Obowiązkowe OC dla kierowców to specyficzne ubezpieczenie, które posiada zakres ochrony wyznaczony przez ustawę. Żaden krajowy ubezpieczyciel nie oferuje sum gwarancyjnych większych niż minimalne stawki określone w przepisach. Może się zatem wydawać, że cena powinna być jedynym kryterium podczas wyboru obowiązkowej polisy OC.
Wysokość rocznej składki za OC rzeczywiście ma bardzo duże znaczenie. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązkowe polisy oferowane przez poszczególnych ubezpieczycieli nie są do końca identyczne. Mogą się one różnić np. dodatkowymi elementami pakietu oraz możliwością skorzystania z systemu bezpośredniej likwidacji szkód (BLS).
W związku z powyższym postanowiliśmy porównać ofertę obowiązkowych ubezpieczeń dla kierowców przedstawioną przez firmy AXA oraz PZU. Taki dobór porównywanych ubezpieczycieli jest na pewno ciekawy. PZU wyróżnia się bowiem dominującą pozycją na rynku obowiązkowego OC. AXA próbuje natomiast zwiększyć swój udział rynkowy dzięki oferowaniu konkurencyjnych składek obowiązkowych ubezpieczeń.
Warto przekonać się, jak te różnice polityki sprzedażowej dwóch porównywanych ubezpieczycieli przekładają się na ich ofertę OC.
Spis treści:
- Rabat za zakup OC przez Internet w AXA
- AXA oferuje w cenie OC Zieloną Kartę i assistance
- Bezpośrednia Likwidacja Szkód w PZU i AXA
- PZU także kusi dodatkami do ubezpieczenia OC
- Oferta OC na polskim rynku jest szeroka
Rabat za zakup OC przez Internet w AXA
Nasze porównanie rozpoczynamy od oferty AXA. Warto wiedzieć, że ten ubezpieczyciel stawia zarówno na sprzedaż polis OC przez Internet i telefon (pod marką AXA Direct), jak i tradycyjną dystrybucję obowiązkowych ubezpieczeń. Ze względu na specyfikę naszej porównywarki zajmiemy się ofertą AXA Direct.
Warto nadmienić, że na swojej stronie internetowej AXA zastrzega sobie możliwość różnicowania oferty obowiązkowego OC w zależności od kanału dystrybucji. Takie zróżnicowanie będzie dotyczyło przede wszystkim dodatków do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Jeżeli chodzi o ofertę AXA Direct, to warto zwrócić uwagę, że ten ubezpieczyciel kusi minimalną składką OC na poziomie 395 zł rocznie. Tak niska cena obowiązkowego ubezpieczenia będzie jednak dostępna tylko dla nielicznych kierowców. Ważniejszą kwestią wydaje się spory rabat (15%) dla osób kupujących OC przez Internet.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę tę zniżkę i możliwość odstąpienia od umowy OC kupionego online przez kolejne 30 dni (bez podawania przyczyny), to okaże się, że obowiązkowe ubezpieczenie AXA zdecydowanie najlepiej jest kupić przez Internet - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Dowiedz się na jakich zasadach można odstąpić od umowy ubezpieczenia OC kupionego online >
AXA oferuje w cenie OC Zieloną Kartę i assistance
Ciekawym aspektem oferty AXA Direct wydają się również dodatki do obowiązkowego OC. Klient kupujący polisę OC od AXA w trybie online może liczyć na Zieloną Kartę za darmo oraz bezpłatne assistance w pakiecie MIDI. Takie darmowe ubezpieczenie assistance oczywiście nie gwarantuje bardzo szerokiej ochrony. Pakiet Assistance MIDI działa na terenie Polski i zapewnia między innymi naprawę samochodu na miejscu awarii / wypadku (limit: 300 zł) oraz holowanie do 75 km.
Wspomniana polisa gwarantuje również holowanie pojazdu poszkodowanej osoby, samochód zastępczy na dwie doby oraz transport pasażerów i kierowcy (jeśli wypadek miał miejsce ponad 25 km od ich miejsca zamieszkania) - wylicza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Przeczytaj o tym, kiedy podczas wyjazdu zagranicznego przyda się Zielona Karta >
Bezpośrednia Likwidacja Szkód w PZU i AXA
W dalszej kolejności warto dokładniej przyjrzeć się ofercie obowiązkowego OC od firmy PZU. Ten największy krajowy ubezpieczyciel również oferuje swoje polisy komunikacyjne w systemie direct. Warto jednak zwrócić uwagę, że PZU nie wykorzystuje w tym celu osobnej marki handlowej (w przeciwieństwie do firmy AXA).
Obydwaj analizowani ubezpieczyciele mają natomiast pewną wspólną cechę. Chodzi o to, że zarówno AXA jak i PZU zapewnia klientom możliwość skorzystania z systemu bezpośredniej likwidacji szkód (BLS). W związku z powyższym, osoba kupująca obowiązkową polisę od PZU lub AXA będzie mogła zlikwidować szkodę z OC innego kierowcy u swojego ubezpieczyciela.
Klienci PZU mogą skorzystać z systemu bezpośredniej likwidacji szkód nawet wtedy, gdy sprawca wypadku posiada polisę OC oferowaną przez firmę, która nie należy do wspomnianego systemu - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Dowiedz się więcej o systemie bezpośredniej likwidacji szkód oraz jego ograniczeniach >
PZU także kusi dodatkami do ubezpieczenia OC
Kolejne podobieństwo pomiędzy ofertą PZU i AXA polega na tym, że obydwie te firmy w ramach OC oferują za darmo Zieloną Kartę.
Warto dodać, że PZU również sprzedaje podstawowe ubezpieczenie assistance razem z polisą OC. Mowa o darmowym pakiecie Pomoc na Drodze Komfort. Zapewnia on podstawową pomoc na terenie Polski (naprawę samochodów unieruchomionych na miejscu kolizji, holowanie sprawcy wypadku na odległość do 150 km oraz parkowanie do 3 dni w oczekiwaniu na naprawę samochodu). Pewnym minusem polisy assistance dodawanej do OC przez PZU jest brak samochodu zastępczego.
Największy polski ubezpieczyciel ma jednak inny atut. Mowa o opcji wykluczenia szkody z OC. Wspomniana opcja gwarantuje, że pierwsza szkoda nie wpłynie na koszt kolejnej rocznej polisy kupowanej od PZU - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Oferta OC na polskim rynku jest szeroka
PZU i AXA nie są oczywiście jedynymi ubezpieczycielami na polskim rynku oferującymi ubezpieczenie OC. Szukając polisy dla siebie, najlepiej skorzystać z porównywarki OC. Dzięki takiemu narzędziu bez niepotrzebnej straty czasu odnajdzie się najlepszą polisę dla swojego auta. Wybraną polisą można także wygodnie zakupić online. Nie musisz obawiać się nietrafionej decyzji. Kupując OC przez Internet, masz bowiem prawo zrezygnować z danej umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia.