Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera – dlaczego warto je mieć?

Data publikacji: 2013-05-13

Ubezpieczenie OC to twój coroczny obowiązek jako właściciela pojazdu. Musisz jednak pamiętać, że polisa OC chroni cię jedynie w razie spowodowania kolizji, gdy ubezpieczyciel to będzie musiał wypłacić odszkodowanie poszkodowanym. Gorzej kiedy poszkodowanym zostaniesz ty lub twoja rodzina, która w feralnym momencie z tobą podróżowała autem. Co może zrobić kierowca, aby chronić siebie i pasażerów pojazdu? Kupić ubezpieczenie NNW.

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

wypadek samochodowy

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) zawsze się przydaje, ponieważ wypadki zdarzają się wszędzie: w domu, w pracy, w szkole, na wakacjach, na ulicy oraz w czasie podróży samochodem. Z jednej strony kierowcy narzekają na ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, a z drugiej należy pamiętać że każdego dnia na polskich drogach giną ludzie.

Statystyki drogowe – jak wyglądał 2012 rok na polskich drogach?

Chociaż policyjne statystyki wskazują na tendencję malejącą jeżeli chodzi o wypadki i kolizje drogowe, to ilość tych zdarzeń w dalszym ciągu jest duża.

 • W 2012 roku do jednostek policji zgłoszono 339 581 kolizji drogowych (w 2011 roku odnotowanych kolizji było 366 520) i 37 046 wypadków drogowych (w 2011 - 40 065).

 • W wypadkach drogowych poszkodowane zostały 49 363 osoby, w tym 3 571 poniosło śmierć, a 45 792 zostały ranne (o 4 327 poszkodowanych osób mniej w stosunku do 2011 roku).

Dla kogo ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW jest dostępne w dwóch opcjach: ubezpieczenie NNW kierowcy oraz ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera. Najważniejszą zaletą tej polisy jest stosunkowo niska składka i szeroki zakres ochrony udzielanej zarówno pasażerom jak i kierowcy pojazdu, nawet jeśli jest on sprawcą zdarzenia. Pamiętaj, że gdy spowodujesz wypadek drogowy, nie możesz liczyć na jakąkolwiek pomoc ze strony ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś polisę OC – z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej odszkodowanie otrzymają wyłącznie poszkodowane osoby trzecie.

Jaki jest zakres ubezpieczenia NNW kierowcy i pasażera?

Ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie za szkody:

 • będące następstwem wypadków drogowych powstałych w związku z ruchem pojazdu,
 • nastąpiły podczas wsiadania lub wysiadania z pojazdu,
 • wystąpiły w czasie zatrzymania lub postoju pojazdu,
 • naprawy auta na miejscu zdarzenia,
 • w trakcie otwierania lub zamykania drzwi lub bramy garażu lub posesji,
 • w czasie pobierania paliwa na stacji paliw.

O jakich sumach gwarancyjnych można mówić przy ubezpieczeniu NNW kierowcy i pasażera? Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń – mogą to być kwoty od minimum 5 tys. zł do nawet 100 tys. zł.

Ile kosztuje kierowcę ubezpieczenie NNW razem z ubezpieczeniem OC?

35-letni właściciel samochodu Opel Corsa (rocznik 2007) z Wrocławia poszukuje najtańszego OC samochodu oraz dobrego ubezpieczenia NNW. Kierowca dysponuje 60-proc. zniżką na ubezpieczenie OC. Po dokonaniu kalkulacji w porównywarce ubezpieczeń OC właściciel Opla otrzymuje propozycje ubezpieczeń OC i NNW m. in. w:

 • Mbank – 326 zł (OC + NNW – 10 000 zł),
 • Gothaer – 508 zł (OC + NNW – 10 000 zł),
 • HDI - 534 zł (OC + NNW – 10 000 zł),
 • InterRisk – 593 zł (OC + NNW – 10 000 zł),
 • Aviva – 598 zł ((OC + NNW – 50 000 zł).

Pamiętaj, że dokonując zakupu OC razem z ubezpieczeniem NNW należy zwrócić uwagę nie tylko na najtańszą kwotę składki ale także na warunki ubezpieczenie NNW (sumę gwarancyjną, ilość ubezpieczonych osób itd.). Zawsze przed wyborem polisy, dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, procedurą zgłaszania szkody oraz wyłączeniami odpowiedzialności tj. sytuacjami, w których ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania.

Tagi:

Komentarze

2013-10-15 20:44

kasia

mam pytanie ,jesli auto bedzie zarejestrowane na ojca mojego chlopaka,my zyjemy w konkubinacie i mamy corke czy w razie wypadku obejmie nas rowniez to ubezpieczenie NNW-CZY BEDA PROBLEMY ?

2013-10-16 22:45

Iza

Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera obejmuję każdą osobę która doznała szkody z "winy" tego pojazdu. Koligacje rodzinne nie mają znaczenia.

2014-03-27 15:49

magda

witam mialma dwa miesiace temu taki wypadek (nie wiem jak to nazwać) kolega odwoził mnie do domu i wysiadając skreciłam zwichnełam i naderwałam sciegna i wiązadła w kostce i wiązadłow kolanie jestem teraz w trakcie leczenia mialam rehabilitacje na kostke i 14 kw zaczna mi sie na kolano. czy po skończonym leczeniu moge domagac sie odszkodowania on ma wykupiona polise NNW.

2014-05-09 20:02

Zenon

Jestem w trakcie wypełniania wniosku,i zformułowania sa dość nie jasne do moich obrażeń powypadkowym .Mam złamany kręgosłup w 5 miejscach i od pasów złamany mostek z żebrami,oraz wypadły mi górne przednie zęby,Neurochirurg napisał w zaświadczeniu że jestem trwale niezdolny do pracy,lecz końca leczenia nikt nie jest wstanie określić.Pytanie,jak długo trwa procedura NNW,do wypłacenia odszkodowania jest to ważne gdyż na badania RM trzeba długo czekać.