Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie na wyjazd do Norwegii – jak przygotować się do wyprawy?

Ubezpieczenie na wyjazd do Norwegii – jak przygotować się do wyprawy?

Data aktualizacji: 2021-09-10
Chcesz odwiedzić jedno z zamożniejszych państw Europy? Marzy ci się zobaczyć fiordy i zorzę polarną? A może w dłuższej perspektywie rozważasz możliwość emigracji do Norwegii? Zobacz jak przygotować się do krótkiego wyjazdu, co i dlaczego warto zwiedzić oraz jakie ubezpieczenie turystyczne zakupić.

fiord norweski

Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, ale na mocy zawartego porozumienia w Schengen Polacy mogą swobodnie przekraczać norweskie granice bez legitymowania się paszportem i zabieganiem o wizę, gdy wybierają się do Norwegii w celach turystycznych. W przypadku wyjazdu zarobkowego należy pamiętać, że do 3 miesięcy można pracować bez zezwolenia (pamiętając jednak o obowiązku zarejestrowania się w norweskim Urzędzie Ewidencji Ludności i lokalnym Urzędzie Podatkowym - wtedy pracownikowi przysługiwać będzie chociażby ubezpieczenie zdrowotne). W przypadku dłuższego pracy zarobkowej należy wystąpić o zezwolenie na dłuższy pobyt w kraju.

 1. Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Norwegii kupić?
 2. Przepisy celne które warto znać
 3. Co warto zobaczyć w Norwegii?

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Norwegii kupić?

Jeżeli masz w planach dwutygodniowy wyjazd turystyczny do Norwegii, koniecznie zadbaj o ochronę ubezpieczeniową. Osoby legalnie zatrudnione mogą liczyć na prawo do norweskiej opieki zdrowotnej, turyści nie. Podstawą jest dobre ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) oraz ubezpieczenie kosztów leczenia i Assistance z którego zostaną pokryte wydatki na leczenie za granicą czy pobyt w szpitalu. Razem z np. ubezpieczeniem bagażu wszystkie wspomniane ubezpieczenia możemy wykupić w postaci jednej polisy turystycznej.

Korzystając z porównywarki ubezpieczeń turystycznych Ubea.pl, można sprawdzić ile wynoszą kwoty składek ubezpieczeń turystycznych dla 25-letniej osoby, planującej 2-tygodniowy wyjazd do Norwegii:

 • Generali – 43 zł – koszty leczenia + Assistance (100 000 zł) + NNW (40 000 zł),
 • Conpensa – 63 zł – koszty leczenia + Assistance (200 000 zł) + NNW (20 000 zł),
 • Signal Iduna – 71 zł - koszty leczenia + Assistance (30 000 €) + NNW (30 000 zł),
 • Allianz – 73 zł - koszty leczenia + Assistance (25 000 €) + NNW (10 000 €),
 • Gothaer – 80 zł - koszty leczenia + Assistance (40 000 €) + NNW (20 000 zł) .

Przepisy celne które warto znać

 1. Na większości przejść granicznych zostały wprowadzone oznaczenia kolorami: czerwonym i zielonym. Przejście z kolorem czerwonym wskazuje na posiadanie towarów podlegających opłatom celnym i podatkowi akcyzowemu lub wymagających specjalnych zezwoleń przywozowych. Przejście z kolorem zielonym przeznaczone jest dla osób posiadających wyłącznie towary zwolnione od cła i podatku akcyzowego, jak również towarów niewymagających specjalnych zezwoleń przywozowych.

 2. Towary, których przywóz jest zabroniony bez specjalnego zezwolenia:

 3. lekarstwa (zezwala się na przywóz niewielkich ilości lekarstw do osobistego użytku),

 4. wyroby alkoholowe o zawartości powyżej 60 procent alkoholu,
 5. fajerwerki,
 6. ziemniaki,
 7. ssaki, ptaki i zwierzęta egzotyczne,
 8. rośliny/części roślin przeznaczone do uprawy.

Co warto zobaczyć w Norwegii?

Góry i fiordy. W wielu rejonach norweskiego wybrzeża morze głęboko wdziera się w górzyste, dziewicze tereny kraju tworząc znane na całym świecie fiordy. Dla miłośników pięknej dzikiej przyrody i nie tylko. Polecamy Geirangerfjord - fiord wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dla osób kochających wspinaczkę górską - rejon miasta Stryn. Możliwe atrakcje: wspinaczka lodowa, rafting. Koło Strynu mieści się summer ski center dostępny także w sezonie letnim. Przed wyjazdem zakup dobre ubezpieczenie na wyjazd do Norwegii, uwzględniające uprawianie sportów takich jak wspinaczka!

Jostedalsbreen – lodowiec. Dla osób bez doświadczenia na takim terenie najlepiej wynająć przewodnika.

Miasta: Oslo i Bergen. Stolica kusi wieloma atrakcjami: zamkiem, stocznią narciarską (na której znajduje się punkt widokowy), różnorodnością pubów i restauracji. Z kolei Bergen to miasto portowe z najbardziej znanym targiem rybnym.

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-06-22

Szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy dziecku na koloniach?

Co roku wiele dzieci wyjeżdża na letnie kolonie. Czy na taki wyjazd wystarczy szkolna polisa NNW? Czy też rodzice takich uczniów powinni zakupić dodatkowe ubezpieczenie?

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Wakacje na Sardynii - jakie ubezpieczenie turystyczne się przyda?

Polacy dość często chcą spędzać wakacje na słonecznej Sardynii. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie turystyczne warto kupić przed wyprawą na tę włoską wyspę.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Wakacje na Majorce - czy warto kupować ubezpieczenie turystyczne?

Wielu Polaków w czasie wakacji wybierze się na słoneczną Majorkę. Tłumaczymy, jakie ubezpieczenie warto kupić przed odwiedzeniem tej hiszpańskiej wyspy.

Czytaj więcej
Komentarze