Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie na narty w Czechach

Ubezpieczenie na narty w Czechach

Data aktualizacji: 2021-09-10
Sezon narciarski powoli się kończy. Wielu narciarzy, chcąc wykorzystać ostatnie chwile białego szaleństwa, planuje krótkie, weekendowe wypady na stok w Czechach. Czy wybierając się na taki krótki wyjazd, warto kupować ubezpieczenie na narty?

Osoby wybierające się w daleką, egzotyczną podróż gruntownie przygotowują się do wyjazdu: starają się o wizy, wykupują ubezpieczenia, szczepią się, kupują lekarstwa, poznają warunki i obyczaje kraju, do którego jadą. Turyści, którzy chcą „skoczyć na chwilę” za południową granicę, często nie przejmują się takimi sprawami. Tymczasem ubezpieczenie narciarskie przyda się niezależnie od tego, czy wybieramy się na dwa tygodnie w Alpy Austriackie czy na weekend do Czech.

Spis treści:

 1. Jak przygotować się na wyjazd na narty do Czech?
 2. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Czechach?
 3. Ubezpieczenie turystyczne do Czech

Jak przygotować się na wyjazd na narty do Czech?

O czym warto pamiętać, jeżeli jedziesz autem na weekend do Czech i chcesz się czuć bezpiecznie na tamtejszych stokach narciarskich? Oto trzy rzeczy, o których nie można zapomnieć:

1. Zadbaj o wyposażenie samochodu

Czeskie przepisy drogowe są bardziej restrykcyjne od polskich w kwestii niezbędnego wyposażenia auta. Dlatego zanim przekroczysz granicę, sprawdź, czy masz w aucie wszystko, co jest wymagane przez naszych południowych sąsiadów:

 • kamizelka odblaskowa - powinny być w ilości wystarczającej dla kierowcy oraz wszystkich pasażerów. Co ważne, kamizelka ma być w kabinie kierowcy, a nie w bagażniku.
 • gaśnica
 • apteczka
 • trójkąt ostrzegawczy
 • opony zimowe - od 1 listopada do 31 marca opony zimowe (minimalny bieżnik 4 mmm) są wymagane przez cały czas. Dodatkowo w przypadku niekorzystnych warunków drogowych (temperatura poniżej 4°C, opady śniegu, oblodzenie) opony zimowe są wymagane także poza tym okresem.
 • komplet żarówek zapasowych
 • komplet bezpieczników
 • koło zapasowe.

Zobacz, jakie wyposażenie jest potrzebne zimą w innych krajach

2. Sprawdź sprzęt narciarski

narciarze Nie wystarczy szybkie sprawdzenie nart przed spakowaniem do samochodu. Aby mieć pewność, że są one w dobrym stanie, poproś o opinię kogoś znającego się na tym temacie.

Sprawdź także, czy masz dobre buty oraz stan wiązań łączących buty z nartami. Dlaczego to takie ważne? W trakcie zjeżdżania wiązania powinny się samoczynnie wypiąć, kiedy zadziałają na nie określone siły. Źle uregulowane wiązania mogą skończyć się poważną kontuzją.

3. Wykup ubezpieczenie narciarskie

Przecież jadę tylko na trzy dni - ten argument, jakże popularny, nie ma tak naprawdę żadnego sensu. Do kontuzji na stoku może dojść już w trakcie pierwszej godziny jazdy.

Pamiętaj, że w Czechach sam musisz pokryć określone koszty akcji ratowniczej i leczenia. Oto z jakimi wydatkami musisz się liczyć w razie kontuzji na stoku u naszych południowych sąsiadów:

 • poszkodowany musi ponieść pełen koszt świadczeń udzielonych przez służbę ratownictwa górskiego,
 • pacjent zapłaci za transport z miejsca zdarzenia do najbliższego szpitala (w tym przelot helikopterem,
 • pacjent korzystający ze świadczeń w stanach nagłych na szpitalnym oddziale ratunkowym musi zapłacić 90 koron,
 • narciarz musi także zapłacić za transport medyczny z Czech do Polski.

