Strona główna  |  Wiadomości  |  Jak porównać ubezpieczenia samochodu w kalkulatorze OC/AC Ubea.pl?

Jak porównać ubezpieczenia samochodu w kalkulatorze OC/AC Ubea.pl?

Data aktualizacji: 2021-09-09
Kalkulator OC/AC, który znajduje się w naszym serwisie, umożliwia porównanie składek ubezpieczeń kilkunastu towarzystw jednocześnie. Jeżeli szukasz ubezpieczenia i po raz pierwszy korzystasz z internetowej porównywarki OC/AC przeczytaj, jak poprawnie wypełnić formularz, porównać oferty i wybrać najtańsze OC i najlepsze AC dla swojego samochodu.

Coraz więcej ubezpieczycieli umożliwia wyliczenie składki OC na swojej stronie internetowej. Pokazują oni jednak propozycję ceny ubezpieczenia jedynie w swojej firmie. Kalkulator OC/AC, taki jak Ubea.pl, zaprezentuje Ci natomiast składki od różnych ubezpieczycieli. Nie musisz się nigdzie rejestrować, a wyliczenie składki jest całkowicie darmowe. Wystarczy wypełnić formularz. Po podaniu danych otrzymasz propozycje cen OC i AC w różnych firmach. Jeśli któraś z ofert Cię zainteresuje, będziesz mógł przejść do zakupu polisy.

Spis treści:

 1. Kalkulator OC/AC – wypełnienie formularza
 2. Czy podanie wszystlkich danych w formularzu jest konieczne?
 3. Dlaczego w porównywarce jest więcej pytań niż w kalkulatorze OC danego ubezpieczyciela?
 4. Wynik i porównanie składek

Kalkulator OC/AC – wypełnienie formularza

Kalkulator Ubea.pl Kalkulator OC/AC Ubea.pl ma najprostszy formularz ze wszystkich porównywarek dostępnych w Polsce. Jakie są jego zalety?

 • formularz zajmuje tylko jedną stronę,
 • narzędzie od razu informuje Cię, kiedy pominiesz jedno z wymaganych pól,
 • obok pytań znajdziesz podpowiedzi, które wyjaśnią Ci, gdzie w dokumentach znajdziesz daną informację lub dlaczego dany czynnik jest ważny dla wysokości składki,
 • niektóre pola są wypełnione automatycznie na podstawie odpowiedzi najczęściej podawanych przez kierowców. Jeśli Twoje odpowiedzi pokrywają się z tymi danymi, nie musisz nic zmieniać.

Jakie dokumenty przygotować przed rozpoczęciem wypełnieniem kalkulatora OC/AC?

Zanim zaczniesz wypełniać formularz kalkulatora OC/AC, przygotuj dowód rejestracyjny auta oraz prawo jazdy właściciela samochodu (lub najczęstszego kierowcy, jeśli posiadacz pojazdu nie ma prawa jazdy). Dzięki temu będziesz mieć pod ręką wszystkie potrzebne informacje.

Dane o pojeździe

Na sam początek musisz wybrać w formularzu dzień, od którego ma obowiązywać Twoja polisa. Pamiętaj, że najtańsze OC lepiej zacząć szukać wcześniej, np. na dwa tygodnie przed końcem umowy. Jeśli z poszukiwaniem nowej polisy będziesz zwlekał do ostatnich dni, musisz się liczyć z wyższymi składkami.

Po podaniu daty rozpoczęcia nowej umowy OC, wypełnij dane o pojeździe, takie jak np.:

 • rok produkcji,
 • marka i model,
 • przebieg dotychczasowy pojazdu oraz przewidywany na najbliższy rok,
 • rok zakupu,
 • miejsce użytkowania.

Staraj się wypełniać pola w takiej kolejności, w jakiej są one podane w formularzu.

Uwaga! Kalkulator Ubea.pl liczy składkę OC i AC jedynie dla aut osobowych. Jeśli masz inny samochód, na przykład dostawczy lub ciężarowy, skontaktuj się bezpośrednio z ubezpieczycielem w celu poznania ceny polisy.

