Strona główna  |  Wiadomości  |  Porównywarka ubezpieczeń: tanie OC - wszystko, co musisz wiedzieć

Porównywarka ubezpieczeń: tanie OC - wszystko, co musisz wiedzieć

Data publikacji: 2022-04-07
Tanie OC chce znaleźć każdy, dlatego postanowiliśmy zebrać wszystkie pytania i wątpliwości, które przewijają się w sieci w jednym miejscu. Dzięki temu rozwiążemy każdą zagwozdkę dotyczącą OC i jego ceny.

Tanie OC chce znaleźć każdy, dlatego postanowiliśmy zebrać wszystkie pytania i wątpliwości, które przewijają się w sieci w jednym miejscu. Dzięki temu rozwiążemy każdą zagwozdkę dotyczącą OC i jego ceny. 

Najtańsze OC: możliwe różnice w cenie

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu musi je kupić. Pomimo takiego samego zakresu ochrony w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, ceny wahają się nawet do kilku tysięcy złotych. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest kalkulator ubezpieczeń ubea, który szybko wyliczy Ci najkorzystniejszą składkę. 

Tanie OC a miejsce zamieszkania

Im większe miasto, tym więcej aut, dlatego ceny polis są wyższe. Najdrożej zapłacą kierowcy, których miejsce zamieszkania jest jednocześnie ważnym węzłem komunikacyjnym. I w tym wypadku towarzystwa ubezpieczeniowe kalkulują ryzyko szkody, które jest wysokie. Im więcej aut, większy ruch, tym łatwiej o wypadek. Za polisę zapłacisz więcej, jeśli mieszkasz w Warszawie, Wrocławiu lub Gdańsku. 

Im Twoja miejscowość jest mniejsza i ma spokojniejsze drogi, tym Twoja polisa będzie tańsza. Najniższe ceny polis są w miejscach o niskiej gęstości zaludnienia, np. na wsiach i w małych miejscowościach. 

Tanie OC a stan cywilny

Do pozostałych czynników wpływających na tanie OC zalicza się także stan cywilny. Z pozoru może się to wydawać całkowicie niezwiązane z tematem, ale ma wpływ na wysokość składki. Znów jest to wypadkowa danych, na których bazują ubezpieczyciele. Kierowcy posiadający męża, żonę, dzieci są uznawani za mniej skłonnych do szarżowania na drodze i podejmowania niepotrzebnego ryzyka. Stąd też wniosek, że więcej za polisę zapłacą single - panny i kawalerowie. 

OC na raty: czy to się opłaca?

Możliwość rozłożenia płatności OC na raty oferuje praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Można rozłożyć płatność na 2, 4 lub nawet 12 rat. Czy to opłacalne? Nie. Najczęściej składka jest wyższa niż przy jednorazowej płatności. 

Współwłaściciel samochodu obniży cenę OC

Jak obniżyć cenę OC? - to pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Zwłaszcza w czasach, kiedy ceny paliw znacząco wzrosły, a inflacja nie daje spokoju, więc koszty utrzymania auta są coraz większe. 

Współwłaściciel samochodu to sposób, który najczęściej stosowany jest przez młodych kierowców (najczęściej współwłaścicielem jest po prostu ich rodzic). Jak wiadomo, to najmłodsi klienci ubezpieczycieli najbardziej narażeni są na wyższe składki. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by z tej metody na tanie OC korzystali także kierowcy starsi. Oni też mogą czerpać ze zniżek współwłaściciela samochodu. 

Auto z drugiej ręki a OC

Jeśli planujesz zakup auta używanego, to najprawdopodobniej będzie ono miało aktualne i opłacone OC. Warto to sprawdzić, ponieważ wtedy przez pewien czas możesz z tego ubezpieczenia korzystać. Oczywiście ubezpieczyciel może rekalkulować składkę, ale nie musi się to zdarzyć.

Czy kobieta płaci mniej za ubezpieczenie OC?

Wiele danych sugeruje, że kobiety jeżdżą bezpieczniej. Jednakże firmy ubezpieczeniowe nie mogą różnicować cen ubezpieczeń ze względu na płeć. W przypadku kobiet i mężczyzn brane są pod uwagę takie same dane: wiek, miejsce zamieszkania, data uzyskania prawa jazdy i historia ubezpieczenia. 

Gdzie tanie OC?

Nie ma jednej konkretnej firmy, która ma najtańsze ubezpieczenie OC. Jak ustaliliśmy wyżej, zależy to od wielu czynników. Dlatego warto korzystać z kalkulatora ubezpieczeń ubea, który wskaże Ci najlepsze oferty już w kilka chwil. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz i otrzymasz oferty, które będą dla Ciebie najkorzystniejsze. 