Pamiętaj, że posiadanie karty EKUZ nie uchroni Cię przed tymi kosztami. Jedynie ubezpieczenie narciarskie zapewni ochronę Twoich finansów.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty w Czechach?

Ubezpieczenie na narty w Czechach nie kosztuje dużo! Wyniki kalkulacji w porównywarce ubezpieczeń turystycznych dla 25-letniej osoby wybierającej się na 3-dniowy wypad na narty prezentują się następująco:

Nazwa towarzystwa Zakres i suma ubezpieczenia Koszt polisy
Generali
Koszty leczenia + assistance (KL + ASS)
100 000 zł
NNW
50 000 zł
OC
na rzeczy: 10 000 zł
na osobie: 100 000 zł.

15 zł
Gothaer
KL + ASS
20 000 €
NNW
20 000 zł
OC
50 000 €

20 zł
Compensa
KL + ASS
200 000 zł
NNW
20 000 zł
OC
150 000 zł

21 zł
Allianz
KL + ASS
15 000 €
NNW
20 000 €
OC
na rzeczy: 1 000 €
na osobie: 10 000 €

30 zł

Ubezpieczenie turystyczne do Czech

praga Czechy cieszą się zainteresowaniem nie tylko narciarzy, lecz także osób pragnących przespacerować się mostem Karola w Pradze, napić dobrego czeskiego piwa, odwiedzić Karlove Vary czy zobaczyć Skalne Miasto. Atrakcji za czeską granicą nie brakuje. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy miejskiego multikulturowego życia, jak i zwolennicy pięknych, różnorodnych krajobrazów.

Turyści planujący zimową wizytę w Pradze lub innym czeskim miasteczku, także powinni zadbać o polisę turystyczną. Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia na narty, koszt takiej polisy nie będzie duży. W razie nieprzewidzianej sytuacji, wypadku lub choroby ubezpieczenie podróżne okaże się jednak nieocenione.

Sprawdź, jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne w 10 krokach

Pamiętaj też, aby przed wyjazdem dobrze sprawdzić trasę podróży. W Czechach przejazdy autostradami są płatne. Aby swobodnie poruszać się po wszystkich drogach, należy kupić winietę (dostaniesz ją na każdej stacji benzynowej w Czechach, a także w punktach przy granicy z Polską. Jej koszt zależy od okresu ważności (na 10 dni jest to równowartość 310 koron).

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-12-14

Jak nie przepłacić za ubezpieczenie narciarskie?

Jazda na nartach nie należy do najtańszych rozrywek. Na szczęście na wielu wydatkach związanych z uprawianiem tego sportu można nieco zaoszczędzić, jeśli poświęci się chwilę czasu na wybór odpowiedniej...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-24

Ubezpieczenie na narty we Francji

Francja kojarzy się narciarzom z nowoczesnymi wyciągami, luksusowymi restauracjami, barami gwarantującymi dobrą zabawę i... z klaustrofobicznymi pokojami w hotelach. Jeżeli do tych skojarzeń...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-24

Ubezpieczenie na narty do Szwajcarii

Narciarzom Szwajcaria kojarzy się z wysokimi cenami. Wydatki na nocleg można zmniejszyć, poświęcając nieco czasu na przeszukanie ofert. Kosztów leczenia po wypadku na stoku uniknie się jedynie...

Czytaj więcej
Komentarze
pixy
2013-03-18 09:53
ubezpieczenie turystyczne to nie autocasco - tania polisa moze być dobra tylko trzeba poczytać meandry umowy żeby się nie przejechać
odpowiedz
felksi
2013-03-18 00:54
Paradoksalnie najlepsze ubezpieczenie okazuje się być również w tym zestawieniu najtańszym. A swoją drogą NNW przy tego rodzaju wyjeździe to obowiązek wręcz...
odpowiedz