Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie kampera - co warto o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie kampera - co warto o nim wiedzieć?

Data publikacji: 2022-04-11
Co roku ubezpieczenie kampera staje się bardziej poszukiwane. Wyjaśniamy, jakie szczególne cechy posiada taka polisa komunikacyjna.

Wzrost zamożności naszego społeczeństwa sprawia, że wiele hobby popularnych na zachodzie Europy zaczyna zdobywać również polskich zwolenników. Przykład stanowi tak zwany caravaning. Jest on coraz bardziej popularny w Polsce mimo raczej niemałych kosztów. Ceny jakie osiągają kampery powinny być zachętą do ich ubezpieczenia w ramach autocasco. Nie można oczywiście zapominać, że kamper jako pełnoprawny pojazd wymaga też ochrony z OC. Eksperci Ubea.pl przedstawiają najważniejsze informacje na temat ciekawej polisy, jaką jest ubezpieczenie kampera.  

Ubezpieczenie kampera to wciąż mało popularna oferta

Już od kilku lat, można w Internecie zauważyć wzrost liczby osób pytających o ubezpieczenie kampera. Niemniej jednak, polisy komunikacyjne dotyczące kamperów wciąż są dość niszowym produktem. Wiele osób kupuje takie ubezpieczenia w sposób stacjonarny. Wynika to z faktu, że ubezpieczenie kampera często jest niedostępne w porównywarce online lub na stronie www ubezpieczyciela. „Opisywana sytuacja może być następstwem tego, że katalogi marek i modeli stosowane przez zakłady ubezpieczeniowe standardowo nie uwzględniają kamperów” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

W razie wypożyczenia kampera, jego tymczasowy posiadacz nie musi martwić się o obowiązkową polisę, gdyż to wypożyczalnia zapewnia odpowiednie ubezpieczenie OC. Dla wypożyczalni zakłady ubezpieczeń przygotowują specjalne oferty flotowe. W ten sposób nieco rekompensowany jest wysoki poziom składki OC - typowy dla wypożyczanych samochodów. Osoby zainteresowane kamperem na wynajem muszą dowiedzieć się, czy wypożyczalnia nie wymaga zakupienia autocasco na krótki okres. Taka polisa podobnie jak roczne autocasco zapewnia wypłatę na rzecz właściciela na przykład, jeśli podczas wichury spadająca gałąź uszkodzi samochód kempingowy. „Ubezpieczenie kampera w zakresie AC jest dość kosztowne ze względu na wysokie ceny części do samochodów kempingowych i ograniczoną liczbę warsztatów specjalizujących się w ich naprawie” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W przypadku autocasco wiek pozostaje ważną kwestią …

Kolejna ważna uwaga też dotyczy nieobowiązkowego autocasco. O tym aspekcie powinni pamiętać właściciele starszych kamperów, które mają ponad 10 lat - 15 lat. Wiekowe kampery (nierzadko sprowadzone z Europy Zachodniej) nadal są popularne w Polsce, gdyż części miłośników caravaningu po prostu nie stać na nowsze modele. W przypadku starszych modeli kamperów, zakład ubezpieczeń niestety może odmówić ochrony z AC. Nie jest to szczególna sytuacja ograniczona wyłącznie do samochodów kempingowych. „Warto pamiętać, że w ofercie autocasco dla właścicieli samochodów osobowych też obowiązują ograniczenia wiekowe” - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Od czego zależą składki i na jakim poziomie się kształtują?

Podobnie jak w przypadku OC dla typowego samochodu osobowego, kluczowe znaczenie ma historia szkód kierowcy. Zakład ubezpieczeń zwraca również uwagę na takie kwestie jak np. deklarowany przebieg kampera w kolejnym roku i wykorzystanie pojazdu za granicą. Obowiązkowe ubezpieczenie (OC) kampera nie powinno być znacznie droższe niż dla typowego samochodu dostawczego, który jest rzadko używany. „Miłośnik caravaningu musi przygotować się na fakt, że obowiązkowe ubezpieczenie kampera będzie kosztowało na przykład 800 zł - 1600 zł rocznie. Oczywiście zdarzają się też wyższe składki” - zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Sposobem na obniżkę składki OC dla posiadacza kampera może być rejestracja takiego auta jako samochodu specjalnego. Jeżeli chodzi natomiast o autocasco, to podobnie jak w przypadku innych samochodów, kluczowe znaczenie będzie miała wartość pojazdu. Właściciele popularnych w Polsce starszych kamperów zapłacą zatem mniejszą kwotę. Niekoniecznie musi być to jednak mała suma w relacji do wartości pojazdu. „Czasem potrzebna będzie indywidualna wycena AC, gdyż pojazd wykonany przez specjalną firmę na podwoziu bardziej popularnej marki nie widnieje w katalogu ubezpieczyciela” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.   

Autocasco - jak dobrze kupić takie ubezpieczenie kampera?

Niezależnie od rodzaju ubezpieczanego kampera, osoba nabywająca autocasco powinna zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest wysokość ewentualnego udziału własnego oraz franszyz (franszyzy redukcyjnej i/lub franszyzy integralnej). Kolejna ważna sprawa to ewentualne wyłączenia dotyczące ochrony kradzieżowej wyposażenia i ograniczenia w likwidacji szkód związanych z wandalizmem. Warto również pamiętać, że części do kamperów (np. szyby) bywają bardzo drogie. „Właśnie dlatego trzeba sprawdzić, czy kupowane ubezpieczenie AC przewiduje amortyzację części” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-07-31

Rok 2023 może być bezpieczniejszy na drogach od poprzedniego?

Pierwszy kwartał 2023 r. był na drogach najbezpieczniejszy od długiego czasu. Sprawdzamy, czy niedawno zakończone pierwsze półrocze prezentuje się tak samo dobrze.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-04-30

Tak bezpiecznego kwartału na drogach jeszcze nie było

Okazuje się, że I kw. 2023 r. przyniósł dalszy spadek liczby wypadków drogowych. Analizujemy to ciekawe zjawisko, którego skala mogła zaskoczyć.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-04-15

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego będzie drogie?

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego to coraz bardziej popularna oferta. Postanowiliśmy sprawdzić, czy taka polisa dla właściciela „elektryka” będzie kosztowna.

Czytaj więcej
Komentarze