Cena OC zależy od wielu czynników, ale niektóre z nich są ważniejsze od innych. Dla ubezpieczycieli szczególnie ważne są następujące informacje:

 • pojemność auta - wiele towarzystw nadal uzależnia składkę OC od pojemności silnika. Właściciel auta z silnikiem 1.2 ma dużą szansę zapłacić mniej za OC niż posiadacz samochodu z silnikiem o pojemności powyżej 2.0.
 • instalacja gazowa - niektórzy ubezpieczyciele podwyższają cenę OC w przypadku aut posiadających instalację LPG. Inne jednak tego nie robią. Jeśli więc masz w aucie instalację gazową, sprawdź koniecznie w kalkulatorze, w jakim towarzystwie nie będzie się to wiązało ze wzrostem składki OC.
 • roczny przebieg - niektóre firmy obniżają składkę w przypadku zadeklarowania niskiego przebiegu.
 • sposób wykorzystania auta - ubezpieczyciele wolą ubezpieczać auta wykorzystywane jedynie do celów prywatnych. Większość firm podwyższa więc cenę OC w przypadku innego sposobu wykorzystania auta, a niektóre wręcz nie wyliczają przez Internet składki dla takich pojazdów.
 • wykorzystanie za granicą - jeśli nie planujesz długich wyjazdów autem za granicę, w pytaniu o wykorzystanie za granicą wybierz odpowiedź "nie będzie używany" lub "do miesiąca". Niektórzy ubezpieczyciele podwyższają składkę, jeśli kierowca deklaruje, że będzie przez dłuższy czas jeździł autem po zagranicznych drogach.
 • strona po której jest kierownica - jeśli masz auto z kierownicą po prawej stronie, musisz się liczyć z podwyżką składki w niektórych firmach nawet o 300%. Dla innych ubezpieczycieli ten czynnik nie ma jednak znaczenia. Dlatego jeśli masz "anglika", porównanie ofert staje się szczególnie ważne.
 • miejsce użytkowania - kod pocztowy deklarowanego miejsca użytkowania auta ma bardzo duży wpływ na wysokość składki. Ryzyko kolizji w dużym mieście jest o wiele większe niż w małym miasteczku czy na wsi (chyba że leży ona przy jednej z ważniejszych dróg). Dlatego ubezpieczyciele zwracają dużą uwagę na tę informację.

Dane właściciela i kierowcy

Następnie zostaniesz poproszony o wypełnienie informacji na temat właściciela pojazdu, takich jak:

 • kod pocztowy miejsca zamieszkania,
 • płeć,
 • data urodzenia,
 • data uzyskania prawa jazdy,
 • stan cywilny,
 • wiek dzieci,
 • historia ubezpieczenia (zniżki i szkody).

Jeśli auto ma dwóch lub więcej współwłaścicieli, należy podać dane każdego z nich.

W formularzu znajdziesz także pytanie o innych regularnych kierowców poza właścicielami auta. Jest to ważne jeśli np. właścicielem auta jest doświadczony kierowca z dobrą historią ubezpieczeniową, a samochodem jeździ także jego syn, który na prawo jazdy zdał dopiero rok temu.

Spośród danych dotyczących właściciela auta największy wpływ na wysokość składki mają następujące informacje:

 • miejsce zamieszkania,
 • zniżki na OC uzbierane dotychczas - każdy rok bezszkodowej jazdy sprawi, że zapłacisz nieco mniej za polisę OC.

Niektórzy ubezpieczyciele uzależniają także cenę OC od:

 • stanu cywilnego kierowcy - single zapłacą nieco więcej za ubezpieczenie
 • wieku dzieci - ubezpieczyciele uważają, że osoby mające małe dzieci jeżdżą nieco bezpieczniej od bezdzietnych kierowców,
 • wykonywanego zawodu - szczególnie fakt prowadzenia działalności gospodarczej może spowodować lekką podwyżkę ceny.

Jeśli auto ma dwóch lub więcej współwłaścicieli, ubezpieczyciele zwracają też niekiedy uwagę na to, którego z nich zaznaczy się jako głównego kierowcę.

