Strona główna  |  Wiadomości  |  Wakacje w Grecji 2022 r. - koszt ubezpieczenia

Wakacje w Grecji 2022 r. - koszt ubezpieczenia

Data publikacji: 2022-05-16
Wakacje w Grecji pozostają częstym wyborem Polaków. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, ile w 2022 roku kosztuje przykładowe ubezpieczenie na wakacje w Grecji.

Wraz ze zbliżaniem się sezonu wakacyjnego, coraz częściej w Internecie pojawiają się pytania o wakacje w Grecji oraz ich koszt. Trudno się temu dziwić, ponieważ Republika Grecka nadal pozostaje bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Osoby wybierające grecką ofertę wycieczkową doceniają zarówno bardzo korzystne warunki przyrodnicze, jak i walory historyczne oraz kulturowe. Atutem Grecji jest też rozwinięta infrastruktura. W ramach odpowiedzi na częste zapytania o wakacje w Grecji, eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili sprawdzić, ile w 2022 r. kosztuje odpowiednia polisa dla osób wyjeżdzających do tego popularnego turystycznie kraju. Przy okazji warto też wspomnieć o kosztach leczenia w Grecji dla osób posiadających tylko i wyłącznie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Grecja nie od dziś jest popularnym kierunkiem wyjazdu

Na wstępie warto przytoczyć ciekawe dane, które odpowiadają na pytanie, czy wakacje w Grecji będą popularnym wyborem na 2022 rok. Interesujące informacje podał niedawno portal Wakacje.pl, który w lutym 2022 roku zbadał preferencje turystyczne przyszłych wycieczkowiczów. Okazało się, że wakacje w Grecji były bardzo często wskazywane jako wybór na letnie miesiące. „W bieżącym roku, Grecja jako kierunek turystycznych wyjazdów prawdopodobnie będzie ustępować tylko Turcji” - przewiduje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Już od dość długiego czasu, kierunek grecki lokuje się w ścisłej czołówce pod względem popularności wśród Polaków. Jeżeli chodzi o dane serwisu Wakacje.pl, to wskazują one, że w 2022 roku polscy turyści chętnie będą wybierać Kretę, Rodos oraz Zakintos. „Poza tymi trzema popularnymi lokalizacjami, do wyboru jest co najmniej kilkanaście innych, które mogą być równie atrakcyjne i mniej zatłoczone” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wakacje w Grecji: leczenie nie zawsze będzie darmowe

Niestety, wielu naszych rodaków wybierających wakacje w Grecji nadal polega tylko i wyłącznie na Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Takie rozwiązanie okazuje się dość ryzykowne pomimo faktu, że Grecja należy do Unii Europejskiej i jako kraj członkowski honoruje karty EKUZ. Trzeba jednak pamiętać, że grecka publiczna służba zdrowia nie funkcjonuje najlepiej, co jest między innymi rezultatem długotrwałego kryzysu gospodarczego i cięć budżetowych. „Jeszcze przed pandemią COVID-19, publiczna opieka medyczna w Grecja była oceniana niewiele lepiej niż polska (zobacz np. badanie Euro Health Consumer Index 2018)” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Nie można również zapominać, że karta EKUZ zapewnia darmowość tylko tych usług i procedur medycznych, które są bezpłatne dla pacjentów z danego kraju ubezpieczonych w ramach publicznego systemu. Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, że w przypadku Grecji turysta z Polski musi zapłacić za leczenie w placówkach prywatnych posiadających kontrakt z greckim publicznym funduszem zdrowia (EOPYY). Przykładowa odpłatność za leczenie szpitalne wynosi 10% - 30% kosztów. Poza tym Grecja podobnie jak inne kraje UE/EFTA nie zwraca kosztów transportu ciężko chorego turysty do Polski. „Dlatego wakacje w Grecji mogą być bardzo kosztowne dla osoby polegającej tylko na Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego” - ostrzega Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Santorini

