Strona główna  |  Wiadomości  |  Dodatki do OC i AC - czy kupować ubezpieczenie assistance, NNW, opony i szyby?

Dodatki do OC i AC - czy kupować ubezpieczenie assistance, NNW, opony i szyby?

Data aktualizacji: 2021-09-13
Ubezpieczyciele i agenci zachęcają nas do zakupu dodatkowych produktów. Wiadomo, że na nich nieźle zarabiają. Co z tego ma klient? Po co nam ubezpieczenie assistance, NNW, opony i szyby? Odpowiadamy.

Ubezpieczyciele zachęcają nas do zakupu tzw dodatkowej ochrony, takiej jak:

 • Assistance
 • NNW kierowcy i pasażerów
 • Szyby
 • Opony
 • Kluczyki

Opony samochodu Każdy z tych dodatków ma wpływ na wysokości składki, należy więc odpowiedzieć sobie na pytanie czy i w jakim stopniu będę chciał skorzystać z takiej dodatkowej ochrony i czy nie warto jednak tych pieniędzy przeznaczyć na lepsze AC?

Spis treści:

 1. Ubezpieczenie Assistance
 2. NNW kierowcy i pasażera
 3. Ubezpieczenie szyb
 4. Ubezpieczenie opon
 5. Ubezpieczenie kluczyków

Ubezpieczenie Assistance

Produkt naprawdę godny polecenia. Bardzo często w wariancie mocno okrojonym jest dodatkiem bezpłatnym do OC lub pakietu OC/AC. Za assistance kryje się przede wszystkim pomoc ubezpieczyciela w uruchomieniu lub holowaniu auta z miejsca jego zepsucia lub wypadku. Kupując assistance zwróć uwagę czy chroni Cię tylko w kraju czy również zagranicą, gdzie będzie holowany Twój pojazd (do miejsca wskazanego przez Ciebie czy najbliższego warsztatu). Każdy z nas wolałby naprawiać auto w Polsce. Kupując ten produkt, sprawdź sumę ubezpieczenia poszczególnych ryzyk w assistance takich jak: limit naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia, wymiany żarówki, dowozu paliwa, uruchomienia w przypadku awarii akumulatora, wymiany koła, otwarcia pojazdu przy zagubieniu kluczy, limit dni uzyskania auta zastępczego oraz jego klasy, limity pomocy w podróży i noclegów, opieki medycznej. Im wyższe limity tym lepsze assistance kupujesz. Assistance samochodu polecamy osobą, które aktywnymi użytkownikami swojego pojazdu i na pewno dla pojazdów starszych niż 3 lata ze względu na statystykę ich awarii i utratę gwarancji producenta auta – zwłaszcza jeśli pokonywane trasy są daleko od miejsca zamieszkania.

Kiedy możesz zrezygnować z assistance? Jeśli jeździsz mało i w okolicach miejsca swojego zamieszkania, potrafisz sobie poradzić na drodze (potrafisz zmienić oponę, żarówkę, oceniasz, że ryzyko braku paliwa i zatrzaśnięcia kluczyków jest w Twoim przypadku minimalne, nie wyjeżdżasz zagranicę to możesz rozważyć rezygnację z tego dodatku. Ponadto assistance nie będzie Ci potrzebne gdy:

 • Jesteś poszkodowany (nie Ty spowodowałeś wypadek) i ktoś spowodował wypadek, to koszty holowania pokryje Ci ubezpieczyciel sprawcy z jego ubezpieczenia OC.
 • Jeśli wypadek został spowodowany przez Ciebie i masz ubezpieczenie AC to koszt holowania poszkodowanego pokryje Twoja polisa OC, a Twojego auta pokryje AC.

Rozważ zakup assistance przy posiadaniu samej polisy OC, bo za holowanie swojego pojazdu przy wypadku czy kolizji zapłacisz z własnej kieszeni.

W ramach aktualnej promocji na Ubea.pl możesz też odebrać darmowe assistance na wyjazd

