Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie OC Smart – ile kosztuje?

Ubezpieczenie OC Smart – ile kosztuje?

Data publikacji: 2020-08-18
Niemiecka marka Smart produkuje jedne z najmniejszych aut dostępnych na rynku. Czy równie niska co rozmiar pojazdu jest cena OC dla samochodu tej firmy? Sprawdzamy, ile za OC zapłacą właściciele auta Smart Fortwo czy Smart Forfour.

Niemiecka marka Smart jest znana ze śmiałego podejścia do projektowania samochodów. Najpierw wprowadziła na rynek małe i tanie auto dla dwóch osób. W 2019 r. przedstawiła natomiast swoje nowe pojazdy: Smart EQ Fortwo oraz Smart EQ Forfour napędzane prądem i zapowiedziała, że w 2020 r. zastąpią one produkowane dotąd modele z silnikami spalinowymi.

Eksperci Ubea.pl postanowili natomiast sprawdzić, ile kosztuje OC oraz pakiet OC i AC dla tego nietypowego samochodu. Wyliczenia przeprowadzone na kalkulatorze OC pokazują, że Smarta Forfour lub Smarta Fortwo można ubezpieczyć już za 274 zł!

Najtańsze OC i AC Smart:

Ubezpieczenie Model Smart Cena
OC Smart Forfour / Fortwo / Roadster 274 zł
OC+AC Smart Forfour 606 zł

Spis treści:

 1. Ubezpieczenie OC Smart – ile zapłacisz?
 2. OC Smart – ile kosztuje ubezpieczenie?
 3. Ubezpieczenie AC Smart – czy warto kupować tę polisę?
 4. AC Smart – ile kosztuje ubezpieczenie?
 5. Smart - czy warto wybrać to auto?

Ubezpieczenie OC Smart – ile zapłacisz?

Ubezpieczenie OC Smart Mała pojemność silnika pojazdów marki Smart z pewnością sprawia, że jest nieco łatwiej znaleźć tanie OC dla takiego samochodu. Pojemność silnika nie jest jednak jedynym czynnikiem wpływającym na koszt polisy. Aby więc sprawdzić, ile kosztuje OC dla poszczególnych typów właścicieli Smarta, przeprowadziliśmy na kalkulatorze Ubea.pl przykładowe kalkulacje składki polisy w różnych wariantach.

Cenę OC policzyliśmy dla następujących osób:

Wariant 1: pan Mateusz mieszka w Szydłowie i jest w wieku 43 lat. OC kupuje od 20 lat, a przez ostatnie 16 nie spowodował żadnej szkody.

Wariant 2: pani Helena jest mieszkanką Łodzi i ma 37 lat. OC kupuje nieprzerwanie od 10 lat. Dzięki bezszkodowej jeździe uzbierała maksymalne zniżki na obowiązkowym ubezpieczeniu.

Wariant 3: pan Damian jest w wieku 32 lat, a OC kupuje od 7. Niestety, w zeszłym roku spowodował szkodę. Jest mieszkańcem Łagowa.

Wariant 4: pani Marta ma 22 lata i kupuje swoje drugie OC w życiu. Dotąd nie spowodowała żadnej szkody. Mieszka w Chełmnie.

Koszt ubezpieczenia OC sprawdziliśmy dla flagowych modeli niemieckiej marki, czyli Smart Fortwo oraz Forfour. Policzyliśmy także koszt ubezpieczenia dla sportowego Smart Roadster, który był dostępny w sprzedaży do 2005 r.

Ubezpieczenie OC Smart Forfour

Smart Forfour było pierwszym autem w ofercie niemieckiej marki mającym więcej niż dwa miejsca. Druga generacja Smart Forfour została oparta na tej samej płycie podłogowej co Smart Fortwo oraz trzecia generacja Renault Twingo. To auto klasy miejskiej było produkowane do 2020 r. Obecnie w sprzedaży jest Smart EQ Forfour napędzany jedynie prądem. Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla Smarta Forfour?