Polisa dla rodziny „2 + 2” kosztuje na przykład 200 zł …

Na podstawie danych z porównywarki polis turystycznych Ubea.pl można odpowiedzieć na pytanie, czy odpowiednie, prywatne ubezpieczenie na wakacje w Grecji jest kosztowne. Dane Ubea.pl wskazują, że bezpieczeństwo finansowe związane m.in. ze zwrotem kosztów leczenia kosztuje ok. 180 zł - 200 zł. Podany poziom składki zakłada dziesięciodniowe wakacje w Grecji dla dwojga rodziców (daty urodzenia: 1985, 1986) i dwóch dzieci (daty urodzenia: 2013, 2016). Żadna z ubezpieczanych osób nie cierpi na choroby przewlekłe. „Wszyscy wycieczkowicze aktualnie znajdują się w Polsce i będą uprawiać sport tylko rekreacyjnie (bez nurkowania i żeglowania)” - wymienia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Jeżeli chodzi o oferty poszczególnych ubezpieczycieli na przykładowe wakacje w Grecji, to wyglądały one następująco w połowie maja 2022 roku:

  • AXA Assistance - 186,62 zł składki (w tym - koszty leczenia: 200 000 zł, nieszczęśliwe wypadki: 20 000 zł)
  • Proama - 218,00 zł (w tym - koszty leczenia: 100 000 zł, odpowiedzialność cywilna: 20 000 zł, nieszczęśliwe wypadki: 30 000 zł, utrata bagażu: 500 zł)
  • Generali - 223,00 zł (w tym - koszty leczenia: 100 000 zł, odpowiedzialność cywilna: 20 000 zł, nieszczęśliwe wypadki: 40 000 zł, utrata bagażu: 500 zł)
  • Link4 - 184,92 zł (w tym - koszty leczenia i assistance: 150 000 zł, nieszczęśliwe wypadki: 10 000 zł)
  • PZU - 195,00 zł (w tym - koszty leczenia: 150 000 zł, nieszczęśliwe wypadki: 50 000 zł oraz assistance)
  • UNIQA - 205,20 zł (w tym - koszty leczenia i assistance: 50 000 euro, nieszczęśliwe wypadki - 2500 euro)
  • Warta - 200,00 zł (w tym - koszty leczenia: 200 000 zł, assistance - 1 000 000 zł, nieszczęśliwe wypadki - 10 000 zł, odpowiedzialność cywilna - 100 000 zł, bagaż - 1000 zł, ratownictwo i transport medyczny - bez limitu)

Powyższe wyniki potwierdzają, że wystarczające pod względem ochrony ubezpieczenie na wakacje w Grecji można zakupić względnie tanio. Warto zwrócić uwagę, że oferty poszczególnych ubezpieczycieli są dość zróżnicowane. „Osoby zainteresowane wyższym limitem zwrotu kosztów leczenia w niskiej cenie (zamiast ochrony z OC lub NNW), bez problemu znajdą odpowiednią ofertę” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2022-10-18

Ubezpieczenie nagrobków w 2022 roku: kto je oferuje?

Ubezpieczenia nagrobków już od dłuższego czasu są dostępne w Polsce. Przed kolejnym Dniem Wszystkich Świętych sprawdzamy, jak wygląda oferta takich polis w 2022 r.

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2022-06-21

Ubezpieczenie fotowoltaiki - właściciele domów mają wybór?

Ubezpieczenie fotowoltaiki staje się coraz bardziej popularne. Wyjaśniamy, jak ubezpieczyć fotowoltaikę mogą właściciele domów jednorodzinnych.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-12-16

Polisę narciarską kupimy z ochroną przed COVID w pakiecie?

O ochronie ubezpieczeniowej związanej z COVID-19 mówi się w kontekście polis na letnie wakacje. Warto sprawdzić, jak wygląda sytuacja dotycząca ubezpieczeń narciarskich.

Czytaj więcej
Komentarze