Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Dodatki do OC i AC - czy kupować ubezpieczenie assistance, NNW, opony i szyby?

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-13

Ubezpieczyciele i agenci zachęcają nas do zakupu dodatkowych produktów. Wiadomo, że na nich nieźle zarabiają. Co z tego ma klient? Po co nam ubezpieczenie assistance, NNW, opony i szyby? Odpowiadamy.

Ubezpieczyciele zachęcają nas do zakupu tzw dodatkowej ochrony, takiej jak:

 • Assistance
 • NNW kierowcy i pasażerów
 • Szyby
 • Opony
 • Kluczyki

Opony samochodu Każdy z tych dodatków ma wpływ na wysokości składki, należy więc odpowiedzieć sobie na pytanie czy i w jakim stopniu będę chciał skorzystać z takiej dodatkowej ochrony i czy nie warto jednak tych pieniędzy przeznaczyć na lepsze AC?

Spis treści:

 1. Ubezpieczenie Assistance
 2. NNW kierowcy i pasażera
 3. Ubezpieczenie szyb
 4. Ubezpieczenie opon
 5. Ubezpieczenie kluczyków

Ubezpieczenie Assistance

Produkt naprawdę godny polecenia. Bardzo często w wariancie mocno okrojonym jest dodatkiem bezpłatnym do OC lub pakietu OC/AC. Za assistance kryje się przede wszystkim pomoc ubezpieczyciela w uruchomieniu lub holowaniu auta z miejsca jego zepsucia lub wypadku. Kupując assistance zwróć uwagę czy chroni Cię tylko w kraju czy również zagranicą, gdzie będzie holowany Twój pojazd (do miejsca wskazanego przez Ciebie czy najbliższego warsztatu). Każdy z nas wolałby naprawiać auto w Polsce. Kupując ten produkt, sprawdź sumę ubezpieczenia poszczególnych ryzyk w assistance takich jak: limit naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia, wymiany żarówki, dowozu paliwa, uruchomienia w przypadku awarii akumulatora, wymiany koła, otwarcia pojazdu przy zagubieniu kluczy, limit dni uzyskania auta zastępczego oraz jego klasy, limity pomocy w podróży i noclegów, opieki medycznej. Im wyższe limity tym lepsze assistance kupujesz. Assistance samochodu polecamy osobą, które aktywnymi użytkownikami swojego pojazdu i na pewno dla pojazdów starszych niż 3 lata ze względu na statystykę ich awarii i utratę gwarancji producenta auta – zwłaszcza jeśli pokonywane trasy są daleko od miejsca zamieszkania.

Kiedy możesz zrezygnować z assistance? Jeśli jeździsz mało i w okolicach miejsca swojego zamieszkania, potrafisz sobie poradzić na drodze (potrafisz zmienić oponę, żarówkę, oceniasz, że ryzyko braku paliwa i zatrzaśnięcia kluczyków jest w Twoim przypadku minimalne, nie wyjeżdżasz zagranicę to możesz rozważyć rezygnację z tego dodatku. Ponadto assistance nie będzie Ci potrzebne gdy:

 • Jesteś poszkodowany (nie Ty spowodowałeś wypadek) i ktoś spowodował wypadek, to koszty holowania pokryje Ci ubezpieczyciel sprawcy z jego ubezpieczenia OC.
 • Jeśli wypadek został spowodowany przez Ciebie i masz ubezpieczenie AC to koszt holowania poszkodowanego pokryje Twoja polisa OC, a Twojego auta pokryje AC.

Rozważ zakup assistance przy posiadaniu samej polisy OC, bo za holowanie swojego pojazdu przy wypadku czy kolizji zapłacisz z własnej kieszeni.

