Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera – dlaczego warto je mieć?

Data publikacji: 2013-05-13

Ubezpieczenie OC to twój coroczny obowiązek jako właściciela pojazdu. Musisz jednak pamiętać, że polisa OC chroni cię jedynie w razie spowodowania kolizji, gdy ubezpieczyciel to będzie musiał wypłacić odszkodowanie poszkodowanym. Gorzej kiedy poszkodowanym zostaniesz ty lub twoja rodzina, która w feralnym momencie z tobą podróżowała autem. Co może zrobić kierowca, aby chronić siebie i pasażerów pojazdu? Kupić ubezpieczenie NNW.

wypadek samochodowy

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) zawsze się przydaje, ponieważ wypadki zdarzają się wszędzie: w domu, w pracy, w szkole, na wakacjach, na ulicy oraz w czasie podróży samochodem. Z jednej strony kierowcy narzekają na ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, a z drugiej należy pamiętać że każdego dnia na polskich drogach giną ludzie.

Statystyki drogowe – jak wyglądał 2012 rok na polskich drogach?

Chociaż policyjne statystyki wskazują na tendencję malejącą jeżeli chodzi o wypadki i kolizje drogowe, to ilość tych zdarzeń w dalszym ciągu jest duża.

 • W 2012 roku do jednostek policji zgłoszono 339 581 kolizji drogowych (w 2011 roku odnotowanych kolizji było 366 520) i 37 046 wypadków drogowych (w 2011 - 40 065).

 • W wypadkach drogowych poszkodowane zostały 49 363 osoby, w tym 3 571 poniosło śmierć, a 45 792 zostały ranne (o 4 327 poszkodowanych osób mniej w stosunku do 2011 roku).

Dla kogo ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW jest dostępne w dwóch opcjach: ubezpieczenie NNW kierowcy oraz ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera. Najważniejszą zaletą tej polisy jest stosunkowo niska składka i szeroki zakres ochrony udzielanej zarówno pasażerom jak i kierowcy pojazdu, nawet jeśli jest on sprawcą zdarzenia. Pamiętaj, że gdy spowodujesz wypadek drogowy, nie możesz liczyć na jakąkolwiek pomoc ze strony ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś polisę OC – z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej odszkodowanie otrzymają wyłącznie poszkodowane osoby trzecie.

Jaki jest zakres ubezpieczenia NNW kierowcy i pasażera?

Ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie za szkody:

 • będące następstwem wypadków drogowych powstałych w związku z ruchem pojazdu,
 • nastąpiły podczas wsiadania lub wysiadania z pojazdu,
 • wystąpiły w czasie zatrzymania lub postoju pojazdu,
 • naprawy auta na miejscu zdarzenia,
 • w trakcie otwierania lub zamykania drzwi lub bramy garażu lub posesji,
 • w czasie pobierania paliwa na stacji paliw.

O jakich sumach gwarancyjnych można mówić przy ubezpieczeniu NNW kierowcy i pasażera? Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń – mogą to być kwoty od minimum 5 tys. zł do nawet 100 tys. zł.

Ile kosztuje kierowcę ubezpieczenie NNW razem z ubezpieczeniem OC?

35-letni właściciel samochodu Opel Corsa (rocznik 2007) z Wrocławia poszukuje najtańszego OC samochodu oraz dobrego ubezpieczenia NNW. Kierowca dysponuje 60-proc. zniżką na ubezpieczenie OC. Po dokonaniu kalkulacji w porównywarce ubezpieczeń OC właściciel Opla otrzymuje propozycje ubezpieczeń OC i NNW m. in. w:

 • Mbank – 326 zł (OC + NNW – 10 000 zł),
 • Gothaer – 508 zł (OC + NNW – 10 000 zł),
 • HDI - 534 zł (OC + NNW – 10 000 zł),
 • InterRisk – 593 zł (OC + NNW – 10 000 zł),
 • Aviva – 598 zł ((OC + NNW – 50 000 zł).

Pamiętaj, że dokonując zakupu OC razem z ubezpieczeniem NNW należy zwrócić uwagę nie tylko na najtańszą kwotę składki ale także na warunki ubezpieczenie NNW (sumę gwarancyjną, ilość ubezpieczonych osób itd.). Zawsze przed wyborem polisy, dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, procedurą zgłaszania szkody oraz wyłączeniami odpowiedzialności tj. sytuacjami, w których ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania.

Tagi:

Komentarze

2014-05-09 20:02

Zenon

Jestem w trakcie wypełniania wniosku,i zformułowania sa dość nie jasne do moich obrażeń powypadkowym .Mam złamany kręgosłup w 5 miejscach i od pasów złamany mostek z żebrami,oraz wypadły mi górne przednie zęby,Neurochirurg napisał w zaświadczeniu że jestem trwale niezdolny do pracy,lecz końca leczenia nikt nie jest wstanie określić.Pytanie,jak długo trwa procedura NNW,do wypłacenia odszkodowania jest to ważne gdyż na badania RM trzeba długo czekać.

2014-03-27 15:49

magda

witam mialma dwa miesiace temu taki wypadek (nie wiem jak to nazwać) kolega odwoził mnie do domu i wysiadając skreciłam zwichnełam i naderwałam sciegna i wiązadła w kostce i wiązadłow kolanie jestem teraz w trakcie leczenia mialam rehabilitacje na kostke i 14 kw zaczna mi sie na kolano. czy po skończonym leczeniu moge domagac sie odszkodowania on ma wykupiona polise NNW.

2013-10-16 22:45

Iza

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera obejmuję każdą osobę która doznała szkody z "winy" tego pojazdu. Koligacje rodzinne nie mają znaczenia.

2013-10-15 20:44

kasia

mam pytanie ,jesli auto bedzie zarejestrowane na ojca mojego chlopaka,my zyjemy w konkubinacie i mamy corke czy w razie wypadku obejmie nas rowniez to ubezpieczenie NNW-CZY BEDA PROBLEMY ?