Smart Forfour – przykładowe kalkulacje OC:

Kierowca Najtańsza propozycja ubezpieczenia OC
Pan Mateusz – doświadczony kierowca z Szydłowa 274 zł
Pani Helena – doświadczony kierowca z Łodzi 402 zł
Pan Damian – kierowca z niedawną szkodą 553 zł
Pani Marta – młody kierowca 868 zł


Ubezpieczenie OC Smart Fortwo

Smart Fortwo był pierwszym modelem marki Smart. Produkowano go w latach 1998 – 2020. Smart Fortwo należy do klasy aut najmniejszych. To samochód z dwoma miejscami przeznaczony do poruszania się po mieście. Czy ubezpieczenie OC dla Smarta Fortwo będzie tanie?

Smart Fortwo – przykładowe kalkulacje OC:

Kierowca Najtańsza propozycja ubezpieczenia OC
Pan Mateusz – doświadczony kierowca z Szydłowa 274 zł
Pani Helena – doświadczony kierowca z Łodzi 399 zł
Pan Damian – kierowca z niedawną szkodą 563 zł
Pani Marta – młody kierowca 868 zł


Ubezpieczenie OC Smart Roadster

Smart Roadster to pierwszy samochód sportowy w ofercie niemieckiej marki Smart. Produkcja tego samochodu z dwoma miejscami trwała w latach 2003 – 2005. Co ciekawe, Brabus – niemiecki tuner samochodów – skonstruował prototyp Roadstera z silnikiem 1.4 V6. Jaka jest przeciętna cena OC Smarta Roadster?

Smart Roadster – przykładowe kalkulacje OC:

Kierowca Najtańsza propozycja ubezpieczenia OC
Pan Mateusz – doświadczony kierowca z Szydłowa 274 zł
Pani Helena – doświadczony kierowca z Łodzi 414 zł
Pan Damian – kierowca z niedawną szkodą 587 zł
Pani Marta – młody kierowca 1014 zł


OC Smart – ile kosztuje ubezpieczenie?

Jak widać z powyższych kalkulacji, auta marki Smart są jednymi z najtańszych samochodów pod względem ceny ubezpieczenia OC. Na stosunkową niską składkę polisy mogą liczyć nie tylko osoby z bogatym stażem za kierownicą oraz bezszkodową historią, lecz także takie, które dopiero zaczynają swoją motoryzacyjną przygodę lub którym niedawno przydarzyła się przez moment nieuwagi drobna kolizja. Pan Damian (kierowca ze szkodą w zeszłym roku) może zakupić ubezpieczenie Smarta Forfour już za 553 zł. Pani Marta (niedoświadczony kierowca) znajdzie polisę dla Smarta Fortwo w cenie 868 zł.

Oczywiście, niskie ceny OC nie powinny uśpić czujności właścicieli Smartów. Oni także powinni pamiętać, że jedynie porównanie cen OC przed zakupem daje gwarancję, że nie przepłaci się niepotrzebnie za obowiązkowe ubezpieczenie. Pokazuje to przykład pana Mateusza – doświadczonego kierowcy z małej miejscowości, dla którego znaleźliśmy ubezpieczenie Smarta Fortwo za 274 zł. Najdroższa propozycja OC dla tego auta dla pana Mateusza wyniosła natomiast 685 zł. Oznacza to wzrost aż o 150% w porównaniu do najniższej oferty.

Młody kierowca także może wiele przepłacić. Jak już wspomniano powyżej, wyliczenia na Ubea.pl pokazały, że pani Marta może ubezpieczyć Smarta Fortwo za 868 zł. Nie porównując cen ubezpieczenia przed zakupem, mogłaby jednak zapłacić za obowiązkową polisę ponad 1000 zł więcej! Najdroższa propozycja OC dla pani Marty wyniosła bowiem 1942 zł.

Ubezpieczenie AC Smart – czy warto kupować tę polisę?

Dane dotyczące kradzieży samochodów z 2018 r. pokazują, że auta marki Smart nie są zbyt popularne wśród złodziei aut. W poszczególnych województwach ginęły jedynie pojedyncze egzemplarze samochodów z tej firmy. Czy te informacje oznaczają, że właściciele Smartów mogą z pełnym spokojem zrezygnować z ubezpieczenia AC? Nie! Autocasco chroni bowiem także w innych sytuacjach, a nie tylko w razie kradzieży.

