Strona główna  |  Wiadomości  |  AXA przejęta przez firmę UNIQA - jak się zmieni rynek OC?

AXA przejęta przez firmę UNIQA - jak się zmieni rynek OC?

Data publikacji: 2020-02-21
Niedawno dowiedzieliśmy się, że ubezpieczeniowy biznes Grupy AXA w Polsce zostanie przejęty przez firmę UNIQA. Jak się zmieni rynek ubezpieczeń w wyniku tej decyzji? Czy średnie ceny ubezpieczenia OC w Polsce wzrosną?

Już od pewnego czasu pojawiały się doniesienia o tym, że Grupa AXA może sprzedać swoje ubezpieczeniowe spółki działające w trzech krajach Europy Środkowo-Wschodniej:

  • w Polsce,
  • w Czechach,
  • na Słowacji.

Na początku lutego 2020 r. te informacje się potwierdziły. Krajowe media podały, że wyścig o biznes firmy AXA w Polsce i u naszych południowych sąsiadów wygrała, dość niespodziewanie, austriacka grupa finansowa UNIQA.

Ta transakcja będzie ciekawa nie tylko z powodu jej dużej wartości (ok. 1,00 mld euro). Ze względu na dość duże znaczenie Grupy AXA w Polsce, przejęcie jej działalności przez Grupę UNIQA (UNIQA Insurance Group AG) może mieć znaczący wpływ na rodzimy rynek ubezpieczeń.

Eksperci porównywarki Ubea.pl postanowili wyjaśnić rynkowe skutki wspomnianej transakcji, która prawdopodobnie zostanie sfinalizowana pod koniec 2020 r.

Ubezpieczenia na życie - UNIQA będzie o wiele ważniejsza na tym rynku

AXA Ubezpieczenia Decyzja podjęta przez władze Grupy AXA oznacza, że ten ubezpieczyciel wycofuje się z Polski po około 14 latach działalności na naszym rynku. Warto wiedzieć, że UNIQA posiada znacznie dłuższy staż rynkowy. Wspomniana firma obecnie świętuje trzydziestolecie działalności na terenie Polski.

Pomimo dłuższej obecności w naszym kraju UNIQA posiada obecnie mniejsze znaczenie rynkowe niż przejmowany konkurent.

Dotyczy to zarówno sprzedaży polis z działu I (ubezpieczenia na życie), jak i dystrybucji ubezpieczeń należących do działu II (polisy majątkowe oraz pozostałe polisy osobowe) - zauważa Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dane Komisji Nadzoru Finansowego z trzech pierwszych kwartałów 2019 r. wskazują, że pod względem udziału w składce przypisanej brutto ubezpieczeń na życie spółka należąca do Grupy UNIQA (UNIQA TU na ŻYCIE S.A.) zajmowała dopiero dziewiętnaste miejsce z udziałem rynkowym wynoszącym zaledwie 0,5%. Znacznie lepiej wypadła spółka AXA ŻYCIE TU, której udział rynkowy (3,2%) pozwolił na osiągnięcie dziewiątej pozycji.

Przejęcie ubezpieczeniowego biznesu firmy AXA będzie zatem dla Grupy UNIQA szansą na znaczące wzmocnienie swojej pozycji sprzedażowej dotyczącej polis na życie - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczenia działu II - tu też dojdzie do sporych zmian

Spółka z Grupy UNIQA znacznie lepiej radzi sobie w dziale II ubezpieczeń. Dużą popularnością cieszą się ubezpieczenia mieszkań dla właścicieli nieruchomości oraz wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. Dane KNF-u mówią, że przez pierwsze dziewięć miesięcy 2019 r. spółka UNIQA TU posiadała udział w składce przypisanej brutto działu II na poziomie 2,8%.

Mimo to wynik spółki AXA UBEZPIECZENIA TUiR był znacznie wyższy i wynosił 4,7%. AXA zajmowała piąte miejsce w rynkowej klasyfikacji.

Na podstawie danych z poniższej tabeli można przypuszczać, że przejęcie biznesu AXA pozwoli spółce należącej do firmy UNIQA na osiągnięcie czwartej pozycji (pod względem udziału w rynku ubezpieczeń majątkowych i pozostałych polis osobowych). Wynik na poziomie około 7,5% przypisanej składki brutto z działu II będzie oznaczał bardzo dużą stratę do Warty i całkiem sporą przewagę nad firmą Allianz - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Rynek OC zostanie pozbawiony dość dużego i taniego ubezpieczyciela

W kontekście transakcji uzgodnionej przez grupy finansowe AXA oraz UNIQA warto również wspomnieć o sytuacji dotyczącej rynku komunikacyjnego. Statystyki KNF-u, przeanalizowane przez porównywarkę Ubea.pl, wskazują, że przez pierwsze trzy kwartały 2019 r. spółka UNIQA TU posiadała udział w sprzedaży OC dla kierowców wynoszący 2,5%. Analogiczny udział dotyczący składki przypisanej brutto ubezpieczeń autocasco wyniósł 1,9%. Wyniki spółki AXA UBEZPIECZENIA TUiR to natomiast 6,4% (OC) oraz 2,6% (AC).