Zniżki OC: czy kalkulator je naliczy?

Tak, kalkulator je naliczy. Po wpisaniu danych właściciela pojazdu system będzie widział historię ubezpieczenia i naliczy przysługujące zniżki. Jeśli masz duże zniżki i obawiasz się zakupu ubezpieczenia przez Internet, to zupełnie niepotrzebnie. Kalkulator ubezpieczeń ubea wyświetli Ci oferty ze zniżkami, które są przypisane do Twojej historii ubezpieczenia. 

Tanie OC przez telefon

Ubezpieczenie OC możesz bez problemu kupić na swoim smartfonie. Jeśli masz połączenie z siecią to masz wszystko! Nie dość, że oszczędzasz pieniądze, to jeszcze czas! Wybieraj najtańsze oferty na ubea.pl i ciesz się atrakcyjną ceną polisy. Bez wychodzenia z domu!

Zniżki za zakup ubezpieczenia online

Zakup ubezpieczenia online to atrakcyjne zniżki. Za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń ubea możesz zgarnąć dodatkowe 15% zniżki. Ubezpieczenie możesz kupić przy pomocy smartfona, tabletu czy laptopa. Jak Ci wygodniej. 

Wypowiedzenie i przedłużenie umowy ubezpieczenia OC

Polisę OC zawierasz na 12 miesięcy, które są liczone od dnia podpisania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. W momencie zmiany ubezpieczyciela (po upływie roku) pamiętaj, że musisz wypowiedzieć dotychczasowe OC i to co najmniej jeden dzień przed końcem umowy. Jeśli tego nie zrobisz, to polisa przedłuży się na kolejny rok w sposób automatyczny. Na całe szczęście, z automatycznie przedłużonego OC można zrezygnować, o ile masz też drugą polisę OC kupioną w tradycyjny sposób (bez automatycznego przedłużenia).  

W przypadku ubezpieczenia OC przejętego od poprzedniego właściciela auta, taka sytuacja związana z automatycznym przedłużeniem ochrony nie będzie miała miejsca. Po upływie roku musisz samodzielnie zakupić OC w tym samym towarzystwie lub w innym. 

W którym mieście w Polsce OC jest najtańsze?

Wyniki analiz Ubea.pl wskazują, że w przypadku miast wojewódzkich ranking cenowy od lat wygląda podobnie. Najdrożej jest na terenie Warszawy, Gdańska oraz Wrocławia. Z kolei najniższym średnim poziomem składek OC cechują się takie miasta, jak Kielce, Opole, Rzeszów, Toruń, Lublin i Olsztyn. Jeżeli chodzi o ogólnokrajowe ujęcie, to najniższe średnie ceny polisy OC znajdziemy w małych miastach (do 20 000 mieszkańców), które dodatkowo są oddalone od dużych metropolii. 

Czy można mieć najtańsze OC, mając samochód z silnikiem o dużej pojemności?

Kierowca posiadający samochód z dużym silnikiem nie jest pozbawiony możliwości wykupienia taniego OC. Warto pamiętać, że kluczowe znaczenie ma brak niedawnych szkód na koncie. Kierowca, który nie spowodował szkody przez ostatnie 5 - 7 lat może liczyć na stosunkowo nieduże koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC. W przypadku takiego kierowcy, wpływ małej pojemności silnika na składkę nie będzie bardzo duży.   

Które marki samochodów mają najtańsze OC?

Na najtańsze OC nie mogą liczyć miłośnicy marek samochodowych, których modele cechują się większą średnią pojemnością silnika oraz częściej uczestniczą w wypadkach. Odwrotna zależność również ma miejsce. Wybierając markę samochodów bez obciążenia w postaci wysokiej wypadkowości (taką jak np. Fiat lub Renault), można liczyć na pewną zniżkę dotyczącą kosztu OC. 

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-11

Najtańsze ubezpieczenie OC przez Internet - jak je kupić pierwszy raz?

Najtańsze OC przez Internet kupimy znacznie szybciej niż u stacjonarnego agenta ubezpieczeniowego. Tłumaczymy, jak wybrać swoje pierwsze OC kupowane online.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-04

Barometr Ubea.pl: ceny OC w czerwcu 2022 r.

Maj bieżącego roku przyniósł nieoczekiwany spadek średniego kosztu OC. Warto sprawdzić, czy czerwcowe wiadomości były równie pomyślne dla kierowców.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-05-10

Ile kosztuje OC Tesli?

Samochody marki Tesla są coraz bardziej popularne w Polsce. Odpowiadamy zatem na pytanie, ile kosztuje OC Tesli.

Czytaj więcej
Komentarze