Jeszcze niedawno Albania mogła się kojarzyć Polakom tylko z wyjątkowo dotkliwą biedą i represyjnym reżimem komunistycznym. Obecnie wizerunek wspomnianego kraju jest już lepszy pomimo licznych patologii (związanych m.in. z korupcją i przestępczością).
Republice Albanii z całą pewnością pomogło otwarcie na świat widoczne po 1990 r. Z czasem turyści zaczęli doceniać wyjątkowe uroki albańskiej przyrody oraz bardzo niskie ceny. Mimo że w ostatnich latach koszty pobytu cudzoziemców na terenie Albanii odczuwalnie wzrosły, to nadal są one znacznie „tańsze” niż chociażby w konkurencyjnej Chorwacji albo Bułgarii.
Sprawdź, jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na podróż do Bułgarii
Osoby rozważające podróż do Albanii i zwiedzanie jej licznych atrakcji (np. Jeziora Ochrydzkiego albo Beratu) powinny jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku tego państwa wciąż nie można liczyć na unijne standardy dotyczące wielu kwestii. Publiczna służba zdrowia jest niestety przykładem takiego problematycznego aspektu.
Spis treści:
- Leczenie w Albanii tylko teoretycznie może być darmowe
- Większość turystów korzysta z prywatnego leczenia
- Ubezpieczenie turystyczne powinno pokryć koszty transportu medycznego
Leczenie w Albanii tylko teoretycznie może być darmowe
Polacy są obecnie jedną z ważniejszych grup zagranicznych turystów odwiedzających Albanię. Trudno ukryć, że w tym kontekście bardzo ważne okazują się względy finansowe. Albania pozostaje bowiem „najtańszym” krajem oferującym śródziemnomorskie atrakcje.
Z uwagi na coraz większą popularność wspomnianego państwa wśród polskich turystów nasze władze podpisały z albańskim rządem specjalną umowę międzynarodową. To porozumienie gwarantuje polskim turystom możliwość darmowego korzystania z albańskiej publicznej służby zdrowia.
Warto wiedzieć, że podobne umowy dwustronne zostały podpisane również z następującymi krajami, które dość często odwiedzają nasi rodacy: Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Federacją Rosyjską, Republiką Macedonii, Serbią oraz Tunezją - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Niektóre osoby mogą myśleć, że wspomniana umowa o darmowym leczeniu definitywnie rozwiązuje kwestię ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Albanii. Niestety w praktyce sytuacja wygląda nieco inaczej. Albańskie władze wprawdzie zapewniają Polakom darmowe leczenie, ale na poziomie adekwatnym do lokalnych standardów.
Takie standardy okazują się niskie nawet z punktu widzenia naszych rodaków przyzwyczajonych do nienajlepszej opieki medycznej. W tym względzie trudno cokolwiek poradzić i oczekiwać wysokiego standardu leczenia od kraju, który razem z Mołdawią oraz Ukrainą wciąż jest najbiedniejszy na całym kontynencie - stwierdza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Większość turystów korzysta z prywatnego leczenia
Rynek nie znosi próżni, więc w częściach Albanii często odwiedzanych przez zagranicznych turystów powstały przychodnie oraz kliniki świadczące odpłatne usługi medyczne. Z takich placówek korzystają również bardziej zamożni Albańczycy. Najlepsze przychodnie (będące w gruncie rzeczy prywatnymi szpitalami) oferują nawet możliwość hospitalizacji pacjenta.
Trzeba jednak pamiętać, że koszt takiej usługi będzie o wiele większy od opłat za standardową poradę lekarską. Wizyta u prywatnego lekarza na terenie Albanii kosztuje obecnie równowartość 80 zł - 120 zł (po przeliczeniu z leków albańskich, czyli lokalnej waluty). Kolejną ważną kwestią jest konieczność okazania paszportu przed skorzystaniem z usług albańskiej prywatnej służby zdrowia - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Zobacz, jakie ubezpieczenie turystyczne będzie najlepsze dla rodziny
Ubezpieczenie turystyczne powinno pokryć koszty transportu medycznego
W związku z opisywanymi powyżej realiami panującymi na terenie Albanii usługi publicznej służby zdrowia trzeba traktować tylko w kategoriach rozwiązania awaryjnego. Może się ono przydać tam, gdzie turyści zapuszczają się znacznie rzadziej (tzn. w głębi kraju).
Warto jednak nadmienić, że polski MSZ odradza podróże do mniej uczęszczanych zakątków Albanii. Szczególnie niebezpieczne są góry, w których nie można liczyć na pomoc profesjonalnych ratowników i północne krańce kraju, gdzie operują gangi narkotykowe. W tych częściach Albanii trudniej jest również o szybką pomoc medyczną - ostrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Konieczność uiszczania opłat za usługi medyczne o lepszym standardzie sprawia, że osoby podróżujące do Albanii powinny kupić prywatne ubezpieczenie turystyczne. Podobnie jak w przypadku innych krajów priorytetem pozostaje refundacja kosztów leczenia oraz kosztów związanych z transportem medycznym.
Z całą pewnością nie można liczyć na to, że albańskie władze zasponsorują ciężko choremu Polakowi podróż do ojczyzny w celu kontynuacji leczenia. Nawet Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawsze pokrywa koszty związane z takim transportem. Właśnie dlatego należy upewnić się, czy kupowana polisa turystyczna zapewnia refundację kosztów międzynarodowego transportu medycznego.
Kolejną ważną kwestią jest ochrona podczas uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych (np. nurkowania). Warto sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia (tzw. OWU), czy nabywana polisa będzie działać również podczas korzystania z różnego rodzaju wodnych atrakcji, których nie brakuje na plażach - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.
Znajdź najlepsze ubezpieczenie turystyczne przy pomocy porównywarki polis podróżnych