Strona główna  |  Wiadomości  |  Wyższe sumy gwarancyjne w OC od 11 czerwca 2012 roku

Wyższe sumy gwarancyjne w OC od 11 czerwca 2012 roku

Data aktualizacji: 2019-01-15
Od 11 czerwca br. wzrosły sumy gwarancyjne w obowiązkowych ubezpieczeniach OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Za szkody na osobie suma gwarancyjna wynosi obecnie 5 mln euro, a za szkody w mieniu - 1 mln euro.

Podwyższenie sum gwarancyjnych jest efektem wcześniejszej implementacji do polskiego prawa regulacji unijnych. Parlament Europejski wprowadził obowiązek podniesienia sum gwarancyjnych do określonych poziomów, ale dopuścił możliwość wprowadzenia 5-letniego okresu przejściowego od dnia implementacji dyrektywy, czyli od 11.06.2007 r. na dostosowanie poziomu sum gwarancyjnych do określonych limitów.

Suma ubezpieczenia Do dnia 10 czerwca sumy gwarancyjne w Polsce wynosiły odpowiednio:

  • 2,5 mln euro za szkody na osobach,
  • 500 tys. euro za szkody w mieniu.

Od dnia 11 czerwca 2012 roku sumy gwarancyjne w obowiązkowych ubezpieczeniach OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zostaną ustawowo podwyższone i w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych, będą wynosić:

  • 5 mln euro za szkody na osobach,
  • 1 mln euro za szkody w mieniu.

Dla klientów, poszkodowanych, ale i dla sprawców kolizji to oznacza pełniejszą ochronę. To niweluje prawie do zera prawdopodobieństwo, że sumy gwarancyjnej, nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów szkody – tłumaczy Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń, w wypowiedzi dla portalu newseria.pl.

Pozostaje jednak pytanie, czy wyższe sumy gwarancyjne nie spowodują wzrostu cen OC? Analityk PIU, Marcin Tarczyński zapewnia, że nie:

Wypłaty odszkodowań nadal będą adekwatne do szkód, więc one drastycznie się nie zwiększą po 11 czerwca. Zwiększą się tylko limity odpowiedzialności, czyli ta górna granica, do której odpowiada ubezpieczyciel.

1 stycznia 2019 r. ponownie podniesiono sumy gwarancyjne OC. Obecnie wynoszą one:

5,21 mln euro – w przypadku szkód osobowych (wcześniej 5 mln euro)
1,05 mln euro – w przypadku szkód majątkowych (wcześniej 1 mln euro)

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2013-09-04

Polscy kierowcy jeżdżą bez OC

Liczba kierowców, którzy w I półroczu 2012 roku musieli zwrócić odszkodowanie za spowodowany wypadek z własnej kieszeni w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego wzrosła o 50%. Liczba postępowań...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2014-06-02

Nie masz ważnego OC? Znajdzie Cię UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dysponuje nową platformą, która pozwala na wykrywanie przerwy w obowiązkowym ubezpieczeniu OC. W tym roku UFG zidentyfikował już prawie 1,8 tys. nieubezpieczonych...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-09

Polisa i blankiet dowodami zawarcia umowy ubezpieczenia OC

O zawarciu ubezpieczenia OC świadczy dowód potwierdzający opłacenie składki ubezpieczeniowej lub polisa ubezpieczeniowa uzupełniona o dodatkowe informacje - wynika z projektu rozporządzenia w...

Czytaj więcej
Komentarze