Czy podanie wszystlkich danych w formularzu jest konieczne?

Im więcej prawdziwych danych o aucie oraz właścicielu samochodu podasz, tym bardziej przedstawiona składka OC będzie odpowiadała tej rzeczywistej. Niektóre dane nie są jednak wymagane przez wszystkich ubezpieczycieli od razu na etapie wyliczania składki. Aby dowiedzieć się, ile będzie Cię kosztowało ubezpieczenie auta, nie musisz więc podawać:

 • imienia,
 • nazwiska,
 • numeru PESEL właściciela auta,
 • numeru rejestracyjnego samochodu.

Pamiętaj jednak, że podanie tych danych umożliwi Ci poznanie oferty większej liczby towarzystw. Proama oraz Generali wyliczają bowiem składkę dopiero wtedy, kiedy właściciel auta poda im PESEL i numer rejestracyjny. Dzięki temu mogą oni od razu sprawdzić historię ubezpieczeniową danej osoby w bazie UFG i nie muszą opierać się jedynie na deklaracji właściciela auta.

Podanie numeru telefonu nie jest natomiast w ogóle potrzebne dla wyliczenia składki. Podaj go tylko wtedy, kiedy chcesz, by skontaktowali się z Tobą ubezpieczyciele oferujący najkorzystniejsze oferty.

Dlaczego w porównywarce jest więcej pytań niż w kalkulatorze OC danego ubezpieczyciela?

Przeglądając uważnie kalkulatory różnych ubezpieczycieli oraz porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl, możesz stwierdzić, że to drugie narzędzie zawiera trochę więcej pytań. Wynika to stąd, że dokładna lista czynników ważnych przy wyliczaniu składki OC jest nieco inna dla każdego z ubezpieczycieli. Towarzystwo ubezpieczeniowe na swojej stronie pyta jedynie o te rzeczy, które są ważne dla nich. Formularz porównywarki obejmuje swoim zakresem czynniki ważne dla wszystkich towarzystw, dla których wyliczamy składkę. Każda z informacji, o którą pytamy, ma więc znaczenie dla przynajmniej jednego z towarzystw.

Pamiętaj, że dane, które nam podajesz, są bezpieczne. Wykorzystujemy je jedynie do wyliczenia składki.

W artykułach zamieszczonych poniżej możesz sprawdzić, jak zakupić OC w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych

Wynik i porównanie składek

Po uzupełnieniu formularza poczekaj parę sekund na odpowiedź z ofertami od ubezpieczycieli. Pamiętaj, że oferty, które zobaczysz, zostały wyliczone przez ubezpieczyciela na podstawie podanych przez Ciebie wartości. Jeśli uzyskałeś gdzieś inną ofertę, sprawdź, czy została Ci ona przedstawiona na bazie tych samych wartości, które wpisałeś w naszym formularzu.

Wyświetlone oferty poinformują Cię o nazwie ubezpieczyciela, cenie składki i dostępnych dodatkach do polisy. Obok każdego z towarzystw widnieje także przycisk "Jak kupić". Po kliknięciu na niego zobaczysz dostępne sposoby zakupu. W zależności od ubezpeiczyciela możesz mieć do wyboru następujące opcje:

 • Przejdź na stronę – po kliknięciu zostaniesz przeniesiony na stronę danego ubezpieczyciela lub formularza zakupowego Ubea.pl. Towarzystwo zweryfikuje podane przez Ciebie dane i poda ostateczną składkę. Jeśli będziesz zainteresowany ofertą, możesz zakupić polisę online.
 • Zamów kontakt - istnieje możliwość zamówienia bezpłatnej rozmowy z konsultantem ubezpieczyciela, który skontaktuje się z Tobą w dogodnym dla Ciebie terminie. Doradca wyjaśni ewentualne wątpliwości i poprowadzi dalej przez proces zakupu ubezpieczenia.
 • Zadzwoń teraz - możesz także od razu zadzwonić do ubezpieczyciela i telefonicznie zakupić polisę.

