Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Ubezpieczenie na wyjazd do Norwegii – jak przygotować się do wyprawy?

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-10

Chcesz odwiedzić jedno z zamożniejszych państw Europy? Marzy ci się zobaczyć fiordy i zorzę polarną? A może w dłuższej perspektywie rozważasz możliwość emigracji do Norwegii? Zobacz jak przygotować się do krótkiego wyjazdu, co i dlaczego warto zwiedzić oraz jakie ubezpieczenie turystyczne zakupić.

fiord norweski

Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, ale na mocy zawartego porozumienia w Schengen Polacy mogą swobodnie przekraczać norweskie granice bez legitymowania się paszportem i zabieganiem o wizę, gdy wybierają się do Norwegii w celach turystycznych. W przypadku wyjazdu zarobkowego należy pamiętać, że do 3 miesięcy można pracować bez zezwolenia (pamiętając jednak o obowiązku zarejestrowania się w norweskim Urzędzie Ewidencji Ludności i lokalnym Urzędzie Podatkowym - wtedy pracownikowi przysługiwać będzie chociażby ubezpieczenie zdrowotne). W przypadku dłuższego pracy zarobkowej należy wystąpić o zezwolenie na dłuższy pobyt w kraju.

 1. Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Norwegii kupić?
 2. Przepisy celne które warto znać
 3. Co warto zobaczyć w Norwegii?

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Norwegii kupić?

Jeżeli masz w planach dwutygodniowy wyjazd turystyczny do Norwegii, koniecznie zadbaj o ochronę ubezpieczeniową. Osoby legalnie zatrudnione mogą liczyć na prawo do norweskiej opieki zdrowotnej, turyści nie. Podstawą jest dobre ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) oraz ubezpieczenie kosztów leczenia i Assistance z którego zostaną pokryte wydatki na leczenie za granicą czy pobyt w szpitalu. Razem z np. ubezpieczeniem bagażu wszystkie wspomniane ubezpieczenia możemy wykupić w postaci jednej polisy turystycznej.

Korzystając z porównywarki ubezpieczeń turystycznych Ubea.pl, można sprawdzić ile wynoszą kwoty składek ubezpieczeń turystycznych dla 25-letniej osoby, planującej 2-tygodniowy wyjazd do Norwegii:

 • Generali – 43 zł – koszty leczenia + Assistance (100 000 zł) + NNW (40 000 zł),
 • Conpensa – 63 zł – koszty leczenia + Assistance (200 000 zł) + NNW (20 000 zł),
 • Signal Iduna – 71 zł - koszty leczenia + Assistance (30 000 €) + NNW (30 000 zł),
 • Allianz – 73 zł - koszty leczenia + Assistance (25 000 €) + NNW (10 000 €),
 • Gothaer – 80 zł - koszty leczenia + Assistance (40 000 €) + NNW (20 000 zł) .

Przepisy celne które warto znać

 1. Na większości przejść granicznych zostały wprowadzone oznaczenia kolorami: czerwonym i zielonym. Przejście z kolorem czerwonym wskazuje na posiadanie towarów podlegających opłatom celnym i podatkowi akcyzowemu lub wymagających specjalnych zezwoleń przywozowych. Przejście z kolorem zielonym przeznaczone jest dla osób posiadających wyłącznie towary zwolnione od cła i podatku akcyzowego, jak również towarów niewymagających specjalnych zezwoleń przywozowych.

 2. Towary, których przywóz jest zabroniony bez specjalnego zezwolenia:

 3. lekarstwa (zezwala się na przywóz niewielkich ilości lekarstw do osobistego użytku),

 4. wyroby alkoholowe o zawartości powyżej 60 procent alkoholu,
 5. fajerwerki,
 6. ziemniaki,
 7. ssaki, ptaki i zwierzęta egzotyczne,
 8. rośliny/części roślin przeznaczone do uprawy.

Co warto zobaczyć w Norwegii?

Góry i fiordy. W wielu rejonach norweskiego wybrzeża morze głęboko wdziera się w górzyste, dziewicze tereny kraju tworząc znane na całym świecie fiordy. Dla miłośników pięknej dzikiej przyrody i nie tylko. Polecamy Geirangerfjord - fiord wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dla osób kochających wspinaczkę górską - rejon miasta Stryn. Możliwe atrakcje: wspinaczka lodowa, rafting. Koło Strynu mieści się summer ski center dostępny także w sezonie letnim. Przed wyjazdem zakup dobre ubezpieczenie na wyjazd do Norwegii, uwzględniające uprawianie sportów takich jak wspinaczka!

Jostedalsbreen – lodowiec. Dla osób bez doświadczenia na takim terenie najlepiej wynająć przewodnika.

Miasta: Oslo i Bergen. Stolica kusi wieloma atrakcjami: zamkiem, stocznią narciarską (na której znajduje się punkt widokowy), różnorodnością pubów i restauracji. Z kolei Bergen to miasto portowe z najbardziej znanym targiem rybnym.

Tagi:

Komentarze