Zarysowanie na parkingu przez nieznanego sprawcę. Gałąź, która spadnie na auto w trakcie wichury. Kolizja spowodowana przez Ciebie w drodze do pracy. W każdym z tych przypadków ubezpieczenie AC zapewni Ci odszkodowanie, które pokryje koszty naprawy samochodu. Dzięki temu Twoje finanse nie doznają uszczerbku, a Ty dalej będziesz mógł się cieszyć swoim Smartem.

AC Smart – ile kosztuje ubezpieczenie?

Koszt autocasco w dużej mierze zależy od wartości samochodu. Można by się więc spodziewać, że cena AC dla takich małych aut jak Smart Fortwo czy Smart Forfour nie będzie zbyt duża. Aby przekonać się, czy tak jest w istocie, policzyliśmy koszt pakietu OC i AC, biorąc pod uwagę dwa warianty zakresu ochrony zapewnianego przez autocasco. Ze względu bowiem na fakt, że AC jest polisą dobrowolną, jego dokładne warunki są ustalane indywidualnie przez ubezpieczycieli. Porównując dwie oferty AC, nie można więc patrzeć jedynie na cenę, lecz także na zakres ochrony.

Wariant 1 – AC o najmniejszym zakresie ochrony

 • odszkodowanie wyliczane na podstawie kosztorysu
 • udział własny
 • amortyzacja
 • części zamienne

Wariant 2 – AC o pełnym zakresie ochrony

 • naprawa w serwisie
 • minimalny udział własny
 • brak amortyzacji
 • części oryginalne

Koszt pakietu OC i AC policzono dla pana Mateusza, czyli kierowcy z dobrą historią ubezpieczeniową. Uwzględniono zarówno model Smart Forfour, jak i Smart Fortwo, aby sprawdzić, czy istnieją różnice w cenie autocasco między tymi modelami.

Smart – przykładowe kalkulacje OC+AC:

Model Smarta Wariant 1: cena OC+AC Wariant 2: cena OC+AC
Smart Forfour 606 zł 874 zł
Smart Fortwo 610 zł 877 zł


Zgodnie z przewidywaniami cena autocasco dla Smarta jest bardzo atrakcyjna. Pełen pakiet dla Smarta Forfour można kupić już za 606 zł. Oczywiście, jeśli tylko finanse Ci na to pozwalają, lepszym wyjściem jest wybranie AC o szerszym zakresie ochrony. Zwłaszcza że w przypadku ubezpieczeń dla Smarta różnica w cenie nie jest bardzo duża. OC oraz kompleksowe autocasco można mieć już za niecałe 900 zł.

Smart - czy warto wybrać to auto?

Jeżeli szukasz rodzinnego auta na wyjazdy z dziećmi na wakacje, Smart z oczywistych względów nie będzie dobrym wyborem (nawet w wersji czteromiejscowej). Jeśli jednak auto ma Ci służyć jedynie do dojeżdżania kilkunastu kilometrów do pracy i z powrotem lub też masz już duży samochód i szukasz drugiego do wygodnego poruszania się po mieście, Smart może być właśnie tym, czego szukasz.

Niewątpliwą zaletą Smarta są niskie ceny ubezpieczenia OC i AC. Za polisę dla Smarta Fortwo czy Smarta Forfour zapłacisz tylko kilkaset złotych. Utrzymanie tego małego auta nie będzie więc zbyt dużym wyzwaniem dla Twojego portfela.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Saab – ile kosztuje?

Jeśli któraś marka aut powinna się kojarzyć z samolotami, to jest to bez wątpienia Saab. Szwedzki koncern rozpoczął swoją historię od produkcji samolotów. Po II Wojnie Światowej firma zaczęła...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-11

Ubezpieczenie OC Chevrolet – ile kosztuje?

Kompaktowe osobówki, duże SUV-y, legendarne samochody sportowe – amerykański producent Chevrolet ma bardzo różnorodną ofertę aut. W naszym kraju pojazdy tej marki nie są już sprzedawane, ale...

Czytaj więcej
Komentarze