Uwaga! Istnieje także możliwość zapisania i wysłania wyników kalkulacji na Twojego maila. Jeśli więc w danym momencie nie możesz dokończyć zakupu polisy, wyślij rezultaty na maila i wróć do nich w dogodnej chwili.

Wyliczenie składki OC w kalkulatorze Ubea.pl nie jest skomplikowana. Cały proces zajmie Ci maksymalnie 5 minut.

Pamiętaj, że jeśli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz do nas zadzwonić. Nasz konsultant pomoże Ci wypełnić formularz i zakupić ubezpieczenie OC, AC i NNW.

Najczęściej zadawane pytania
Jak działa kalkulator ubezpieczeń?

Kalkulator OC to narzędzie, które szybko obliczy Twoją składkę za ubezpieczenie samochodu. Wszystko odbywa się online, więc możesz wykonać kalkulację o każdej porze i w każdy dzień.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-05-26

Jak policzyć ceny ubezpieczenia OC / AC na Ubea.pl?

Kto ma najtańsze OC? - w obliczu ciągłych podwyżek składek ubezpieczenia to coraz częściej zadawane pytanie. Darmowy kalkulator OC i AC pozwoli szybko na nie odpowiedzieć.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2018-02-15

Wygodnie.pl – porównywarka i kalkulator OC / AC. Opinie, zalety i wady

Jedną z pierwszych multiagencji sprzedających polisy przez Internet w Polsce była Wygodnie.pl. Sprawdzamy, jak obecnie prezentuje się ich kalkulator i jakie są jego wady i zalety.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2018-02-15

Świat ubezpieczeń - porównywarka i kalkulator OC / AC. Opinie, zalety i wady

W Internecie można znaleźć coraz więcej porównywarek pozwalających sprawdzić cenę ubezpieczenia. Jedną z takich stron jest Świat ubezpieczeń. Za jej pośrednictwem nie można jednak kupić polisy online.

Czytaj więcej
Komentarze
zbigniew09071953@onet.pl
2019-12-04 09:22
IP: 46.76.x.x
jak mam znależć jak takiego modelu samochodu w żadej porównywarce nie ma peugeot 108
odpowiedz
Ubea.pl
2019-12-04 15:24
IP: 81.190.x.x
Nie może go Pan znaleźć, ponieważ ten model nie był nigdy sprzedawany w Polsce. W takim przypadku może Pan skontaktować się telefonicznie pod numerem 71 722 80 00. Nasz konsultant skieruje wtedy Pana do towarzystwa, które będzie mogło Panu wystawić ubezpieczenie.
odpowiedz
Piotr
2018-10-03 22:35
IP: 46.239.x.x
Nie ma np Fiat Scudo czyli jest jako dostawcze. Szkoda nie mogę sprawdzić...
odpowiedz
Ubea.pl
2018-10-04 08:56
IP: 81.190.x.x
Tak, Fiat Scudo jest przez ubezpieczycieli klasyfikowany jako dostawczy.
odpowiedz
Slawek
2018-01-22 10:15
IP: 188.146.x.x
Nie ma Volkswagen caravelle jak więc mam wyliczyć składkę?
odpowiedz
Ubea.pl
2018-01-22 12:54
IP: 81.190.x.x
Volkswagen Caravelle jest traktowany przez ubepzieczycieli jako auto dostawcze, a nasz kalkulator liczy obecnie OC jedynie dla samochodów osobowych. Aby pzonać składkę dla swojego pojazdu, musi się Pan skontaktować bezpośrednio z ubezpieczycielem.
odpowiedz
wuj
2017-01-17 19:54
IP: 37.47.x.x
Wychodi mi bezprzerwy rodzaj samochodu a nic sie nieda wpisac
odpowiedz
Ubea.pl
2017-01-18 10:09
IP: 81.190.x.x
W punkcie "Dane pojazdu" powinien Pan kliknąć na pole "wybierz pojazd...". Wtedy pojawi się Panu pole wyboru roku produkcji, a następnie marki, modelu itd. Jeżeli nadal nie będzie mógł Pan wypełnić formularza, prosimy zadzwonić pod numer 71 722 80 00.
odpowiedz