. Z kolei podatek od czynności cywilnoprawnych jest daniną typową dla transakcji dotyczących zakupu używanego pojazdu od osoby prywatnej (nieprowadzącej działalności gospodarczej). W zależności od rodzaju rozliczenia VAT wynoszący 23% zostanie skalkulowany od ceny netto samochodu albo jedynie od różnicy pomiędzy ceną jego zakupu i sprzedaży.

Pierwszy wariant opodatkowania jest typowy dla salonów samochodowych. Opodatkowanie na zasadzie „VAT - marża/procedura marży” (wariant drugi) stosują komisy samochodowe sprzedające używane pojazdy - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, czy odszkodowanie zawsze podlega zwolnieniu z podatku

Ile wynosi podatek od czynności cywilnoprawnych?

Osoba niebędąca przedsiębiorcą, która kupi samochód obciążony VAT, stanie się faktycznym podatnikiem. Taki nabywca nie będzie jednak posiadał obowiązków związanych z rozliczeniem i zapłatą VAT - u. Sytuacja przedstawia się inaczej w odniesieniu do zakupu objętego podatkiem PCC.

Taki zakup samochodu od osoby prywatnej zwykle nie jest udokumentowany w formie aktu notarialnego. Wybór notarialnej formy umowy sprawia, że obowiązek naliczenia, poboru i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych będzie spoczywał na notariuszu - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W pozostałych sytuacjach związanych z zakupem auta od osoby prywatnej (na podstawie zwykłej umowy pisemnej) nabywca samochodu będzie musiał przed upływem 14 dni od transakcji zapłacić fiskusowi 2,00% wartości rynkowej pojazdu i złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC - 3. Wspólne nabycie auta przez kilka osób skutkuje dodatkowo obowiązkiem wypełnienia i dostarczenia formularza PCC - 3/A.

Warto zdawać sobie sprawę, że w razie podejrzeń związanych z zaniżeniem podstawy podatku od czynności cywilnoprawnych, fiskus rezerwuje sobie prawo do kwestionowania ceny transakcyjnej i naliczenia wyższej daniny. Do udowodnienia swoich racji urząd skarbowy może użyć pomocy rzeczoznawcy. Podatnik płaci za usługi takiej osoby, jeżeli specjalista wskaże realną wartość auta jako kwotę o ponad 33% wyższą od ceny transakcyjnej - ostrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przeczytaj, jak uniknąć podatku od darowizny

Akcyza - kiedy należy ją opłacić?

W ramach podsumowania eksperci Ubea.pl podkreślają, że zakup auta może skutkować nie tylko koniecznością zapłaty VAT albo PCC. Warto również pamiętać o tak zwanym podatku akcyzowym (akcyzie), który często płacą zwolennicy samochodów osobowych sprowadzonych zza granicy.

Mowa o autach, które po sprowadzeniu nie zostały jeszcze zarejestrowane na terytorium Polski. Nabywca jednego z takich pojazdów musi się liczyć z dodatkowym kosztem wynoszącym 3,1% podstawy podatku zbliżonej do ceny zakupu (w przypadku pojazdów o pojemności skokowej silnika do 2000 cm3) lub 18,6% podstawy (dla aut z większymi silnikami). Akcyzy nie można uniknąć, bo bez potwierdzenia zapłaty takiej daniny nie zarejestrujemy auta po raz pierwszy na terenie Polski.

Warto pamiętać, że nabywca sprowadzonego samochodu ma tylko 14 dni (począwszy od daty powstania obowiązku podatkowego) na złożenie odpowiedniej deklaracji w urzędzie skarbowym. Termin na zapłatę akcyzy (30 dni) jest na szczęście nieco dłuższy - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jak zarejestrować i ubezpieczyć samochód z zagranicy

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-10

Przerejestrowanie samochodu – terminy, koszty, potrzebne dokumenty

Wymarzone auto, poszukiwane od wielu tygodni, stoi już przed Twoim domem? Zanim z ulgą zameldujesz, że misja wykonana, zajmij się niezbędnymi formalnościami. Wyjaśniamy, ile kosztuje przerejestrowanie...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-06

Kupno samochodu – wszystko na co musisz zwrócić uwagę

Zakup samochodu – niezależnie czy nowego, czy używanego – to zazwyczaj poważna decyzja finansowa. Warto więc zadbać o szczegóły, poznać dokładnie kupowane auto i nie dać się pokonać formalnościom....

Czytaj więcej
Komentarze
Leon
2021-10-31 16:30
IP: 62.133.x.x
Witam. Jak kupiłem auto i za parę dni go sprzedałem nie rejestrując na siebie to muszę płacić podatek w urzędzie skarbowym?
odpowiedz
Ubea.pl
2021-11-02 08:04
IP: 178.37.x.x
Dzień dobry, jeśli kupił Pan pojazd od osoby prywatnej, to musi Pan zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Fakt, że nie zarejestrował Pan auta na siebie, nie ma znaczenia. Liczy się sam fakt transakcji. Dodatkowo sprzedaż auta w czasie krótszym niż 6 miesięcy od zakupu pojazdu skutkuje koniecznością wykazania sprzedaży w zeznaniu podatkowym. Dokładniej o tej kwestii piszemy tutaj: https://ubea.pl/Sprzedaz-auta-o-czym-trzeba-pamietac%2Cartykul%2C1093/
odpowiedz
Adriano
2021-02-07 01:22
IP: 37.47.x.x
Mam pytanie odnosnie rejestracji pojazdu. Sprowadziłem samochód z Niemiec 3 dni temu. Mam już kupca na ten samochód. Czy nowy nabywca może otrzymać kopie umowy zawarta pomiędzy mną a Niemcem w celu rejestracji pojazdu + umowa między mną a nowym nabywca ? Czy ma dostać oryginał ? Chce aby była zachowana ciągłość umow.
odpowiedz
Ubea.pl
2021-02-08 08:21
IP: 83.3.x.x
Dzień dobry, wystarczy kopia umowy.
odpowiedz