Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie nagrobków w 2022 roku: kto je oferuje?

Ubezpieczenie nagrobków w 2022 roku: kto je oferuje?

Data publikacji: 2022-10-18
Ubezpieczenia nagrobków już od dłuższego czasu są dostępne w Polsce. Przed kolejnym Dniem Wszystkich Świętych sprawdzamy, jak wygląda oferta takich polis w 2022 r.

Obecność na cmentarzach okazałych nagrobków stała się typowym elementem polskiego krajobrazu kulturowego. Niestety, koszty wystawienia okazałego nagrobka (na przykład z granitu) mogą przekraczać 10 000 zł. Wysokie są również koszty przywrócenia takiej konstrukcji do stanu pierwotnego (np. w związku z uderzeniem pojazdu lub aktem wandalizmu). Właśnie dlatego niektórzy rodacy wykupują ubezpieczenia nagrobków. Co roku, w okolicach października wzrasta zainteresowanie takimi produktami ubezpieczeniowymi. Warto zatem wyjaśnić, jaką ofertę mają do dyspozycji osoby zamierzające ubezpieczyć nagrobek. Aktualnie nie jest ona zbyt szeroka. Tym niemniej, znalezienie dobrego ubezpieczenia chroniącego nagrobki nie powinno stanowić problemu.  

Ubezpieczenie nagrobka nie będzie samodzielne

Te osoby, które już kiedyś kupowały ubezpieczenia nagrobka mogą wiedzieć, że takie polisy zwykle nie mają samodzielnego charakteru. Ubezpieczenie nagrobka na ogół jest dostępne w ramach rozszerzenia ochrony dotyczącej domu lub mieszkania. Opisywana polisa funkcjonuje na podobnych zasadach, jak na przykład ubezpieczenie małej architektury lub ogrodzenia. „Różnica polega oczywiście na tym, że chroniony nagrobek znajduje się poza obrębem działki z domem podlegającym ochronie” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zakład ubezpieczeń będzie zatem wymagał wskazania dokładnego umiejscowienia grobu na terenie cmentarza. Przed zawarciem umowy, czasem może być też potrzebne przekazanie zdjęć nagrobka. Co ważne, krajowe zakłady ubezpieczeń obejmują ochroną jedynie nagrobki znajdujące się na terenie Polski. „Ciekawą opcją jest coraz popularniejsza możliwość ubezpieczenia grobu ukochanego zwierzęcia” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Oferta rynkowa aktualnie nie jest zbyt szeroka

Tak jak już wspomnieliśmy, aktualna oferta rynkowa w zakresie ubezpieczenia nagrobków nie jest szczególnie szeroka. Zmiany wynikają między innymi z faktu, że firma Concordia oferująca ubezpieczenia nagrobków, w 2021 r. została przejęta przez Generali. Po porównaniu aktualnej oferty rynkowej oraz tej sprzed trzech lat widzimy również, że z oferowania „nagrobkowych” polis wycofała się firma Allianz oraz marka HDI. Poniższa tabela przedstawia aktualną na początek października 2022 r. ofertę ubezpieczeń nagrobków od następujących towarzystw:

  • InterRisk/polisa Dom Max
  • PZU/polisa PZU Dom
  • TUW TUW/polisa Bezpieczna rodzina
  • UNIQA/polisa Twoje Miejsce
  • Warta/polisa WARTA Dom Komfort
  • Wiener/polisa Cztery Kąty

Powyższe nazwy (np. polisa Dom Max) dotyczą ubezpieczenia domu lub mieszkania, w ramach którego oferowana jest ochrona nagrobka. Warto wiedzieć, że ubezpieczenia nagrobka czasem pojawiają się jako dodatek do obowiązkowych polis dla rolników obejmujących budynki z gospodarstwa rolnego. „Takich ofert nie uwzględnialiśmy jednak w zestawieniu” - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Nagrobek

Niektóre wyłączenia ochrony są standardowe …

Poniższa tabela prezentuje informacje dotyczące między innymi zakresu ochrony analizowanych ubezpieczeń nagrobków. Jak widać, standardem jest ochrona przed skutkami działania sił natury oraz wandalizmu i dewastacji. Pod pojęciem działania sił natury rozumiemy również obsuwanie się ziemi. Warto jednak pamiętać, że „nagrobkowa” ochrona zwykle nie zapewni odszkodowania, gdy szkody są skutkiem działania zarządu cmentarza oraz firm kamieniarskich i pogrzebowych. W takiej sytuacji, roszczenia trzeba kierować wprost do sprawcy szkody lub jego ubezpieczyciela (na podstawie przepisów kodeksu cywilnego). „Inne, dość popularne wyłączenia ochrony obejmują graffiti na nagrobku, skutki wylania wosku oraz naturalne zużycie nagrobka” - wymienia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Oczywiście, za każdym razem trzeba sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) dotyczące domu lub lokalu, w których znajdują się też informacje na temat zasad ochrony nagrobków. Może się bowiem okazać, że zakład ubezpieczeń przewidział jakieś szczególne wyłączenia ochrony. Przykładem jest minimalny limit wartości likwidowanej szkody na poziomie 100 zł lub ograniczenie zakresu ochrony z tytułu wandalizmu do sumy 2000 zł. „Właśnie takie „haczyki” znajdziemy w poniższej tabeli” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Nagrobek

 

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2022-06-21

Ubezpieczenie fotowoltaiki - właściciele domów mają wybór?

Ubezpieczenie fotowoltaiki staje się coraz bardziej popularne. Wyjaśniamy, jak ubezpieczyć fotowoltaikę mogą właściciele domów jednorodzinnych.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-05-31

Na które OC i AC rzadko się skarżyliśmy w 2021 roku?

Wiemy, ile skarg do Rzecznika Finansowego na OC i AC dotyczyło poszczególnych firm. Warto porównać te nowe wyniki z udziałem rynkowym ubezpieczycieli.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2022-05-16

Wakacje w Grecji 2022 r. - koszt ubezpieczenia

Wakacje w Grecji pozostają częstym wyborem Polaków. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, ile w 2022 roku kosztuje przykładowe ubezpieczenie na wakacje w Grecji.

Czytaj więcej
Komentarze