W ramach aktualnej promocji na Ubea.pl możesz też odebrać darmowe assistance na wyjazd

NNW kierowcy i pasażera

Ubezpieczenie NNW chroni nas przed wypadkami mającymi miejsce w związku z ruchem naszego pojazdu, podczas wysiadania lub wsiadania do pojazdu, ładowania i rozładowania, naprawy pojazdu, zatrzymania lub postoju pojazdu. Ubezpieczenie NNW może chronić kierowcę i pasażera (istnieją na rynku produkty które chronią wyłącznie kierowcę!). W razie powstania szkody otrzymujemy od ubezpieczyciela świadczenie w razie powstania całkowitego lub częściowego trwałego uszczerbku na zdrowiu lub w razie śmierci ubezpieczonego. Odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona do sumy ubezpieczenia i wypłacana zgodnie z tabelą urazów zamieszczoną w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Zwróć uwagę jakie kwoty otrzymasz w przypadku poszczególnych szkód. Częstym przypadkiem jest że w przypadku śmierci dostaniemy wyłącznie procent od sumy ubezpieczenia. Wartości te mogą sięgać nawet 20%. Oznacza to, że w przypadku posiadania NNW z sumą ubezpieczenia 50 000 zł i po zdarzeniu gdzie ponieśliśmy śmierć nasza rodzina otrzyma wyłącznie 10 000 zł. Możemy również spotkać się z sytuacją gdzie suma ubezpieczenia NNW pasażerów będzie dużo niższa niż kierowcy (podstawowa i wpisana na polisie). Przy wyborze ubezpieczenia NNW należy się kierować naszym statusem majątkowym. Jeśli posiadamy środki na pokrycie leczenia, rehabilitacji i kosztów związanych z pogrzebem (tutaj oczywiście przysługuje nam zasiłek pogrzebowy z ZUS), to odszkodowania rzędu 500 zł przy drobnych uszczerbkach jak złamanie ręki, nogi czy palca, lub 10 000 zł przy śmierci są kwotami które nie zawsze zrekompensują nam poniesione straty i stanowią małe wsparcie finansowe. Jeśli wydatek 1000 zł na leczenie jest dla nas znaczący zdecydowanie polecamy to ubezpieczenie. Jedno jest pewne, ubezpieczyciele sporo zarabiają na ubezpieczeniu NNW, a ludzie często je płacą i nie korzystają z nich przy szkodzie nie mając do tego głowy. Pamiętajmy też, że ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie w przypadku polisy NNW do ubezpieczenia OC i AC tylko przy szkodzie związanej z ruchem naszego auta. Jeśli szkoda wydarzy nam się w domu nie otrzymamy kompletnie nic. To na ubezpieczonym (nas) ciąży obowiązek udowodnienia, że szkoda była w lub przy naszym pojeździe. Dobrym rozwiązaniem jest zakup NNW jako osobnego ubezpieczenia. Wówczas będzie nas chroniło od wypadków w dowolnym miejscu.

Ubezpieczenie szyb

Ubezpieczenie szyb pokrywa koszt wymiany lub naprawy szyb. Ochronę szyb posiadamy również gdy zdecydowaliśmy się na ubezpieczenie AC. Jeśli kupiłeś samo OC i poruszasz się autem po drogach gdzie istnieje duże ryzyko uszkodzenia szyby (miejsca obok żwirowni, tereny budów, silne wiatry, gradobicia) wówczas warto mieć to ubezpieczenie. Polecamy kierowcom z samym OC. Kierowcy z AC w zasadzie mogliby z niego zrezygnować.

Sprawdź warunki ubezpieczenia szyb w PZU

Ubezpieczenie opon

Ubezpieczenie dedykowane w zasadzie paniom jako kierowcom. Ubezpieczenie opon zapewni nam wymianę koła lub odholowanie do najbliższego wulkanizatora. Jeśli Twoje ogumienie doznało uszczerbku na drodze publicznej w związku z dziurawą nawierzchnią to wystarczy że wezwiesz Policje, która spisze notatkę ze zdarzenia i przedstawisz rachunki za naprawę u zarządcy drogi (gmina, zarząd dróg powiatowych, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad). Koszty zwróci Ci ubezpieczyciel zarządcy drogi. Pamiętaj też przy podejmowaniu decyzji o zakupie tego ubezpieczenia, że holowanie w takim przypadku zapewni Ci Twoje assistance lub AC (jeśli je masz).

Ubezpieczenie kluczyków

Ubezpieczenie godne polecenia dla roztargnionych i zabieganych kierowców. Oferty ubezpieczycieli w zakresie ubezpieczenia kluczyków mocno różnią się od siebie, dlatego z uwagą musimy sprawdzić co naprawdę kupujemy. W większości przypadków ubezpieczenie chroni nas przed zagubieniem lub zatrzaśnięciem kluczyków w samochodzie.

Artykuły powiązane:

Tagi:

Komentarze