W świetle tych informacji można przypuszczać, że UNIQA, po przejęciu polskich biznesów Grupy AXA, stanie się ubezpieczycielem komunikacyjnym „numer 4” i wyprzedzi TUiR Allianz Polska.

Nie wiadomo jednak, jaka będzie polityka cenowa wzmocnionej firmy UNIQA na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Właśnie dlatego nie można przesądzać, czy niedawno ogłoszona transakcja odbędzie się ze szkodą dla kierowców szukających taniego OC - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Znaczenie rynkowe spółek UNIQA i AXA oraz innych wiodących ubezpieczycieli

Tabela przedstawia dane za okres od I kw. do III kw. 2019 r.

Pełna nazwa ubezpieczyciela ↓ Udział w składce przypisanej brutto działu I Pełna nazwa ubezpieczyciela ↓ Udział w składce przypisanej brutto działu II
PZU ŻYCIE SA 39,9% PZU SA 30,2%
AVIVA TUnŻ S.A. 8,8% STU ERGO HESTIA SA 15,2%
NATIONALE-NEDERLANDEN TUnŻ S.A. 7,1% TUiR WARTA S.A. 14,4%
OPEN LIFE TU ŻYCIE S.A. 5,8% TUiR ALLIANZ POLSKA S.A. 4,9%
TUnŻ WARTA S.A. 4,6% AXA UBEZPIECZENIA TUiR S.A. 4,7%
COMPENSA TU na ŻYCIE S.A. VIG 4,2% COMPENSA TU S.A. VIG 4,2%
METLIFE TUnŻiR S.A. 4,1% GENERALI T.U. S.A. 3,9%
GENERALI ŻYCIE T.U. S.A. 3,8% INTERRISK TU S.A. VIG 3,3%
AXA ŻYCIE TU S.A. 3,2% UNIQA TU S.A. 2,8%
TU ALLIANZ ŻYCIE POLSKA S.A. 2,8% LINK4 TU S.A. 2,5%
PKO ŻYCIE TU S.A. 2,6% WIENER TU S.A. VIG 2,0%
TU na ŻYCIE EUROPA S.A. 2,3% PKO TU S.A. 1,6%
SANTANDER AVIVA TU na ŻYCIE S.A. 1,9% TUW TUW 1,3%
AEGON TU na ŻYCIE S.A. 1,8% AVIVA TU OGÓLNYCH S.A. 1,1%
UNIQA TU na ŻYCIE S.A. 0,5%

Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie danych KNF

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2022-06-21

Ubezpieczenie fotowoltaiki - właściciele domów mają wybór?

Ubezpieczenie fotowoltaiki staje się coraz bardziej popularne. Wyjaśniamy, jak ubezpieczyć fotowoltaikę mogą właściciele domów jednorodzinnych.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2022-05-16

Wakacje w Grecji 2022 r. - koszt ubezpieczenia

Wakacje w Grecji pozostają częstym wyborem Polaków. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, ile w 2022 roku kosztuje przykładowe ubezpieczenie na wakacje w Grecji.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-04-28

Koronawirus: jak ubezpieczyciele pomagają kierowcom?

Z powodu pandemii koronawirusa Polska Izba Ubezpieczeń zarekomendowała pomoc dla kierowców. Sprawdzamy, jakie rozwiązania wprowadzili poszczególni ubezpieczyciele. Na jaką pomoc można liczyć?

Czytaj więcej
Komentarze
Jakub
2021-06-15 20:07
IP: 194.110.x.x
Nie wydaje mi się, by jakoś mocno się zmieniło, bardziej na korzyść im to wyjdzie
odpowiedz
S
2021-06-07 13:31
IP: 188.147.x.x
Informujemy, że dnia 9 kwietnia 2021 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy – Krajowego Rejestru Sądowego dokonał wpisu do KRS połączenia następujących spółek: a) UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Łodzi (90-520), ul. Gdańska 132, NIP: 7270126358, REGON: 004275573 (Spółka przejmowana), oraz b) AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A. z siedzibą w Warszawie (00- 867), ul. Chłodna 51, NIP: 1070006155, REGON: 140806789, (Spółka przejmująca), W wyniku połączenia Spółek AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A. z siedzibą w Warszawie stała się następcą prawnym spółki przejmowanej, a UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Łodzi została wykreślona z Krajowego Rejestru Sądowego.
odpowiedz