NNW kierowcy i pasażera

Ubezpieczenie NNW chroni nas przed wypadkami mającymi miejsce w związku z ruchem naszego pojazdu, podczas wysiadania lub wsiadania do pojazdu, ładowania i rozładowania, naprawy pojazdu, zatrzymania lub postoju pojazdu. Ubezpieczenie NNW może chronić kierowcę i pasażera (istnieją na rynku produkty które chronią wyłącznie kierowcę!). W razie powstania szkody otrzymujemy od ubezpieczyciela świadczenie w razie powstania całkowitego lub częściowego trwałego uszczerbku na zdrowiu lub w razie śmierci ubezpieczonego. Odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona do sumy ubezpieczenia i wypłacana zgodnie z tabelą urazów zamieszczoną w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Zwróć uwagę jakie kwoty otrzymasz w przypadku poszczególnych szkód. Częstym przypadkiem jest że w przypadku śmierci dostaniemy wyłącznie procent od sumy ubezpieczenia. Wartości te mogą sięgać nawet 20%. Oznacza to, że w przypadku posiadania NNW z sumą ubezpieczenia 50 000 zł i po zdarzeniu gdzie ponieśliśmy śmierć nasza rodzina otrzyma wyłącznie 10 000 zł. Możemy również spotkać się z sytuacją gdzie suma ubezpieczenia NNW pasażerów będzie dużo niższa niż kierowcy (podstawowa i wpisana na polisie). Przy wyborze ubezpieczenia NNW należy się kierować naszym statusem majątkowym. Jeśli posiadamy środki na pokrycie leczenia, rehabilitacji i kosztów związanych z pogrzebem (tutaj oczywiście przysługuje nam zasiłek pogrzebowy z ZUS), to odszkodowania rzędu 500 zł przy drobnych uszczerbkach jak złamanie ręki, nogi czy palca, lub 10 000 zł przy śmierci są kwotami które nie zawsze zrekompensują nam poniesione straty i stanowią małe wsparcie finansowe. Jeśli wydatek 1000 zł na leczenie jest dla nas znaczący zdecydowanie polecamy to ubezpieczenie. Jedno jest pewne, ubezpieczyciele sporo zarabiają na ubezpieczeniu NNW, a ludzie często je płacą i nie korzystają z nich przy szkodzie nie mając do tego głowy. Pamiętajmy też, że ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie w przypadku polisy NNW do ubezpieczenia OC i AC tylko przy szkodzie związanej z ruchem naszego auta. Jeśli szkoda wydarzy nam się w domu nie otrzymamy kompletnie nic. To na ubezpieczonym (nas) ciąży obowiązek udowodnienia, że szkoda była w lub przy naszym pojeździe. Dobrym rozwiązaniem jest zakup NNW jako osobnego ubezpieczenia. Wówczas będzie nas chroniło od wypadków w dowolnym miejscu.

Ubezpieczenie szyb

Ubezpieczenie szyb pokrywa koszt wymiany lub naprawy szyb. Ochronę szyb posiadamy również gdy zdecydowaliśmy się na ubezpieczenie AC. Jeśli kupiłeś samo OC i poruszasz się autem po drogach gdzie istnieje duże ryzyko uszkodzenia szyby (miejsca obok żwirowni, tereny budów, silne wiatry, gradobicia) wówczas warto mieć to ubezpieczenie. Polecamy kierowcom z samym OC. Kierowcy z AC w zasadzie mogliby z niego zrezygnować.

Sprawdź warunki ubezpieczenia szyb w PZU

Ubezpieczenie opon

Ubezpieczenie dedykowane w zasadzie paniom jako kierowcom. Ubezpieczenie opon zapewni nam wymianę koła lub odholowanie do najbliższego wulkanizatora. Jeśli Twoje ogumienie doznało uszczerbku na drodze publicznej w związku z dziurawą nawierzchnią to wystarczy że wezwiesz Policje, która spisze notatkę ze zdarzenia i przedstawisz rachunki za naprawę u zarządcy drogi (gmina, zarząd dróg powiatowych, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad). Koszty zwróci Ci ubezpieczyciel zarządcy drogi. Pamiętaj też przy podejmowaniu decyzji o zakupie tego ubezpieczenia, że holowanie w takim przypadku zapewni Ci Twoje assistance lub AC (jeśli je masz).

Ubezpieczenie kluczyków

Ubezpieczenie godne polecenia dla roztargnionych i zabieganych kierowców. Oferty ubezpieczycieli w zakresie ubezpieczenia kluczyków mocno różnią się od siebie, dlatego z uwagą musimy sprawdzić co naprawdę kupujemy. W większości przypadków ubezpieczenie chroni nas przed zagubieniem lub zatrzaśnięciem kluczyków w samochodzie.

Artykuły powiązane:

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-04-24

Ile kosztuje ubezpieczenie OC, AC i NNW?

Każdy właściciel samochodu przynajmniej raz w roku musi podjąć ważną decyzję: w jakim towarzystwie kupię ubezpieczenie auta? Przed zakupem wiele osób chce poznać przeciętne ceny ubezpieczenia...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-15

Ubezpieczenie OC w HDI

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą, której podstawowy zakres jest regulowany prawem. HDI proponuje jednak także Pakiet OC Turbo zawierający liczne atrakcyjne dodatki. Sprawdź, czy warto...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2018-02-05

Ranking OC, AC, NNW - styczeń 2018 r.

W styczniu 2018 r. ponownie sprawdziliśmy, który ubezpieczyciel proponował najniższe składki polis. Warto dowiedzieć się, czy nowy rok przyniósł zmiany w rankingu najtańszych ubezpieczeń OC, AC i NNW.

Czytaj więcej
Komentarze